Vienintelis iš aštuonių registruotų kandidatų I. Vėgėlė su šeima yra sukaupęs daugiau nei milijoną eurų (1,86 mln. eurų) turto, D. Žalimas nurodė su sutuoktine turintis 41 tūkst. eurų, nors pernykštės jo pajamos siekė 140 tūkst. eurų.
Likusieji kandidatai deklaravo didesnes nei 100 tūkst. eurų turto ir santaupų sumas.
VRK penktadienį skelbiamoje informacijoje taip pat yra duomenys apie kandidatų išsilavinimą, šeiminę padėtį, kartu skelbiamos ir rinkimų programos.
Komisija pažymi, kad šiemet į valstybės vadovo pareigas pretenduoja jaunesni kandidatai, nei 2019-aisiais: jų amžiaus vidurkis rinkimų dieną bus 51 metai ir 1 mėnuo, kai prieš penkerius metus jis siekė 54 metus ir dešimt mėnesių, o 2014-aisiais – 54 metus ir devynis mėnesius.
VRK paskelbti duomenys taip pat rodo, kad pagal išsilavinimą rinkimuose ketina varžytis trys teisininkai, du ekonomistai, medikas, karininkas ir statybos inžinierius, didesnė dalis jų dalyvauja ar yra dalyvavę aktyvioje politikoje.
Giedrimas Jeglinskas
Buvęs krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas nurodo turįs turto už 125 tūkst. eurų, taip pat yra sukaupęs apie 206 tūkst. eurų santaupų bei turi 65 tūkst. eurų paskolą. Pernai jis deklaravo beveik 84 tūkst. pajamų.
Šiuo metu JAV ekspertų grupės „Atlantic Council“ vyr. bendradarbiu esantis kandidatas nurodo mėgstantis aktyvų poilsį: krepšinį, beisbolą, rankinį kalnų slidinėjimą. Jis taip pat teigia laisvalaikiu skaitantis knygas, keliaujantis.
G. Jeglinskas studijas baigė Jungtinėse Valstijose. Karo akademijoje West Pointe jis įgijo politikos mokslų bakalauro laipsnį, Džordžtauno universitete Vašingtone – nacionalinio saugumo studijų magistro laipsnį, o Kolumbijos verslo mokykloje Niujorke – verslo administravimo magistro laipsnį.
Kandidatas tai pat yra buvęs Lietuvos karys, ėjo NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojo pareigas. Jis nurodo gerai mokantis anglų, rusų kalbas, taip pat turi lenkų, prancūzų kalbų pradmenis.
G. Jeglinskas yra išsiskyręs.
Andrius Mazuronis
Semo pirmininko pavaduotojas „darbietis“ Andrius Mazuronis savo anketoje teigia su šeima turintis turto už 230 tūkst. eurų, 19 tūkst. eurų santaupų, parlamentaras taip pat turi ir beveik 31 tūkst. eurų dydžio paskolą. Praėjusiais metais jis deklaravo gavęs beveik 56 tūkst. eurų pajamų.
Prieš tapdamas Seimo nariu, jis įvairiose įmonėse yra dirbęs projektų vadovu, ėjo vadovaujančias pareigas. Nors šiuo metu priklauso Darbo partijai, A. Mazuronis yra buvęs ir Liberalų sąjūdžio, „Tvarkos ir teisingumo“ nariu.
Parlamentaras Vilniaus Gedimino technikos universitete yra įgijęs statybos inžinerijos magistro laipsnį. Jis teigia gerai mokantis anglų, rusų vokiečių kalbas.
Laisvalaikį politikas leidžia leisdamas į žygius pėsčiomis, važinėdamas motociklu, žaisdamas lauko tenisą.
Gitanas Nausėda
Perrinkimo siekiantis dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda su šeima nurodo turįs beveik 360 tūkst. eurų vertės turto, apie 21 tūkst. eurų santaupų ir 27 tūkst. eurų paskolą. Praėjusiais metais jis deklaravo gavęs beveik 123 tūkst. eurų pajamų.
Ekonomiką studijavęs prezidentas Vilniaus universitete yra įgijęs socialinių mokslų daktaro laipsnį. Prieš tapdamas prezidentu G. Nausėda du dešimtmečius dirbo SEB banke. Jis teigia gerai kalbantis angliškai, vokiškai ir rusiškai.
Pasikeitus teisiniam reglamentavimui, prezidentas pirmą kartą anketoje nurodo dvejus metus priklausęs Lietuvos komunistų, o anksčiau – Tarybų Sąjungos komunistų partijai.
Laisvalaikį prezidentas sako žaidžiantis šachmatais, kolekcionuojantis lituanistinius leidinius, sportuojantis.
Ingrida Šimonytė
Antrą kartą sėkmę prezidento rinkimuose bandanti premjerė Ingrida Šimonytė nurodo turinti turto už 316 tūkst. eurų, 13 tūkst. eurų santaupų ir 46 tūkst. eurų siekiančią paskolą. Pernai ji nurodo gavusi 72 tūkst. eurų pajamų.
Vyriausybės vadovė Vilniaus universitete yra įgijusi ekonomikos magistro laipsnį. Po studijų ji keliolika metų dirbo Finansų ministerijoje, o nuo 2009 iki 2012 metų pabaigos jai vadovavo tuomečio premjero, konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybėje.
I. Šimonytė nuo 2016 metų du kartus su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionimis demokratais buvo išrinkta į Seimą, tačiau partijos nare ji tapo tik 2022 metais.
Premjerė nurodo gerai mokanti angliškai, lenkiškai, rusiškai, taip pat kalba švediškai.
Ministrė pirmininkė – netekėjusi, mėgsta skaityti, klausytis muzikos, užsiima sodininkyste, dėlionėmis.
Eduardas Vaitkus
Pats rinkimuose išsikėlęs medikas Eduardas Vaitkus šeimos turto deklaracijos anketoje nurodo turintis 431 tūkst. eurų turto ir santaupų, pernai uždirbęs 7,5 tūkst. eurų ir gavęs dar 1,3 tūkst. kitų pajamų.
Jis 2020-aisiais priklausė politinei organizacijai „Nacionalinis susivienijimas“, 2005-2009 metais buvo Darbo partijos narys.
Išsilavinimą medikas įgijo tuometiniame Kauno medicinos institute (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, LSMU), turi Habilituoto daktaro mokslinį laipsnį. Šiuo metu jis vadovauja viešajai įstaigai „Gana yra gana“, jo sutuoktinė vadovauja Kauno klinikų Reumatologijos klinikai.
Jis yra dirbęs Kauno klinikose, klinikoje „Kardiolita“, buvo LSMU profesorius, metus dirbo patarėju Sveikatos apsaugos ministerijoje, nurodo buvęs Europos antikorupcinio tinklo sveikatos apsaugos sistemoje steigėju ir Vykdomojo komiteto nariu.
Kandidatas skelbia mokantis anglų, rusų kalbas, kovojantis „su mobingu, su korupcija SAM sferoje bei su gydytojų klaidų, pasibaigusių ligonių mirtimi, slėpimu“. Tarp pomėgių jis nurodo ir jogą.
Ignas Vėgėlė
Advokatas, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Ignas Vėgėlė yra turtingiausias iš aštuonių kandidatų prezidento rinkimuose, jis su sutuoktine pernai deklaravo 1 mln. 860 tūkst. eurų turto ir santaupų, yra suteikęs 1 mln. 335 tūkst. eurų paskolą. Pernai jis uždirbo 169 tūkst. eurų, gavo dar per 49 tūkst. eurų individualios veiklos pajamų.
Paskolas jis yra suteikęs Teisės ir ekonomikos tyrimų centrui, kurio dalininkas yra pats, bendrovei „Vilpros investicija“, privačiam asmeniui,
Jis dirba advokatų kontoroje „Ignas Vėgėlė ir partneriai“, anksčiau vadovavo Advokatų tarybai, be MRU dirbo tarptautinėje audito kontorose „KPMG Lietuva. Auditas, apskaita, konsultacijos“, „Foresta“. I. Vėgėlė yra bendrovės „Internetinė prekyba“ akcininkas, Europos advokatų ir teisininkų draugijų tarybos (CCBE) Finansų komiteto narys, priklauso įvairioms teisininkus vienijančioms organizacijoms Lietuvoje.
Teisininko išsilavinimą I. Vėgėlė įgijo Vilniaus universitete, taip pat nurodo studijavęs vadovų verslo vadybą Stokholmo ekonomikos mokykloje Rygoje, bet studijų nebaigė, stažavęsis Oksfordo universitete, Hagos tarptautinės teisės akademijoje, „Carl Duisberg Gesellschaft“ centre.
I. Vėgėlė skelbia mėgstantis žaisti lauko tenisą, krepšinį, futbolą, klausytis muzikos, skaityti grožinę literatūrą, įskaitant poeziją, žvejybą, keliones.
Dainius Žalimas
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) dekanas ir buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, kurį rinkimuose kelia Laisvės partija, nurodo su šeima turintis apie 41 tūkst. eurų turto ir pajamų bei 103 tūkst. eurų paskolą. Jis deklaravo pernai gavęs 140 tūkst. eurų pajamų.
Vilniaus universitete teisininko išsilavinimą įgijęs D. Žalimas šiuo metu be pareigų VDU taip pat yra Mykolo Romerio universiteto profesorius, viešosios įstaigos „Teisės ir demokratijos centras“ vadovas, jo sutuoktinė – VDU docentė, taip pat vadovauja Europos Humanitarinio Universiteto padaliniui. Jis yra dėstęs Vilniaus universitete, 1998-2011 metais dirbo ministro paterėju-teisininku Krašto apsaugos ministerijoje.
Teisininkas nurodo pažengusiojo lygmeniu mokantis anglų ir rusų kalbas, įgudusiojo lygmeniu – ukrainiečių kalbą. Jis teigia esantis aktyvus Konstitucijos ir žmogaus teisių gynėjas, organizuojantis ir vežantis paramą Ukrainos kariams, siekiantis Rusijos ir Baltarusijos vadovų teisinės atsakomybės už nusikaltimus.
D. Žalimas sako mėgstantis skaityti knygas istorijos, teisine tematika, pasivaikščiojimus ir šeima, prižiūrintis šunį, rašo tekstus socialiniuose tinkluose. Be kita ko, D. Žalimas skelbia buvęs Vilniaus „Žalgirio“ Pietų IV fanas ir nurodo, kad tai buvo jo „paauglystės aistra ir tuometinio protesto prieš okupaciją forma“.
Remigijus Žemaitaitis
Naujai įkurtos partijos „Nemuno aušra“ lyderis, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, anksčiau priklausęs „Laisvės ir teisingumo“ partijai, iš viso skelbia su šeima turintis 844 tūkst. deklaruoti privalomo turto ir santaupų, taip pat yra paėmęs per 166 tūkst. eurų paskolą. Politikas pernai deklaravo gavęs 111 tūkst. eurų pajamų, dar apie 44 tūkst. jis gavo iš individualios veiklos.
R. Žemaitaitis taip pat skelbia esantis kelių įmonių akcininkas: bendrovių „Dervira“, „Dervira ir partneriai“, „Statyk pats“, „Pamario starta". Jo sutuoktinė dirba Advokatų profesinėje bendrijoje „Adlex“.
Politikas yra įgijęs teisininko išsilavinimą Vilniaus universitete, dirbo teisėjo padėjėju Vilniaus miesto apylinkės teisme, Vilniaus apygardos teismo pirmininko padėjėju. Jis pats anksčiau yra dirbęs tuometinio Vilniaus mero Juozo Imbraso patarėju.
Parlamentaras nurodo, jog mėgsta žvejybą, keliones, skaitymą, kulinariją, moka anglų ir rusų kalbas pažengusiojo lygiu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!