naujienų portalas tv3.lt
2019.03.30 20:50

„Vilniaus brigados“ vadeiva Borisas Dekanidzė buvo septintasis ir paskutinysis, nepriklausomoje Lietuvoje teismo sprendimu sušaudytas asmuo. Jis ryškiai išsiskyrė iš prieš tai sušaudytų šešių lietuvių, kurie daugiausia buvo girtuokliai arba turėjo kitų psichologinių problemų.

B. Dekanidzė ir „Vilniaus brigados“ aplinkos žmonės Istorinis archyvas

B. Dekanidzė ir „Vilniaus brigados“ aplinkos žmonės Istorinis archyvas

B. Dekanidzė buvo visiška savo pirmtakų priešingybė. 1962 m. Vilniuje gimęs B. Dekanidzė buvo vienas iš pirmaisiais Nepriklausomybės metais garsiausios Lietuvoje nusikalstamos grupuotės – „Vilniaus brigados“ – lyderių.

Mirties bausme jis buvo nubaustas už žurnalisto Vito Lingio nužudymo organizavimą 1993 m. spalį. Nuosprendis B. Dekanidzei įvykdytas 1995 m. liepos 12 d., kai mafijos vadeivai tebuvo 33 metai.

Byla, sutelkusi Lietuvą

1993 metais nužudyto žurnalisto Vito Lingio byla sutelkė tuomet dar jauną nepriklausomą Lietuvos valstybę kovai su organizuotu nusikalstamumu. Šios bylos nagrinėjimas tapo rimtu išbandymu ne tik teisėsaugos sistemai, bet ir visai šalies demokratijai.

Visa to meto spauda šiam tragiškam įvykiui nušviesti skyrė pirmuosius puslapius. Pradėti rengti straipsnių ciklai informavo visuomenę apie žmogžudystę, jos įvykdymu įtariamus nusikaltėlius ir užsakovus.

REKLAMA

Grėsmingos antraštės pirmuosiuose svarbiausių dienraščių puslapiuose, nuotraukos iš įvykio vietos bei Vito Lingio laidotuvių, virtusių piliečių protesto prieš mafijos savivalę akcija, – visa tai liudijo, kad byla nebus užglaistyta ir pamiršta. O kaip paaiškėjo vėliau, ši žmogžudystė tapo lemtinga klaida visai „Vilniaus brigadai“.

Peržengtos visos ribos

Žurnalisto nužudymo bylą asmeniškai kontroliuoti pradėjęs tuometinis Lietuvos generalinis prokuroras Artūras Paulauskas teigė, kad V. Lingio nužudymas buvo nauja riba.

„Už jos jau yra pavojinga. Anksčiau buvo galima pasakyti kokius nors nužudymo motyvus arba paaiškinti, kad neįsipainiojęs į blogus santykius liksi gyvas, o dabar ta riba peržengta. Šiandien žurnalistas, rytoj - prokuroras, poryt - teisėjas ar Seimo narys“, – šių kraupių žodžių prieš 24 metus nepabijojo ištarti A. Paulauskas. Anot jo, iš karto buvo aišku, kad nužudymo motyvus reikia sieti su mafijos bandymu užkirsti demokratinio žodžio laisvę.

Autoritetingas žurnalistas nuo pat savo karjeros pradžios domėjosi teisėtvarkos ir organizuoto nusikalstamumo temomis. „Respublikoje“ V. Lingys kuravo šioms temoms skirtą skyrių. Išsamūs rašiniai apie nusikalstamų grupuočių veiklą ne sykį užkliuvo jų nariams, o dienraščio reporteriams ir redaktoriams buvo grasinta. Todėl didžioji visuomenės dalis iškart po V. Lingio nužudymo šią bylą siejo su nusikalstama „Vilniaus brigados“ grupuote ir jos vadeiva Borisu Dekanidze.

Redakcijos darbuotojai po V. Lingio nužudymo informavo visuomenę, kad dienraščio Teisėtvarkos skyriaus darbuotojai nuo pat jo įkūrimo pradžios susiduria su jiems daromu moraliniu ir fiziniu spaudimu. Vitui Lingiui teko patirti didžiausią spaudimą - jam buvo ne tik grasinta, bet ir pasikėsinta į nuosavybę: Ukmergės rajone, nuošalioje vietoje esantis V. Lingio vasarnamis sudegė iki pamatų. Žurnalisto žmona Laima vėliau liudijo, kad vyrą dėl galimo pavojaus buvo nedviprasmiškai įspėjęs ir VRM Kontržvalgybos valdybos viršininkas Henrikas Margenis.

REKLAMA

Nuo pat susikūrimo leidinys spausdino ypač daug straipsnių apie mafijos grupuotes Lietuvoje. Kauno „Daktarų“ gaujos veikla buvo nušviečiama įvardijant konkrečius faktus ir asmenis, nevengiant paminėti organizuotų nusikaltėlių ryšių su valdžios atstovais ir įvairių lygių teisėtvarkos pareigūnais. Tuo metu sudėtinga buvo įvardinti, kurie verslininkai, teisėsaugininkai ar nusikaltėliai yra mafijos rėmėjai, o kurie - jų aukos. Visa tai bandė išsiaiškinti V. Lingys ir jo kolegos, kuriems nusikaltėliai anonimiškai grasino, šantažavo bei kėsinosi į jų turtą ir gyvybę.

Po pasikėsinimo į Teisėtvarkos skyriaus redaktorių Virginijų Gaivenį 1992-ųjų sausį dienraščio leidėjai norėjo įkurti Saugos biurą, tačiau specialiu tuometinio AT Prezidiumo nutarimu tokių tarnybų veikla buvo uždrausta. Kai kurie aukščiausieji valdžios pareigūnai tuo metu viešai neigė organizuoto nusikalstamumo egzistavimą Lietuvoje, nors spauda visuomenei jau buvo pateikusi nemažai medžiagos, liudijančios apie aktyvią grupuočių veiklą.

Tačiau ir toliau buvo spausdinami straipsniai apie Belgijos firmą „MS International NV“, jos veikėjus I. Litvaką, M. Kaplaną, B. Dekanidzę bei jų įtartinus sandėrius. Buvo viešinami vis nauji kompromituojantys ir tiesiog skandalingi faktai apie buvusį vidaus reikalų ministrą P. Valiuką, ginklų ir technikos pardavimus Lietuvos policijai bei VRM, pastarosios institucijos sandorius su D. Kaplanu ir kita informacija iš visos šalies nusikalstamų struktūrų gyvenimo. Žinoma, toks aktyvus žiniasklaidos dėmesys mafijos veikėjams nebuvo parankus. Jie siekė, kad įbauginta visuomenė tyliai toleruotų jų veiklą. V. Lingys nesutiko su šiais reikalavimais ir galiausiai su juo buvo susidorota.

REKLAMA

Po žiauraus, visą Lietuvą sukrėtusio nusikaltimo pagaliau buvo viešai prabilta apie nusikalstamų grupuočių veiklą ir jų sąsajas su verslininkais bei politikais. V. Lingio bendražygiai patys bandė įvardinti įtariamuosius, tačiau jų ratas buvo pernelyg platus konkrečiai apkaltai. Tačiau visi žurnalistai vienbalsiai kaltino Vilnių valdančią nusikaltėlių organizaciją „Vilniaus brigada“.

„Aš galiu pasakyti, kad bus daroma viskas, jog nusikaltimas būtų išaiškintas“, - iškart po nusikaltimo visuomenei žadėjo generalinis prokuroras. Ir savo pažadus įvykdė. Operatyvių teisėsaugos pareigūnų dėka buvo sulaikyti šio nusikaltimo organizatoriai ir vykdytojai „Vilniaus brigados“ nariai B. Dekanidzė, I. Achremovas, V. Slavickis ir B. Bobičenka. Teismo salėje į du geležinius narvus susodintų nusikaltėlių ginti stojo garsiausi Lietuvos advokatai. Valstybei šiame teisme atstovavo teisėjai ir pagrindinis valstybės kaltintojas - Lietuvos generalinis prokuroras.

B. Dekanidzė ciniškai tyčiojosi

Teismo metu V. Slavickis ir I. Achremovas liudijo prieš B. Dekanidzę, davusį komandą nužudyti žurnalistą. Tris šūvius žurnalistui į nugarą ir galvą paleidęs žudikas I. Achremovas teisme aiškiai išdėstė V. Lingio nužudymo aplinkybes. B. Dekanidzė iš tiesų Latvijos mieste Jūrmaloje užsakė šią žiaurią žmogžudystę, suteikė visą informaciją, o vėliau netgi atsiuntė ginklą, kuriuo ir buvo paleistos žurnalistą nužudžiusios kulkos. Paklaustas, kaip ryžosi šauti į žmogų, žmogžudys atsakė: „Suprantu, kad padariau didžiulį nusikaltimą, bet aš pabijojau. Man reikėjo šauti į Dekanidzę, o ne į Lingį“.

REKLAMA

Teisme B. Dekanidzė sakė nežinąs, kas yra „Vilniaus brigada“, anot jo – tai gandais grįsti operatyviniai duomenys. Pagrindinis daugelio nusikaltimų organizatorius neišsigando pateikti ir savo V. Lingio nužudymo versijos. Anot jo, kažkoks žmogus kartą jį perspėjo, kad Lietuvoje egzistuoja finansinė ir politinė grupė, nusistačiusi prieš žydų biznierius. Esą ši grupė stengiasi išstumti žydų verslininkus iš Lietuvos.

Nusikaltėlių vadeiva teisme pareiškė, kad nesijaučia esąs kaltas dėl jam pareikštų kaltinimų. Generalinį prokurorą, pasakiusį kaltinamąją kalbą, B. Dekanidzė ciniškai vadino artistu, kuris kalba ne kaip kompetentingas teisininkas, o kaip mitingų dalyvis. Anot teisiamojo, viskas daroma vien norint įtikinti, kad V. Lingio žudikai susilaukė atpildo.

„Prokuroras paprašė mirties bausmės. Žinokite, kad iš ano pasaulio man bus įdomu stebėti, kaip, nurimus aistroms, lietuvių tauta susipažins su tikrais šios baudžiamosios bylos, kurią visą turi mano tėvas, duomenimis ir kaip įvertins generalinio prokuroro vaidmenį“, – savo paskutinėje kalboje teigė B. Dekanidzė.

Visgi po beveik du mėnesius trukusio teismo proceso teisingumas Lietuvoje triumfavo. Aukščiausiasis Teismas B. Dekanidzei paskyrė išimtinę mirties bausmę sušaudant, I. Achremovui – kalėjimą iki gyvos galvos, V. Slavickiui – 14 metų, B. Bobičenkai – 13 metų ir 3 mėnesius laisvės atėmimo. Tai buvo pirmasis ir pats rimčiausias smūgis organizuotam nusikalstamumui, po kurio viena įtakingiausių nusikaltėlių grupuočių Lietuvoje – „Vilniaus brigada“ – buvo išsklaidyta.

Jojo,
2019-03-30 22:07:30
Kaip viskas per laiką prisimiršo,bet paskaičius-ateina į mintis tik vienas žodis-žiauru,neįsivaizduojamai.Pragyvenom tą laikotarpį kaip kas išgalėjom,dabar -vėl kitos problemos,sunkumai,iššūkiai visuomenei,žmogui.Turim priimti šiandienos problemas ir nepasiduoti,nenuleisti rankų.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mes 2019-05-11 22:16:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Po n metu bus DYDVYRIAI.   ATSAKYTI
David Fleischman 2019-03-31 08:25:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Borisas nuzudytas Brazausko nurodymu, kad netrukdytu komunistams tvarkytis reikalus.   ATSAKYTI
Eddyy 2019-03-30 22:46:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
O lionzbergis senelis darp gyvas?.. Nafta Amerikos sukcim atidavęs?    ATSAKYTI
Gal yra įrodymai mirties bausmės ? 2019-03-30 22:30:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kad kiek pamenu jis dingo be žinios...:)   ATSAKYTI
Jojo, 2019-03-30 22:07:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip viskas per laiką prisimiršo,bet paskaičius-ateina į mintis tik vienas žodis-žiauru,neįsivaizduojamai.Pragyvenom tą laikotarpį kaip kas išgalėjom,dabar -vėl kitos problemos,sunkumai,iššūkiai visuomenei,žmogui.Turim priimti šiandienos problemas ir nepasiduoti,nenuleisti rankų.   ATSAKYTI
Jo 2019-03-30 21:29:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vanagas buvo žiauresnis už šitą jauna bandita !!!   ATSAKYTI
Tautos stebetojas 2019-03-31 08:25:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tu galvoji ka rasai, pamazga tu?  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Liudininko parodymai sujaukė „gudrų“ žmonos ir vyro planą (nuotr. stop kadras)
Pareigūnai gavo pranešimą apie nuo kelio nuvažiavusį automobilį. Apie eismo įvykį policininkams pranešė ne pats vairuotojas, o pro šalį važiavęs asmuo. Į įvykio vietą išskubėjo ...
Infiniti (nuotr. Gamintojo)
Pasivažinėjimas ketvirtadienio vakarą vienai vairuotojai baigėsi liūdnai. Pareigūnai Vilniaus rajone sustabdė daugiau nei pustrečios promilės pripūtusią prabangaus automobilio ...
„Aras“ (Fotobankas)
Policija praneša, kad Vilniuje penktadienį 12:04 val, buvo įvestas planas „Skydas“. Pranešta, kad Kalvarijų 65, prie Cerkvės važiuojant link Žalgirio g.. pranešėjas rado ...
Temidė (nuotr. Dmitrijus Radlinskas/fotodiena.lt)
Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmai per avariją nepilnametį automobilio keleivį pražudžiusį girtą vairuotoją nuteisė kalėti penkerius metus, penktadienį pranešė teismas. ...
Policija Andrius Ufartas/Fotobankas
Lapkričio 21-osios vidurdienį vidutinio girtumo taksi vairuotojas vojažo Kuršėnuose metu sužalojo jį sustabdyti mėginusią policijos pareigūnę, sprukdamas sukėlė didžiulį pavojų ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų