Nuo kitų metų atstatyti dalį sumažintų pensijų siūlanti vyriausybė tuo pačiu kėsinosi nebeįtraukti į pensijų apskaičiavimą sovietmečio pajamų ir atsisakė sumanymo tik dėl prezidentūros nepritarimo.

Opozicija vadina tokį sumanymą netrukus į pensiją išeiti besiruošiančiųjų apiplėšimu.

Pagrindinis argumentas – valdininkams nebereiktų vargti knisantis archyvuose. Jei siūlymui pritars Seimas, pakeista pensijų formulė būtų taikoma tik naujiems pensininkams.

Vyriausybė taip pat norėtų atidėti Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimų, turėjusių įsigalioti nuo kitų metų, taikymą. Pagal juos išeinantis į pensiją žmogus galėtų rinktis į pensiją traukti penkerius geriausius sovietinio arba jau nepriklausomos Lietuvos stažo metus. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aimanuoja, kad tai papildomai kainuotų 130 mln. litų ir aiškina, kad tai per didelė našta.

Net jei uždirbta tarnaujant KGB

Liberalų ir Centro Sąjungai atstovaujantis Seimo socialinių reikalų komiteto narys Artūras Melianas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad žmonėms turi būti palikta galimybė įtraukti sovietmečio pajamas, nes tokių žmonių yra pakankamai daug. „Žmonės, kuriems dabar virš keturiasdešimties, gali turėti stažą anuo laikotarpiu, tad dar kokius dvidešimt metų tai bus aktualu. Jei kažkas, būdamas jaunas, turėjo gerą darbą ir uždirbo gerą atlyginimą, kaip jam dabar galima pasakyti, kad mokėsime tik nuo tų metų, kai jis gavo mažiau? Tai būtų neteisinga“, – mano Seimo narys.

REKLAMA

Pasak A. Meliano, jis nematytų problemos net jei tos geriausios pajamos būtų gautos dirbant tokiose struktūrose kaip sovietinis saugumas (KGB) ar karinė žvalgyba (GRU). „Norėčiau visiškai atsieti politiką. Socialinio draudimo principas turi būti vienas – viskas priklauso nuo išdirbtų metų ir sumokėtų mokesčių. Kad ir kaip pats nepritariu darbui tokiose struktūrose, bet tam turi būti kiti sprendimai. Sieti socialinę apsaugą su politika – labai rizikinga. Gali kilti netikėčiausių situacijų“, – perspėjo jis.

A. Melianas sakė nepritariąs siūlymams leisti rinktis geriausius metus iš sovietmečio ar nepriklausomos Lietuvos laikų. „Mes turime žiūrėti į realią situaciją ir neįvedinėti naujų projektų, kurie darytų didelę įtaką ir verstų radikaliai didinti „Sodros“ biudžetą ar pan. Pagaliau ir teisingumo čia didelio nebūtų, jei leistume dirbtinai manipuliuoti. Antai, kažkas du metus padirbo už astronominę algą, paskui šešis metus išvis nedirbo, padirbo už mažą algą, paskui vėl už didžiulę ir vėl nebedirbo. Tai kodėl jam turi būti sudaryta galimybė dirbtinai išsirinkti geriausią laiką“, – stebėjosi politikas.

Nukentės laukiantieji pensijos

Partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Dailis Barakauskas teigia, kad nebeįtraukiant sovietmečio pajamų nukentės labai daug žmonių ir tai nėra sąžininga. „Pirmiausia nukentės tie žmonės, kuriems pensija artėja. Tie, kuriems po maždaug 60 metų, geriausius metus turėjo kaip tik sovietiniu periodu“, – pabrėžia jis.

D. Barakauskas mano, kad dalis žmonių gali nukentėti dvigubai, nes iškart po nepriklausomybės atkūrimo sekė ekonominio ir apskaitos chaoso laikotarpis. „Pripažinkime, kad tarp 1990 ir 1995 m. turėjome laikotarpį su labai chaotiška apskaita, jei nepasakius, kad visai be apskaitos. Pradžioje mokėta rubliai, paskui „vagnorėliais“, vėliau buvo krizė, bankrutavo daugybė įmonių, kurios pradingo kaip į vandenį ir nebeįmanoma atrasti galų. Iki 1989 m. viskas bent jau tvarkingai surašoma”, – pastebėjo jis.

REKLAMA

***

Prezidentūra, savo ruožtu, teigia mananti, kad poreikis būsimąją pensiją apskaičiuoti ir pagal sovietmečiu gautas pajamas turėtų išnykti natūraliai. „Teisingiausia, manome, kad sovietmečio pajamų nereikėtų vertinti tuomet, kuomet tai iš tikrųjų taps neaktualu. Tai yra, kai visi sovietmečiu ne mažiau kaip 5 metus dirbę žmonės jau bus tiesiog išėję į pensiją. Tuomet ir bus galima natūraliai atsisakyti esamos tvarkos", – Žinių radijui sakė prezidentės patarėja A. Mečiajienė.


Rašyti komentarą...
A
Algirdas U
2011-10-21 13:40:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mieli seimūnai,gal nesuprantate, kad paskutiniais sovietmečio metais ūkiskaitos priedangoj vyko toks pinigų plovimas ir didžiausias algas sau pasidarė partinė nomenklatūra. Maitino ne protas, o kėdė. Man alga pakilo nuo 300 iki 700 rublių, mano viršininkui nuo 700 iki 5000 rublių. O dirbau aš jis tik korupcinius užsakymus rinko. Tai kodėl dabar jo pensija turi būti trigubai didesnė nei mano? Stažas turi būti vertinamas bendras, bet įmokos kaip bazė pensijoms sovietmečiu tai nonsensas draugai
Atsakyti
0

l
laisve
2011-10-21 14:25:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kasdien skaitome straipsnius apie tai kaip svaistomi biudzeto pinigai. O is pensininko atimamas paskutinis litas. Kur sitoje valstybeje socialinis teisingumas ir tvarka? Butent del ju trukumo lietuviai bega is salies, ieskodami geresnio gyvenimo svetur.
Atsakyti
0

P
PK
2011-10-21 15:58:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
valdantieji šauniai darbuojasi: prisižada kažką padaryti (šiuo atveju grąžinti pensijas) ir tada galvoja kaip čia prasisukus, kad būtų galima tą pažadą ištesėti iš esmės nieko nepadarius ir kuo mažiau darbo įdėjus - tingi, matai, pasknisti po archyvus. Gal tada derėtų valdyti tiems, kurie ir dirbti nepatingės, jei jau kažką pasižadėję bus, ir nesugriaus visos ekonomikos taip, kad nebeišmanys kaip savus pažadus ištesėti
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų