Vytautas Radžvilas
2010.05.13 09:29
G. Savickio / ELTA nuotr.

G. Savickio / ELTA nuotr.

Prireiks laiko, kol bus visuotinai suvoktas ir pripažintas faktas, kad iš pažiūros eilinis politinis skandalas tarsi netikėtai palaidojo valstybės suverenitetą. Juo greičiau tai įvyks – juo bus geriau tautai ir valstybei. Mintis, kad faktiškai sugebėta prarasti valstybę, kol kas dar pernelyg neįprasta ir keista, tad daug kam nebus lengva tuo patikėti.

Bus nuoširdžiai norinčių, gal dar daugiau suinteresuotų, pavadinti ją absurdiška. Abejojantiems galima padėti nebent primenant tiesą, jog istorijoje žinoma ne viena žlugusi valstybė, sugebėjusi išsaugoti išorinį fasadą – formalius valstybingumo atributus. Ir Lietuva po 1940 m. birželio 15 vis dar turėjo „prezidentą“ V. Paleckio asmenyje, o per visą okupacijos laikotarpį veikė „LSSR Užsienio reikalų ministerija“ – tokia iškaba puikavosi jokios užsienio politikos nevykdžiusi, tik menamo valstybingumo dekoracija paversta nereikšminga įstaiga.

Apmąstant CŽV kalėjimų skandalo padarinius ir prasmę neįmanoma išvengti palyginimų ir analogijų su 1940 metais. Be abejo, pati mintis, jog dabartinis Seimas pasuko vadinamojo „liaudies seimo“ pramintu taku, gali pasirodyti absurdiška ir net šventvagiška. Tačiau norint suvokti šiuolaikinio pasaulio realijas naudinga keisti mąstymo būdą ir mokytis kitaip žvelgti į tikrovę.

REKLAMA

O ji tokia, kad panaikinti kurios nors šalies valstybingumą įmanoma ir nesigriebiant atviros karinės jėgos. Tankus keičia kur kas subtilesnės priemonės. Čia kaip tik ir glūdi viena didžiausių Lietuvos problemų ir kartu pavojų jos nepriklausomybei: nėra nei mažiausių abejonių, kad daugybė šalies piliečių prireikus nesvyruodami net plikomis rankomis mėgintų pastoti kelią kokiai nors įsibrovusiai svetimai kariaunai, tačiau dėl pernelyg „paprasto“ požiūrio į tarptautinės politikos ir šalies saugumo reikalus jie gali net nepastebėti, kaip, vaizdžiai kalbant, iš jų panosės „nušvilpiama“ pati valstybė paliekant tik jos iškamšą.

Suprantama, istorija mechaniškai niekada nesikartoja. Tačiau tokie politinės istorijos įvykiai kaip valstybingumo praradimas turi tam tikrą atsikartojančią ir todėl atpažįstamą vidinę jų plėtotės logiką, kuri ir yra gelminio, arba struktūrinio, jų panašumo pagrindas. Tas panašumas nebūna tik atsitiktinis ir paviršutiniškas – čia aptariama analogija šią prielaidą tik patvirtina. 1940 metus su mūsų dienomis sieja virtinė panašybių.

Prieškario valstybingumo praradimo įžanga, pirmasis jo žingsnis ir jį pranašaujantis ženklas buvo Sovietų Sąjungos sukeltas propagandinis triukšmas dėl Lietuvoje neva buvusių slaptų belaisvių – tariamai „grobiamų“ sovietų karių. CŽV kalėjimų skandalas neabejotinai taip pat laikytinas savotišku informacinės agresijos prieš Lietuvos Respubliką aktu. Jį įvykdė išorės ir vidaus jėgos – ES parlamente ir Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje aktyviai reiškęsi Lietuvos ir užsienio piliečiai, taip pat šalyje veikiančios, tačiau nežinia, kam atstovaujančios ir tikrai ne mūsų valstybės interesais besirūpinančios žmogaus teisių gynėjų vaidmenį monopolizavusios tarptautinės agentūros.

REKLAMA

Prieš septynis dešimtmečius Lietuvos valstybė ir jos valdžia taip ir neišdrįso ginti savo piliečių -- šaliai ištikimai tarnavusių pareigūnų. Todėl sutiko juos teisti pareikalavus grasinančiai svetimai jėgai. Šių dienų Seimas pasielgė lygiai taip pat – neturėdamas jokių įrodymų, kad CŽV sulaikymo centrai veikė, vis vien sugebėjo pareikalauti Generalinės prokuratūros tirti už tai neva atsakingų Lietuvos pareigūnų veiksmus, nors akivaizdu, kad taip pasielgti nebuvo nei mažiausio teisinio pagrindo.

Šitaip inicijuotas tyrimas, be abejo, subliukš kaip muilo burbulas. Įtariami pareigūnai jo net nepajus, užtat ši „iniciatyva„ gali skaudžiai atsirūgti niekuo dėtiems šalies piliečiams. Nuolatinės ir kryptingos propagandos įtikinti kalėjimų istorijos tikrumu ir nuoširdžiai palaikantys „apsivalymo nuo blogio“ vajų kai kurie tyrimo entuziastai taip naiviai džiūgauja dėl Seimo „principingumo“ ir „ryžtingumo“, kad kartais atrodo praradę nuovoką ir net nebesusimąsto, kokią pavojingą „dovaną“ visiems šalies piliečiams parengė jų atstovai.

Juk Seime vykusios Lietuvos kaltės ir kaltųjų paieškos, o ypač toks viešas valstybės kaltės išpažinimas, savaime tampa puikiu „moraliniu“ prieš bet kurį mūsų valstybės pilietį galinčių nukrypti teroristinių „atpildo išpuolių“ pateisinimu. Kitaip tariant, Seimas „pasirūpino“ valstybės piliečiais abejingai ir lengvabūdiškai paversdamas juos „teisėtais“ galimų teroristinių keršto akcijų taikiniais.

Prieškario okupantai ir jų statytiniai nesivaržė liaupsindami „naujos Lietuvos“ laukiantį šviesų komunistinio rytojaus rojų. Šiandien esame karštai įtikinėjami, kad juo greičiau šalis atsisakys užsienio politikos ir net suvereniteto, juo greičiau taps ES „auksine provincija“ ir atsidurs kitame – šįkart jau vakarietiškos gerovės ir klestėjimo rojuje.

REKLAMA

Anos Lietuvos valstybės agonijos valandą radosi politikų, sugebėjusių piktintis, kad neskubama pasinaudoti proga atsikratyti A. Smetonos režimo ir atkurti demokratiją. Jiems niekuo nenusileidžia ir gal net juos pranoksta šiandieniniai kalėjimų skandalą padėję įžiebti ir kurstyti politikos veikėjai.

Savo veiksmus jie taip pat grindžia ir teisina būtinybe „stiprinti demokratijos pagrindus“ pašalinant iš valdžios valstybininkų klaną. Tačiau nematyti požymių, kad po skandalo šalyje demokratijos būtų padaugėję, todėl tokias šnekas belieka vertinti kaip bent jau ne mažesnio valdžios godulio priedangą.

Šis godulys pasirodė toks didelis, kad paskatino skandalo organizatorius ne tik ciniškai paminti savo šalies piliečių saugumą, bet ir suteikė įkvėpimo bei drąsos ant trokštamos valdžios altoriaus paaukoti net pačios valstybės suverenumą. Nežinia – gal šis klanas iš tiesų egzistavo ir buvo toks galingas ir baisus, kokį jį vaizduoja kalėjimų ieškotojų siekius remianti žiniasklaida.

Bet nebūtų nutikę nieko baisaus, jeigu „demokratijos gynėjai“ būtų luktelėję, kol skandalas aprims, ir tą pavojingąjį klaną būtų pašalinę ne gyvybinių ir ilgalaikių valstybės interesų kaina. Juk pašalinti „valstybininkus“ ir patiems susėsti į jų kėdes buvo galima ir nekuriant bei dirbtinai nepučiant taip smarkiai šaliai pakenkusio skandalo.

Mąstant apie septynių dešimtmečių senumo ir dabarties įvykius, kai kurie lyginimai byloja net ne šiandienos naudai. „Liaudies seimui“ priėmus valstybės nepriklausomybę sunaikinusius dokumentus, šalyje buvo gerai suprantama, kas įvyko, ir tvyrojo visuotinė nelaimės nuojauta. Net tarp išdavikų buvo tyliai besigėdijančių, o dauguma krašto gyventojų gedėjo ir piktinosi.

REKLAMA

Sutikęs rengti CŽV kalėjimų reikalo tyrimą dabartinis Seimas savaime pasielgė antivalstybiškai. Tačiau dar blogiau, kad tautos atstovai ne tik nesigėdijo savo veiksmų, bet panašu, kad absoliuti jų dauguma net nepajėgė suvokti, ką daro. Pademonstruotas stulbinamas politinis analfabetizmas ir infantilizmas.

Kita vertus, tuo pernelyg stebėtis gal ir nederėtų. Atidžiau pagalvojus aiškėja, kad toks Seimo elgesys tėra jau anksčiau atliktų kitų panašių „žygdarbių“ nuoseklus ir logiškas tęsinys. Tereikia prisiminti, kad Lietuva yra turbūt vienintelė ES šalis, kurios parlamentas sugebėjo akimirksniu patvirtinti Lisabonos sutartį jos nesvarstęs ir faktiškai net neskaitęs. Be abejo, tokie „žygdarbiai“ yra iškalbingas rodiklis, kokias brandos „aukštumas“ yra pasiekęs Lietuvos politinio elito valstybinis mąstymas.

Pamąstymai Europos dienos proga,

Skiriama šviesiam Lecho Kaczynskio atminimui

Pirma dalis

Antra dalis

Trečia dalis

 

Duseika
2010-05-13 09:49:41
Ačiū už straipsnį
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
STEBETOJAS 2010-05-21 10:08:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
PIRMAA KARTA SAVOKA "NEIVYJUSI" VALSTYBE PANAUDOJO RUSAI KALBEDAMI APIE PERVERSMA KIRGIZIJOJE
AR DAR YRA KLAUSIMU ANT KIENO MALUNO LIEJAMAS VANDUO?   ATSAKYTI
? 2010-05-20 22:46:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Prieškario valstybingumo praradimo įžanga, pirmasis jo žingsnis ir jį pranašaujantis ženklas buvo Sovietų Sąjungos sukeltas propagandinis triukšmas dėl Lietuvoje neva buvusių slaptų belaisvių – tariamai „grobiamų“ sovietų karių. CŽV kalėjimų skandalas neabejotinai taip pat laikytinas savotišku informacinės agresijos prieš Lietuvos Respubliką aktu." - JOKIOS ANALOGIJOS !   ATSAKYTI
Dina 2010-05-20 15:37:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sąžinė duonos nekepa.Gal.Tik turint tokias įžvalgas, kokias turi straipsnio autorius, kažkaip nelabai padoriai atrodo jo atoki pozicija - jei žino, kaip daryti teisingus sprendimus, ko neina daryti politinės karjeros?   ATSAKYTI
2010-05-17 08:45:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jūsų gi klausė: ar esate tame sąraše, kuriame yra D. Grybauskaitė? http://exchanges.state.gov/ivlp/alumni.html
vizą gavote per kelias savaites kam? runkeliams ravėti?   ATSAKYTI
PSICHOTRONIKA 2010-05-14 16:17:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http mindcontrol.blogas lt
Blogas apie psichotronini bylu fabrikavima Lietuvoje.   ATSAKYTI
Laimis 2010-05-14 13:05:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas ten metus nieko netikrina. Vizą gavau per kelias savaites ir nemalkite niekų.   ATSAKYTI
Vytautas Ju. 2010-05-14 08:52:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vėl nugrybavo. rašaiu prie savo pirmo komentaro Jaučiui, o atsidūrė bala žino kur. O gal čia ne balsas.lt išdaigos, o tautinio KGB?!   ATSAKYTI
dar sakinys 2010-05-14 08:49:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jokių pageidavimo anketų ten nėra, kandidatus suranda ir atrenka JAV ambasada. Po to kiekvieną kandidatą kviečia individualiam pokalbiui į JAV ambasadą. Pokalbyje dalyvauja 2 arb 3 žmonės: ambasados atstovas, lietuviškas amerikonas ir tikras amerikonas. Tik po to siūlo arba nesiūlo užpildyti anketą. Duomenis tikrina beveik metus laiko. Kokiu principu atrenka — nežinau. Taigi pone Jauti, arba ten nebuvote, arba malate š...   ATSAKYTI
Vytautas Ju. 2010-05-14 08:34:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jaučiui

O jūs esate tuose sąrašuose? Jei buvote turistinėje kelionėje, tai nemaišykite piršto su su tuo daiktu.   ATSAKYTI
jaučiui 2010-05-14 07:07:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
norint ten patekti neužtenka būti žydu, reikia dar turėti arba pederasto, arba pedofilo kvalifikaciją, kitaip neatrinks   ATSAKYTI
pone Melianai 2010-05-14 07:05:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vytautas Je. to Vytautas Ju.
jūsų vaizduotė pralenkia jus pačius   ATSAKYTI
ech 2010-05-14 06:25:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ka jau cia paneigsi?   ATSAKYTI
Vytautas Je. to Vytautas Ju. 2010-05-13 22:35:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemalk šūdo. Grybė yra jokių ne masonų ar "globalistų", o viso labo Lubiankos projektas.   ATSAKYTI
Stebėtojas 2010-05-13 22:32:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rašo kaip visur tą patį šnekantis saugumietis Melianas.   ATSAKYTI
to EGLĖ 2010-05-13 22:18:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tu pati gluša, nes kopijuoji. Jei ką, laisvalaikiu pagalvok, katra korjiečių tautos dalis yra gluša: Šiaurinė ir Pietinė? Geriau neatsakyk, o pagalvok. Kaip estų rusai gyvenę sovietizmo košmare 70 metų, sugebėjo turėt tokią mažą emigraciją ir sutvarkyt finansus iki euro? Tad įsidėmėk visus glušius. Pradedant nuo Radžvilo, o baigiant kkykiantį demagoginį komentatorių amžinai kaltinantį tautą. Kuri beje puikiai integruojasi Vakaruose. Ko negali pasakyti nė apie vieną 20 metų valdžiusį glušių. Nebet tiek glušiai per tautos galvas sėdi Vakaruose. Ambasada arba europarlamentas. Kitur jų nerasta. Tad apie glušius aišku ir nebūk pati gluša kitą kartą   ATSAKYTI
EGLĖ 2010-05-13 20:12:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad valstybės mes neturime, tai nenuginčijamas faktas. Ir kad esame paskutinių glušų tauta, taip pat faktas. Taip ir gyvename.   ATSAKYTI
provokacija nepavyko 2010-05-13 19:24:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
atrodo kaip kokia pampersų reklama. O putkos tikrai nebijo tiek kurie evakuojasi iš Lietuvos. O kvailos makaulytės su saviškiais pakalbės tarpusavyje ir kikens. Apie tokias Putkologinės kultūros makaulytės yra pikinės liemenės pagal Ilfą ir Petrovą. Ypač nesuprantama pikinių liemenių aistra cžv kalėjimui.

Welcome to "pikinės liemenės" sovietice Radžvilai.    ATSAKYTI
Arvydas 2010-05-13 17:08:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip daugelyje kitų Radžvilo straipsnių - ir čia tas pats šamaniškas stilius: gąsdinti žmones savo pasąmonės grimasomis. Kai prie jų pripranti - nebebijai. Reiktų autoriui pačiam pasiskaityti ir prisiminti savo nepasitvirtinusias apokaliptines pranašystes, bauginusias žmones nuo atmenamų laikų, ir nusišypsoti...    ATSAKYTI
to atsako "nusišneki" 2010-05-13 16:40:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
motyvuok papunkčiui. Faktas, kad pirmieji Lietuvos politikai kūrė valstybę ir integravo į tarptautinį gyvenimą be didelio politinio išprusimo, žinių. Ir iš esmės nepadarė jokių didelių klaidų. Klaidos (vidaus, užsienio, ekonominė politika) prasidėjo po 1992 spalio 25d rinkimų , kai į valdžią grįžo buvusi komunistinė nomenklatūra, o vėliau - ir konservatoriai- mutavę "sąjūdistai", išdavę Sąjūdžio vertybes, iddealus, pasiruošę parduoti laisvę atgavusią valstybę kitam sąjunginiam Monstrui. O dabar paneikite, kas galit...   ATSAKYTI
jautis 2010-05-13 15:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsipeikekit, zmones, IVLP yra normali edukacine programa, kokie nacher masonai, pries kelis metus uzpildziau paraiska ant durniaus ir buvau atrinktas - jokios teigiamos itakos savo karjerai kol kas nejuntu:))   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Siaubingas vakaras sostinėje – mirtinai partrenktas žmogus (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Vilniuje, šeštadienį, vėliu paros metu, apie 21.25 val., Laisvės pr. 3, automobilis AUDI A6 mirtinai partrenkė žmogų. Naujienų portalui tv3.lt Vilniaus vyriausiojo ...
Vaikų pornografija (nuotr. SCANPIX)
Ar žinojimas, kur gyvena už seksualinius nusikaltimus teistas asmuo, apsaugotų vaikus nuo tvirkinimo? Seime užvirė diskusijos dėl seksualinius nusikaltimus padariusių asmenų ...
Dalia Grybauskaitė (nuotr. stop kadras)
Apie tai, kad jau netrukus atkeliaus gerumo kupinos šventės, tradiciškai primena „Maltiečių sriubos“ akcija. Skirtinguose miestuose vis įsikuriantis karavanas šįkart aplankė ...
Asociatyvi (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Šeštadienį, apie 17 val. 50 min., Panevėžio rajone, Raguvos miestelyje, Taurynės g., automobilis AUDI A4 pervažiavo ant važiuojamosios dalies gulėjusį vyrą. Pirminiais ...
Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriaus dukterų karas: nepasidalija senelių namu
Dvi artimos moterys viena kitai tapo aršiausiomis priešėmis. Į „TV Pagalbą“ besikreipusi Vita teigia, kad sesuo neleidžia lankytis judviejų vaikystės namuose. Kas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų