Per tris pirmus šių metų mėnesius užsienio piliečiai įsivaikino 10 tėvų globos neturinčių lietuvių vaikų. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba tikina, kad globėjai iš užsienio atsiranda tik vyresniems ar negalią turintiems vaikams. Kalbintų vaikų namų auklėtinių nuomonės prieštaringos – vieni tikina, kad įtėviai iš užsienio – beveik garantuota laimė, kiti, kad su įtėviais kartu negyventų, nes būtų gaila Lietuvoje palikti draugus, kurie per tiek metų našlaitystės tampa kone šeimos nariais.

Visuomenėje taip pat nėra vieningos nuomones, gerai, kad užsieniečiai įsivaikina be tėvų globos likusius vaikus, ar nelabai.

„Tai čia blogai labai, kai paima vaikus. Be to nutarimo, kaip čia suprasti. Paėmė suprantat tą mergaitę, ir kaip ten jos gyvenimas ten bus? Kas ten žino…“, – svarstė miestietis. 

REKLAMA

„Jeigu vaikas nori… Bet, mano nuomone, tai Lietuvoje turėtų būti. Nes lietuviai. Jei Lietuvoj gyvenantis rusas, tai…“, – kalbėjo kitas.

„Neduočiau nei vieno. Todėl, kad mūsų vaikai. Dabar jus atiduoti. Taigi aš verksiu atsiklaupus. Ką jūs galvojat? Nėra ir taip vaikų. Va likom tokie – tai kas iš mūsų?“, – sakė dar vienas žmogus.

„Norėčiau, kad kuo daugiau vaikų rastu laimę Lietuvoje ir, ko gero, reikia pradėti nuo tėvelių – kažkas ne taip yra su tėveliais turbūt, jeigu yra tiek daug nereikalingų vaikų", – svarstė pašnekovė.

„Gal valstybė per mažai daro, kad išsaugotų tuos vaikus? Dėl valstybės galas žino, čia žmogiškumas, ką ta valstybė?", – kalbėjo Vilniaus gyventoja.

Daugelis kalbintų vilniečių turi štai tokią nuomonę apie užsieniečiams įvaikinti atiduodamus lietuvių vaikus. Visuomenę į dvi skirtingas stovyklas suskaldė ir valdininkų bei įstatymų slepiama Naujosios Zelandijos įvaikinimo istorija.

Tačiau per pirmuosius tris metų mėnesius net 10 Lietuvos vaikų pradėjo naują gyvenimą svetur. 7 našlaičiai pas naujas šeimas išvyko į Italiją, vienas į JAV, ir viena mergaitė į Naująją Zelandiją.

Pasak Panevėžio Algimanto Bandzos globos namų auklėtinių, daugelis jų draugų, atsiradus įtėviams, pasirenka gyvenimą svetur. Tačiau esą, nutraukti ryšius su tėvyne tikrai nėra lengva.

REKLAMA

„Būna pradžioj labai laimingi, nes vis tiek iš užsienio, vis tiek gyvenimo tradicijos, tas požiūris užsieniečių visai kitoks nei mūsų lietuvių. Bet kai ateina ta diena, kai reikia jau išvažiuoti gyventi svetur, tai prasideda ašaros, dvejonės. Ar labai nori. Gal geriau čionais buvo likti?“, – sakė globos namų auklėtinis.

Tačiau pasak vaikų namų auklėtinio, tai yra trumpalaikis jo draugų patirtas jausmas. Mat palikti pažįstamą aplinką – vaikų namus, juose gyvenančius draugus, su kuriais kartu augta nuo pat mažumės, ir leistis į nežinią svetur našlaičiams būna labai baisu. Tačiau dabar draugų nuotaikos – jau visiškai kitokios.

„Jie džiaugiasi, kad nepadarė klaidingo sprendimo ir išvažiavo ten gyventi. Jie ir prižiūrėti, mokosi labai gerose mokyklose. Nėra kažkokie pamiršti ar šeimoj kažkokie antraeiliai“, – pasakojo jaunuolis. 

Vaikinas ir pats neneigia – jei atsirastų įtėviai iš užsienio, greičiausiai svetur kraustytųsi ir jis. Tačiau tokios nuomonės ne visi: kai kurie tikina – Lietuvos nė už ką nepaliktų. Mat tik čia gyvena draugai, kurie per tiek po vienu stogu praleistų gyvenimo metu tapo kone šeimos nariais.

Pasak vaikų namų auklėtinės, tarp jos draugų yra tokių, kurie nuolat vyksta atostogų pas globėjus iš Italijos ir Lenkijos. Tačiau su visam merginos draugai išvykti tikrai neketina. Pagrindinė priežastis – dėl draugų.

REKLAMA

„Nes jau prisirišę, bendrauja su savo tėvais kai kurie vaikai. Ir šiaip ateitį jau yra susiplanavę Lietuvoj. Komanda, draugai”, – sakė ji.

Mergina paaiškina, kad draugai augant vaikų namuose atstoja šeimos narius, o kartu per tiek metų užsimezga toks gilus ryšys, kad į tai nusispjauti ir išsikraustyti kitur ji paprasčiausiai negalėtų.

„Augi nuo mažens. Bent jau man. Čia turiu daug draugų. Aš negalėčiau, net galvoju kartais į kitą miestą išvažiuoti, kad tik su jais būti. Nuo rudens žaidimai visokie, prisiminimai. Neįmanoma užmiršti. Tiesiog išvažiuoti… Išvažiavus ilgesniam laikui akyse bėgo ašaros”, – pasakojo ji.

O štai pats vaikų globos namų direktorius – visai kitokios nuomonės. Pasak jo, užsieniečiai vaikus pas juos globoti apsiima vis dažniau. Tačiau pirmenybė vis dėlto turėtų būti skiriama lietuviams. Mat užsieniečiai, norėdami įsivaikinti vaikus – net ir su geriausiais ketinimais prieš tai su vaikų namų auklėtiniais bendrauja labai ribotą laiką.

„Lietuviai veiklesni žymiai. Jie domisi, jie bendrauja. Jų galimybės kitokios. Jie gali visus metus susitikinėti su tais vaikučiais, kol priims savo sprendimus. Ir kai mes sakom, tai tas sprendimas turi būti priimtas vaiko labui. Norint jam padėti gyvenime”, – sakė vienų vaikų namų direktorius.

REKLAMA

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba tikina, kad užsieniečiams, panorusiems auginti lietuvį vaiką, tenka praeiti krūvą patikrinimų. Be to, vaiko gerove, agentūra stengiasi rūpintis ir toliau.

Tarnyba keletą pirmųjų metų seka procesą, kaip vaikams sekasi. Kiekvienais metais pirmus dvejus metus įtėviai turi pateikti ataskaitą du kartus per metus, kaip konkrečiam vaikui sekasi.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis neneigia, kol kas įvaikinimo procedūros Lietuvoje – tikrai pernelyg sudėtingos ir tai galimai atbaido galimus globėjus iš Lietuvos.

„Įvaikinimas vyksta pakankamai lėtai. Galėtumėm įvaikinti daugiau vaikų, nes, kaip žinia, vaikams gyventi įtėvių šeimoje daug geriau nei globėjų. Ir daug geriau nei įstaigose”, – sakė L. Kukuraitis.

Ministras žada peržiūrėti įvaikinimo politiką. O dėl užsieniečių noro įsivaikinti našlaičius, kurių nepanoro lietuviai – jaudintis esą tikrai nevertėtų. Tik džiaugtis, kad kažkas, nors ir ne iš Lietuvos, parodo norą rūpintis beglobiais, meilės ištroškusiais vaikais.

Nijolė
2019-04-15 20:50:59
Dešimt lietuvaičių vaikų Lietuva atidavė užsieniečiams, dešimt ir kiek jų dar atiduosit, o paskui verksit, kad Lietuvos gyventojų mažėja, Lietuva nyksta, ir nyks jei taip dalinsite Lietuvos vaikus į kairę ir į dešinę, tik nesakykit, kad lietuviai nenori įsivaikinti, nori ir alytiškių šeima norėjo, bet kažkodėl atidavėt į pasaulio kraštą, o ne padoriai lietuvių šeimai, matomai kažkam paranku, kad mūsų lietuvių būtų kuo mažiau, pagalvokit ar sulauksit padėkos atimdami iš vaikų gimtą kalbą, gimtinę, ir čia likusius artimuosius.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Nu jo 2019-04-16 08:34:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nors ir suaugusi esu, bet pabandžiau save įsivaizduoti, kaip man būtų "gera", jei mane į kokius Filipinus išvežtų. Viena, kiti ir kitokie žmonės, kalbos nemoku, gamta ir klimatas kitas, niekas nekalba MANO kalba... Manau, po mėnesio kruvinom ašarom žlimčiau iš ilgesio SAVO kraštui, dzin tie blizgučiai... Nereikia man svetimo... Geriau jau biednai, bet savame katile....   ATSAKYTI
Sigita 2019-04-15 22:00:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutikau Norvegijoje ivaikintas dvi mergaitės iš Argentinos. Tėvai, norvegai, labai rūpinasi jomis. Įvairūs būreliai, užsiėmimai, kelionės. Tėvai jau du kartus buvo nuvežė mergaitės į jų tėvynę.
Tai va. Juk šeimos, isivaikinancios vaikus, būna pasiruošusios tam.    ATSAKYTI
Nu jo 2019-04-16 08:38:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O tai ko savų norvegiukų neįsivaikino? Pilna ten jų primėtyta atimtų..... Netikiu aš tų įsivaikintojų nuoširdumu.... Manau, daug kur groja pinigas... O kad tas mergytes po visur vežioja, tai čia dėl to, kad finansiškai naudinga patiems įvaikintojams, o ne iš atruizmo...  
To nu jo 2019-04-17 10:09:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nežinau kaip Norvegijoje, bet Lietuvoje už įvaikintus vaikus iteviai nieko negauna, tik tuos pačius 50 eu kaip ir kiti tėvai. Nes įvaikintas vaikas - tavo vaikas. Iš įvaikinimo šeimos naudos neturi, kitaip yra su globojamais vaikais. Taigi nevarykit čia demagogijos.   
Gintaras 2019-04-15 21:37:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prisimenat kai tarybiniais laikais buvo tokia Rasytė kuris girtas su traktorium nupjovė dukrai kojas . Tai va Maskoj daktaras gruzinas ja pagydė ir norėjo ja isivaikint bet Lietuvos valdžia nors tarybinė neleido isivaikint gali lietuviai isivaikint tada buvo patriotizmas dabar kaip diena aišku prekyba   ATSAKYTI
Nijolė 2019-04-15 20:50:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dešimt lietuvaičių vaikų Lietuva atidavė užsieniečiams, dešimt ir kiek jų dar atiduosit, o paskui verksit, kad Lietuvos gyventojų mažėja, Lietuva nyksta, ir nyks jei taip dalinsite Lietuvos vaikus į kairę ir į dešinę, tik nesakykit, kad lietuviai nenori įsivaikinti, nori ir alytiškių šeima norėjo, bet kažkodėl atidavėt į pasaulio kraštą, o ne padoriai lietuvių šeimai, matomai kažkam paranku, kad mūsų lietuvių būtų kuo mažiau, pagalvokit ar sulauksit padėkos atimdami iš vaikų gimtą kalbą, gimtinę, ir čia likusius artimuosius.   ATSAKYTI
Jorė 2019-04-15 21:45:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasidomėkite faktais apie alytiškių šeimos norus, o ne reklaminėm emocijom....O kam čia rūpi kokia kalba kalbės?   
putoklis pirdokas 2019-04-15 20:19:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Sovietinė propoganda vis varė ant JAV ir kito supuvusio kapitalizmo, seniai fufaikiniai , o dūšia raudona , vaikai nenori skirtis su draugais...kaip gerai vaikų namuose... briedas ir gėda    ATSAKYTI
Saule 2019-04-15 20:10:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sitas portalas,tikra bjaugybe.tik neigiamos emocijos.o kur,kaskas grazaus?kodel tik neigiama ingormacija.,?   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
LFF burtų traukimas virto sensacija: aistras kurstė pusnuogė mergina
DABAR RODOMA
Šiurpus momentas: Lekavičius aikštę paliko kraujuojančiu veidu
DABAR RODOMA
Kaimynai ir pareigūnai prabilo apie „Iki" užpuoliką
DABAR RODOMA
Greitas ir lengvas velykinis desertas: pavyks kiekvienam
DABAR RODOMA
Viskas, ką reikia žinoti apie velykines gėlių kompozicijas
DABAR RODOMA
Sausas ir šaltas oras trukdo pradėti sėją
DABAR RODOMA
Šaro techninė Stambule. Ar „Žalgirio“ strategas pasikarščiavo be reikalo?
REKLAMA
Ligoninė  Fotodiena/Arnas Strumila
Į naujienų portalo tv3.lt redakciją kreipėsi moteris prašydama pagalbos. Pasak Aušros (tikrasis vardas redakcijai yra žinomas) jai ir jos 6 mėnesių kūdikiui tenka jau beveik ...
Parduotuvės Lenkijoje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Katalikiškas pasaulis ruošiasi Velykoms. Lietuviai apgulė prekybos centrus ir kitas prekyvietes. TV3 žurnalistai nusprendė pažiūrėti, ar daug tautiečių pavasario šventei ...
Sumušė kūdikį (nuotr. stop kadras)
21-erių motina ir 18-metis tėvas įtariami sužaloję keturių mėnesių dukrą. Iš Šeduvos į ligoninę Šiauliuose atvežto kūdikio veido bei kojos medikai aptiko mėlynes ir ...
Kūdikis ligoninėje (nuotr. 123rf.com)
Medikams pristatyta antra girta gimdyvė. Jai šiandien Kauno klinikose į pasaulį atėjo berniukas. Kol medikai stebi kūdikio būklę, valdžios institucijos diskutuoja, kaip mažinti ...
Sabonis agituoja balsuoti referendume: „Aš už tai, kad mūsų vaikai ir anūkai turėtų lietuvišką pasą“
Gegužę vyksiantis referendumas dėl dvigubos pilietybės išsaugojimo sulaukia vis daugiau žinomų Lietuvos žmonių dėmesio. Legendinis Lietuvos krepšininkas, o dabar LFF prezidento ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų