Vismantas Žuklevičius
2013.10.16 13:30

Seime svarstomas įstatymo, kuriuo būtų uždrausti abortai, išskyrus atvejus, kai nėštumas pavojingas nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba įtariama, kad moteris pastojo dėl išžaginimo, projektas. Abortų priešininkai kalba, kad moters įsčiose nešiojama nauja gyvybė nebepriklauso tik jai ir moteris negali kaip tinkama su ja elgtis. Neretas abortų priešininkas pasisako taip pat ir prieš cheminę, hormoninę ir mechaninę kontracepciją. Jų įsitikinimu, „reikia gimdyti tiek vaikų, kiek duoda Dievas“.

Nėštumas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Nėštumas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Abortų šalininkai teigia, kad tai moters apsisprendimo teisė, o demokratinėje visuomenėje neturėtų būti nurodinėjama piliečiams, kaip planuoti šeimą. Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų. ES abortai draudžiami tik Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato, iki kada (10–18 savaičių) jį galima atlikti.

Mažosios gyvybės apsaugos kultūra nekyla iš draudimo

Kęstutis Masiulis, Seimo narys, TS-LKD narys

Jei klaustumėte, ar reikia visomis įmanomomis priemonėmis apsaugoti gyvybę, net ir pačią mažiausią, ką tik užsimezgusią, ją puoselėti ir jai padėti ateiti į pasaulį, atsakyčiau: taip. Tačiau ar draudimai yra tinkama priemonė, suabejočiau, nes vargu ar draudimais sukurtume tokią ugdytiną mažiausios gyvybės apsaugą. Greičiausiai atsirastų nelegalių abortų pramonė, abortų turizmas ir panašūs negatyvūs dalykai, kurių šiais laikais niekaip neišvengsi. Kai nėščia moteris dėl įvairių gyvenimo aplinkybių palūžta ir sudvejoja, ar jai nešioti vaikelį ar ne, reikia jai ištiesti pagalbos ranką. Užuot uždraudus  abortus, skatinčiau inicijuoti kuo platesnę paramą moterims, kuri padėtų joms apsispręsti išsaugoti gyvybę ir prisiimti motinystės pareigą. Ši pareiga nebūtinai bus sunki, gal net labai maloni, bet ji keis jauno žmogaus gyvenimą. Tokiems pasikeitimams pasirengti, išmokti juos priimti, o prireikus ir padėti materialiai – štai ko labiausiai reikia. Inicijuoti draudimus lengva, o keisti kultūrą, giluminius vertybinius elgesio motyvus – sunku. Katalikų bažnyčia skatina elgtis būtent taip. Jeigu valstybė savo institucijomis ir finansavimu prisidėtų, tai mažosios gyvybės apsaugos kultūra ir pagarba jai būtų puoselėjama. Taip žingsnis po žingsnio galime siekti tokios visuomenės kultūros, kai abortai tebūtų išimtys.

REKLAMA

Gyvybės nutraukimo toleruoti negalima

Mečislovas Zasčiurinskas, Seimo narys, DP narys

Kiekviena nauja gyvybė yra dovana ir tam tikras stebuklas. Bet koks gyvybės atėmimas yra žalingas tiek visuomenei, tiek moteriai, tiek šeimai, tiek valstybei. Žalingas ne tik technine bei demografine, bet ir psichologine bei socialine prasme. Negalima toleruoti gyvybės nutraukimo. Taip, moteris, šeima turi teisę rinktis. Tačiau svarbiausia – priežastys, kodėl tai vyksta ir ką daryti, kad to nebūtų. Čia valstybės vaidmuo ypač svarbus. Pavyzdžiui, vienas iš problemos sprendimo būdų – sudaryti palankias sąlygas auginti vaikus ir stiprinti atsakomybę, ypač jaunų žmonių. Būtina gerbti šeimą, motiną, vaiką. Ir tai privalo užtikrinti Valstybė. Socialinės garantijos mamoms, kurios padėtų joms jaustis reikalingoms ir saugioms, turi vaidinti bene svarbiausią vaidmenį. Pavyzdžiui, kad išėjusios motinystės atostogų, jos galėtų grįžti į visavertę ir pagarbią motinai darbo rinką, nebaigusioms studijų reikia lengvinti sąlygas mokytis. Lietuvoje trūksta ir kokybiškų gydytojų konsultacijų šeimos planavimo klausimais, kontracepcijos priemonės yra brangios ir neprieinamos mažas pajamas gaunančioms šeimoms. Didžiojoje Britanijoje jos yra nemokamos. Vaikai – didžiausia gyvenimo vertybė, mūsų ateitis. Turime sukurti jiems palankias sąlygas augti ir gyventi čia, Lietuvoje, todėl toleruoti abortų negalima, reikia daryti viską, kad to būtų išvengta. Tai mūsų visų pareiga.

Birutė Vėsaitė, Seimo narė, LSDP narė

Esu prieš draudimą. Turtingos moterys visada ras išeitį – galės vykti į užsienio šalis, o štai neturtingos merginos susidurs su skaudžiomis pasekmėmis. Ne draudimais reikia mažinti abortų skaičių.

REKLAMA

Vida Marija Čigriejienė, Seimo narė, TS-LKD narė

Nemėgstu revoliucijų. Pripažįstu evoliucinį kelią.

Vanda Kravčionok, Seimo narė, LLRA narė

Gyvybės apsaugos prenatalinėje stadijoje įstatymo projektą teikė Seimo narys Zbignievas Jedzinskis. Jis puikiai ir kompetentingai gali šiuo klausimu pasisakyti. Aš galiu pridurti, kad vienareikšmiškai paremsime kolegos Zbignievo siūlymą, mat žudyti – ne tik nuodėmė, bet ir nusikaltimas, o už nužudymą Lietuvoje taikoma baudžiamoji atsakomybė.

Stasys Šedbaras, Seimo narys, TS-LKD narys

Laikydamasis krikščioniškosios filosofijos esu už maksimalų abortų ribojimą, už bet kokią pagalbą moteriai ir šeimai, jei taip galima išsaugoti gyvybę, tačiau gyvename XXI amžiuje. Absoliutūs draudimai vargu ar įmanomi, be to, nesu medikas ir sunku komentuoti visus galimus atvejus, kada iš tiesų vienintelė išeitis išgelbėti ne tik vaisiaus, bet ir nėščiosios gyvybę būtų nėštumo nutraukimas.

Mindaugas Bastys, Seimo narys, LSDP narys

Spalio 14 d. Vyriausybė nepritarė Seimo svarstomam abortus draudžiančio įstatymo projektui. Toks įstatymas prieštarautų Lietuvos Respublikos Konstitucijai bei Europos Sąjungos teisės aktams. Neplanuoto nėštumo problemą reikia spręsti švietimo bei kitais būdais. Būtina įteisinti galimybę išplėsti lytinio švietimo, šeimos planavimo ir kitas programas.

Agnė Bilotaitė, Seimo narė, TS-LKD narė

Kiekvienos moters teisė apsispręsti, gimdyti ar ne. Pati būdama moteris neįsivaizduoju, kad šią teisę būtų galima kaip nors riboti ar juo labiau – atimti. Juk nė viena moteris nesiryžta abortui šiaip sau. Tai labai svarbus ir sudėtingas sprendimas, neretai turintis pasekmių tolesnei moters fizinei ir dvasinei sveikatai. Tie, kas spekuliuoja šiuo klausimu (o tai, kad siūlymai vėl svarstomi Seime, tai ir liudija) siekdami populiarumo, pataikaudami tam tikroms visuomenės grupėms, elgiasi neatsakingai ir net kenksmingai. Kai daugelis Vakarų valstybių eina abortų liberalizavimo kryptimi, mes ir vėl grįžtame į laikus, kai moterys, siekdamos išvengti nepageidaujamo nėštumo, žalos savo sveikatą nelegaliais, kriminaliniais abortais. Pastaraisiais metais šalyje nusižudė ne viena jauna moteris, įsčiose nešiojusi gyvybę. Apie tai reikėtų kalbėti ir siekti visomis išgalėmis užkirsti kelią tokioms tragedijoms, o ne diskutuoti apie abortų draudimą, toks įstatymas pažeistų moters ir visos šeimos teisę planuoti ir priimti sprendimus pačiai. Užuot svarstę dėl draudimo, turėtume rūpintis, kad visos šeimos gautų reikiamą psichologų, medikų pagalbą, kad turėtų su kuo pasitarti ir į ką kreiptis, kai tenka priimti sunkų sprendimą. Turėtume užtikrinti, kad kiekviena moteris prieš pasiryždama abortui, gautų visą informaciją apie šią procedūrą, galimas jos pasekmes sveikatai.

Vardas Būtinas
2013-10-16 13:42:04
Reikia uždrausti abortus tik lenkams-jie to patys prašo
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
VARGAS 2013-10-16 20:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
SEIMA PLANUOJA VYRAS IR MOTERIS, JIE SPRENDZIA KIEK NORI VAIKU, O NE KAZINKOKS LENKU frakcijos narys pasitelkes i pagalba NEMASTANCIUS, NOSIS KRAPSTANCIUS SEIMUNUS. ABORTAS NE VALSYBES ZMONIU REIKALAS [nebent jiems reikalingi vaiku namai su....]   ATSAKYTI
APKALTA 2013-10-16 19:22:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DĖL SNORO AFEROS PLĖŠIKĖI D.GRYBAUSKAITĖI APKALTĄ IR Į KALĖJIMĄ!   ATSAKYTI
Julija 2013-10-16 19:02:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Moters kunas priklauso tik jai, tad nemanau, kad abortu uzdraudimas yra tinkamas dalykas. Suprantu ir tuos, kurie tvirtina, jog embrionas turi irgi gimti ir gyventi. Taciau abortu uzdraudimas prives tik prie "savadarbiu" abortu, ko pasekoje nebus gerai nei vienai pusei (moteriai ar dar negimusiam vaikui).   ATSAKYTI
dovile 2013-10-16 17:13:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jaunimas db gyvena tokioje aplinkoje kad seksas tiesiog prasidefa labai jau anksti... tie kurie nori uzdrausti tokius dalykus reiketu gerapagalvoti. Priimant tokius sprendimus.. nemanau kad 14 ar 15 metu panikei reiketu to leliuko... juk jos dar pacios baikai.. auklejimas cia visai ne prie ko.. juk vaikai tai nevisi sugeba taip atvirai bendrauti su savo tevais nes jiems tiesiog gali buti baisu apie tai pradeti kalbeti.. manau kad tokie draudimai yra nereikalingi. Moteris turi apsispresti pati ar ji nori ar ne...    ATSAKYTI
M 2013-10-16 16:49:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Abortas yra zmogzudyste. Taskas.    ATSAKYTI
kaze 2013-10-16 16:45:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ne drausti, o sviesti reikia!   ATSAKYTI
jonas 2013-10-16 16:38:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Būtina, nes tai teisinga. Reikia ginti nekaltus vaikelius.   ATSAKYTI
ne vyru reikalas 2013-10-16 18:18:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o tokie jonai uzstato tuos vaikelius ir paskui palieka vienisas mamas ir auginkit jus bobos. vyram kad tik pasneket. abortai isvis ne vyru reikalas.  
Moteris 2013-10-16 16:20:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip galima uždrausti abortus, juk tai moters teisė rinktis ką daryti su savo kūnu. Uždrausti abortus, tai tas pats, kas priversti moteris prievarta nešioti kūdikius.   ATSAKYTI
Adaida. 2013-10-16 16:18:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turbūt tie, kas nori uždrausti, gyvenime neturėję lytinių santykių! Pažeidžiamos moters laisvės. Nesąmonė! PRIEŠ   ATSAKYTI
nereikia 2013-10-16 16:05:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nereikia uzdrausti ir nera ko cia diskutuoti.   ATSAKYTI
DonatasB 2013-10-16 16:04:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
nemokat p.i.s.t.i.s tai nesip.i.s.k.i.t, o jei padaret vaika tai auginkit....   ATSAKYTI
kristina 2013-10-16 19:07:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"p.i.s.i.m.a.s.i.s." , nevisada lygus tam. Kartais nepagalvojai apie prievartos metu pastojima? Tai daznas dalykas. Del ko nemanau, kad moteris kalta. Ir taip pat abejoju ar tokiu atveju jinai noretu nesioti vaika. Faktai lieka faktais, abortus uzdrausti ar ne - ne vyru reikalas!  
Vika 2013-10-16 15:58:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kam uzdrausti, jeigu poto naujagimiai metysis gatvej kaip sunys   ATSAKYTI
Inga 2013-10-16 19:09:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sutinku. Jau ir taip gaila ziuret i tuos namus, kuriu ir taip pilni ir pergrusti vaikais. Abortu uzdraudimas tik pablogins situacija  
mantas 2013-10-16 15:44:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
draudimais nieko nepasieksi.   ATSAKYTI
Aaaa 2013-10-16 15:32:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne kiekvieno zmogaus teise pasirinkt ar nori ar nenori gimdyti. Nesamoningas istatymas. Vaziuos i kitas salis ir ten pasidarys abortus ir nieko nepadarysit jus su tokiu istatimu.   ATSAKYTI
nuomonė 2013-10-16 14:04:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
absoliutus draudimas būtų tiesiog neetiškas. Galiojanti tvarka yra ir nuosaiki ir pakankamai protinga,nes pasiteisino jau daugelį metų. O fundamentalizmo vertybių platinimas dar niekur pasaulyje be skausmo nieko nedavė.    ATSAKYTI
Alytiškis 2013-10-16 14:00:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kas do idiotizmas prasidėjo Lietuvoje, tik uždraust uždraust uždraust..... kol nenukirpta virkštelė, vaisius yra toks pats moters organas, kaip ir apendicitas, skrandis ir t.t. suprantu, jei visi šitie norintys uždraust abortus raštiškai pasižadėtų už gimdymą vietoj aborto mokėti moterims po 1000000 Lt. per metus iki vaikas sulauks 21 metų. ką negalite?????? per mažai pievų apšikote????? tai ir nelyskit į akis su savo tais durnais draudimais....   ATSAKYTI
Kristupas 2013-10-16 19:11:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
komentaras - tiesiai sviesiai. Maladiec  
Vardas Būtinas 2013-10-16 13:42:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia uždrausti abortus tik lenkams-jie to patys prašo   ATSAKYTI
gina 2013-10-16 15:03:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:))  
Gina 2013-10-16 15:04:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:))  
Gina 2013-10-16 15:52:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:))  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Pamatykite, kaip lietuvius visame pasaulyje sujungė tautiška giesmė (nuotr. stop kadras)
Liepos 6-ąją Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną Tautišką giesmę giedojo ir visa Lietuva ir tūkstančiai lietuvių visame pasaulyje. Nuo Baltijos jūros iki sostinės, nuo ...
Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi vabzdžiai (nuotr. stop kadras)
Smiltynės paplūdimius nusėjo negyvi masyvūs vabzdžiai. Net septynių kilometrų ruože gulintys vabalai vieniems poilsiautojams kelia šleikštulį, o kiti tai vadina natūraliu ...
Parduotuvė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Antradienį, liepos 7 dieną, Vilniuje esančio „Maximos“ sandėlio apsaugos darbuotojui diagnozuotas koronavirusas. Šiam darbuotojui tyrimas atliktas liepos 5 dieną. Su ...
Darbai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjusią savaitę darbdaviai Užimtumo tarnyboje įregistravo 6,7 tūkst. laisvų darbo vietų – 2,3 karto daugiau nei ankstesnę. Iš viso nuo karantino pradžios pateikta 49,4 ...
Ligoninė (nuotr. Fotobankas.lt)
Prasidėjus koronaviruso pandemijai beveik visos nebūtinosios planinės medicinos paslaugos buvo sustabdytos. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, karantino laikotarpiu ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų