J. Maksimavičius įsitikinęs, jog jo byla politizuota (Aurelijos Žutautienės nuotr.)

J. Maksimavičius įsitikinęs, jog jo byla politizuota (Aurelijos Žutautienės nuotr.)

Buvęs kaunietis Juozas Maksimavičius (48 m.) Lukiškių kalėjime bausmę atlieka nuo 1993-ųjų pabaigos. Žmogus iki šiol nenuleidžia rankų ir ieško atsakymų, kodėl už vieną gyvybę jam buvo skirtas įkalinimas iki gyvos galvos.

Už tai, kad 1992 metų gruodį nušovė Karagandos metalurgijos kombinato generalinį direktorių Aleksandrą Svičinskį, J. Maksimavičiui buvo paskirta išimtinė – mirties bausmė, kuri 1995 metais pakeista į įkalinimą iki gyvos galvos. Pasak nuteistojo, direktorių tenorėjęs pagąsdinti – mat su nušautuoju siejo verslo reikalai: A. Svičinskis ne tik negrąžino automobiliams pirkti paimtų 50 000 rublių, bet ir ėmė tyčiotis. J. Maksimavičius prisipažįsta, jog visada nepakentė nesąžiningų, neišmanėlių, veltui laiką švaistančių žmonių, todėl ir „užvirė“ širdis, kai direktorius netesėjo žodžio. Iki šiol nuteistasis negali susitaikyti su jam paskelbtu nuosprendžiu.

„Byla buvo politizuota, – sakė J. Maksimavičius, kai su žurnaliste susitiko Lukiškių kalėjime. – Nieko nedaryčiau ir bausmę ramiai priimčiau, jei visiems už tokį patį nusikaltimą būtų skiriama tokia pati bausmė...“

REKLAMA

– Įsigaliojus naujajam BK, kai kurių nuteistųjų iki gyvos galvos bylos buvo peržiūrėtos. Štai I. Achremovui bausmė buvo sutrumpinta iki 25 metų nelaisvės. Ar žinote motyvus, kodėl jums nebuvo pakeistas nuosprendis?

– Niekas nieko neaiškino – nuteistas ir tylėk. Mano byla buvo nagrinėjama Aukščiausiajame teisme, kur ponas Dievas buvo Vytautas Greičius (V. Greičius tuo metu dirbo teisėju LAT Baudžiamųjų bylų skyriuje). Vėliau, kai rašiau skundus, V. Greičius tapo AT pirmininku, Teisėjų Tarybos pirmininku – Dievas Tėvas trijuose asmenyse, tad vis sulaukdavau atsakymų, kuriuose buvo nurodoma, kad arba „byla ne pas mus“, arba „byla nerandama.“ Apygarda rodė į apeliacinį, apeliacinis teismas rodė į Aukščiausąjį, o Aukščiausiasis – į apeliacinį... Niekas nedrįso imtis mano bylos. Suprantu, kad jei mano veiksmai grėstų valstybės saugumui, tai gal tuomet aš ir būčiau pavojingas. Bet tokios formuluotės mano byloje nėra. Ir jokiai valstybei aš pavojaus nekeliu...Tai kam reikalingi tokie kvaili atsirašinėjimai?

– Tai nuleidote rankas?..

– Siūlote apsimesti kvailiu, rašyti ir prašyti? Juk manęs niekas nenori girdėti! Mano situacija yra tokia, kaip ne kartą sakė teisės autoritetas profesorius Vytautas Nekrašas: 1993 metais buvo vykdomas ne teisingumas, o teisingumo parodija.

Dar vienas aspektas: maždaug apie 1996-uosius Lukiškėse lankėsi delegacija iš Teisingumo ministerijos. Išgirdęs mano pavardę vienas tos delegacijos narys man pasakė: „Vyreli, nebūtum kišęsis į politiką, nebūtum tiek gavęs“... Po kelerių metų kitas čia apsilankęs valstybės vyras man pasakė tą patį: „Jei politikai nebūtų darę spaudimo, tu tiek ilgai nesėdėtum“... Sutapimas? Du skirtingi žmonės man pasako tą patį?..

REKLAMA

Juk kai mane teisė 1993 metais, nuosprendį sušaudyti priėmė vienas teisėjas be teisės nuosprendį apskųsti. Po kelių mėnesių atsirado jau kelių pakopų teismai ir trijų teisėjų kolegija. Tačiau man tai negaliojo. Tokių kaip aš, nuteistų už vieną žmogžudystę sušaudyti, yra 5. Nereikia visų bylų peržiūrėti – tereikia tik tų kelių, kad absurdas, kuris tęsiasi iki šios dienos, pagaliau būtų nutrauktas.

– Suprantu, jog jaučiatės nepelnytai gavęs tokią bausmę...

– Jei visiems vienodai būtų skiriamos bausmės, nieko, nei pusės žodžio neskyčiau. Tačiau aš negyvenu kažkokiam uždaram katile ir girdžiu, matau, kas vyksta aplinkui... Kai girdi, jog už 2 žmogžudystes bausmė skiriama daug trumpesnė, tai nesupranti, kas darosi. Ar tai nauja teismų suformuota praktika? Ar dar kas nors?.. Gal tą, kuris priima tokius sprendimus galima pavadinti teisiniu maniaku?

Ir apie kokią viltį galima kalbėti? Vieni sako, reikia peržiūrėti bausmių vykdymo įstatymą, po metų jau kalbama, kad lygtinis paleidimas – gerai, bet tik ne tiems, kurie nuteisti iki gyvos galvos.

Dabar sklando kalbos, kad galbūt galima paleisti lygtinai nuteistuosius iki gyvos galvos po 35 metų. Kas atsitiko su žmogumi, kad jis, išėjęs iš valdiškos įstaigos (turima galvoje buvęs teisingumo ministerijos viceministras Gintaras Švedas – aut. past.), staiga pakeitė nuomonę. Gal kas ypatingo Lietuvoje atsitiko ar per galvą kas žmogui trenkė? Juk būdamas viceministru kalbėjo apie 20-25 metų trukmę.

Šaukiama, kad lygiuojamės į kitas Europos šalis. Kurioje šalyje lygtinis paleidimas numatytas po tiek metų? Yra šalių, kur numatytas lygtinis paleidimas po 25 metų, bet tik teroristams ir nužudžiusiems pareigūnus. Gal Lietuvoje yra teroristinės organizacijos? O aš – teroristas?

REKLAMA

– Tačiau dalis žmonių vis garsiau kalba apie tai, jog reikia sugrąžinti mirties bausmę...

– Gerai, tuomet jiems duokite ginklą į rankas ir tegu jie patys tą mirties bausmę įvykdo... Kažin, ar tada jie taip kalbės. Kai tai daroma kitų rankomis, bepigu rėkti... Jei nori mirties bausmės, būk pasiruošęs ją ir vykdyti...

– Bet jei jūsų artimą kas nors nužudytų, vargu ar taip kalbėtumėte...

– Sudėtinga pasakyti, kas būtų, jeigu būtų... Aš manau, kad žmonės įsiutę dėl prasto gyvenimo. Jų supratimu, tie 8000 kalinių kalčiausi už viską, kas dedasi Lietuvoje. Bet suskaičiuokit tuos materialinius nuostolius, kuriuos jie padarė, tai vargu, ar atstos tuos nuostolius, kuriuos padarė visokie lementauskai ir kiti valdininkai, nustekenę šalį?

– Atidžiai sekate visus įvykius šalyje ir svetur?

– Taip, po darbo daug skaitau, žiūriu žinias, domiuosi įvairias dalykais. Ir daug kas piktina. Kartais girdžiu tvirtinama, kad tas ar anas nepasiruošęs gyventi laisvėje, tad negalima jo paleisti anksčiau laiko. Įkalinimo įstaigos – nusikaltėlių kalvė... Tai gal mums diplomus išduos, jei tą „kalvę“ mes baigiame?

Girdžiu per televiziją reklamą: pataisos darbų kolonijas pervadino į pataisos namus, kad... nepažeistų žmogaus orumo! Asilą pavadino žirafa ir dar džiaugiasi, kad turi Lietuvoje egzotišką gyvūną! Ir kas sugalvoja tokias nesąmones?!

– Turite teisę prašytis į Pravieniškėse esančią zoną. Žinau, kad nesiprašote. Kodėl?

– O ką ten veikti? Darbo ten niekas neduoda. Pareigūnai iš Kalėjimų departamento tvirtina, kad tai ne jų reikalas, tai – Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vadų reikalas. O pastarieji tvirtina, jog dėl kelių žmonių jie neturi galimybės sukurti atskiros darbo zonos (pagal Bausmių vykdymo įstatymą nuteistieji iki gyvos galvos turi būti laikomi atskiroje zonoje, taip pat dirbti – aut. past.). Įdomiausia, kad čia, Lukiškėse, mums leidžiama dirbti su įrankiais, o ten – negalima. Manau, tik noro reikia, bet niekas nesuinteresuotas.

REKLAMA

Čia bent jau dirbti galiu ir užsidirbti. Nuo pat pradžių nesėdėjau sudėjęs rankų. Šiaip taip išsiprašiau, kad duotų siuvimo mašiną ir leistų kameroje siūti. Iš pradžių visi purtėsi – negalima, tačiau kai viršininku tapo Aleksandras Davidonis, pagaliau leido. Gavau tokią surūdijusią siuvimo mašiną, susitvarkiau ją ir pats kirpau, pats siuvau marškinius, darbinius ir kitokius rūbus.

Nuo 2002-ųjų gavau darbą medžio apdirbimo ceche. Mano 8 žmonių brigada daro inkilus, lesyklas, kitus panašius gaminius. Visi jie iškeliauja į Olandiją, Angliją ir Daniją. Anksčiau teko daryti narvelius triušiukams – vokiečiai buvo užsakę.

Žinot, kartais žmogus įsivaizduojamas kitoks nei jis iš tikrųjų yra. Ir aš, kai pradėjau dirbti, juk niekam jokių problemų nesukėliau. O iš pradžių galvota, matyt, kitaip...

O be darbo neištverčiau. Nors yra ir tokių, kurie gali per dienų dienas nieko neveikti, tik kompiuteriu žaisti. Manęs tokie virtualūs dalykai nedomina – negaliu sėdėti per dienas išvarvėjusiom akim ir kažkokius „balvoniukus“ stumdyti... Suprasčiau, jei kompiuteriu būtų kuriamos kažkokios programos...

– Liko pora metų ir galėsite prašyti Malonės...

Reikia dar iki to išgyventi ir manęs tai visai neguodžia. Šiuo metu jau turiu visus dokumentus dėl to, kad Lietuvoje nėra lygtinio paleidimo ir norėčiau, kad koks nors advokatas pagelbėtų juridiškai juos įforminti ir surašyti skundą į Žmogaus Teisių Teismą. Kito kelio nematau. Labai prašyčiau, kad koks nors advokatas apsiimtų padėti.

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Advokatas
2011-08-03 17:00:10
Geriau paleiskim si politini kankini. :D O siaip tai as uz bausmiu svelninima. Juk jis tik norejo pagasdinti. Nusinese lazda...o ta kazkaip issove. :)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
to kiesa 2011-08-06 17:28:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai ka pasaulis pagalvotu, kai puse seimo su nukirsta ranka sedetu?   ATSAKYTI
Aldona 2011-08-04 04:04:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoje neturi būti ginklų ir kitų kovos priemonių. Patyčios baigiasi susirėmimu. Pilvūzai tikrai trikdo emocijas.    ATSAKYTI
remis 2011-08-04 00:14:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
skaiciuja zmogenas kad uz viena zmogzudyste gavo iki gyvos galvos.o tai kiek ruoseisi nuzudyt kad dabar ramiai sedetum   ATSAKYTI
o kaip kauno šampaniniai? 2011-08-03 20:40:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tie pidariūgos nekaltus žmones žudė, o dabar - vaikšto su kaukėm į klaipėdos apygardos teismą, mekena viskuo daktarą kaltindami - ir kiek metų šitie brudai gaus bausmę?   ATSAKYTI
kiesa 2011-08-03 18:30:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Uz bet kokia tycine zmogzuyste ,narkotiku platinima -mirties bausme,ivykdimo terminas 5 dienos.Gal tada apsivalytu lietuviu tauta.Vagyste -nukirsti ranka   ATSAKYTI
ŽINOTE, 2011-08-03 18:07:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
galėčiau tas mirties bausmes vykdyti. Kai paskaitai ką kai kurie išsigimėliai padarė - drąsiai nušaut galėčiau. Ir ne tik aš, manau. Bet ir įstatymai turėtų būti taikomi visiems vienodai. Jei vienam už tokį patį nusikaltimą 9 metai laisvės atėmimo, o kitam - 19 ar pan.- irgi negerai. Na, bet visi suprantam kodėl kam kiek... O apie lygtinį paleidimą net kalbėti kvaila (nors taip ir bus padaryta. Kalėjimas nei vieno nepataisė ir nepataisys. Jei jau žmoguje kažkiek to žmogaus dar buvo - vargiai ar be prisidės kalėjime. Greičiau jau likutis žmogiškumo išgaruos. Kam tada teisti iki gyvos galvos, jei po 20 ar 30 metų jis bus paleistas. Tada tokią bausmę ir reikia skirti, o ne vaidinti griežtų bausmių šalininkus. O mirties bausmė anksčiau ar vėliau bus sugrąžinta, nes padugnių ir išsigimėlių, deja, nemažėja. Kai aukomis tapos įstatymų leidėjai ar jų šeimos - bus keičiami ir įstatytai. Priešingu atveju pradės veikti teisingiausias teismas. Pamenat koks? (prisiminkit rusų posakį - samasūd-samij spravedlivij sūd). Tada tai jau šakės   ATSAKYTI
kiesa 2011-08-03 17:59:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To Rainbou)Idomu ka tu kalbetum jeigu toks isgama atimtu tavo artimo givybe,As pageidauciau kad mano sunaus zudikas melstu mirties kaip isganymo   ATSAKYTI
Mokesciu moketojas 2011-08-03 17:31:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gaila, kad už tokius mokėt mokesčius reikia. Jeigu jau iki gyvos galvos, tai galėtų iš kart mirties bausmę taikyt.    ATSAKYTI
Kunkulėlis 2011-08-03 17:29:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik už vieną gyvybę, matai, iki gyvos galvos kalėti turi!! Tai bent vieną kartą teisingai nuteistas žmogus   ATSAKYTI
Advokatas 2011-08-03 17:00:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau paleiskim si politini kankini. :D O siaip tai as uz bausmiu svelninima. Juk jis tik norejo pagasdinti. Nusinese lazda...o ta kazkaip issove. :)   ATSAKYTI
Dns 2011-08-03 16:46:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viena is nedaugelio teisingu teismo bausmiu.   ATSAKYTI
Naujokas 2011-08-03 14:36:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Zmogzudyste tai baisiausias krastutinimas koks gali buti..., ar yra tam pateisinimas... gal nera, o gal...??? (po zemele turejai jau guleti,duok man galimybe ir as padesiu tau ten nukeliauti) kaip ir apie ka sapalioje siu eiluciu neadekvatus autorius,- tai kam reikes suteiti galimybe paturistauti tam arbuzgalviui.? Noreciau dar pastebejima del"Lietuvos vardo garbes". Rusai lietuvius vadina viasais zemiau isvardintais epitetais, nes mus anksciau tokius piese sovietine ideologija, dabar musu politikieriu skleidziamos erezijos del kaimynu buna ten isgirstos ir atitinkamu tipu zmoniu skirtingai(bet ne klaidingai) suprastos. Del zmogaus patyrusio nelygybe: ka ir besakyti, musu salis dvigubu standartu krastas.... Pastebejimas straipsnio autoriuj: tamsta padedamas saim zmogui viesai isreiksti nuomone, mintis kaip ir palaikote jo pozicija. Kita karta parasykit keleta eiluciu apie atgaila, netikiu, kad jis nesigaili...
Lietuviai atsipeikekit, nejaugi pas mus tautiniai bruozai gobsumas, pavydas, pagieza, sarkazmas.......................    ATSAKYTI
xx 2011-08-03 10:07:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
už tokį nusikaltimą bausmė tikrai per didelė.    ATSAKYTI
AKSIOMA 2011-08-03 10:02:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
PRABILO SAVO IŠPAŽINTIMI ŽUDIKAS,KURIS DAUGELIUI METŲ TAME RUSIJOS MIESTE SUTERŠĖ VISOS LIETUVOS VARDĄ.JIS SAVO SAPALIONĖSE NET NEBANDO ATGAILAUTI AR SIELVARTAUTI NUGALABIJĘS ŽMOGŲ..MANAU,KAD BUVO GALIMYBĖ TEISMO KELIU IŠSPRESTI PINIGŲ GRAŽINIMĄ,O NE ŽUDYMU..SUNKU PATIKĖTI,KAD MŪSŲ TURISTŲ GRUPĖ APLANKYTŲ ŠĮ NUOŠALŲ RUSIJOS MIESTĄ,NES SULAUKTUME JEI NE AGRESIJOS TAI KEIKIANT MUS (nenusidėjusius turistus)BANDITAIS ,FAŠISTAIS..TAD SĖDĖK IR DŽIAUKIS KAD SAULĖ DAR SPINDI PRO KAMEROS LANGĄ...   ATSAKYTI
Techno 2011-08-03 09:23:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau tave pakalbintų, po to, kai iš tavęs nutreš didžiulius pinigus.   ATSAKYTI
T 2011-08-03 08:43:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Geriau zurnalistai pakalbintu to zmogaus, kuri jis nuzude artimuosius.   ATSAKYTI
Rainbou 2011-08-03 07:10:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tikrai labai palaikau si zmogu. Esu tikra kad mazai tokiu nesugadintu zmoniu sedi kalejimuose... Iki gyvos galvos kalejime sedetu tikrai nepelnytai. Manau, uz atitinkamus nusikaltimus reikia skirti atitinkama bausme, o ne sitaip skirtingai. Tai visiska neteisybe.    ATSAKYTI
Rainbou 2011-08-03 06:57:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Beje, as visiskai pritariu, kad sitaip skirtingai uz toki pati nusikaltima bausti NERA teisinga.    ATSAKYTI
Rainbou 2011-08-03 06:55:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Asilą pavadino žirafa ir dar džiaugiasi, kad turi Lietuvoje egzotišką gyvūną!"    ATSAKYTI
kiesa 2011-08-03 03:58:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
po zemele turejai jau guleti,duok man galimybe ir as padesiu tau ten nukeliauti   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Ketvirtadienį, apie 20.11 val. Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Širvintų mieste, Vilnaius ...
(nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienį, apie 19.39 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas pranešimas apie tai, kad Vilniaus rajone, Kalvelių sen., Pakenės k., ...
Motina nuteista dėl raminamųjų davimo savo vaikams kaltina kaimynę (nuotr. stop kadras)
Pakruojo rajono gyventoja 29-erių Eglė Juozauskienė išsisuko nuo įkalinimo bausmės itin nekasdienėje istorijoje. Moteris buvo nuteista už tai, kad 2019-ųjų kovo 8-ąją savo du 3 ...
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Ketvirtadienio popietę Pasvalio rajone įvyko avarija.  Kaip praneša Eismo informacijos centras, remdamasis Kelių priežiūros valdymo centro informacija, kelių A10 ir nr. ...
Ieško dingusio žmogaus (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) pareigūnai praneša, kad birželio 1 d., apie 22 val., Mažeikiuose, iš Sodų kl. gatvės esančių namų išėjo ir pradingo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų