Nors Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovai tikina, kad „sistema veikia puikiai“, o ketvirtadienį žinutes, įspėjančias apie nepalankias oro sąlygas, siuntė visiems Vilniaus gyventojams, besinaudojantiems trijų mobiliojo ryšio operatorių – „Omnitel“, „Bitė“ ir „Tele2“ – paslaugomis, jos pasiekė tik nedidelę dalį tų, kuriems buvo skirtos. Balsas.lt žurnalistai aiškinasi, kodėl taip nutiko.

Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (nuotr. Gamintojo)

Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema (nuotr. Gamintojo)

Mobiliojo ryšio operatoriai naujienų portalui balsas.lt patvirtino, kad vadinamosios „ypatingojo statuso“ žinutės, jei telefono aparatas nustatytas teisingai, vartotoją turėtų pasiekti net tada, kai jame nėra sim kortelės – svarbu, kad telefonas būtų įjungtas. Dar paprasčiau – jei akumuliatorius neišsikrovęs, žinutė turi ateiti. Deja, skaitytojų laiškai ir komentarai liudija ką kita.

Skaitytojai: viskas nustatyta, bet žinutės negavome

Naujienų portalo balsas.lt skaitytojų teigimu, vadinamųjų „ypatingojo statuso“ žinučių, įspėjančių, kad Vilnius ir jo apylinkės skendi smoge, todėl gyventojai, ypač mažamečiai vaikai ir turintieji kvėpavimo problemų, turėtų vengti be reikalo ilgai būti lauke, negavo net dalis tų, kurie patikrino, ar teisingai nustatyti jų telefonai ir įsitikino, kad viskas nustatyta taip, kaip rekomenduojama Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento interneto svetainėje www.vpgt.lt arba puslapyje http://gpis.vpgt.lt/ (gpis – Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema), kur pateiktos rekomendacijos, kaip nustatyti skirtingų modelių telefonus.

REKLAMA

„Mes šeimoje turime kelis vienodus telefonus – LG 90, abu pirkti Lietuvoje, naudojamės to paties mobiliojo operatoriaus paslaugomis (operatorius nurodytas – red, past.). Telefono aparatų nustatymuose nurodyta, kad gautų „Cell broadcasting“ žinutes. Dažnis nustatytas 578. Tačiau tik vienas iš telefonų gavo „testinę“ žinutę spalio 15 dieną. Vakar siųstos žinutės negavo nė vienas telefonas“, – rašo Aleksandru prisistatęs skaitytojas.

Štai dar keletas skaitytojų komentarų (kalba netaisyta).

Miglė Žinutės negavau.Gal ne telefone visdėlto problema?

Tomas Deja meluoja. Namuose 3 telefonai. Buna, kad ateina i visus 3. Kartais tik vienas tegauna zinutes. Nors visi atreguliuoti kaip priklauso.

meluoja Viskas nustatyta,bet žinutės negavo nei vienas telefonas,nors anksčiau jos ateidavo tik į senesnį ir paprastesnį.Prieš komentavimą,dar kartą patikrinau nustatymus nurodytame tinklalapyje.(...)

Tomas (…) Pirmaji telefona philips diga isigijau 2000 ar 2002 metais jei gerai pamenu. (…) Kai ijungdavai „cell broadcasting“ iskarto ateidavo zinutes su uzsakytu kanalu informacija. Tapati zinute ateidavo jei tik isjungdvai ir vel ijungdavai telefona. Arba atsisakydavai ir vel igalindavai „cell broadcasting“. Tai isvada, kad informacija budavo transliuojama visa laika be pertraukos. Dabar atrodo pranesimas transliuojamas labai trumpa laika todel nevisi telefonai ir speja ja gauti....

Daugeliui niekad neveiks Bėda tame kad išmanius telefonus perka bet kokiu tikslu tik ne jo funkcijoms išnaudoti, kaip dešrainius (…)

REKLAMA

Sulaukėme iš štai tokių klausimų: „Ar nuo telefono modelio gali priklausyti, kada yra gaunami pranešimai, o kada ne? Ar gali būti, kad telefonas negauna „nesvarbių pranešimų“, tokių, kaip antro lygio kietosios dalelės? Kaip su užsienyje pirktais telefonais? Ar priklauso nuo regiono, kuriame jis pirktas, ar svarbu nustatyti tinkamą dažnį 578?“

Skaitytojų komentarai (balsas.lt iliustr.)

Skaitytojų komentarai (balsas.lt iliustr.)

Problema – ne telefono nustatymuose. Tai kur?

Naujienų portalo balsas.lt redakcijoje įspėjanti žinutė neatėjo nė į vieną telefoną – nei į naują, nei į seną, nepriklausomai nuo to, kokio mobiliojo ryšio operatoriaus paslaugomis naudajamasi. Daugelyje jų, pasirodo, nebuvo aktyvuotos funkcijos, tačiau žinutės negavo ir tie, kurių telefonų aparatuose „cell broadcasting“ buvo aktyvuotas.

Tad problema tikriausiai gerokai gilesnė, negu ketvirtadienį tikino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Civilinės saugos valdybos vyriausiasis specialistas Algis Bolys, ketvirtadienį teigęs, kad žinučių negavo tie, kurie nenustatę ar neteisingai nustatę savo telefono aparatus?

Bet vienas dalykas – negauti žinutės, įspėjančios, kad dėl gamtos reiškinių padidėjusi oro tarša, ir visai kitas – negauti žinutės apie tikrai rimtą pavojų sveikatai ar net gyvybei. Kaip rodo ketvirtadienio patirtis, net gresiant ar susidarius ekstremaliai situacijai, kai „labai svarbu kuo greičiau bei tiksliau informuoti visuomenę apie atsiradusią grėsmę ir pateikti rekomendacijas, kaip elgtis vienu ar kitu atveju“, kaip skelbiama Gyventojų perspėjimo informacinės sistemos interneto svetainėje, žinutės galime ir negauti.

REKLAMA

Valdininkai: jokių nesklandumų nebuvo

Paaiškinti, kur ir kodėl pasiklysta įspėjamosios žinutės, paprašėme Vidaus reikalų ministerijos (VRM), kuriai pavaldus sistemą administruojantis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kuris ir yra atsakingas už visuomenės perspėjimą ir informavimą apie gresiančią ar susiodariusią ekstremaliąją situaciją, galimus jos padarinius ir apsisaugojimo nuo ekstremaliosios situacijos būdus.

Deja, atsakymas, kurį persiuntė VRM Viešųjų ryšių skyrius, taip ir nepaaiškino, kodėl įspėjamųjų žinučių negavo tie, kurie viską buvo nustatę teisingai.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Civilinės saugos valdybos Pasirengimo nelaimėms ir perspėjimo skyriaus viršininkas, l. e. valdybos viršininko pareigas, Ernestas Trunovas:

„Šių metų spalio 30 d. 11.35 val. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM informavo gyventojus trumpaisiais perspėjimo pranešimais į mobiliuosius telefonus. Trumpieji pranešimai Vilniaus m. savivaldybės gyventojams buvo perduoti 10 kartų su intervalu 12 min. Iš gyventojų gautos informacijos matosi, kad dalis gyventojų pranešimų negavo.

Atlikus Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos veikimo analizę galime pasakyti, kad jokių techninių nesklandumų nebuvo. Pranešimai buvo išsiųsti į visų trijų mobiliojo ryšio operatorių 2G ir 3G tinklus. Tai patvirtina ir pačios sistemos pranešimo perdavimo metu teikiami rezultatai. Vienintelė priežastis – tai korinio transliavimo funkcijos neaktyvavimas mobiliajame telefone arba neteisingai atlikti nustatymai. Todėl gyventojai, kurie vakar negavo pranešimų, turėtų arba aktyvuoti korinio transliavimo funkciją arba dar kartą pasitikslinti nustatymų teisingumą. Informacija pateikiama www.gpis.vpgt.lt. Ten yra pateikiama ir informacija apie priežastis, dėl kurių gali būti negaunami parnešimai“.

REKLAMA

Laiške taip pat primenama, kad „šios sistemos patikrinimo testas bus atliekamas lapkričio 1 d. 12 val., kaip ir kiekvieno mėnesio pirmą šeštadienį. Todėl gyventojai turės galimybę įsitikinti dėl telefonų nustatymo teisingumo“.

Belieka nusistebėti – užuot lankę artimųjų kapus, šeštadienį tikrinsime, ar veikia gyventojų įspėjimo sistema?

Kita vertus, taip ir nepaaiškėjo, kodėl įspėjimų negavo tie, kurių telefonuose viskas nustatyta teisingai. Ir ar gausime, jei nutiks didelė nelaimė?

O gal jas siunčiantiems paprasčiausiai nerūpi, kiek gyventojų jas iš tikrųjų gauna? Pamenate, A. Bolys sakė, kad ,,duomenų, kiek išsiuntėme, negalime turėti, kadangi sistema dirba tik į vieną pusę"? 

 

Gyventojų įspėjimo sistema (gpis.vpgt.lt sveitainė)

Gyventojų įspėjimo sistema (gpis.vpgt.lt sveitainė)

Ekspertas: vežimas pastatytas prieš arklį

Naujienų portalo balsas.lt kalbinto telekomunikacijų specialisto (pavardė redakcijai žinoma) teigimu, įspėjamųjų žinučių tikrai negalėjo gauti tie vartotojai, kurie naudojasi 4G tinklu.

„Nuo operatorių, kurių paslaugomis naudojatės, niekas nepriklauso. Mano žiniomis, įranga, kurią jie naudoja, nepritaikyta naujos kartos 4G tinklui, todėl jei esate tame tinkle, žinutės ir negalėjote gauti. Tačiau 2G ir 3G tinklais žinutės turėjo ateiti“, – sakė ekspertas.

„Kitas dalykas – nustatyti telefono aparatą paprastam žmogui, neturinčiam techninio išsilavinimo, iš tikrųjų nelengva. Bet negi sena močiutė, kuri gal net kompiuteriu nemoka naudotis, pati kalta, jei nukentės, nes negaus pranešimo, jei bus žemės drebėjimas ar ištiks avarija kokioje nors gamykloje ir į aplinką pateks nuodingos medžiagos? Kalta, kad nemokėjo nustatyti telefono ar net nežinojo, kad reikia kažką nustatyti?“, – tęsė ekspertas.

REKLAMA

Gyventojų įspėjimo sistemą jis palygino su situacija, kai vežimas pastatytas prieš arklį: „Neturi būti taip, kad pats žmogus turėtų viską nustatinėti .Užuot pritaikius sistemą vartotojui, kad jam beliktų, tarkime, tik aktyvuoti telefone įspėjamųjų pranešimų gavimo funkciją, vartotojas priverstas pats prisitaikyti prie sistemos“.

Tačiau ekspertas negalėjo pasakyti, dėl kokių priežasčių pranešimų negavo net tie, kurių telefono aparatai nustatyti teisingai ir anksčiau yra gavę vadinamuosius „testinius pranešimus“.

 

Dima
2014-10-31 14:57:41
turiu pildyk ezys labas, ir niekur neatejo sms zinute :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
melagis melavo... 2014-10-31 16:33:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kas per sistema,jei ne patys seniausi,Lietuvoje oficialiai mobiliojo ryšio operatoriaus salone pirkt,ir tvarkingai sukonfigūruoti,telefonai visiškai negauna žinučių? Kol kas valdininkai dar atsišaudo meluodami,bet,matyt,grobstymo mastai diegiant buvo tokie dideli,kad net Dembavos tragedija nieko nepamokė?
Dėl visa ko redakcija galėtų pakalbinti mobiliojo ryšio operatorius,ar visada jų frančizių tinklų salonai prekiauja sertifikuota produkcija? Gal kam ir egzotiškai atrodys,bet pas mane Nokia,surinkta Rumunijoje.Jokių problemų,išskyrus korinio ryšio žinučių negavimą,nebuvo,turiu visus įsigijimo dokumentus.Pirkau Tele-2 salone.   ATSAKYTI
beta 2014-10-31 16:28:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kas man ta zinute, jei vis viena turejau lauke dirbti?? Geriau paaiskinkite normaliai , kas buvo deginama? Ar nuodijimas pasikartos? Kam snekejote tas nesamones apie lapu deginima??    ATSAKYTI
Tele2 2014-10-31 15:49:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jokia žinutė neatėjo. Ir tai ne pirmas kartas.   ATSAKYTI
vilnius 2014-10-31 15:06:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
niekas niekam neatejo ....   ATSAKYTI
vln 2014-10-31 15:05:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nikas nieko negavo kiek pazystu :)   ATSAKYTI
JJ 2014-10-31 15:00:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vakar, ketvirtadienį, perspėjančią sms gavau, viskas gerai, ir pažįstami žmonės sakė gavo, pas ką įjungta ši funkcija telefone.   ATSAKYTI
Dima 2014-10-31 14:57:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
turiu pildyk ezys labas, ir niekur neatejo sms zinute :)   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Antradienį posėdžiavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nusprendė siūlyti Ministrų kabinetui pratęsti karantiną, tačiau nenumatė konkretaus termino. Kaip ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų