• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar buvo jau ketvirta para, kai Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) specialistai stengiasi išgelbėti ranką prieš save pakėlusio aštuoniolikmečio Andriaus Povilo Brazausko gyvybę. Šis už nužudymą nuteistas kuršėniškis mėgino pasikarti Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų virtuvės rūsyje, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak šios vienintelės šalyje nepilnamečių įkalinimo įstaigos veteranų, paskutinį kartą savižudybė čia užregistruota prieš dešimt metų. Tačiau bandymų pakelti ranką prieš save būta ir daugiau.

REKLAMA

Laimingas atsitiktinumas

Pasikorusį A.Brazauską aptiko vienas nuteistųjų, kaip ir jis dirbusių virtuvės brigadoje. Pirminiais duomenimis, nusileidęs į rūsį maisto produktų - buvo apie 7 val. ryto, t. y. pati pusryčių ruoša.

Jau treti metai kalintis A.Brazauskas dirbo virėju. Pernai tapęs pilnamečiu, jis pasinaudojo teise likti šioje nepilnamečių įkalinimo įstaigoje iki jam sueis 21 metai. „Vadinasi, jam čia nebuvo blogai“, - LŽ tikino įstaigos vadovai.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jų, A.Brazausko poelgis buvo netikėtas. „Dar išvakarėse jis dalyvavo krepšinio varžybose ir skambino keleriais metais jaunesniam broliui“, - pasakojo įstaigos direktoriaus pavaduotoja Neringa Gudėnaitė.

Pasak tų, kurie tą rytą kartu su juo gamino pusryčius, A.Brazauskas dingo nepastebimai. Manyta, kad nuėjo į tualetą. Laimė, netrukus į virtuvės rūsį nusileido kitas nuteistasis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyko atgaivinti

Teigiama, kad A.Brazauskas buvo pasidaręs kilpą iš suplėšytos paklodės. Ir tai perša prielaidą, kad savižudybei rengtasi iš anksto. Tačiau jokio ką nors paaiškinančio atsisveikinimo raštelio nerasta.

“Tik ne A.Brazauskas“, - negalėjo patikėti tuo, kas įvyko, ir jo likimo draugai, ir šios įkalinimo įstaigos darbuotojai. Pirmųjų teigimu, jis visada buvo linksmas ir draugiškas, antrųjų - toks savimi pasitikintis.

REKLAMA

Teigiama, kad savižudį išgelbėjo ne tik laimingas atsitiktinumas. Labai profesionaliai viską atliko ir įstaigos pareigūnai. Atvykus greitosios pagalbos medikams, aštuoniolikmetis jau buvo atgaivintas. Tiesa, KMUK specialistai, kuriems jis nuvežtas gana sunkios būklės, kol kas atsisako prognozuoti.

Neišlaikė nervai?

Įstaigos direktorius Jonas Grosas linkęs viską paaiškinti vienu žodžiu - „nervai“. Pareigūno žiniomis, aštuoniolikmetis buvo prasitaręs, kad jo nelanko namiškiai. Išgyveno jis ir dėl to, kad šie neskambina.

REKLAMA

Pats nuteistasis kaip įmanydamas stengėsi palaikyti santykius su namiškiais. Ne per seniausiai jis buvo išsiuntęs savo vyresniajai seseriai dalį gaunamo virėjo atlyginimo - 200 litų.

Tiesa, po nelaimės, anot N.Gudėnaitės, aštuoniolikmečio sesuo skambina ir teiraujasi apie brolio būklę kasdien.

J.Groso duomenimis, A.Brazausko tėvas miręs, motina - girtuoklė. Kol kas aštuoniolikmetį KMUK lanko tik įkalinimo įstaigos, pastaraisiais metais tapusios jam antraisiais namais, darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užspardė negyvai

Dar prasčiau šią šeimą ir nuteistą jos atžalą apibūdino Kuršėnų policijos nuovados bei Šiaulių rajono policijos komisariato pareigūnai. Pastarieji rengė teismui bylą, dėl kurios A.Brazauskas atsidūrė už grotų. Anot jų, tai buvo ne pirmas šio tada dar nepilnamečio padarytas nusikaltimas.

Dar būdamas šešiolikos, jis jau buvo teistas už plėšikavimą, tačiau tada nuosprendžio vykdymas atidėtas. 2006-ųjų spalį Šiaulių apygardos teismas jau teisė jį už nužudymą - su vyresniu už save asmeniu nepilnametis A.Brazauskas negyvai užspardė žmogų. Bylos duomenimis - iš chuliganiškų paskatų.

REKLAMA

Pridėjus ankstesnę dar neatliktą bausmę už plėšimą, tada jam skirta 9 metų laisvės atėmimo bausmė. Pagal Lietuvos įstatymus, maksimali bausmė, kurią teismas gali skirti nepilnamečiams, - 10 metų.

Praeities šešėlis

1998 metais šioje vienintelėje šalyje nepilnamečių įkalinimo įstaigoje jau buvo nusižudęs paauglys, įvykdęs žmogžudystę. Tai jis padarė per savo šešioliktąjį gimtadienį.

REKLAMA

Ir šis nepilnametis buvo kilęs iš girtaujančios šeimos. Po vienų eilinių išgertuvių mirė jo motina. Tragedija įvyko minint keturias savaites po jos mirties - susipešė velionės vyras ir sūnus. Pastarasis griebė žirkles ir dūrė tėvui į krūtinę.

Šeimoje vėl vyko laidotuvės, tačiau jau be tėvo nužudymu įtariamo penkiolikmečio. Laukdamas nuosprendžio jis pasikorė Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų kameroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu minėtoje nepilnamečių įkalinimo įstaigoje kali keliolika už nužudymą nuteistų asmenų.

Statistikos žirklės

Nuteistieji nuo 5 iki 10 metų sudaro tik dešimtadalį visų Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus-pataisos namų kalinių. Populiariausia, remiantis šios įstaigos statistika, bausmė nepilnamečiams - laisvės atėmimas nuo 3 iki 5 metų.

REKLAMA

Tiesa, nuteistųjų artimam maksimaliam nepilnamečiams terminui, palyginti su 2005 metais, padaugėjo dvigubai. Be to, jau keleri metai į šią įkalinimo įstaigą atvyksta daugiau nuteistųjų, negu paleidžiama į laisvę.

Išvirkščioji šios statistikos pusė - beveik du trečdaliai tų, kurie paleidžiami, išeina į laisvę lygtinai anksčiau laiko. Maždaug du trečdaliai likusiųjų, sulaukę pilnametystės, perkeliami į kitus pataisos namus. Ir tik trečdalis išeina į laisvę, atlikę visą teismo skirtą bausmę.

Greta Čižinauskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų