Vyriausybė skelbia, kad Lietuva pasiruošusi priimti visus emigrantus, kurie po „Brexit“ nuspręstų grįžti į gimtinę. Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė tv3.lt sakė, kad dauguma svarsto tokią galimybę, tačiau ekonomisto teigimu, Lietuva priimti visų norinčių grįžti negali.

Lietuvių emigrantai po „Brexit“ svarsto įvairius scenarijus (tv3.lt fotomontažas)

Lietuvių emigrantai po „Brexit“ svarsto įvairius scenarijus (tv3.lt fotomontažas)

„Visi, kurie nuspręs, 100 tūkstančių, 200 tūkstančių, grįžti į Lietuvą, jie visi yra laukiami ir mes tikrai esame pasirengę“, – taip dar sausio viduryje kalbėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Finansų ministras Vilius Šapoka antrino premjerui ir ragino visas ministerijas nepraleisti progos ir paskatinti lietuvius grįžti namo.

Daugelis nori grįžti

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė portalui tv3.lt tvirtino, kad bendraujant su emigrantais, susidaro įspūdis, kad apie 80 proc. emigrantų norėtų grįžti į Lietuvą, o apie 40 proc. jau ėmėsi realių žingsnių: stebi darbo rinką, įsirenginėja namus tėvynėje.

„Ar jie tai padarys, bus matyti. Priklausys nuo to, koks jų pasiryžimas, kokios galimybės bus grįžti, kokia situacija pačioje Lietuvoje. Kartais norai ir galimybės yra šiek tiek skirtingos sąvokos“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.

REKLAMA

Pasak bendruomenės pirmininkės, iškart po 2016 m. birželio pabaigoje įvykusio referendumo daugelį emigrantų ištiko šokas ir pasimetimas, dalis ignoravo sudėtingą politinę situaciją ir manė, kad Jungtinė Karalystė nepaliks Europos Sąjungos. Ilgainiui lietuviai susitaikė su situacija ir pradėjo žvalgytis į Lietuvą.

„Tokių besižvalgančių per tuos porą metų daugėjo ir mes matome rezultatą, kad grįžta žmonės su šeimomis arba bent jau žiūri, kokia situacija Lietuvoje, klausia tų, kurie grįžo, ar tikrai yra darbo, ar vaikai gavo vietas į darželius. Atsirado poslinkis arba akstinas galvoti apie grįžimą į Lietuvą“, – teigė D. Asanavičiūtė. 

Tačiau Jungtinės Karalystės parlamentui du kartus atmetus premjerės Theresos May ir Europos Sąjungos suderintą „Brexit“ susitarimą, nerimas ir pasimetimas grįžo ne tik į britų, bet ir į imigrantų iš Lietuvos kasdienybę.

„Mes vis dar su tokiu pakabintu ore klausimu. Padaugėjo įtampos, laiko yra labai mažai, o konkrečių sprendimų nėra. Nemažai yra tų, kurie laukia kaip čia bus, pagal tai spręs kaip elgtis. Klausimų tikrai daug daugiau negu pačių atsakymų“, – dabartines lietuvių bendruomenės nuotaikas apibūdino lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Lietuva negali priimti visų

Nors premjeras viešai paskelbė, kad Lietuva yra pasiruošusi priimti visus norinčius grįžti, pasak „Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto Žygimanto Maurico, reali situacija kitokia. Pašnekovo teigimu, Lietuvoje yra apie 1,3 mln. dirbančių žmonių. Jei visi 200 tūkst. lietuvių, emigravusių į Jungtinę Karalystę, grįžtų į Lietuvą, darbo jėgos augimas šalyje būtų daugiau nei 15 proc.

REKLAMA

„Tiek sukurti naujų darbo vietų, turbūt, būtų nerealu, nes šiek tiek mažiau buvo sukurta per pastaruosius šešerius metus. Net ir tikrai sparčiai augant ekonomikai, reikėtų bent penkių metų tokį kiekį absorbuoti“, – kalbėjo ekonomistas.

Žygimantas Mauricas

Žygimantas Mauricas

Tačiau Ž. Mauricas pažymi, kad ekonominis Lietuvos patrauklumas emigrantams grįžti, bėgant metams, didėja. Pasak jo, jeigu vertinti darbo užmokesčio skirtumą, tai kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, Jungtinėje Karalystėje darbo užmokestis buvo daugiau nei šešis kartus didesnis, dabar – mažiau nei tris kartus.

„Lietuvoje darbo užmokestis ženkliai auga, prognozuojamas apie 10 proc.. augimas. Skirtumas gali ištirpti iki vos dviejų kartų. Tai yra maždaug ta psichologinė riba, kai žmogui dažnai neapsimoka, vien dėl finansinių priežasčių, emigruoti“, – tvirtino „Luminor“ banko atstovas.

Ž. Maurico nuomone, jei per artimiausius metus grįžtų apie 40–50 tūkst. emigrantų, juos būtų įmanoma integruoti į darbo rinką ir toks pasiekimas būtų labai geras.

Nereikia brangių programų

D. Asanavičiūtė mano, kad norint grąžinti emigrantus į Lietuvą, nereikia skambių šūkių ar brangių kampanijų, kurios neduoda apčiuopiamų rezultatų. Pašnekovės teigimu, valdžia turėtų daugiau dėmesio skirti paprastiems žingsniams.

„Ne kartą pati esu kartojusi, kad išskirtinų sąlygų tikrai nereikia. Pavyzdžiui, darbo pasiūlymus paskleisti ne tik Lietuvos spaudoje ir portaluose, bet ir užsienio, kad mes, gyvenantys užsienyje, galėtume juos pamatyti. Priartinimas informacijos prie tautiečių, kurie gyvena užsienyje, duotų daug daugiau rezultatų nei ilgai planuojamos didžiulės programos ir jų įgyvendinimas, kuris brangiai kainuoja ir tų rezultatų didelių neduoda“, – kalbėjo lietuvių bendruomenės pirmininkė.

REKLAMA

D. Asanavičiūtė svarsto, kad valdžios pagalba tvarkant paprastus kasdienius reikalus, tokius kaip banko sąskaitos atsidarymas, galėtų paskatinti lietuvius grįžti.

„Žmonės čia gyvenantys įpranta prie kitokios paslaugų kokybės, kitokios infrastruktūros, prie kitokių socialinių garantijų. Jiems reikia pagalbos susiorientuoti kaip Lietuvoje vyksta procesai, kurie svarbūs kiekvienam iš mūsų. Ne visi sugeba patys susitvarkyti, ne visi labai greitai susigaudo naujoje aplinkoje“, – teigė pašnekovė.

D. Asanavičiūtė tvirtino, kad pedagogų paruošimas, kaip elgtis su grįžusiais emigrantų vaikais, taip būtų nemaža paskata lietuviams grįžti į Lietuvą.

Nusprendusių likti gyvenimai gali pakrypti trejopai

Grįžimas namo nėra vienintelė galimybė, kurią svarsto emigrantai. Dalis lietuvių galvoja priimti Jungtinės Karalystės pilietybę, ypač tie, kurie turi vaikų, seniai gyvena ir jau „įleido šaknis“. Kita dalis planuoja neatsisakyti Lietuvos pilietybės, bet likti gyventi Jungtinėje Karalystėje. Ž. Maurico teigimu, tokių pasirinkimų sėkmė priklausys nuo to, koks bus galutinis Jungtinės Karalystės likimas po „Brexit“. Pasak ekonomisto, šiuo metu yra trys pagrindiniai scenarijai.

„Pirmas, kad britai temps gumą iki paskutinės dienos ir bus priversti priimti esamą susitarimą, kuris de facto, galima grubiai sakyti, paliktų Jungtinę Karalystę Europos Sąjungos sudėtyje. Šalis tik teisiškai išstotų, bet realybėje turėtų labai panašias sąlygas“, – pasakojo ekonomistas.

Ž. Maurico teigimu, jei įvyks toks scenarijus, Jungtinės Karalystės ekonomika didelio sukrėtimo nepatirs ir didžioji dalis lietuvių, nusprendusių likti ar pasikeisti pilietybę, šio sprendimo nepasigailėtų. Antrasis scenarijus, pasak pašnekovo, yra premjerės T. May atsistatydinimas ir politinė krizė.

REKLAMA

„Galbūt būtų surengtas antrasis referendumas, tačiau neaišku kada, tai nežinomybė tęstųsi ir žala būtų šiek tiek didesnė“, – tikino Ž. Mauricas.

Trečiasis scenarijus yra kietasis „Brexit“, jei Jungtinė Karalystė paliktų Europos Sąjungą be jokio susitarimo. Ž. Maurico tvirtinimu, prognozuojama, kad tai šaliai reikštų nelengvus laikus, svaro sterlingo kurso kritimą ir galbūt susilyginimą su euro kursu.

„Tada Jungtinė Karalystė tikrai prarastų patrauklumą kaip valstybė, kurioje verta vykti gyventi, bent jau, dėl finansinių priežasčių. Kieto „Brexit“ atveju yra išaugusi rizika, kad esamiems Europos Sąjungos gyventojams būtų įvesti papildomi apribojimai. Tokiu scenarijumi tikrai dažnas pasigailėtų sprendimo, kad liko ar neturėjo „plano B“, – samprotavo ekonomistas.

Naujos emigrantų „mekos“

Be grįžimo namo ir sprendimo likti gyventi Jungtinėje Karalystėje lietuviai turi trečią galimybę – emigruoti į kitas Europos Sąjungos šalis. Ž. Maurico teigimu, pakilimą išgyvenanti Airija gali tapti patrauklia kryptimi emigrantams.

„Šalis patiria tikrą ekonomikos renesansą. Tai tikras „keltų tigro“ šuolis – įspūdingas BVP ir darbo užmokesčio augimas. Manau, kad Airija tikrai taps traukos centru“, – kalbėjo ekonomistas.

Kita lietuvių kryptimi gali tapti Skandinavijos šalys, tačiau migracija į jas, Ž. Maurico tvirtinimu, būtų kitokio pobūdžio dėl glaudaus Lietuvos ir šių valstybių ryšio.

„Ji būtų ne tokia va bank, kad viską mestų ir emigruoju. Tai greičiau būtų darbuotojų migracija į motinines įmones. Arba Lietuvos įmonės labai daug eksportuoja į Skandinaviją, steigia savo atstovybes, vežasi darbuotojus iš Lietuvos. Bus tam tikra migracija įmonės viduje“, – svarstė „Luminor“ banko atstovas.

REKLAMA

Trečiuoju traukos centru turėtų tapti Vokietija. Pasak Ž. Maurico, šioje šalyje demografinė padėtis yra prasčiausia tarp visų didžiųjų Vakarų Europos valstybių, todėl juntamas didžiulis specifinių profesijų, tokių kaip medikų ar inžinierių, trūkumas.

„Kadangi atlyginimai yra konkurencingi, dažnu atveju didesni nei Jungtinėje Karalystėje dabar, tai, manau, ta kryptis bus populiari“, – teigė ekonomistas.

Portalas tv3.lt primena, kad Jungtinė Karalystė nusprendė palikti Europos Sąjungą po 2016 m. birželio 23 d. vykusio referendumo, kuriame beveik 52 proc. balsavusių britų pasisakė už pasitraukimą iš bendrijos. Numatoma pasitraukimo data yra šių metų kovo 29 d., tačiau britų parlamentas nėra patvirtinęs Europos Sąjungos ir T. May vadovaujamos vyriausybės suderinto „skyrybų“ susitarimo.

virginija
2019-03-14 09:18:19
Dabar grįžta tik psichikos sutrikimų turintys ar nenorintys dirbti asmenys, kurie niekur neranda darbo arba dirbti nesugeba. Tiek Andlijoj, tiek Lietuvoj. Ir tokių grįžtančių tik daugės. O darbštūs žmonės visur ir visada yra laukiami. Tad tikrai negrįš:)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
arturiuk 2020-01-01 23:15:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pilna tu darbu yra toj anglijoj ne vien skrajuciu metymas ir braskiu skinimas jei ten be kalbos vazuoji i niekur tai nenorek taip gyventi   ATSAKYTI
Tai 2019-03-14 23:04:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jie sprendzia problemas su nesamoningais straipsniais:(   ATSAKYTI
Nu jo 2019-03-14 16:54:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Teisingai - ir likit. Savu pasalpininku per akis...   ATSAKYTI
Teisingai 2019-03-14 22:09:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jie nedirbs uz dubeni sriubos, ieskok vergu tarp tu ,kur like.  
Jonas 2019-03-14 16:39:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nebesvaikit kas ten atvažiavo ten ir liks teistuosius nebent isvaris o sunkiai galės patekti tik visas mėšlas o su mokslais visur durys atviros bus.   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-03-14 12:30:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nustokit skleisti nesamones. Jus bent faktus turekit, ar bent vienas UK lietuvis, suka galva ir bijo. Nebeskleiskit isgalvotu naujienu. Geriau apie Lansbergiu aferas teisybe rasykit, apie Simonytes ir Nausedos aferas. Apie Juozaicio aferas ir nusikaltimus. O dabar pasakojat pievas visokias. Ar jau gerbiami zurnalistai visiskai nebeturite ka prisigalvoti? Niekas nesiruosia i Lietuva del to brexit, niekam tas baimes nekele, ir tikrai nekelia.    ATSAKYTI
Lauras 2019-03-14 11:54:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kodel ekonomistas nepasamprotavo kokia butu ekonomine situacija visoje ES po kieto brexit? UK yra penkta pasaulio ekonomika ir jei bus ekonomine krize ten tai tikrai bus ir ES, ir dar nesumoketi milijardai i ES biudzeta kurie jau yra pazadeti kitoms valstybems iskaitant Lietuvai. Kaip tada su emigrantu priemimu?    ATSAKYTI
Jo 2019-03-14 11:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje užaugusios trys pasalpininku kartos ir nori tie Seimo bukagalvei dar kažką svaikti apie gryzima gryzkit ir eikit elgetauti juokas pro ašaras !!!!   ATSAKYTI
Gas 2019-03-14 10:43:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Idomu kas cia taip nori į ta Lietuva?   ATSAKYTI
Marke 2019-03-14 10:36:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kam tusciai kalbet?:)) ar neturit ka veikti?   ATSAKYTI
Jjookm 2019-03-14 10:34:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bebejo grys lietuviai ir tuo paciu tarpu suras kita sali ir iskris kaip gandrai ;p Lietuva laikina stoteli tik;)   ATSAKYTI
[email protected] 2019-03-14 10:01:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visi sie zmones kurie isvyke turi teise gyventi savo salyje ,bet jie nelauke valdzios malones ,kad isprestu ju iskilusias problemas del pragyvenimo nes neturejo darbo.Ir taip ,kas neturi darbo ,arba neuzdirba pakankamai ,tai reiskia buti isstumtam i visuomenes poribio ,kur gresia pavojus tapti socialines atskirties aukomis jai zmogus netenka darbo pazeidziamas jo orumas. Tai ka gero padare isrinktieji per tiek metu ,kad nera vietos tiems zmonems kurie turi gyventi savo salyje ?    ATSAKYTI
Ruta 2019-03-14 09:59:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka cia svaigstat su tuo savo grizimu. Nusisnekat ir tiek.    ATSAKYTI
Petras 2019-03-14 09:39:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei sugrįžtų bent 10 proc lietuvių iš JK, tai išgyventų pusbadžiu ir Lietuvoj,mindami Darbo biržos slenkstį ,nusiėmę kepures. Teisingumo sistema ir laukinio kapitalizmo išnaudojimas ...   ATSAKYTI
Kardas 2019-03-14 09:32:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
''Keltu Tigro '' suolis??? Gyvenu Airijoj daug metu ir drasiai galiu pasakyti, kad tas ''Tigras'' yra gilioj duobej: nuomu kainos-kosmines (o nuomojamu namu truksta), minimumas kyla labai letai, kaikuriem per krize buvo sumazintos algos ir niekas ju negrazina, as jau nekalbu apie algu kelima, paslaugos ir prekes brangsta, nusikalstamumas-dideja (gaujos saudosi ,tiesiog, gatvese), policija-bedante (nepilnameciai viduriniais pirstais uzmeto policija ir sie nieko nepese, galvas nuleide seda ir isvaziuoja), patys airiai masiskai bega is salies (Amerika, Australija, Kanada, Naujoji Zelandija). Dar jei ivyks ''kietas'' Brexitas ir bus pasienis su Siaures Airija-tai bus tokia krize, kad baisu ir pagalvoti... Zinoma, Afrikos pabegeliai, airiu cigonai ir burzujai toliau sau gyvens kaip inkstai taukuose...   ATSAKYTI
Nerius 2019-03-14 09:21:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Iskur istrauke .kad kaskas nori gryst .nenervinkit su savo sudinais apgailetinais straipsniai .jau taip atsibodo net nebeskaitom to jusu slamsto.reitingai smunka jusu ka nejauciat .tuoij ir jus emigruosit nes atleis jus su tais vulgariais neidomiais straipsniai .geriau parasykit apie lietuvos benamius kaip jie perziemojo .kaip jie gyvena siukslyne lietuvos tada bus tikrai idomu skaityt tikra tiesa.    ATSAKYTI
virginija 2019-03-14 09:18:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Dabar grįžta tik psichikos sutrikimų turintys ar nenorintys dirbti asmenys, kurie niekur neranda darbo arba dirbti nesugeba. Tiek Andlijoj, tiek Lietuvoj. Ir tokių grįžtančių tik daugės. O darbštūs žmonės visur ir visada yra laukiami. Tad tikrai negrįš:)   ATSAKYTI
Aleksas 2019-03-14 09:09:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Negrizou ir negrisiu.Baikit ta propoganda.Is UK isvaziavou,bet ne i Lietuva,o Norvegija.Jai butu taip gera Lietuvoj,tai kokio velnio zmones ir toliou is ten bega?Buvou grizes atostogu,tokios niurios salies gyvenime nesu mates.   ATSAKYTI
jooo 2019-03-14 09:07:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ka, laikais krizei, laikas stumdyti runkelius vel augti is naujo:))   ATSAKYTI
def 2019-03-14 14:12:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
:)))  
Pilietis 2019-03-14 09:04:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Labas visiems,
Taip norisi tikiems pesimistinių straipsnių rašeivoms pasakyti, kiek jums sumokėjo kad jus taip niekinat Lietuvą?
Kaip.Tėvynė gali būti nepasiruošusi priimti savo vaikų? Apie ką rašai, ar bent galvoji, jei taip su kurią kūno dalimi?
Kiekvienas išvažiavo savo valia, grįžta dėl svarbos savo Tėvynei. Grįžęs gali kurti verslą, yra paklausa įvairių specialybių darbuotojams ir t.t...
Kokie išskirtinumai tarp čia nuolat gyvenusių ir buvusių užsienyje? Kas kam ir ką turi suruošti?
Ar bent suvoki rašeiva kokią miglą puti ?
Jei taip darai sau žinomumą, tai niekingas būdas, kai žmogus sėja nepasitikėjimą ir paniką savo krašte.
Mesk pisoriau tą juodą darbą ir eik kaminų valyti... gal ten bent naudą savo kraštui duosi.
   ATSAKYTI
Bite. 2019-03-14 09:03:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
As pati lietuve.10metu Londone.
Niekas nepasikeite.Bukit ramus.Mano vaikai dirba gerus darbus.I Lietuva grysim atostogu.   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Z. Jedinskij (nuotr. Fotodiena.lt)
Bankų pelno apmokestinimas buvo laikomas kompromisiniu variantu, už kurį Seimas galėtų balsuoti, sako Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos ...
Ligoninė (nuotr. stop kadras)
Ne dienomis, o valandomis augantis pacientų nepasitenkinimas, blaškymasis negalint patekti pas gydytojus, mėnesiais nusitęsusios eilės, lėtinių sveikatos problemų malšinimas ...
Linkevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Energetikos ministerijos siūlomas Baltijos šalių bendras susitarimas dėl prekybos elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis netenkina Lietuvos interesų, sako ...
M. Zalatorius (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Viena įtakingiausių šalies verslo organizacijų – Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) kol kas neketina imtis veiksmų dėl sulaikyto jos viceprezidento, Lietuvos bankų ...
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Teisėsaugai pirmadienį sulaikius Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentą Mantą Zalatorių, Lietuvos advokatūra ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų