Sistemos spraga: mažai uždirbantiems liga kerta per pensiją

Gajus įsitikinimas, kad lietuviai į darbą eina net sirgdami, gali turėti svarbų pagrindą – gaunant išmokas už ligą, minimalų atlygį gaunantis darbuotojas rizikuoja nesukaupti būtino stažo pensijai.

Pacientų eilės (nuotr. 123rf.com)
9

Sergantiems ir į darbą negalintiems į darbą eiti darbuotojams valstybė kompensuoja 80 proc. uždirbamos algos. Vis dėlto, jei serga minimalų mėnesinį atlygį (MMA) uždirbantis darbuotojas, nukenčia jo darbo stažas.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kaip keisis Jūsų pensija

„Pensijų draudimo stažas – vienas iš vardiklių, nuo kurio paskui priklauso pensija – skaičiuojamas pagal sumokėtas įmokas, kurios yra sumokamos nuo žmogaus algos arba tos kompensuojamosios pajamos. Tai jeigu žmogaus alga yra MMA, ligos išmoka jam, kaip ir visiems kitiems, yra 80 proc. buvusios algos. Na, yra apribojimai tiek minimumas tiek maksimumas. Ir už tas dienas, kai jis serga ir kai jam skaičiuojama 80 proc. algos, tai ir yra skaičiuojama tarsi įmokos būtų mokėtos nuo 80 proc. nuo minimalios mėnesio algos“, – INIT televizijai komentavo vyriausioji „Sodros“ patarėja Julita Varanauskienė.

Vadinasi, jei darbuotojas serga tris dienas, jis sukaups ne trijų dienų darbo stažą, o 80 proc. nuo trijų dienų, todėl ir jo darbo stažas bus atitinkamai mažesnis. „Sodros“ atstovės teigimu, ši problema būtų mažiau opi, jei darbdaviai dalies atlyginimų nemokėtų vokeliuose.

„Tarkim, žmogus gauna atlyginimą į rankas, kuris kelis kartus viršija minimalią, bet jo rodoma alga yra tik minimali, tai reikia suprasti, kad jo ligos išmoka 80 proc. bus skaičiuojama nuo tos oficialios algos“, – teigė J. Varanauskienė.

REKLAMA

Tuo metu mažiau nei MMA uždirbantys žmonės, anot jos, sirgdami gali užsidribti.

„Jeigu mes kalbame apie žmones, kurie uždirba mažesnę negu minimalią mėnesio algą ir darbdavys už juos sumoka papildomą įmoką, nes yra toks reikalavimas, gali būti ir taip, kad žmogus, pavyzdžiui, uždirba pusę minimalios mėnesio algos, tarkim 200 eurų, jo ligos išmoka jau būtų skaičiuojama 80 proc. nuo 400 eurų. Ir tokiu atveju, tokiems žmonėms išeina, kad jie teoriškai sirgdami gauna didesnes pajamas, nei dirbdami“, – pastebėjo J. Varanauskienė.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje MMA gauna apie 151 tūkst. darbuotojų. MMA yra 400 eurų.

Kaip apskaičiuojama pensija

Šiuo metu, pavyzdžiui, 16 metų darbo stažą turintis asmuo gali sulaukti kiek didesnę nei 142 eurų pensiją, o pensija sukaupus 30,5 metus darbo stažo gali siekti nuo 215 eurų. Lietuvoje, vidutinė socialinio draudimo senatvės pensija, turint būtinąjį socialinio draudimo stažą, 2018 m. spalį siekia 337,48 eurus. 

Perskaičiavus senjorų senatvės pensijas, jas nuo šiol sudaro bendroji ir individualioji dalys.

Bendrosios pensijų dalies dydį lemia iki šiol įgyto stažo ir būtinojo stažo tuomet, kai žmogus sulaukia senatvės pensijos amžiaus, santykis. Įgijus daugiau stažo, didėja bendroji pensijos dalis.


Rašyti komentarą...
D
Darius
2018-12-16 13:21:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bardkas
Atsakyti
-2

A
Ale
2018-12-16 13:29:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taigi sovietų okupantas susirgus dirbančiajam buvo teisingesnis nei dabartinis LR prichatizatoriaus švogeris valdžioj ,bral... Va tau ir neprigulnybė!
Atsakyti
-1

R
Rii
2018-12-16 17:44:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mūsų soc.sektorius degradavęs-visomis prasmėmis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų