JAV mirties bausme prieš 12 metų nuteistas Lietuvos pilietis Jurijus Kadamovas yra atsidūręs kritinėje situacijoje. Visos už žiaurius nusikaltimus nuteisto vyro apeliacijos iki šiol buvo atmestos. Liko tik pati aukščiausia instancija, kurios sprendimas gali padėti tašką ne tik J. Kadamovo byloje, bet ir jo gyvenime.

Mirties bausme nuteistas lietuvis (tv3.lt koliažas)

Mirties bausme nuteistas lietuvis (tv3.lt koliažas)

Būtent todėl bandoma griebtis paskutinio vilties šiaudo ir įtikinti Lietuvą (per užsienio reikalų ministeriją (URM) – aut. past.) pateikti JAV teisingumo vykdytojams savo neigiamą poziciją mirties bausmės klausimu.

J. Kadamovo advokatas Pavelas Ravluševičius neabejoja, kad Lietuvos vardu išsakyta pozicija padėtų jo ginamajam išvengti paskirtos mirties bausmės: „Jau dabar situacija yra kritinė, tad aiški Lietuvos pozicija mirties bausmės klausimu yra bene paskutinė galimybė kažką pakeisti.“

Apie J. Kadamovo situaciją ir siekį sulaukti Lietuvos paramos, pokalbis su advokatu P. Ravluševičiumi.

J. Kadamovas (123rf.com ir J. Kadamovo asm. arch. nuotr.) (tv3.lt koliažas)

J. Kadamovas (123rf.com ir J. Kadamovo asm. arch. nuotr.) (tv3.lt koliažas)

Kokia šiuo metu yra mirties bausme JAV nuteisto J. Kadamovo situacija?

Jis šiuo metu yra laikomas viename JAV kalėjime. Teismų kontekste yra dvi kryptys. Lietuvoje viena situacija, JAV – kita. Lietuvoje prašoma, kad URM pateiktų procesinius dokumentus, kurie atsispindėtų valstybės poziciją dėl mirties bausmės panaikinimo Lietuvoje.

REKLAMA

Tačiau dėl neaiškių priežasčių, tokio procesinio dokumento URM nėra pateikęs. Tai apsunkina nuteistojo J. Kadamovo padėtį JAV, kai yra sprendžiami klausimai dėl mirties bausmės taikymo arba netaikymo, arba pakeitimo kita bausmės rūšimi.

Noriu akcentuoti, kad Lietuvoje nagrinėjamoje byloje nėra kvestionuojami J. Kadamovo padaryti nusikaltimai. Čia yra vertinama tik valstybės pozicija. Lietuvoje neužduodame klausimo, kiek griežtai reikėtų bausti J. Kadamovo. Čia klausiame, kaip yra realizuojama jo teisė į gynybą.

JAV teismai yra kompetentingi, jie atsižvelgia į kitų valstybių išsakytas pozicijas. Yra buvę atvejų, kai valstybei išsakius savo poziciją dėl mirties bausmės, JAV nuteistas asmuo jos išvengdavo.

Tad labai svarbu, kaip valstybė sugeba pateikti savo nuomonę tarptautiniame kontekste. Kiek žinau, J. Kadamovas jau kelis kartus kreipėsi į URM su prašymu išsakyti savo poziciją mirties bausmės klausimu. Bet dėl kažkokių priežasčių URM to nepadarė.

Ar oficiali Lietuvos pozicija mirties bausmės klausimu padėtų J. Kadamovui?

Manau, kad taip. Lietuvos pozicija galėtų turėti įtakos J. Kadamovo byloje.

Ar tai yra pirmoji tokia byla jūsų praktikoje?

Lietuvoje mirties bausmės nebėra jau daug metų, tad ši byla iš tiesų yra išskirtinė, reikalaujanti ne tik teisinių, bet ir psichologinių žinių. Tai yra specifinis atvejis.

J. Kadamovui mirties bausmė buvo paskirta 2007 m., jau prabėgo 12 metų. Kas vyko per šį laikotarpį?

Trumpai tariant – apeliacijos ir kasacijos. JAV teismai dirba ilgesniais terminais. Gal tiek laiko užsitęsė, nes tokia mirties bausmių specifika. Ilgesnis laikotarpis leidžia manyti, kad bus padaryta mažiau klaidų.

REKLAMA

Šiuo metu J. Kadamovas pateikė dokumentus Aukščiausiajam teismui, bet rezultatas dar nėra žinomas. Tai yra paskutinė instancija, todėl J. Kadamovo situacija iš tiesų yra kritinė.

Siaubingi nusikaltimai

J. Kadamovas Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu Vilniuje buvo gerai žinomas, nes jis tapo pirmuoju verslininku šalyje, pradėjusiu nuomoti limuzinus. Jo firma taip pat gamino akvariumus.

1991-ųjų pabaigoje verslas sekėsi nekaip ir Jurijus, palikęs Vilniuje žmoną ir 2 metukų sūnų, išvyko į JAV, kad užsidirbtų pinigų. Ir užsidirbo. Tik labai baisiu būdu.

Žudė žmones, o lavonus vertė į ežerą. Vienam gaujos nariui J. Kadamovas sakė, kad jie užsidirbo 50 milijonų dolerių, o milijonierių lavonai ežere guls vienas ant kito, kol pasieks vandens paviršių. J. Kadamovas su savo bendru J. Micheliu buvo sulaikyti 2002-ųjų vasarį.

Kad išsiaiškintų jų nusikaltimus, vietos pareigūnams prireikė net 4 metų. Įtariamieji bandė pabėgti, tačiau jų planus sužinojo prižiūrėtojai. Po nepavykusio pabėgimo emigrantai buvo susodinti į vienutes.

Prisiekusiųjų teismui pareigūnai ne tik papasakojo apie teisiamųjų padarytus nusikaltimus, bet ir parodė filmuotą medžiagą, kaip iš ežero vienas po kito buvo traukiami nužudytųjų kūnai.

Prokurorai teisme įrodė, kad banditai pagrobė ir nužudė nekilnojamojo turto agentą Meirą Maskatelį, iš Rusijos emigravusį bankininką, JAV turėjusį firmą „Matador Media“ Georgijų Safijevą, jo padėjėją Niką Charabadzę, buhalterę Rita Pekler ir verslininką Aleksandrą Umanskį. Visi jie buvo pagrobti ir nužudyti 2001-2002 metais.

REKLAMA

Žudė net ir gavę išpirkas

Kaip teisme tuomet pasakojo kaltinimus palaikantys prokurorai, nusikaltėliai žudydavo pagrobtuosius ir tada, kai giminės sumokėdavo išpirką. Už A. Umanskį artimieji sumokėjo 235 tūkstančius dolerių, tačiau nusikaltėliai nenorėjo palikti gyvų liudininkų.

Prokuratūra išsiaiškino, kad M. Maskatelį ir A. Umanskį J. Kadamovas su bičiuliais pakvietė į verslo susitikimą, sumušė ir užrakino savo namų rūsyje. Kai M. Maskatelio giminės atsisakė mokėti išpirką, nekilnojamojo turto agentas buvo uždusintas, galvą įkišus į plastikinį maišą. R. Pekler, kuri tvarkė „Matador Medios“ buhalteriją, buvo pagrobta 2001-ųjų gruodį.

Ją privertė paskambinti G. Safijevui ir pakviesti jį į susitikimą. Pagrobėjai žadėjo R. Pekler palikti gyvą viešbučio kambaryje, tačiau ji irgi atsidūrė povandeninėse kapinėse. Tą kartą G. Safijevas į susitikimą neatėjo, nes išskrido į Maskvą. Tačiau nusikaltėliai savo planų neatsisakė.

2002-ųjų sausį J. Kadamovo sugyventinė Solovjova į akvariumų parduotuvę (jos savininkai buvo Kadamovas ir Michelis) atsiviliojo Charabadzę – Gruzijoje gerai žinomų aktorių Gogi Charabadzės ir Rusiko Kiknadzės sūnų. Tik įžengęs į parduotuvę jis buvo surištas, sumuštas ir priverstas pakviesti G. Safijevą – bankininką, kuris svajojo Amerikoje naujai pastatyti filmą „Žmogus amfibija“.

Atvykusio Safijevo laukė tokia pati dalia. Jis buvo priverstas paskambinti savo partneriui, kad šis pagrobėjams pervestų 969 tūkstančius dolerių, juos gavę, nusikaltėliai surištus vyrus įmetė į ežerą. Prokuratūra turėjo pakankamai duomenų apie teisiamųjų nusikaltimus.

J. Michelio namuose, seife, buvo rastos keturios poros antrankių, ant kurių rasta aukų DNR. Rastos jų piniginės ir net telefonai. O svarbiausia – parodymus teisme davė žudikų bendrininkai latvis Ainaras Altamanis ir J. Kadamovo sugyventinė. Buvo įtariama, kad teisiamieji panašius nusikaltimus galėjo vykdyti Turkijoje ir Kipre.

Teisingumas
2019-03-05 21:45:53
Teisingumas turi būti įvykdytas. Jis nusipelnė mirties bausmės. Kaip jie nepasigailėjo nei vienos savo aukos, taip ir dabar neverti pasigailėjimo.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilius 2019-03-08 23:10:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai, kad ir vardas ir pavarde rusiski tik, kad sulietuvinta ir uzdetos galunes.
Geriau jau lai jam ten sutvarko gyvenima ir nereikes (maziau rusu maziau problemu)    ATSAKYTI
remi 2019-03-07 15:15:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vargšas žmogus... paleiskit gi nieko nepadarė. gal gryž į Lietuvą atsidėkodamas:)   ATSAKYTI
AAAA 2019-03-06 14:13:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5

„Google“ dabar moka $ 17.000 iki $ 22,000 per mėnesį už darbą namuose. Prie šio darbo prisijungiau prieš 2 mėnesius, o pirmąjį šio darbo mėnesį aš uždirbau $ 20,544. Galiu pasakyti, kad mano gyvenimas pasikeitė - visiškai Geriau! Patikrinkite, Ką darau ...

=== >>> w­w­w­.­W­e­b­J­o­b­9­8­.­C­o­m    ATSAKYTI
S 2019-03-06 13:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo vardas nei ne lietuviskas... kur prisidirbo ten lai irbūna baudzia.. ne seip apsivoge is neturejimo ka valgyt.. o kartu ir zude zmones.. miriop toki pasiust jau reikejo tik issiaiskinus kad jis kaltas...   ATSAKYTI
Test 2019-03-06 12:14:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ne   ATSAKYTI
As 2019-03-06 10:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik uz mirties tam suskiui uzdusinti su celof.maisu.Jokio pasigailejimo   ATSAKYTI
Vladas 2019-03-06 08:38:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Manot ,kad Lietuvoj ji nieko nenužudė??? Tai ko bėgo ten ,pratęsti savo darbų ar ką, o gal Lietuvoj trūksta žudikų? Kur pagavo ten tegul ir kapstosi.   ATSAKYTI
Modux15 2019-03-06 07:49:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Reik i jav vest   ATSAKYTI
alina 2019-03-06 07:13:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
as manau kokioj sali nusikalto ,pagal tos salies istatymus teisiamas.   ATSAKYTI
as 2019-03-06 07:05:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na dar graziai grazu,dar Lietuva ju pasigailes...Nors zinoma Lietuvos teisesauga...viena diena suseme,kita paleidzia.Tegul juos ten ir saudo ar karia.   ATSAKYTI
Log In to VimeoGift Guide | Tire Rack 2019-03-06 03:09:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Acronis
   ATSAKYTI
Oho,kiek teisuoliu 2019-03-05 23:56:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medija suzaide,i.ete kasni ir atsiskleide talentai   ATSAKYTI
antanas 2019-03-05 23:24:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Lietuvai žudikų nereikia. JAV įstatymai teisingiausi pasaulyje.   ATSAKYTI
Ela 2019-03-05 23:08:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mirties bausmė! Už gyvybę- gyvybe.   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-03-05 22:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsiranda teisininkų kurie apie taij kalba. Ar jie labai norėtų kad jų vaikai būtų ežere ?    ATSAKYTI
Kęstutis 2019-03-05 22:05:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iki guvos galvos vienurėje,nes mirties basmė per lengva išeitis.....   ATSAKYTI
Vaida 2019-03-05 22:03:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Siaubas koks žvėris, teisingai tokiam tik mirties bausmė!    ATSAKYTI
Bk 2019-03-06 06:52:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Zmogus ir yra zverys. Ir nepriklauso kokia jo lytis. O ypac tai matosi kai moterys nevaldo savo emociju.  
Žemaitė 2019-03-05 22:02:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gerų žmonių jie negelbėja,o tokį serijinį žudiką svarsto,ar galima išgelbėti.Ir dar mes tą banditą turėtumėm išlaikyti.Mūsų valdžia tikrai jau visai.....   ATSAKYTI
Lile 2019-03-05 21:51:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jo,tikras lietuvis Jurij Kadamov ,taip ir tersia lietuvos ivaizdi.   ATSAKYTI
Teisingumas 2019-03-05 21:45:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingumas turi būti įvykdytas. Jis nusipelnė mirties bausmės. Kaip jie nepasigailėjo nei vienos savo aukos, taip ir dabar neverti pasigailėjimo.
   ATSAKYTI
Dalė 2019-03-06 08:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jis juk nepasigailėjo nė vienos savo aukos, net gavęs išpirką, tad kodėl kažkas jo turi galėtis. Jis nusipelnė mirties bausmės ir suteikti teisę gyventi net ir nesinori. Tai būtų nusikaltimas prieš aukų artimuosius.  

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Teismas dėl N. Venckienės suėmimo skundo (nuotr. Justinas Auškelis/Fotodiena)
Neringa Venckienė prašo teismo ją paleisti už užstatą. Buvusios teisėjos tėvai pasiryžę sumokėti 10 tūkstančių eurų už tai, kad dukra laisvę išvystų anksčiau numatyto termino. ...
Sujudimas sostinėje – uždūmintas 27 aukštų namas (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Pirešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba (PAGD) informavo, kad Vilniuje, apie 15.20 val., buvo gautas pranešimas, kad 27 aukštų name pranešta apie uždūminimą. ...
Vilniaus policija (nuotr. stop kadras)
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį pavežėjas Artūras Grižas paskelbė vaizdo įrašą, kurį pavadino „Vėl Vilniaus policija pasirodė visame gražume. Gerinam Lietuva ...
Pavogtos rožės (nuotr. Lietuvos policija)
Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Vilniaus miesto šeštojo policijos komisariato pareigūnams su neįprastais įkalčiais – 100 rožių ‒ įkliuvo dvidešimt šešerių ...
(asociatyvi nuotr.) (nuotr. lrmuitine.lt)
Kauno apygardos teismas penktadienį 12 metų laisvės atėmimo bausme nuteisė Vygantą Panką, jis pripažintas kaltu organizavęs 373 kilogramų kokaino kontrabandą, paslėpus ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų