„Raudonoji“ istorijos versija: už plačių A. Brazausko (d) pečių V. Landsbergis galėjo „šakotis“ (LR Seimo archyvo nuotr. / lrs.lt)

„Raudonoji“ istorijos versija: už plačių A. Brazausko (d) pečių V. Landsbergis galėjo „šakotis“ (LR Seimo archyvo nuotr. / lrs.lt)

Algirdas Brazauskas - epocha Lietuvos politikoje. Praėjus dvidešimtmečiui nuo 1990 m. kovo 11-osios, diskusijos dėl jo vaidmens šalies istorijoje tokios pat karštos, kaip Sąjūdžio gimimo ir pirmaisiais Nepriklausomybės metais.

Šis straipsnis pirmąkart paskelbtas „Balsas.lt“ 2010 m. kovo 10 d.

***

Nepriklausomybę Lietuvai iškovojo dvi jėgos: Sąjūdis ir savarankiški komunistai – Lietuvos komunistų partija (LKP). Pastarieji nusipelnė tuo, kad „nuo smūgių saugojo“ Vytauto Landsbergio vadovaujamą Sąjūdį, kad šis „galėtų laisvai šakotis“, o tuometis jų vadovas Algirdas Mykolas Brazauskas atliko tarsi „buferio“ vaidmenį. Taip tvirtina socialdemokratas Česlovas Juršėnas, kartu su partijos bendražygiais surengęs „nepriklausomybės priešaušriui“ skirtą konferenciją, nes, jo žodžiais, „reikia priminti, jog Kovo 11-oji neatsirado iš dangaus.“

Tuo metu Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės narys, politologas Vytautas Radžvilas sako, kad taip elgdamiesi socdemai siekia išbalinti tikrąją LKP poziciją, kuri iš tiesų buvo veidmainiška.

REKLAMA

Socialdemokratinė istorijos vizija


„Norime pasakyti, kad 1990-ųjų kovo 11-oji nėra nuleista nuo dangaus, neatsirado iš nieko. Ją parengė Sąjūdis, tačiau Kovo 11-osios labui dirbo ir savarankiškoji LKP“, – Č. Juršėnas, vienas iš Mokslų akademijoje surengtos konferencijos „Nepriklausomybės atkūrimo priešaušris“ iniciatorių, tikina, kad LTSR Aukščiausiosios Tarybos nuopelnai Lietuvai ir jos Nepriklausomybei – nederamai pamiršti arba sumenkinami.

Esą svarbu žinoti, kad Nepriklausomybės pamatai pakloti jau LTSR Aukščiausioje Taryboje 1990 m. vasario 7 d., mat tada buvo priimtas LTSR AT nutarimas, naikinantis 1940 m. LTSR AT ir Liaudies Seimo sprendimus.

Pasak Č. Juršėno, tada jau buvo likęs tik vienas žingsnis iki Nepriklausomybės paskelbimo, mat teisiškai Lietuvos įstojimas į Tarybų Sąjungą 1990-ųjų vasario 7-osios nutarimu jau buvo panaikintas.

Nesigaili nepaskelbę Nepriklausomybės

Vis dėlto, Nepriklausomybės LTSR „parlamentas“ nepaskelbė. Č. Juršėno teigimu, todėl, jog tą bet kokiu atveju būtų padaręs Sąjūdis. „Ir teisingai buvo padaryta: nereikėjo [LTSR AT] šio žingsnio žengti, nes jau ėjo Sąjūdžio rinkiminė kampanija. Juk tautos  nusistatymas [dėl Nepriklausomybės paskelbimo] buvo toks aiškus, jog kitaip elgtis nebuvo galima – tik klausimas buvo dėl taktikos“, – socialdemokratinę istorijos viziją išdėstė Č. Juršėnas.

Politikas priminė, jog pats Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas V. Landsbergis yra sakęs, jog jėgos, kurios dirbo Nepriklausomybės vardan buvo dvi: Sąjūdis ir savarankiška kompartija.

REKLAMA

„Ji atliko savo vaidmenį. Kartais tai buvo, sakykime, „buferio“ vaidmuo, skirtas apsaugoti nuo smūgių kitus, arba, vaizdžiai tariant, už plačių Brazausko pečių kiti galėjo šakotis laisvai, nes žinojo, kad visų pirma kirs Brazauskui, o kietiems gal paskui, o kiti gal ir išsilakstys. O Brazauskas – priekyje. Todėl jis turėjo atsargiau šnekėti. Kitaip negu, sakykime, Laisvės lyga, bet, antra vertus, ar Sąjūdžio atstovai kalbėjo taip, kaip Antanas Terleckas?“, – Č. Juršėnas aiškino, jog apie istoriją „reikia sakyti visą tiesą“.

Oportunistai ir prisitaikėliai bando išbalinti istoriją?

Vytautas Radžvilas, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės narys, teigia, kad tuometės Aukščiausiosios Tarybos sesija „kaip veidrodis atspindi tikrąją tuometinės Komunistų partijos poziciją, jos strategiją ir taktiką Lietuvos Nepriklausomybės atžvilgiu“.

O ši pozicija, Vilniaus universiteto profesoriaus teigimu, visada buvo dvilypė, ir, norint ją įvertinti, reikia pažymėti, jog Lietuvos kompartijoje, ypač Sąjūdžio laikotarpiu, buvo ir daug „sąjūdinės" dvasios žmonių, kurie Nepriklausomybę išties artino.

„Tačiau kompartijos vadovybė vis dėlto buvo nomenklatūrinė ir, kalbant tiesiai šviesiai, žaidė dvigubą žaidimą. Po to, kai Kovo 11-osios Aktas buvo paskelbtas, dalis tos kompartijos veikėjų mėgina savaip kompensuoti tai, ką suprato praradę vasario 7-tąją“, – kalbėjo politologas.

„Iš tiesų jie Nepriklausomybės nepaskelbė todėl, kad dvilypė ir susitaikėliška partijos vadovybės pozicija iš esmės išliko iki pat 1991-ųjų rugpjūčio pučo, kai Lietuva galutinai tapo nepriklausoma“, – svarstė V. Radžvilas.

REKLAMA

Tiesiog rūpinasi įvaizdžiu

Jo nuomone, rengdami specialias konferencijas apie LTSR Aukščiausiosios Tarybos darbą ir veiklą,  socialdemokratų partijos veikėjai siekia kokiu nors būdu išbalinti savo tikrąją partijos poziciją: „Nors dažnai teigiama, kad nereikia mąstyti apie praeitį, o galvoti apie ateitį, tai dažniausiai ir daro socialdemokratų partijos atstovai. Jei mes atidžiau pažiūrėsime, kas 20 metų vyksta Lietuvoje, yra visiškai akivaizdu, kad, turintys milžinišką ideologinio darbo ir veiklos patirtį, šios partijos atstovai tobulai įkūnija Džordžo Orvelo šūkį: „Kas valdo praeitį, tas valdo ateitį“.

Pašnekovas teigia, kad to meto nomenklatūrininkų vis leidžiami išsamūs memuarai – neatsitiktiniai: jie vis pasirodo ir yra platinami tik todėl, kad pateiktų socdemams palankią praeities įvykių interpretaciją.

„Vis dėlto, Nepriklausomybės klausimas yra pernelyg rimtas. Ir čia iš tikro tas atvejis, kai nepriklausomybę paskelbė Sąjūdis. Tai rodo, kad Socialdemokratų partijoje yra žmonių, kurie supranta, kad tai – rimta įvaizdžio dalis, todėl ir imamasi mėginimų bet kuria kaina sureikšminti vasario 7 d. nutarimą“, – V. Radžvilo nuomone, minėtas nutarimas kaip tik atspindėjo lietuviškųjų komunistų bailumą.

„Tai buvo oportunistiška ir prisitaikėliška pozicija“, – apibendrino VU dėstytojas.

Komunistų priimtas nutarimas – bereikšmis

Docentas Dainius Žalimas, VU teisininkas, teigia, kad LTSR Aukščiausioji Taryba įgaliojimų atkurti Nepriklausomybę teisiškai turėti negalėjo – ji tiesiog buvo ne rinkta, o „parinkta“. D. Žalimas 1990 vasario 7 d. nutarimo nelaiko teisiškai reikšmingu.

REKLAMA

„Nutarimą laikyčiau taktiniu žingsniu, siekiant neatsidurti politinio proceso pakraštyje. Vasario 7 d. nutarimas ir Kovo 11 Aktas – nėra tarpusavyje priklausomi įvykiai. Vasario 7 d. nutarimas niekaip [teisiškai] nepaveikė kovo 11-osios Akto“, – kalbėjo VU docentas, tarptautinės teisės specialistas.

„Pirmuoju atveju tai buvo Lietuvos TSR institucija, įsteigta Sovietų Sąjungos marionetinio-kvazivalstybinio darinio, o kitu – Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas išrinktas tiesioginiais demokratiniais rinkimais. Ir tik AT turėjo įgaliojimus priimti sprendimus dėl Lietuvos Respublikos ateities“, – komentavo teisininkas, tačiau pažymėjo, jog 1990 vasario 7 d. nutarimas reikšmingas žvelgiant politiškai arba visuomenės sutelkimo prasme.

***

1990-02-07 LTSR Aukščiausiosios Tarybos Nutarimas // Laurinavičius Č., Sirutavičius V., Lietuvos istorija. Sąjūdis: nuo "persitvarkymo" iki Kovo 11-osios, t. XII, I d., Vilnius, 2008, p. 549-550.

Anarchistas
2010-03-10 07:18:04
Visai nukvako kompartijos seniai, Juršėnas neišimtis. Be tautos susitelkimo nebūtų ir Lietuvos nepriklausomybės. Ir ne kažkoks Brazauskas rizikavo, o tie kurie prieš tankus plikom rankom ėjo ir jau tikrai ne kompartijos pakviesti... Kas čia tokius paistalus rašinėja. Kiek dar tautą kankins Sniečkaus vaikai???
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
rimas 2010-06-30 22:53:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...pasirodo,visai s...piramides nepastate,panteonas netikes,baznycia nepriima,pasarvotas MURAVJOVO ARKLIDESE...PARTIJA ! KUR TU ZIUREJEI!!!   ATSAKYTI
Tautietis 2010-06-30 18:15:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rimai, visiškai nusišnekėjai.. bent į temą mano komentarui būtum nusikalbėjęs.. Aš už "raudoną vėliavą" niekada galvos neguldžiau ir labai džiaugiuosi, kad mūsų prezidentas nedarė to paties.. ir patarimas Tau: istorijos interpretuot savaip negalima- ji yra tokia kokia yra.   ATSAKYTI
RIMAS 2010-06-30 17:10:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
MOLIO-DEC. TAUTIETI,geopolitiskai mastai,o kodel paciam nepavaziavus link AZIJOS PLATYBIU PASKAITU SKAITYT;-PAIMTUM SKUDURA RAUDONA ,SEKRETORIAUS ATVAIZDU RULONA (spalvotu,jiems melyna spalva su raudona patinka),GAL TAPTUM PRANASU DIDZIU;-CIA GI DIRVA NEVYKUS,UZTERSTA...   ATSAKYTI
Tautietis 2010-06-30 16:20:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip gaila ir šlykštu skaityti komentarus besmegenių, kurie ne ką išmano apie politnius žaidmus ir purškia š..diną miglą apie visokias "Draugystes", "Alitas" "EBSW" ir kitas nesąmones, neturėdami savo purzlams jokių įrodymų. O dėl Valdovų rūmų, tai po 50 metų visi garbins Brazauską, kad jis pasižymėjo tokiu istoriniu įvykiu, atstatydamas juos. O tiems, kurie veblena apie visokius komunistinius paistalus, patarčiau pasižvalgyti po kitas posovietines respublikas, tokias kaip : Uzbekistanas, Tadžikistanas, Ukraina, Baltarusija ir t.t. ir palyginkit ką nuveikė tie CK sekretoriai ir ką mūsų ir, manau, norėsis patylėti tada.. bet ką aš čia šneku.. juk vistiek manęs nesupras nė vienas siaurai mąstantis Lietuvos istorijos "žinovas"..   ATSAKYTI
lohas 2010-06-30 12:06:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
oij gerai kaf padvese jis 3 dienas svesiu   ATSAKYTI
Aireni 2010-06-29 20:27:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O palaimintas naivume, tai kiek gi jums metų buvo kai Lietuva tapo nepriklausoma, ar tik ne kokie 3 - 4 metukai... nes kitaip žinotum, kad Lanzbergis tai tik už kitų nugarų pasislėpęs dirigavo ir kad jis tikrai tos laisvės mums nebūtų ne tik neiškovojęs, bet ir į kišenę įdėtą iš baimės nebūtų parnęšęs...   ATSAKYTI
Buferiai 2010-06-29 15:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
iškovojo laisvę... Todėl ir nesam laisvi.   ATSAKYTI
Tas 2010-06-29 15:39:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
komunistų naivumas... Net pagailo jų.   ATSAKYTI
NAUJA STRATEGIJA 2010-06-29 15:38:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pavergtoj šaly LAISVĘ iškovoja ne laisvės kovotojai, o ... buferiai (Juršėnas) Palaukit palaukit, o kas gi iškūlė akinius ponui Juršėnui?   ATSAKYTI
yra toks posakis 2010-06-29 14:27:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"...ir aš ariau..."

pasakė musė visą dieną pratupėjusi ant visą dieną dirbusio jaučio rago...

tiems kas nesuprato: tai taikytina visai LKP->-LDDP->-LSDP komuniaginei nomenklatūrai   ATSAKYTI
Pasvarstyk 2010-06-29 14:25:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ar kolaborantas gali atkurti nepriklausomą Lietuvą. Todėl dvidešimt metų ir vyksta Lietuvos piliečių genocidas.
PirmaKarta®
   ATSAKYTI
rimas 2010-06-29 14:08:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
oi laukiu nesulaukiu grafienes laidotuviu,tuomet atsikvepsiu,labiau vimdancio zmogaus nemates...   ATSAKYTI
rimas 2010-06-29 13:33:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
oi platus ,lpatus AMB peciai,o gerkle buvo dar platesne(tik akutes,kaip siuolaikinio BMV,kazkas vaizdus tuos risa...)VA, NOSIS NEATLAIKE,IMPLANTA TEKO DETI...   ATSAKYTI
rimas 2010-06-29 13:14:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
vergo samone yra vergiska,,,slapianka ir formine taip pat vadinosi maistu..,o komunistai taipogi vadinosi homanus est....pardon LIETUVOJE plevesuoja komunistu vado..,isvadintos SKUDURAIS, VELIAVOS....MIRK IS JUOKO...ATEIS LAIKAS,KAI SULAUKSIME IS KOMUNISTINES SUDASKLAIDOS,KAIP ANAS PRIES TANKUS EJO,SAUSIO VIENUOLIKTA....   ATSAKYTI
:) 2010-06-29 10:49:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
super eiles :)   ATSAKYTI
pasvarstom 2010-06-29 10:47:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jei visgi istorija butu pasisukusi kitaip ir Landsbergiui nebutu pavyke atkurti nepriklausomos Lietuvos, manau kad amb su draugu jursenu butu sekmingai dudave komunistu dudele toliau. Jie kaip marionetes prisitaike prie situacijos... Slykstu skaityt ceslovo pezalus...   ATSAKYTI
PirmaKarta® 2010-06-29 08:21:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmame LPS suvaziavime Kaunieciai ivardino ko nori Lietuva ir nereikia destyti "strategiju". Nemanykite, kad KGB tada dar nezinojo ko nori Lietuva, nemenkinkite ju kvalifikacija. Paprasciausiai kolaborantai LPS, KP tik verciami liaudies, neturedami kur dingti, buvo priversti skelbti nepriklausomybe.   ATSAKYTI
rimas 2010-06-29 08:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
...jis paprastas,su plugu,dalgiu,vezimaiciu,-paglostys runkeli,bobute prie baznycios,sutanai ismalda numes,pakeles taure(LE) gerimo laukinio,gyventi palinkes...jis neskriaude klapciuku-paleckiu,antanaviciuku,tik kelia jiems nurode...ir kampa nugaros lenkimo...TACIAU,TACIAU KARTU JIS BUVO DIDIS,NA,pvz.KAIP KINU SIENA,KAIP PRAEITIES VADAI,TAUTAS I PRAGARA NUVEDE...JIS MURU STOJO GINTI LIETUVOS ,O TAI IR VISOS EUROPOS,SUTRAMDE KERSTA DIDZIOS TAUTOS!!!!!!!IR DITIRAMBAI SKAMBA SIANDIENA VADUI JAU GAIDOM GIRDETOM...KLAPCIUKAI-PINIGIUKAI AIMANUOJA;-KUR MES,BE VADO DIDZIO,KAS PASERS,PABARS,UZSTOS(aukstesni posta duos).ISGARBINE VADA,IR PATS PASIJUSI DIDIS,JUK JIS BE MUSU VISTIK BUTU-NULIS,NULIS nulis....REIK STABU,KAS BE JU,SUPRATE TAI JIE GRUTO PARKA ATIDARE ,TEN PARTIJAI GRASIUS IS runkeliu SUKRAPSTO...IR PRAEITI PAGARBIAI SAUGO...DAR REIKIA PANTEONO,TEN,PRIE VARTU....PAMASTYKIT...IR PINIGELI SUKRAPSTYSIT...KAKLARAISCIAMS RAUDONIEMS....    ATSAKYTI
tikras lietuvis 2010-06-29 00:04:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taikliai pastebėjai.   ATSAKYTI
Griežtas vaikinas 2010-06-28 23:58:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tu!   ATSAKYTI

Top Video

Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
DABAR RODOMA
Šokiruojantis įrašas: policija elektra kratė vyrą, kurio rankose – vienerių metų vaikas
DABAR RODOMA
Vyras renka žmonių nagus: nepatikėsite, kam juos naudoja
DABAR RODOMA
Šuo tapo sensacija – šeimininkui moka pasakyti žodžiais, ko nori
REKLAMA
Gydūnas Rimantas Petravičius (nuotr. stop kadras)
Bręsta dar vienas „MeToo" arba seksualinio priekabiavimo skandalas. Prabyla vis daugiau stebuklingą gydūno prisilietimą patyrusių moterų ir merginų  – kai kurios ...
Troleibusas (nuotr. stop kadras)
Vilniaus troleibusuose ir autobusuose be bilietėlio važiuojančius „zuikius” keičia „vorai“. Tokie keleiviai ne sėdi transporto priemonės viduje, o rizikuoja savo ir kitų ...
Kedžiai (nuotr. stop kadras)
Kauno tardymo izoliatoriuje laikomą Neringą Venckienę aplankė septynerius metus gyvai jos nematę tėvai – Vytautas ir Laimutė Kedžiai. Beveik tris valandas trukusio pokalbio ...
Sujudimas sostinėje – rado didelę bombą, įvestas planas „Skydas“
Dėl Vilniaus Žvėryno rajone ketvirtadienį rastos aviacinės bombos neutralizavimo darbų aplinkinėse gatvėse uždaromas esimas, patvirtino Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ...
Teisiami už katino nužudymą (nuotr. stop kadras)
Katiną užmušęs vilnietis ir jam lazdą – nužudymo įrankį – padavęs kaimynas stojo prieš teismą. Posėdyje kaltinamieji atsiprašinėjo keturkojo šeimininkų, klaupėsi ant kelių, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų