Požeminės raketų paleidimo aikštelės kupolas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Požeminės raketų paleidimo aikštelės kupolas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)

Šį kartą lankomės Plungės rajone. Atvažiuoti čia paskatino portalo „Balsas.lt“ skaitytojo Šarūno laiškas.

Jis rašo, kad yra girdėjęs pasakojant, jog sovietmečiu, kai tarp Šateikių, Plokštinės, beveik Platelių ežero pašonėje, buvo įsikūręs sovietinės armijos dalinys, šiose vietose galėjo būti nutiesti ir požeminiai tuneliai.

„Sklinda gandai, kad tunelis tęsėsi nuo požeminės raketų paleidimo aikštelės iki pat Šateikių gyvenvietės. Senoliai pasakojo, – rašoma laiške, – kad jis buvo itin slaptas, o vietiniai gyventojai, kurie iš smalsumo ar dėl kitų priežasčių patekdavo į itin saugomą teritoriją, būdavo sulaikomi. Vėliau jie net nesileisdavo į kalbas – kur buvo ir ką matė“.

REKLAMA

Plokštinėje – milžiniškas SSRS karinis kompleksas Vakarams pagąsdinti


Iš Plokštinės miško, kuriame 1960-1962 m. statant požeminę raketų paleidimo aikštelę, buvo iškeldinti keli čia buvę vienkiemiai, iki Šateikių, kuriuose buvo įsikūręs pulko štabas – apie 25 kilometrai. Ir ne vienas kariniam kompleksui anuomet priklausęs objektas. Plokštinės uždaros karinės zonos plotas buvo apie 12 hektarų.

Po buvusią Plokštinės raketų bazę keliavome su Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos darbuotoja Aušra Brazdeikyte.

Plokštinė nuo Plungės nutolusi apie 20 km, nuo Platelių – 11 km.  Čia 1960 m. pabaigoje buvo pradėta statyti viena iš pirmųjų buvusios SSRS teritorijoje požeminių raketų paleidimo aikštelių. Ji veikė iki 1978 m. Vėliau raketos buvo išvežtos į Šateikius, į antžeminę bazę, o iš čia – atgal į SSRS“, – pasakoja A. Brazdeikytė.

„Požemiuose įrengtos keturios šachtos, besileidžiančios į beveik 30 m gylį. Jose ir stovėjo į Vakarus nutaikytos branduolinės raketos. Dabar mes į požemius patekome per vieną iš avarinių išėjimų. Tokie buvo prie kiekvienos šachtos. O tuomet buvo naudojamasi centriniu įėjimu, nuo kurio prie kiekvienos iš keturių raketų šachtų vedė koridoriai“, – dalijasi informacija, kurią sukaupė klausinėdama buvusių kariškių ir vietinių gyventojų, nagrinėdama daugybę įvairiais būdais gautų brėžinių ir schemų A. Brazdeikytė.

O štai Stanislovas Puidokas požemiuose jaučiasi beveik kaip savo namuose.

„Tai  pagrindinis koridorius tarp šachtų. Čia buvo išvedžiotos visos komunikacijos, o šios durys, kaip ir visos kitos, buvo atidaromos elektra. Visur buvo pilna vamzdžių, kabelių. O čia jau pati šachta, joje raketa stovėjo. Tokie cilindrai buvo 4“, – žemaitiškai pasakoja vietos gyventojas.

REKLAMA

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos darbuotojų sukaupta informacija liudija, kad ši vieta požeminei  raketų paleidimo aikštelei buvo  pasirinkta dėl kelių priežasčių. Viena iš jų – Plokštinės miške buvo nedaug vienkiemių, kuriuos reikėjo iškeldinti. Sakoma, kad tuomet jiems sumokėjo maždaug po 4,5 tūkst. rublių – už tokią sumą anuomet buvo galima įsigyti gana gerą automobilį.

Šiose vietose buvo didelės daubos, tad kariškiams nereikėjo labai giliai kasti.

„Viską ir darė tose daubose. Iškasė, išbetonavo, užvertė. Ir įrangą iškart sukėlė“, – skaitome tuos laikus prisimenančių gyventojų prisiminimuose.

Požeminė raketų paleidimo aikštelė – itin slaptas ir modernus kompleksas

Vietiniai gyventojai ne iš karto sužinojo, kas statoma. Bent jau tie, kurie anuomet nesiklausė „Amerikos balso“ – mat pastarasis, sako kai  kurie plateliškiai, dar nė statyboms neprasidėjus pranešė, kas čia bus įrengta.

„Kareiviai ateidavo į šokius Plateliuose. Vietiniams jie ir pasakė, kad stato bazę. Bet kokie joje bus ginklai, niekas nesakė“.

O štai žiupsnelis  prisiminimų apie tuos laikus, kai statybos buvo baigtos ir požeminė raketų paleidimo aikštelė veikė.

„Šiluminiai vamzdžiai, kurie ėjo iš karinio miestelio katilinės į bazę, buvo nutiesti virš žemės, ant betoninių pastolių. Nuo žemės jie buvo pakelti apie 1 metrą“.

„Kai raketas ar kitą įrangą veždavo iš Šateikių į Plokštinę, sargybiniai neleisdavo vietiniams žiūrėti. Raketas veždavo dažniausiai naktį. Tada prie kiekvienos sankryžos stovėdavo kareiviai. Mašinos buvo apdengtos brezentu, kad nesimatytų, kas jose yra“.

REKLAMA

Jei tik tų dienų liudininkai neperdeda, kai kurie automobliai, važiuodavę į karinę bazę, buvo net apie 20 metrų ilgio.

Anot Stanislovo – vieno iš tų, kurie požemius skersai išilgai išvaikščiojo netrukus po to, kai sovietų armijos dalinys iš Plokštinės pasitraukė, grindys koridoriuose buvo geru pusmetriu aukščiau, o po jomis buvo nutiesta daugybė laidų ir vamzdžių.

,,Juk jie ir vandenį iš ežero traukė, rezervuarai dideli buvo, kelių namų didumo tos talpyklos po žeme“, – pasakoja S. Puidokas.

Pasak „Balsas.lt“ gidų po Plokštinės požemius, norint paleisti raketą, valdymo  pulte vienu metu reikėjo paspausti du mygtukus: centrinį ir tos raketos, kurią reikėjo paleisti. Čia esą buvo sukurtas net ypatingas mikroklimatas – normaliomis sąlygomis budintys karininkai čia galėjo gyventi porą savaičių, o karo atveju – visiškos hermetizacijos sąlygomis – apie tris paras.

Bet įspūdingiausias reginys – pati šachta, kurioje stovėjo branduolinė raketa.

„Jos gylis 27 metrai, nors kai kas sako, kad ir 30, jeigu pridėsime po šachta sumontuotą vandens siurbimo įrangą, – pasakoja Aušra. – Visa raketa buvo 23 m ilgio: raketa nešėja 19 m, o branduolinė galvutė – dar iki 4 m. Kartu su kuru ji galėjo sverti apie 42 t (vien kuras svėrė 37 t). Pačios šachtos skersmuo maždaug 5 m, o raketos – tik 1,65 m“.

Virš šachtų esantys kupolai matyti ir dabar. Sako, kad jie sveria apie 200 t. Bet jeigu būtų nuspręsta raketas paleisti, šie milžinai būtų specialiais bėgiais paprasčiausiai nutempti į šoną.

REKLAMA

Keliaudami požemiais vis toliau, 8 m gylyje aptinkame vietą, kur buvo laikoma milžiniška, 22 m ilgio cisterna su raketiniu kuru. Tik nei jos, nei galingų siurblių jau nebėra.

„Kai aš pirmą kartą čia patekau beveik prieš 20 metų, cisterna dar buvo. Bet ilgainiui tie patys vietiniai gyventojai viską, ką buvo galima panaudoti, išpjaustė ir išsinešė“, – pasakoja A. Brazdeikytė. Jai pritaria ir S. Puidokas.

„Kariškiai išsikraustydami tik raketas išsivežė. O laidus, vamzdžius, metalą – viską išpjaustė ir išsinešė vietiniai. Visi čia ateidavome. Ir tamsoje, ir su prožektoriais visur išlandžiojome“, – atvirai pasakoja jis.

Net „lobių ieškotojai“ požeminio  tunelio neaptiko. „Dūmų be ugnies“ nebūna?

Pasak žmonių, kurie į buvusią bazę pateko apie 1979 m., išsikrausčius iš jos kariškiams, pasakojimų, prie kiekvienos raketos šachtos buvo įrengti atsarginiai išėjimai – apie 1,5 m skersmens angos ir metalinės kopėčios. Esą atsirado drąsuolių, kurie nusileido į pačią šachtos gilumą – maždaug metro pločio tarpą tarp metalinio ir betoninių paviršių.

„Kad nepasiklystų požemiuose vyrai eidami vyniodavo siūlus: juodus, baltus, raudonus. Bet tų siūlų virtinės tarp kojų pindavosi –  nesuprasi, kur tavo siūlas, kur kito. O vienas vietinis, dažnai vaikščiodavęs į bazę, buvo taip gerai įsisavinęs požemių schemą, kad galėjo laisvai vaikščioti nepasiklysdamas“, – skaitome prisiminimuose.

Bet jokių slaptų išėjimų ar koridorių nė vienas neaptiko. Arba neprasitarė... Nerado jų  ir  Šaltojo karo laikų muziejų bazėje bebaigiantys įrengti Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojai ir jų pasitelkti specialistai.

REKLAMA

„Anksčiau, iki bazės statybos pradžios, čia buvo miškas ir keli vienkiemiai. O Šateikiuose, kur buvo 79 raketinio pulko štabas, statybos prasidėjo tik metais anksčiau. Kadangi raketų bazės buvo slapti kariniai objektai, todėl ir atsirado gandai apie slaptą požeminį tunelį per ežerą“, –  sakė A. Brazdeikytė.

„Čia tikrai nebuvo ir negalėjo būti“, – „Balsas.lt“ tvirtino ir Stanislovas. Bet žvelgiant į jį buvo akivaizdu, kad kažkur netoli yra vieta, kuri jam kelia gerokai daugiau įtarimų.

Tad taško nededame. Pirmoji priežastis – mes kol kas apžiūrėjome tik nedidelę buvusios  karinės bazės dalį.  O antroji – juk ne be reikalo sakoma, kad „dūmų be ugnies nebūna“. Tunelių tarp Plokštinės, Platelių ir Šateikių paieškos tęsiasi.

Taip pat skaitykite ir žiūrėkite:

Po Vilniumi – paslaptingų tunelių raizgalynas

Po Antakalnio kalvomis – fortifikaciniai tuneliai

Požemiai greta Pučkorių atodangos – ugnies linija, kuria nepasinaudojo

 

prisimenu
2011-08-01 15:23:04
Tokia tvarka pas rusus buvo ir visoje Lietuvoje...Kaune rusai paliko tvarkingas kareivines Šančiuose ,statytas Caro laikais tai valdžia leido gyventojams jas išvogti,išdraskyti o dabar pardavinėja likusias sienų dalis
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Mokslininkas 2012-01-17 15:49:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skelbia Romos katalikų Bažnyčia!
Mokslininkai įrodė kad siela nemirtinga.
Grupė olandų mokslininkų paskelbė įrodžiusi, kad siela arba sąmonė yra nemirtinga amžina. Grupės vadovas Pimas van Lomelis sako, kad jiems pavyko įrodyti, kad tai, ką mes vadiname sąmone kuri egzistuoja nepriklausomai nuo smegenų veiklos. Šie tyrimai yra paskelbti žurnale "Lancet". Olandai tvirtina, kad kai smegenys jau mirusios, sąmonė toliau veikia. Tai yra siela toliau amžinai egzistuoja. Panašius tyrimų duomenis paskelbė ir britų medikai.
Pagal "OKNO"
Dar vienas.
Antiprotono atradimas buvo apdovanotas Nobelio premija. Antiprotonas ar antimaterija yra dvasinė realybė. Yra materialus, yra ir dvasinis pasaulis. Antimaterija savo savybėmis diametraliai priešinga materijai. Materija laikina, todėl sunyksta, o antimaterija yra amžina ir nenykstanti; materija inertiška, o antimaterija - sąmoninga. Antimaterija yra dvasia ir tik dėka jos kūnas gyvuoja. Kai tik siela palieka kūną, jis miršta ir po kelerių metų suyra.
Dievas egzistuoja įrodyta.
TAIP!    ATSAKYTI
Mokslininkas 2012-01-17 15:15:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skelbia Romos katalikų Bažnyčia!
Ar turime sielą?!

Fotolia nuotrauka

Jei seniau mokslininkai kėlė klausimą, ar siela egzistuoja, dabar tyrėjams tai nekelia abejonių. Šiuolaikinio mokslo tikslas – išsiaiškinti, kas yra siela, kur ji keliauja po fizinės žmogaus mirties.

Mokslas taip greitai žengia į priekį, kad netrukus galbūt net skeptiškai nusiteikę mokslininkai turės pripažinti tyrėjų iškeltą neįtikėtiną teoriją, kad po mirties niekas nesibaigia. Teigiama, kad žmogaus siela yra aukštesnė energijos forma, kuri yra nemari. Štai rusų mokslininkams jau pavyko specialiais prietaisais užfiksuoti, kaip ji po žmogaus mirties atsiskiria nuo kūno!

Kai prieš Antrąjį pasaulinį karą buvo sukurtas auros fotografavimo principas, o apie 1960-uosius, pritaikius Semiono Kirliano fotografijos metodą, ir pats prietaisas, mokslininkams atsivėrė naujų perspektyvų. Daugybę metų buvo atliekama begalė tyrimų, sukurta speciali kompiuterinė programa, kuri gali atvaizduoti ne tik pačią aurą, jos virpesius, bet ir kitimą. Taigi auros fotografija suteikė galimybę objektyviai užfiksuoti žmonių, gyvūnų, augalų auras ir čakras, taip pat sužinoti savo fizinės, dvasinės, emocinės, psichinės sveikatos būklę. Svarbiausia, šis metodas tik patvirtino faktą, kad nesame vien materija: oda, kaulai, kepenys, širdis... Kad egzistuoja subtilusis kūnas, siela, dvasia. Kad energiją skleidžia ir akmenys, ir augalai. Kad akmenys ir medžiai gali gydyti energinėmis vibracijomis, kad kambariniai augalai jaučia juos puoselėjančių šeimininkų energiją...

Užfiksavo sielos „išėjimą“

Rusų mokslininkas Konstantinas Korotkovas, kuris maždaug prieš penkiasdešimt metų patobulino rusų tyrėjo S. Kirliano auros fotografavimo metodą ir sukūrė specialų prietaisą, ilgus metus pašventė aurų ir sielų tyrinėjimui. Taikant šį metodą, jam su kitais mokslininkais pavyko užfiksuoti žmogaus sielos atsiskyrimo nuo fizinio kūno momentą. Atlikus begalę eksperimentų, buvo pastebėta, kad nuo mirusiųjų dar kurį laiką sklisdavo energija, kad energijos pulsavimas išnykdavo neiškart. Įdomiausia tai, kad natūralia mirtimi mirusių žmonių energijos sklidimo kreivė maždaug parą ar dvi (ilgiausiai tris) visada būdavo tolygi, visais atvejais panaši, o savižudžių ir netikėtai mirusiųjų energija šokinėdavo aukštyn žemyn, tarsi kažkokia nematoma, sutrikusi jėga nenorėtų palikti kūno. Ne sava mirtimi mirusių žmonių auros švytėjimas trukdavo ilgiausiai ir būdavo ryškesnis. Anot specialistų, taip galbūt yra todėl, kad siela būna dar nepasirengusi palikti fizinio kūno.

Dabar, kai fizikams pavyko įžvelgti kitus realybės lygmenis, imta kalbėti, kad žmogus – jungiamoji grandis tarp materialaus ir energoinformacinio pasaulių. Taigi sielą galima būtų apibūdinti kaip tam tikros aukštesnės rūšies energiją, kurią taip pat sudaro informacija ir sąmonė. Tai nieko nauja, nes ir daugelis įvairių religijų skelbia, kad egzistuoja siela, kuri po fizinės mirties palieka kūną. Gerai, kad tai pagaliau pamažu pripažįsta ir mokslas. Tyrinėjimai tęsiasi. Gal vieną dieną dar įdomesnių paslapčių išgirsime iš mokslininkų lūpų.

Publikuota: Ji, Nr.: 48/2011. TAIP!    ATSAKYTI
minde 2011-08-11 11:35:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
idomu tie raketinio kuro saugyklos pjaustytojai dar gyvi? kaip zinia, tas raketinis kuras buvo ziauriai nuodingas.   ATSAKYTI
girdejau 2014-04-01 22:07:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
po 6 menesiu visi susirgo plauciu veziu ir mire   
Zemaitis is Kipro 2011-08-01 22:53:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
moliai, nevarykit ant mano kaimynu. tai, kad as dabar Kipre, nieko nekeicia, bet as pats zemaitis ir patne karta buvau toj bazej ir jusu paistalai, kad "dvi bobos viska zino" ir tai atseit nesamones.... tai slepkites po lapais. ten gyvenantys zmones, ir tos pacios moteros, mate, kaip state, mate kaip veike ir po visko lankosi ten kas kelias dienas. ir ieskojo ir dabar tebeiesko informacijos profesionaliai. o toks informacijos saltinis kaip "as tarnavau", tai slepkites po tais paciais lapais, gal dar liko ten vietos. mygtukai tikrai buvo salia, gal kazkur is uzbekistano ar is maskvos gal ir buvo koks nors dar mygtukas, bet ir ma ji galas, niekas apie ji nezinojo gal, gal ir nezino, ir kam ta idomu? Gal dar ir japoniojoj hakeriai turejo savo mygtukA TOM PACIOM RAKETOM, KOKS DABAR SKIRTUMAS? Pozemy irgi buvo mygtukai, ir buvo tokia primityvi apsaugos priemone, kad vienas zmogus nukvakes negaletu paleist raketu, butinai reikejo dvieju zmoniu ranku, o tai teike vilties, kad bent vienam ju kritiniu atveju uzteks proto neleisti paleisti raketos be reikalo. siek tiek daugiau pagarbos informacijai, moliugai!!!   ATSAKYTI
Tomas 2011-08-01 22:48:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
esu buves ne viena karta. tikrai idomi vieta   ATSAKYTI
, 2011-08-01 17:13:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Naujiena lietuvoje SPORTO MADA .................................................................. www facebook.com/pages/Sporto-mada/207516792602289 ................................................................. Paskubek siandiena aukcijonas ..................................................................Spausk LIKE ir gauk VIP pasiulimus. Nelauk ir junkis prie musu   ATSAKYTI
prisimenu 2011-08-01 15:23:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokia tvarka pas rusus buvo ir visoje Lietuvoje...Kaune rusai paliko tvarkingas kareivines Šančiuose ,statytas Caro laikais tai valdžia leido gyventojams jas išvogti,išdraskyti o dabar pardavinėja likusias sienų dalis   ATSAKYTI
JA 2011-08-01 09:36:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
būtų įdomu aplankyti   ATSAKYTI
prajuokino 2011-07-31 22:22:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dvi bobos zino "viska",gedos turetu nesamones kalbeti,o visgi rimtai buvo padaryta,cia taip vadinamos strategines paskirties,ir visai nepagazdinti,kaip cia raso,pagazdinimui uztektu ir is faneros,juk tokie jankiai naivus,net gazdinti nereikia...   ATSAKYTI
kl 2011-07-31 20:42:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau zurnaliste tai mama radi menia abratna :)))   ATSAKYTI
emigrant 2011-07-31 20:40:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ta boba nesamones sneka, as tarnavau tokioje vietoje. Raketu paleidimo mygtukas buvo daug kilometru nuo shachtu, manau kur nors Rygoje. Ir siap vejus sneka visiskus :))))   ATSAKYTI
Žygeivis 2011-07-31 19:19:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomios informacijos yra straipsnyje:

Ilgai slėpta grėsmė Europai – raketų bazė Žemaitijoje
Jūratė Mičiulienė, "Lietuvos žinios"
2008 balandžio mėn. 17 d.

http://lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=2467   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Orai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Sekmadienį laukia drastiškos permainos. Naktį dangus niauksis, tačiau kritulių tikimybė menka. Vyraus 1 – 3 laipsniai šilumos. Dieną atlėks šiaurės vėjo gūsiai, per visą šalį ...
Paaiškino, kodėl iš parduotuvių šluojamas tualetinis popierius (nuotr. SCANPIX)
Žmonės, jausdami baimę nežinomybei, siekia kažko intymaus, raminančio ir užtikrinto. Izraelyje dirbantis psichologas Vladas Rodnianskis tualetinio popieriaus pirkimo ažiotažą ...
Tuberkuliozė (nuotr. 123rf.com)
„Apie koronavirusą kalbame dar tik kelis mėnesius ir visi yra „pastatyti ant blakstienų“, o tuberkuliozės problema žinoma tūkstančius metų. Lietuvoje tiek sovietmečiu, ...
Molėtų rajone į tveninį įvažiavus automobiliui žuvo žmogus (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienio vakarą Molėtų rajone esančiame Arnionių I kaime į tvenkinį įvažiavus automobiliui žuvo žmogus. Policijos departamentas pranešė, jog nelaimė įvyko apie 17.40 val. ...
Kaukių pardavimas (nuotr. stop kadras)
Siaučiantis virusas ir dėl to šalyje įteisintas karantinas – aukso laikas spekuliantams. Prekyboje pritrūkus medicininių kaukių ir dezinfekcinio skysčio, jų parūpinti skuba ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų