Vygaudas Ušackas. Gitanas Nausėda (tv3.lt koaliažas)

Vygaudas Ušackas. Gitanas Nausėda (tv3.lt koaliažas)

Didžiausią tautos palaikymą kol kas susižeria du apie ketinimą pretenduoti į šalies prezidentus paskelbę kandidatai – Gitanas Nausėda ir Vygaudas Ušackas. Tačiau rinkėjų palaikymas nėra vienintelis kandidatus vienijantis vardiklis – panašumas jaučiamas jų kalbose, vertybėse ir net prisistatyme visuomenei. Kuriam kandidatui rinkimuose seksis geriau?

G. Nausėda ir V. Ušackas – visuomenės nuomonės lyderiai, kalbant apie oficialiai apsiskelbusius kandidatus į Lietuvos prezidentus. Pagal rugpjūtį „Spinter tyrimų“ atliktą apklausą, G. Nausėda – reitingo viršūnėje – už jį savo balsą atiduotų 19,7 proc. respondentų.

Tuo metu V. Ušackas – ketvirtoje vietoje (po Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir premjero Sauliaus Skvernelio) – už jį balsuotų 8,3 proc. respondentų. Vadinasi, kol kas būtent šie du oficialūs kandidatai turi realiausius šansus susitikti antrajame prezidento rinkimų ture, jei šis įvyks.

REKLAMA

Kalbos – tarsi du vandens lašai

Prieš dvi savaites buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras, ES ambasadorius V. Ušackas oficialiai paskelbė ketinantis dalyvauti Lietuvos prezidento rinkimuose. Buvęs SEB banko prezidento patarėjas G. Nausėda apie savo sprendimą kandidatuoti į Lietuvos prezidentus paskelbė šią savaitę.

Abu kandidatai savo kalbose palietė bendras temas: V. Ušackas pareiškė ketinantis būti „žmonių ambasadoriumi“, G. Nausėda ragino statyti gerovės valstybę, abu kalbėjo apie Lietuvos ekonomiką, tautos vienybės būtinybę, vieningą kryptį, gynybą, pilietiškumą, nacionalizmą, saugumą, moralę ir krikščionybę.

Toks platus temų spektras – ne atsitiktinumas, mano politologai. Štai Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės ir politinės teorijos katedros profesorius Lauras Bielinis patikino, kad būtent taip bandoma pasiekti įvairaus lygio ir įvairių interesų rinkėjus.

„Vieniems yra aktualios vienos problemos, kitiems kitos. Tai yra normali taktika, kurią patyręs arba suprantantis reikalo esmę politikas vykdo, siekdamas laimėti daugiau rinkėjų, tai normalu“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

Kalbų panašumą įžvelgė ir Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Saulius Spurga, pažymintis, jog abu kandidatai lyg užsikirtę kartojo apie savo kompetenciją ir pasirengimą dirbti Lietuvos labui.

Vygaudas Ušackas (nuotr. Fotodiena.lt)

Vygaudas Ušackas (nuotr. Fotodiena.lt)

„Abu pabrėžia savo kompetenciją, vienas 18 metų, kitas 20 metų sunkiai darbo, gynė Lietuvos interesus arba gilinosi į ekonomiką, labai prisidėjo ir yra pasiruošę. Abu pabrėžia, kad yra vienytojai. Dabar visi labai susiskaldę, nesikalba, o jie vienys, mato save kaip vienytojus“, – pastebėjo S. Spurga.

REKLAMA

Tačiau MRU docentas pastebi ir jį nustebinusių skirtumų – pavyzdžiui, V. Ušackas labiau pabrėžė nacionalizmą, tarsi nepaisydamas, kad Lietuvoje esama ir tautinių mažumų.

Patrauklūs visiems

Sunku paneigti, kad abu kandidatai panašūs įvairiais lygmenimis – pradedant nuo vizualinio panašumo, baigiant aukštu išsilavinimu, darbo patirtimi, požiūriu ir deklaruojamomis vertybėmis. Ar tai reiškia, kad ir jie apeliuos ir tuos pačius rinkėjus?

S. Spurga mano, kad rinkėjų palankumas, bent jau kol neįsigilinome į rinkimines kandidatų programas, yra paslaptis ir dabar priklauso ir nuo kandidatų fizinių savybių, balso tembro. Jis neatmeta galimybės, kad šie kandidatai susižers nemažą dalį protesto balsą atiduosiančių rinkėjų.

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

Saulius Spurga (asm. arch. nuotr.)

„Bet aš manau, kad jų patrauklumas yra gana universalus, ypač G. Nausėdos. Be abejo, kad inteligentai, intelektualai, bent jų dalis pamatys jame savą žmogų, priimtiną žmogų. Bet manau, kad jo toks logiškas ir kvalifikuotas dėstymas patraukia ir daugelį kitų žmonių, tai rodo reitingai“, – svarstė pašnekovas.

Tuo metu L. Bielinis įžvelgia ir nemažai kandidatų skirtumų, išskirdamas jų charakterius ir galimybes.

„Jeigu pažiūrėsime į V. Ušacką, jo galimybės yra daugiau profesinio diplomatinio pobūdžio. Bet šalies viduje jis praktiškai nežinomas, jam labai sunku bus pavyti G. Nausėdą, kuris rinkėjų tarpe yra žinomas, suprantamas ir įvertintas. Kiekvienam lyderiui, žvelgiant iš šalies, atrodo lengva, bet tuo pačiu yra sunku. Išlaikyti lyderystę iki pat pabaigos nėra taip paprasta. V. Ušackui bus daug problemų, siekiant išsaugoti tą palankumą iki pat rinkimų pabaigos“, – sakė profesorius.

REKLAMA

Šeima – svarbi, bet ne lemiama korta

Tiek V. Ušacką, tiek G. Nausėdą į spaudos konferencijas atlydėjo ir judviejų žmonos, o G. Nausėdos sutuoktinė net rado progos pasisakyti. L. Bielinis pažymi, kad demonstruoti šeimos palaikymą lietuvių visuomenėje yra svarbu, nes žmonės tai vertina.

„Lietuvos visuomenė yra pakankamai stipriai orientuota į klasikines ir šeimos vertybes. Tas emocinis pritarimas ir simpatizavimas šeimyniniams santykiams yra labai svarbus dalykas“, – teigė L. Bielinis, primindamas, kad ir buvę šalies prezidentai neišvengė temų, susijusių su savo šeimyniniu gyvenimu, o daliai jų antrosios pusės net labai padėjo išpopuliarėti.

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Lauras Bielinis (nuotr. Fotodiena.lt)

Tačiau S. Spurga skeptiškai vertina šeimos vaidmenį politikų karjeroje ir nemano, kad šeima atlieka lemiamą vaidmenį.

„Mes turime ir nevedusių, ir netekėjusių prezidentų. A. Brazausko buvo ir neaiški situacija. Galbūt smalsu žmonėms, kažkas susidomi, labiau pažiūri reportažą. Bet nemanau, kad tai būtų labai didelis pliusas. Jeigu žmogaus šeimyninis gyvenimas būtų labai netvarkingas, tai, aišku, keltų oponentai, tam tikros grupės klausimų“, – teigė docentas.

Vietas pasirinko neatsitiktinai

Savo kalbą V. Ušackas pasirinko sakyti prie Kaune esančios Laisvės kario skulptūros. Vietos pasirinkimas visuomenėje iškėlė klausimų, mat pats V. Ušackas ne kaunietis, o skuodiškis. L. Bielinis tokį vietos pasirinkimą aiškina patogumu.

REKLAMA

„Manau, kad V. Ušackas pasirinko Kauną ir būtent tokią vietą, kuri šiuo metu yra populiariausia, nes nauja. O Kauną, nes, kaip mes žinome, jis paskutinius metus kaip tik Kaune bandė atrasti tą profesinę atramą ir, matyt, ryšius suformuoti per Kauno valdžias. Tai jam buvo patogiausias dalykas“, – sakė profesorius.

G. Nausėda savo kalbą sakė prie Gyvybės mokslų centro Saulėtekyje, Vilniuje. Tokiu vietos pasirinkimu G. Nausėda demonstravo savo prisirišimą prie Vilniaus, mano L. Bielinis.

„Kita vertus, mes matome, kad tai modernių, į ateitį nukreiptų idėjų centras. Tokiu būdu jis demonstruoja savo žvilgsnį ne į praeitį, o į ateitį“, – pažymėjo pašnekovas.

Jam antrino ir S. Spurga, sakydamas, jog G. Nausėda savo pranešimui pasirinko mokslo foną, kaip simbolį, „orientuotą į ateitį, šiuolaikiškumą, ir rodantį, kad jis tiki, jog būtent šitoje srityje turėtų žengti Lietuva“.

Aiškūs 7 kandidatai

Kol kas žinomi 7 kandidatai į prezidentus – europaralmentarai Valentinas Mazuronis ir Petras Auštrevičius, Seimo nariai Naglis Puteikis ir Aušra Maldeikienė, filosofas Arvydas Juozaitis, buvęs diplomatas Vygaudas Ušackas, buvęs ekonomistas Gitanas Nausėda.

Seimo nariai Ingrida Šimonytė ir Žygimantas Pavilionis sulaukė didžiausio konservatorių palaikymo, tačiau Ž. Pavilionis iš kovos pasitraukė, o I. Šimonytė dar neapsisprendė.

Lietuvos prezidento rinkimai vyks kitų metų gegužės 12 dieną.

Klumpe
2018-09-18 13:21:45
Tai kaip nebus vienodos ju kalbos jeigu jie išvienos biblijos visu šventuju litanija mokinosi
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

rinkėjas... 2018-09-19 08:42:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dabar mesti pinigai agitacijai. Todėl straipsniai eis vienas po kito ir rašys skirtingi rašinėtojai. Tai rinkimų agitacijos ,,prisišaudymas''. Dėja dar netarė rimto žodio Juozaitis, kuris yra primirštas, buvęs politikoje ir turintis praktikos. Kuris nusisuko nuo konservatorių, kuomet konservatoriai pasisavino valdžią Lietuvoje ir nenorėjo eiti su jais kartu. Dabar jis sulaukė tinkamo momento ir to labai bijo konservatoriai su savo kandidatais.....taigi tie apklausų lyderiai feikiniai...dar pavargs iki rinkimų, o tada manau ateis tikras variantas.....   ATSAKYTI
Rinkėjas 2018-09-18 21:52:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kažkaip keista, apklausų lyderiai, bet nei vieno teigiamo komentaro abiejų atžvilgiu    ATSAKYTI
saulius 2018-09-18 18:47:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nei vienas ,nei kitas netinka...Išvis geriau baikotuoti rinkimus,nei tokius nusikaltėlius rinkti   ATSAKYTI
Mila 2018-09-18 18:46:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ne vienas, abu komunizmo statytojai...   ATSAKYTI
Danguolė 2018-09-18 17:10:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ponas usackai, čia ne Rusija , tai kam keliat savo kandidatūrą ? Nebalsuosiu ,žmonės , žiūrėkit ka renkant !!!   ATSAKYTI
Petras 2018-09-18 16:32:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur jūsų konkretūs įrodymai o gaidžio velmorus tai tik pletkų lygio.
Lietuvoje kol kas nepilnai du milijonai lietuvių o pabėbėliai bei kitataučiai tie padarai turintys žmogaus Lietuvai tuščia vieta   ATSAKYTI
n 2018-09-18 16:03:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Usackas vertas,bet tas bankininkas robotas...   ATSAKYTI
visiskai nesvarbu 2018-09-18 15:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
abu sušaudyt. Vienas atrodo kaip Donaldas Trumpas netelpantis kelnėse, o kitas kaip Baltarusijoj esantis lentų pakuotojas. Kodėl visada reikia rinktis tarp žąsies ir pasroviui plaukiančios triznos tekančiam vandeny?   ATSAKYTI
Romasÿ 2018-09-18 14:08:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Jie abu turi konservatorių dvoko   ATSAKYTI
Ale va 2018-09-18 14:06:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Panašu ,kad iš šitų šiaudų nebus grūdų. Ar nuperkama žiniasklaida nori surikiuoti runkelius į suplanuotą vagą? Pirmiausia reikia rūpintis demokratiniais rinkimais. Tam turi dalyvauti rinkėjų dauguma (bet 50proc plius vienas rinkėjas). Nepasitikima LR valdžia ir piliečiai neina balsuoti.   ATSAKYTI
as 2018-09-18 14:03:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
nei vienas   ATSAKYTI
Vidas 2018-09-18 13:36:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai keista,kad gerb.Nausedos zmona kalbejo kaip robotas,kiekvienas zodis atskirai,gal yra kazkokiu kalbos problemu?   ATSAKYTI
Petras 2018-09-18 13:31:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Galiu drąsiai pasakyti,kad nei vienam, o ypač tam aferistui nusišnekančiam į lankas P.Nausėdai.   ATSAKYTI
Klumpe 2018-09-18 13:21:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai kaip nebus vienodos ju kalbos jeigu jie išvienos biblijos visu šventuju litanija mokinosi   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti
REKLAMA
Kručinskų bylos nagrinėjimas (nuotr. TV3)
Kauno apylinkės teismas baigė įrodymų tyrimą didelio atgarsio sulaukusioje kaunietės Eglės Kručinskienės byloje dėl galimo smurto prieš mažametį. Kitame teismo posėdyje ...
Kauno darželyje – infekcijos protrūkis: tėvai siunčia perspėjimą (nuotr. stop kadras)
Besiskirianti šeima Kauno rajone neteko savo dviejų nepilnamečių vaikų. Teismo sprendimu vaikai šiuo metu apgyvendinti Vaiko gerovės centre. Vaiko teisių specialistai vaikams ...
Klaipėdietis (Daivos Molytės-Lukauskienė nuotr.
Praėjusį sekmadienį jūra buvo dosni - tie, kam pasisekė, galėjo prisirinkti ne vieną kilogramą gintarų. „Kai pamačiau ant kranto išmesta tiek daug gintariukų, tarsi mažų ...
Vaikiški J. Statkevičiaus tautiniai kostiumai jau platinami savivaldybėse (TV3 koliažas)
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) nusprendė, kad „valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis nepadarė pažeidimo priimdamas sprendimą savo įmonių lėšomis finansuoti tautinių ...
 Vilniaus oro uoste – nauja oro bendrovė ir skrydžiai į Vieną (nuotr. Organizatorių)
Nuo spalio mėnesio reguliarius skrydžius iš Vilniaus oro uosto į Austrijos sostinę Vieną pradės vykdyti nauja oro bendrovė „Laudamotion“. Kompanijos atstovų teigimu, skrydžio ...
REKLAMA

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų