Nuteistieji, rodos, lenktyniauja, kurioje „zonoje“ pasirodys esantys galingesni – per kelias dienas užfiksuoti kalinių organizuoti bruzdėjimai net trijose įkalinimo įstaigose.
Kojinėmis „pasipuošę“ narkomanai
Incidentas Kybartų pataisos namuose kilo apie 23 valandą, kai kaliniai jau turėjo būti lovose. Apie 30 būrio, kuriame dauguma – priklausomybės narkotikams „belaisviai“, kalinių, teistų ne vieną kartą, pasidarytomis virvėmis nusileido iš penkto aukšto į antrąjį, nepastebėti perlipo per tvoras ir užpuolė budėtojų dalį. Ant veidų užpuolikai buvo užsitempę kojines.
Kalinius domino seifas, kuriame buvo saugomas heroinas. Jis pareigūnų rankose atsidūrė rytą, kai buvo permestas per „zonos“ tvorą, bet laiku pastebėtas. Aptikta apie 50 gramų miltelių. Tai – apie 100 000 litų vertės nuostolis kaliniams.
Budėtojai, pamatę kaukėtus kalinius ir iškart supratę jų tikslus suvokė, kad menkomis pajėgomis neįveiks organizuotos užpuolikų bandos. Todėl pasitraukė bei pranešė įstaigos vadovybei.
Nedelsiant iš namų buvo iškviestos dar 2 budėtojų pamainos – apie 40 pareigūnų. Iki vidurnakčio neramumai buvo numalšinti, o kaliniai, neįveikę seifo, grįžo į kambarius ir sugulė miegoti.
Per šį incidentą, po kurio pradėtas tyrimas dėl riaušių, žmonės nenukentėjo. Tik išmuštas budėtojų patalpos langas ir nusuktos vaizdo stebėjimo kameros. 25 nuteistieji po išpuolio išgabenti į Lukiškes, kad būtų išskirstyti po kitas „zonas“. Tai daugumai kalinių – griežta bausmė: vadinamieji „vierchai“ naujoje vietoje priversti tenkintis žemesniu „statusu“ ar atsikovoti turėtąjį.
Riaušininkams gresia iki 5 metų nelaisvės.
Sumuštas pareigūnas
Išpuolis prieš pareigūnus įvyko ir Marijampolės pataisos namuose. Įstaigos direktorius Tadas Klusevičius jo nevadina riaušėmis. „Chaotiškas masinis smurto ir vandalizmo protrūkis – štai kas yra riaušės, o pas mus to nebuvo, – teigė direktorius. – Vienas pareigūnas sužalotas – mėlynė paakyje. Jis gavo nedarbingumo lapelį ir iškart išvyko... poilsio į pajūrį.
2 nuteistieji 15 parų uždaryti į baudos izoliatorių dėl pasipriešinimo pareigūnams. Štai tokios „riaušės“. Pasipriešinusieji buvo įsižeidę, kad pareigūnai įtarė juos esant apsvaigusius“.
Pataisos įstaigų profsąjungos lyderio Tado Cijūnaičio žinios kitokios – jis skelbia, kad būrys kalinių, savo patalpose išjungę šviesą, užpuolė ir „prilupo“ bei išvijo 7 pareigūnus, užėjusius patikrinti, ar nuteistieji naktį negirtauja. Esą kaliniai ir toliau girtavo, niekieno netrukdomi, nes „nė vieno pareigūno nebebuvo“.
Anot T. Klusevičiaus, naktimis „zonoje“ dirba apie 20 pareigūnų – užpultieji būtų lengvai pasikvietę pastiprinimą. Tačiau jie paskambino direktoriui, o šis paragino išsikviesti budintį atsakingą jo padėjėją. „Nereikia naktį kaitinti situacijos, jeigu galima palaukti ryto, – sakė direktorius. – Man dirbančiojo gyvybė – pati didžiausia vertybė“.
Neigia buvus masines išgertuves
Direktorius neigia, kad lyderiais save laikančių nuteistųjų būryje kilęs incidentas, virto masinėmis kalinių išgertuvėmis. Anot jo, rytą tik vienam nuteistajam buvo nustatytas girtumas – visi kiti 25-ojo būrio kaliniai buvo visiškai blaivūs. O per kratą taip pat neaptikta jokių masinių išgertuvių pėdsakų.
Direktorius sakė pasiuntęs pas teismo medicinos specialistą 4 pareigūnus, dalyvavusius konflikte,tačiau tik vienam iš jų nustatytas sveikatos sutrikdymas.
Kitų „Akistatos“ šaltinių teigimu, labiausiai nukentėjo pareigūnas, skubėjęs filmuoti bruzdančius kalinius, o nuteistieji išties „laimėjo“ prieš pareigūnus, nes naktį užsiblokavo įėjimą pas juos. Direktorius tai neigia ir sako, kad atskleisti tiesą turėtų pradėtas tyrimas.
Kalinių užpuolimai – kone kasdienybė
Kai per televiziją buvo pranešta apie minėtus išpuolius, tą patį vakarą savo galią iškart pademonstravo ir Pravieniškių 3-ųjų pataisos namų (Kaišiadorių r.) 2 būrių kaliniai. Vėlų vakarą jie išlaužė liuką į patalpą, kurioje yra apsauginės mobiliojo ryšio blokavimo sistemos įrenginiai ir sugadino. Į signalizaciją sureagavę budintys pareigūnai apie 20 minučių buvo neįleisti į teritoriją – kaliniai buvo užrėmę duris. Šiuo išpuoliu padaryta žala gali siekti apie 20 000 litų. Kaltieji atsakys už pasipriešinimą.
Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Gliaudelio teigimu, į minėtus įvykius pareigūnai reagavo laiku. Turima informacija dar bus analizuojama, pradėti tarnybiniai tyrimai.
Šiais metais šalies įkalinimo įstaigose jau pradėti 24 ikiteisminiai tyrimai dėl pareigūnų užpuolimo ar sužalojimo. Pernai ir užpernai jų būta mažiau – po 9. Kalėjimų departamento pareigūnų teigimu, tokių atvejų padaugėjo, nes priimtas sprendimas visiškai nesitaikstyti su bet kokiu „zonos“ gyventojų pasipriešinimu, pareigūnams bandant paimti draudžiamus turėti nuteistiesiems daiktus ar nurodžius vykdyti nustatytos tvarkos reikalavimus.
Už pasipriešinimą pareigūnams nuteistieji paprastai prasitęsia įkalinimo laiką net iki 3 metų. Jie nebegali būti išleisti namo lygtinai.
Tik faktai
Lietuvos įkalinimo įstaigose yra per 7300 nuteistųjų, su jais dirba per 2800 pareigūnų.
Daugiausia nuteistųjų kali už nužudymus, vagystes, plėšimus.
Kalinčiųjų amžius nuo 21 iki 40 metų.
Pernai tarnyboje rimtai sužalotų pareigūnų nebuvo.
Irena ZUBRICKIENĖ