Prezidentei prabilus, kad Lietuva turi aiškiai pasakyti tarptautinei bendruomenei, ar buvo jos teritorijoje slaptas CŽV kalėjimas, jo suskato ieškoti ne tik Seimo nariai, bet ir žiniasklaida. Pasak vienos iš televizijų, jis galėjo būti šalia Nemenčinės.
Pastatas valstybei nepriklausė
Miškuose tarp Antavilių ir Nemenčinės įsikūrusi Valstybės saugumo departamento (VSD) mokymo bazė, pasak LNK televizijos šaltinių, 2004-2006 m. galėjo būti slaptas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, kuriame buvo laikomi įtariamieji teroristai.
Vietos gyventojai žurnalistams pasakojo prisimenantys, kaip pastatą miškuose tarp Nemenčinės ir Antavilių statė amerikiečiai, laikydamiesi ypatingo slaptumo.
Reportaže taip pat buvo paminėta, neva atidarant slaptą objektą žmonės matė Gediminą Kirkilą.
“Respublikos” apie tai paklaustas Seimo narys pripažino, kad būdamas premjeru yra lankęsis minėtame pastatų komplekse, bet esąs tikras, kad CŽV kalėjimo Lietuvoje niekada nebuvo.
Apie Lietuvoje veikusį slaptą CŽV kalėjimą pranešė JAV žiniasklaida, remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais. Esą Lietuvos pareigūnai leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, jame daugiau nei metus, iki 2005-ųjų, kalinti 8 įtariamieji terorizmu.
Tačiau kaip galimą teroristų įkalinimo vietą nurodomą objektą VSD valdo tik nuo 2007 m. O 2004-2007 m. sklypas ir pastatas priklausė ribotos atsakomybės bendrovei “Elite L.L.C.”. Kaip tik tuo metu, kaip skelbia JAV žiniasklaida, teroristai galėjo būti kalinami Lietuvoje.
Buvę VSD vadovai tyli
VSD žiniasklaidoje pasirodžiusios naujos informacijos apie galimą jo buvimo vietą nekomentuoja.
Buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius, prie departamento vairo stovėjęs nuo 2004-ųjų balandžio iki 2007-ųjų gegužės, žiniasklaidai teigė tokios informacijos neturėjęs ir neturintis. Jo manymu, skleidžiant panašius gandus gali būti siekiama silpninti Lietuvos galimybes dalyvauti NATO ir ES tarptautiniuose projektuose.
Nuo 1998 m. birželio iki 2004 m. balandžio pabaigos VSD vadovavusio Mečio Laurinkaus, šiuo metu einančio Lietuvos ambasadoriaus Gruzijoje pareigas, manymu, viešas VSD bazės rodymas daro milžinišką žalą valstybei. Pasak M.Laurinkaus, specialiųjų tarnybų objektai yra valstybės paslaptis. Taip pat valstybės paslapties yra saistomi visi buvę ir esami specialiųjų tarnybų vadovai ir visi kiti asmenys, turėję leidimus dirbti su slapta informacija.
Tyrė Europos Taryba
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Arvydas Anušauskas “Respublikai” sakė, kad dar 2006 m. Europos Taryba atliko specialų tyrimą dėl CŽV lėktuvų skrydžių. Lietuva, kaip ir kitos ES narės, gavo klausimyną. Į klausimus atsakinėjo kai kurie valstybės saugumo pareigūnai, Vyriausybės, Seimo Užsienio reikalų komiteto atstovai.
“Komitete prieš pusantro mėnesio pradėję tyrimą, mes šia informacija naudojomės, - teigė A.Anušauskas. - Aišku, dabar pasirodys įvairių spekuliacijų šiuo klausimu. Bet pirmiausia reikia nustatyti, ar apskritai buvo kas nors atvežtas į Lietuvą, o paskui ieškoti miškuose objektų ir aiškintis, kam jie priklauso”.
Informacija ar dezinformacija?
Pasak A.Anušausko, JAV televizijos “ABC News” informacija apie lėktuvų, gabenusių CŽV kalinius, numerius, maršrutus ir datas pasirodė dar prieš 2-3 metus ir buvo atidžiai tikrinama. “Viskas realu, išskyrus vieną dalyką - Vilnius ir Lietuva šiame kontekste nebuvo minima iki šių metų vasaros, - teigė NSGK vadovas. - Pirmas skrydis buvo iš Gvantanamo į Bahramą, tarpinė stotelė - Helsinkis. Antru atveju lėktuvas iš Kabulo leidosi Lenkijoje, Šimanų oro uoste. Kodėl Lietuva pradėta minėti tik dabar?”
A.Anušauskas daro prielaidą, kad ta informacija, arba dezinformacija, galbūt buvo specialiai nutekinta. “Lietuvoje yra slaptų objektų, jie saugomi, tačiau negerai kvepia, kai visi pradeda po miškus ieškoti galimų CŽV kalėjimų,- sakė Seimo narys. - Tokioje drumstoje terpėje, manau, bet kurios kaimyninės šalies specialioji tarnyba, norėdama gauti informacijos, gali puikiai suveikti...”
Gediminas Kirkilas - Seimo narys, socialdemokratas:
Neabejoju, kad slaptų objektų išviešinimas gali padaryti žalos valstybei. Jei Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai laikysis įžadų, kuriuos duoda įgydami teisę dirbti su slapta informacija, tai nieko blogo nebus. Bet jei plepės, kaip paprastai Seimo nariai daro, tai žala gali būti padaryta labai didelė - Lietuva neteks pasitikėjimo.
Atsiprašyti tarptautinės bendruomenės mums tikrai nereikės, nes mes jokių kalėjimų neturėjome.