J. Česnavičiaus/laikraščio XXI amžius nuotr.

J. Česnavičiaus/laikraščio XXI amžius nuotr.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovybė, iki šiol neigianti savo dalyvavimą skandalingai kuriant "Leo LT", viešai deklaruoja esanti pasirengusi išardyti bendrovę. Tačiau vis labiau aiškėja, kad į skaldomą darinį jau tiesiasi su konservatoriais susijusių vadinamųjų Kauno energetikų, o per juos - šio miesto elektros rinkoje įsitvirtinusio "Gazprom" rankos.

Šiandien Vyriausybė renkasi į neeilinį posėdį, per kurį žada apsispręsti dėl nacionalinio investuotojo bendrovės "Leo LT", valdomos kartu su privačia "NDX energija", išformavimo. Tačiau kam ir kaip atiteks kol kas "Leo LT" valdomos bendrovės, kaip bus pasidalytas turtas tarp valstybės ir privataus investuotojo, nežino ne tik visuomenė, bet ir "NDX energijos" vadovai.

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, "Leo LT" priklausančios bendrovės bus dalijamos sprendžiant "turto pasiskirstymo klausimus".

Tačiau ministras jau ne pirmą kartą užsimena apie konkrečią galimybę: išsiaiškinus su privačiu investuotoju, kitos darinio bendrovės gali tapti savarankiškos arba - būti priskirtos "Lietuvos energijai".

REKLAMA

Būtent "Lietuvos energija" tiek ūkio ministro, tiek premjero Andriaus Kubiliaus buvo įvardyta, paskui ir paskirta elektros tilto tiesimo į Švediją koordinatore, o per tai - ir šimtų milijonų litų Europos Sąjungos (ES) pinigų skirstytoja.

Gal dėl to, likus vos kelioms savaitėms iki galutinių susitarimų su Briuseliu, "Lietuvos energijos" vadovybėje įvyko netikėtas pasikeitimas: metų nespėjusį išdirbti valdybos pirmininką ir generalinį direktorių Darių Masionį pakeitė energetiko diplomą turintis, bet iš esmės pagal specialybę taip ir nedirbęs konservatorius Aloyzas Koryzna.

Energetikai jau svarsto, kad į šią sistemą grįžta "kauniečių šeimų" tradicijos. Iš tiesų - A.Koryznos brolis Jonas Koryzna vadovauja "Kauno energijos" stebėtojų tarybai. Ir už rankos vedžioja taip pat konservatorių merą Andrių Kupčinską į susitikimus su "Gazprom" bei "Dujotekanos" vadovais, išrūpindamas jiems miesto garantuotus ES pinigus. Tiesa, kol kas tik Kauno mastu."Lietuvos energijos" vadovu paskirtas konservatorius A.Koryzna turi stiprų užnugarį ir partijoje, ir tarp Rusijos valdomų Kauno energetikų (G. Svitojaus/ELTA nuotr.)

Abejoja pasiryžimu

"NDX energijos" valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius tvirtina iki šiol nesulaukęs žinių iš Vyriausybės, kaip ketinama spręsti "Leo LT" likimą. Tačiau privatus investuotojas jau ne pirmą kartą viešai tvirtina palaikantis siekį išardyti "Leo LT", abiem šalims grįžtant į padėtį, buvusią iki pasirašant sutartis. Kaip šią frazę supranta privatus investuotojas ir kaip - valstybė, esą derybų klausimas.

REKLAMA

Tačiau I.Staškevičius kalba ir apie ką kita. Pasak "NDX energijos" valdybos pirmininko, privatus investuotojas neįžvelgia, kad iki šiol Vyriausybės daryti žingsniai būtų nukreipti "Leo LT" išformavimo link.

"Tai rodo ir pastarieji veiksmai, kai buvo pakeistas "VST" vadovas (su "NDX energija" siejamą Aidą Ignatavičių vos prieš savaitę pakeitė Tautos prisikėlimo partijos narys Vytautas Kazimieras Aranauskas, 1990-1992 metais buvęs Aukščiausiosios Tarybos aparato vadovu (faktiškai Seimo kancleriu) - red.), ir vėl galvojama apie "Leo LT" valdybos pakeitimą. Tai rodo, kad ruošiamasi dar ilgai valdyti esamą struktūrą ir visiškai nemąstoma apie greitą bendrovės išformavimą, nors visos teisinės priemonės bei "NDX energijos" sutikimas yra", - LŽ tvirtino I.Staškevičius.

Tarp derybininkų

Ar gali būti, kad šioje Vyriausybėje dominuojantys konservatoriai, į rinkimus ėję su "Leo LT" sunaikinimo šūkiu, dabar atsisakytų savo pozicijos? Tuo labiau kad į kampą juos spaudžia prezidentė Dalia Grybauskaitė, raginanti kuo greičiau sutvarkyti šį reikalą.

Reikia prisiminti, kad TS-LKD bent iš pradžių "Leo LT" kūrimui nesipriešino. Dar daugiau: 2007-ųjų liepą tuometinio premjero G.Kirkilo sudarytoje 7 narių darbo grupėje, kuri derėjosi su "NDX energija" ir kurios sprendimai lėmė, kad privačiam investuotojui atiteko blokuojanti akcijų paketo dalis, o suplanuotiems darbams vadovauti buvo paskirta ne "Lietuvos energija", kaip buvo numatyta įstatyme, bet nauja bendrovė "Leo LT", dirbo konservatorius Audronius Ažubalis, o beveik visuose posėdžiuose kaip kviestinis asmuo dalyvavo paties Andriaus Kubiliaus, tada Seimo vicepirmininko, patarėjas Stasys Vaitkevičius.

REKLAMA

Šių asmenų vaidmenį derybose galbūt geriausiai iliustruoja viešai prieinami darbo grupės posėdžių protokolai. Viename jų fiksuota: 2007-ųjų lapkričio 12 dienos posėdyje darbo grupės narys, tuometinio šalies vadovo Valdo Adamkaus patarėjas Nerijus Udrėnas (tas pats, kuris, V.Adamkui pasirašius "Leo LT" vartus atvėrusį įstatymą, pasitraukė iš prezidentūros, o dabar dirba D.Grybauskaitės komandoje) pristatė valstybės vadovo pageidavimą, kad procesą dar kartą įvertintų Valstybės kontrolė (VK).

Kaip fiksuoja posėdžio protokolas, šiam siūlymui ėmėsi prieštarauti darbo grupės narys Saulius Spėčius bei... jį aktyviai palaikęs A.Kubiliaus patarėjas S.Vaitkevičius. Vyrai viešai išreiškė abejonę, ar VK bus pajėgi pateikti tokią nuomonę, kadangi "VK tokiuose reikaluose neturi patirties ir tikriausiai nesupranta, kokios analizės iš jų tikimasi".Piktinosi "propagandiniu įkarščiu"

TS-LKD atstovas A.Ažubalis nepavargdamas aiškina darbo grupės veikloje dalyvavęs ne kaip partijos narys, bet kaip Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas. Maža to: jis tvirtina teikdavęs priešingus daugumos nuomonei siūlymus, bet likdavęs neišgirstas.

Tačiau šios apverktinos aplinkybės neprivertė parlamentaro atsistatydinti. Argumentas - daugiau nei įdomus. "Buvo ir pasiūlymų iš ten trauktis, tačiau aš ir dabar manau, kad sprendimas pasilikti buvo teisingas. Aš, kad ir kaip ten būtų, esu už atominę elektrinę, nes jos Lietuvai reikia. Mano, kaip konservatoriaus, pasitraukimas visuomenę būtų nuteikęs labai keistai. Daug kas būtų pamanęs, kad jei jau konservatoriai traukiasi, tai ten kas nors tame projekte ir grupėje labai blogai", - po "Leo LT" sukūrimo aiškino TS-LKD narys.

REKLAMA

Gal iš tiesų konservatoriams tuometis procesas neatrodė labai blogas? Tas pats A.Ažubalis viename interviu prasitarė apie visą derybų eigą po kiekvieno posėdžio informuodavęs savo partijos vadovybę. Be abejonės, tai darė ir A.Kubiliaus patarėjas S.Vaitkevičius.

Reikia manyti, kad tokiu atveju A.Kubilius apie procesą žinojo nuodugniai. Matyt, šios žinios 2007-ųjų lapkritį, baigiantis deryboms, paskatino dešiniųjų lyderį prabilti, kad "propagandinis įkarštis" aplink kuriamą nacionalinio investuotojo bendrovę nereikalingas ir tik kompromituoja procesą.

"Nupieštas vaizdas yra gana niūrus - viena vertus, agresyvi "NDX energija", energetikoje tariamai viską daranti neskaidriai - neskaidriai privatizavo "VST", neskaidriai derasi dėl nacionalinio investuotojo formavimo ir turi neskaidrių ateities planų - galbūt tik uždirbti milijardus ir skubiai iš šio verslo pabėgti, kita vertus, turime "Lietuvos energiją" su vadovu, kuris piešiamas kaip Lietuvos sukčius Nr.1, o visa "Lietuvos energija" - kaip RAO JES padalinys. Ir šioje slibino galvų tarpusavio kovoje suvokti, kur yra tiesa, o kur - tik derybų propaganda ir kontrpropaganda, tampa beveik nebeįmanoma", - pareiškė A.Kubilius.Dokumentai Seimo nepasiekė

Regis, konservatoriai užgimstančio "liūto" nesibaimino, taip pat - netroško ir "propagandinio triukšmo".

Verčiant to meto dokumentus, susidaro įspūdis, kad būtent jų - derybų grupėje dirbusio A.Ažubalio bei TS/LKD lyderio - pastangomis Seimo taip ir nepasiekė derybų dokumentai, galbūt galėję bent kai kuriems parlamentarams atverti akis.

REKLAMA

Kaip LŽ tvirtino tos kadencijos Seimo konservatorių frakcijos narys, teisininkas Kęstutis Čilinskas, 2007-ųjų pabaigoje darbą baigusios grupės vadovas, ūkio ministras Vytas Navickas buvo pasirengęs darbo grupės siūlymus teikti tvirtinti parlamentarams.

"Tokiu atveju Seimas turėjo gauti ir visą medžiagą, tada visi būtų pamatę, ką ir kas ten darė. Tačiau buvo nuspręsta, kad Seimui to daryti nereikia, ir mes, Seimo nariai, gavome tik derybų rezultatus, kurių niekas net nebuvo pasirašęs. Kas nusprendė, kad privačiam investuotojui turi atitekti 38,3 proc. akcijų, taip ir liko tarp slaptų dokumentų", - aiškino K.Čilinskas.

Iš tiesų idėja, kad derybų rezultatai nebūtų nešami tvirtinti Seimui, nuskambėjo 2007-ųjų gruodį per TS/LKD frakcijos susitikimą su ūkio ministru. Nuskambėjo iš A.Ažubalio lūpų.

"Jeigu Vyriausybė numačiusi eiti į Seimą, tai reiškia vieną dalyką - čia, mano nuomone, ne kaip grupės nario ar net ne frakcijos nario, - reiškia jūs nusikratote atsakomybės ir perduodate ją Seimui. Antras dalykas - žinant šio Seimo įvairovę ir, švelniai kalbant, apie artėjančius rinkimus, tikimybė, kad Seime bet kokie derybų rezultatai bus sutikti palankiai, labai maža. Tokiu atveju ką mes turime? Ogi sužlugusį procesą - laikinai, paskui bus galima vėl jį pradėti - bet laikas prarastas", - frakcijos narius įtikinėjo A.Ažubalis.

Dar daugiau: derybininkas pareiškė, kad jeigu nesikištų Seimas, pačiai Vyriausybei būtų didesnė paskata "eiti iki paskutinio". Šiuo keliu ir buvo pasukta - skandalingo ir įslaptinto "Leo LT" sukūrimo link.

REKLAMA

"Leo LT" lovys

Net ir pritaręs G.Kirkilo Vyriausybės ėjimui "iki paskutinio", jau premjeru tapęs A.Kubilius, nors partija į rinkimus ėjo su "Leo LT" išardymo šūkiu, ilgai mindžiukavo vietoje.

Advokatas K.Čilinskas įžvelgia galimas valdančiųjų delsimo priežastis. "Nuo pat pradžių "Leo LT" buvo stambaus kapitalo projektas, į kurį pretendavo ne tik "Maxima", bet ir kitos įtakingos bendrovės. "Leo LT" yra lovys, vienas stambiausių kąsnių, kuris kol kas tarsi priklauso valstybei ir jį dar galima dalytis, - sakė jis LŽ. - Akivaizdu, kad struktūra jau politizuojama, statomi savi žmonės. Dalį jų, kiek spėjo, paskyrė privatininkai, bet dabar konservatoriai juos keičia savais. Matyt, dėl to jie ir neskubėjo skaidyti "Leo LT", nes reikėjo spėti paskirti savus žmones į finansinius srautus kontroliuosiančius postus."

Taigi, įsibėgėjant A.Kubiliaus Vyriausybės darbui, energetikos įmonių, net ir valdomų privačios bendrovės, viršūnėse prasideda pertvarkos. Prie Kruonio elektrinės (tos pačios, kurią privačiai bendrovei žadėta parduoti už litą) vairo stoja parlamentaro konservatoriaus Arvydo Vidžiūno pusbrolis, į "Leo LT" valdybos pirmininko postą ateina premjero A.Kubiliaus kurso draugas Rimantas Vaitkus.

Ir štai šių metų birželio 23-iąją, jau dedant paskutinius "Leo LT" ardymo taškus, per neeilinį bendrovės akcininkų susirinkimą atšaukiama ankstesnė valdyba. Naujuoju jos vadovu, taip pat ir "Lietuvos energijos" generaliniu direktoriumi tampa ištikimas konservatorius A.Koryzna.

Jo pirmtakas D.Masionis skėsčioja rankomis: jis taip ir neišgirdo priežasties, kodėl buvo atleistas. Tačiau D.Masionis, kitaip nei numatyta Vyriausybės taupymo planuose, už pusės metų darbą gauna 100 tūkst. kompensaciją.

REKLAMA

"Leo LT" vadovas R.Vaitkus trumpai užsimena, kad keičiant vadovą "stiprinama "Lietuvos energijos" komanda prieš laukiančius iššūkius".

Kiek atviresnis energetikos ministras A.Sekmokas. Paklaustas, kodėl jam pradėjus vadovauti ministerijai netrukus šalies energetikos įmonių vadovų postuose atsidūrė TS nariai ar jų artimieji, taip pat ir A.Koryzna, ministras patikina: "Mes siekiame, kad energetikos įmonės pradėtų atsižvelgti į vartotojų interesus, o ne vien beatodairiškai siektų pelno. Dėl to keitėme kai kurių įmonių vadovus ir paskyrėme tuos, kuriems tokie tikslai yra priimtini", - prieš mėnesį replikavo A.Sekmokas.

Aiškiausiai situaciją apibūdina "NDX energijos" valdybos pirmininkas I.Staškevičius, kuriam pokyčiai "Lietuvos energijoje" taip pat buvo netikėtumas. Ne be ironijos jis aiškina: "Patirtis Kauno ir šiaip dešiniojoje politikoje - vertingas elementas strateginės bendrovės valdybos pirmininkui, o vadovas su politiniu užnugariu gali nuveikti daugiau. Buvęs pirmininkas D.Masionis neturėjo nei tokios patirties, nei kitokio užnugario, todėl nenusipelnė ir ministerijos pasitikėjimo. Visiškai normalu, tik kainuoja."

Taikinyje - "Lietuvos energija"

Tačiau permainos "Lietuvos energijoje" nereiškia tik vadovo pakeitimo. Per tą patį neeilinį jau naujųjų akcininkų susirinkimą draugiškai pritariama tam, kad "Lietuvos energija" dalyvautų tiesiant elektros tiltą su Švedija: vykdant šios jungties statybos projektus ir sudarant sutartis.

Pagrindą tam suteikė vos savaitė iki A.Koryznos paskyrimo "Lietuvos energijos" vadovu, birželio 19-ąją, Europos Vadovų taryboje dalyvaujančio premjeras A.Kubilius pareiškimas. Vyriausybės vadovo teigimu, už Baltijos šalių ir Švedijos jungties projekto "Swedlink" įgyvendinimą Lietuvoje bus atsakinga "Lietuvos energija". Per šią bendrovę (vis dar priklausančią "Leo LT"), sudariusią jungtinės veiklos sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra prie Finansų ministerijos, tekės ES skirti pinigai projektui įgyvendinti - 175 mln. eurų (604 mln. litų).

REKLAMA

"Bendrovė "Lietuvos energija" bus tas rangovas, kuris vykdys visus darbus", - teigė A.Kubilius.

Netrukus Vyriausybės, o gal greičiau joje dominuojančių konservatorių, kortas kiek praskleidė energetikos ministras A.Sekmokas. Pasak ministro, strateginius valstybės projektus, pirmiausia jungčių tiesimą, įgyvendins valstybinė įmonė, kuri nebus "Leo LT" dalis. Jau tuo metu jis nepanoro patikslinti, ar tai būtų nauja valstybės kuriama įmonė, ar vis dėlto "Lietuvos energija".

Advokatas K.Čilinskas, atidžiai gilinęsis į "liūto gyvenimo ir mirties" peripetijas, neatmeta galimybės, kad "Lietuvos energija" gali būti išskirta iš "Leo LT" paketo. Kas nutiks kitoms įmonėms - nežinoma. Galbūt dėl bendros ramybės pakeitus pavadinimą, darinys dar kurį laiką egzistuos. Galbūt Vyriausybė kaip kompensaciją "NDX energijai" pasiūlys pasiimti ne tik jai priklausančią "VST", bet ir anksčiau buvusią valstybinę bendrovę "Rytų skirstomieji tinklai".

Akivaizdu viena - "Lietuvos energija", per kurią keliaus elektros jungtims tiesti numatyti ES pinigai, konservatorius ypač domina. Taip stipriai, kad jau net nebesibaiminama vis garsėjančių svarstymų apie "Kauno energetikos šeimų" grįžimą į valdžią.

"Dujotekanos" vietininkas

Abejonėms pagrindo - nemažai. "Lietuvos energijos" vadovu paskirtas A.Koryzna turi būti ypač atsidavęs partijai ir jos labai vertinamas žmogus. Taip vertinamas, kad konservatorių vadovybė užsimerkia prieš intelektinės produkcijos perdavimo konkurentams skandalą, į kurį A.Koryzna įsivėlė darbuodamasis bendrovėje "Ashburn", ir tai, kad jis buvo vienas Akcinio inovacinio banko vadovų jo žlugimo metu.

REKLAMA

Konservatorių nebaugina ir Koryznų tandemas - mat naujojo "Lietuvos energijos" vadovo brolis, taip pat konservatorius J.Koryzna triūsia ne tik Kauno miesto taryboje, bet "Kauno energijos" stebėtojų tarybos pirmininko poste.

Kauniečiams J.Koryzna gerai žinomas. Pastarojo meto didžiausias skandalas kilo jau šių metų liepos viduryje, kai paaiškėjo, kad liepos 16-ąją, Vilniuje Seimui premjeru vėl tvirtinant konservatorių lyderį A.Kubilių, Kauno konservatoriai su meru Andriumi Kupčinsku priešakyje nukeliavo nusilenkti kitiems šeimininkams - "Gazprom" ir jo vietininkei "Dujotekanai".

Kaip paaiškėjo, Kauno vadovas, lydimas J.Koryznos, miesto tarybos posėdžio viduryje slapčia nukeliavo į "Kauno energiją" susitikti su "Gazprom holdingo", valdančio Kauno termofikacinę elektrinę (KTE), vadovu Denisu Fiodorovu. "Gazprom" atstovą savo automobiliu atvežė "Dujotekanos", taip pat ir specialiai naujos šiluminės elektrinės statybai po KTE sparnu įkurtos bendrovės "Kauno elektrinė" generalinis direktorius Rimandas Stonys.

Po šio susitikimo konservatoriai, grįžę į miesto tarybos posėdį, tą pačią dieną prastūmė sprendimą, leidžiantį Rusijos koncernui per KTE, įvardytą kaip "smulkaus ir vidutinio verslo įmonė", užsitikrinti 5 mln. litų ES paramą, skirtą KTE inžinerinės infrastruktūros ūkiui atnaujinti, o iš esmės - naujos šiluminės elektrinės, kuri faktiškai priklausytų R.Stoniui, statybai.

Maža to - tarp Kauno politikų sklando kalbų, kad 2003-iaisiais "Dujotekana" ir "Gazprom" su Valstybės saugumo departamento pagalba į savo rankas perėmę KTE jau nusitaikė ir į J.Koryznos iš esmės valdomą "Kauno energiją", siekdami į savo rankas sutelkti energijos gamybą bei tiekimą.

REKLAMA

"Dujotekanos" vadovas tokios minties pernelyg nesikrato - esą panašūs modeliai praktikuojami Skandinavijoje, tad miesto vadovams nusprendus ieškoti naujo "Kauno energijos" savininko toks klausimas būtų svarstomas.

Kauno energetikai užsimena ir apie tai, kad "Kauno energijos" stebėtojų tarybos, galinčios lemti svarbiausius bendrovės sprendimus, pirmininkas J.Koryzna turi galimybių perskirstyti lėšas, tad pinigai, užuot keliavę į KTE, gali nusėsti naujos elektrinės, kurios faktinis savininkas būtų R.Stonys, statybose, ir tai dar labiau sustiprintų rusų įtaką Kauno elektros ūkyje, o ateityje galbūt ir platesniuose vandenyse.

Kauno energetikos įmonėse dirbantys specialistai situaciją vertina vienareikšmiškai. "Jeigu "Lietuvos energijos" vadovu paskirtas A.Koryzna kartu su broliu dirbs R.Stoniui, netrukus Lietuvoje turėsime dvigubą oligarchą: dujų ir elektros", - teigė jie LŽ.

Apie būsimas "Leo LT" pertvarkas tie patys energetikai kalba taip pat nevyniodami žodžių į vatą: "Prieš metus socialdemokratai, padedami konservatorių, įkūrė "Leo LT", dabar konservatoriai, padedami socialdemokratų, vietoj jos įkurs bendrovę "Stonys LT".

Bet kuriuo atveju tikrieji "Leo LT" ateities scenarijai paaiškės visai netrukus. Tuo labiau kad akių nuo proceso žada nenuleisti prezidentė D.Grybauskaitė.

"Jeigu Vyriausybei pritrūks politinės valios, tos valios nepritrūks man. Jeigu Vyriausybė šitą klausimą išspręs nenaudingai valstybei ir pažeisdama viešąjį interesą, tuo klausimu užsiims ir Generalinė prokuratūra", - prieš kelias savaites pareiškė valstybė vadovė.

Jurga Tvaskienė

Commutator
2009-08-17 09:24:23
Mano makaulė neišneša, kas čia vyksta su energetika. Siūlau įkurti atskiras aukštos ir žemos įtampos ministerijas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
neturi brolio 2009-09-15 18:12:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai kad Jonas brolio neturi.....   ATSAKYTI
Vilius 2009-08-18 14:52:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Butina kuo skubiau salinti kubiliu is valdzios   ATSAKYTI
jonė 2009-08-18 11:35:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikyti reikia politikus, siekiančius Lietuvos žmonių gerovės, tvarkos ir teisingumo; besirūpinančius ir atstovaujančius piliečių interesus; siekiančius išsilavinimo prieinamumo kiekvienam; siekiančius pažaboti bankų, prekybos ir energetikos monopolijas; siekiančius Lietuvos energetinės nepriklausomybės; siekiančius Lietuvos sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų finansavimo proporcijų bei paslaugų kokybės.    ATSAKYTI
2009-08-18 10:38:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Melas yra tai , kad A.Kupčinskas su J. Koryzna į Kauno energiją buvo nuvykę slaptai. Jau tą pačią popietę Kauno energija apie šį susitikimą pateikė viešą pranešimą spaudai, taigi, susitikimas vyko visiškai ne slaptai. Beje, spauda yra rašiusi, kad ten dalyvavo visa eilė kitų žmonių, kuriuos meras buvo irgi visiškai viešai įvardijęs.    ATSAKYTI
Kaunietis 2009-08-18 10:30:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai žinau, kas Jonas Koryzna išvis neturi brolio, o turi tik seserį. Taigi, čia vėl mūsų spauda, kurią darosi šlykštoka skaityti, pavarė eilinę užsakomąją melo porciją. Kieno ausys kyšo paaiškės vėliau, o kad melo kalnai privaryti, tai faktas.   ATSAKYTI
ai...ai 2009-08-18 09:28:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
seniai aisku kam konservatoriai tarnauja, o dabar dar ir vel uztarima prezidenturoje turi   ATSAKYTI
Algirdas 2009-08-18 01:49:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jo, kaip supratau Lansbergis vel kaltas, o suns Balsas.lt i dangu neina   ATSAKYTI
Kukas 2009-08-18 00:42:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ASMENINĖ NUOMONĖ, ARBA KAIP TAI DAROMA

Girdžiūnas Atrajūnas

Vienas po kito pasirodo keturi tekstai, kuriuose spardoma neva „naujai iškepta“ Seimo „Ąžuolo“ frakcija. O žurnalistai juk turėtų žinoti, kad pavadinimą teko keisti tik dėl to, jog jį pasivogė šios jaunos partijos prielipos. Nežino tai nežino, tiek jau to.

Viename iš tų tekstų pridėta niekaip su jo turiniu nesusijusi schema ir dar pažymėta, kad „beveik visi“ joje paminėti asmenys yra įsipainioję į įvairius skandalus. Prierašas, kaip ir pati schema, „nedirba“ , nes beveik visi „kompromatai“ joje skamba maždaug taip: „kartu mokėsi“, „kartu dirbo“ arba „I.Valinskienė – A.Valinsko žmona“.

Vėliau pavaroma „sunkioji artilerija“ – minėtoje schemoje figūravusios Seimo narės A.Baukutės buvusių padėjėjų liudijimai, nukreipti prieš ją. Kad parlamentarė pateikia kitokią įvykių versiją – parašoma tik tarp kitko. Panašiai kaip ir straipsnyje, skirtame apsišaukėlių susibėgimui, tik pačioje pabaigoje užsimenama, kad jis buvo neligitimus. Mat tikroji TPP (kokia ji bebūtų) politinės linijos tęsėja yra būtent „Ąžuolo“, o ne „Narkušos“ frakcija.

Kai kurie gerai informuoti asmenys teigia, kad „Narkušos frakcija“ tokį pavadinimą įgijo po to, kai šio garsaus Lentvario „veikėjo“ mobilizaciniai resursai buvo panaudoti, sutelkiant gausiausį - Trakų rajono - TPP skyrių, o vėliau – pabandžius perimti partijos vairą į savo rankas. Nors formaliai „Narkušos frakcijai“ vadovauja jos pirmininkas „X“ ir aktyvus jo talkininkas „Y“, kuris yra vienos iš Seimo komisijų vadovas (pavardės redakcijai žinomos), realiai ji bus priversta vykdytų jau minėto lentvariečio ir dar tokio Šviniaus iš Tauragės nurodymus. Ąžuoliečiams pasipriešinus tokiam scenarijui, prasidėjo šis kompromatų karas.

Nesunku įsivaizduoti, kaip buvo sukurtas minėtas „Baukutės skandalas“ (nenoriu nieko teisinti ar kaltinti, tik bandau iš nugirstų nuotrupų rekonstruoti įvykių seką). Čia būtina žinoti du dalykus – šaltinių teigimu, „narkušininkai“ planavo vykdyti destrukciją partijoje net dar netapę jos nariais, o jau minėto komisijos pirmininko „Y“ pažįstamų tarpe yra ne tik kriminaliniai autoritetai, bet ir vienos iš Lietuvos spec. tarnybų padalinio vadovas „Z“ (pavardė redakcijai žinoma).

Sklando gandai, kad atsitiktinai patekęs į Seimą ir kartu su kitais „narkušininkais“ pradėjęs realizuoti aukščiau minėtą scenarijų, ponaitis „Y“ kreipėsi į savo bendramokslį „Z“ su prašymu organizuoti kai kurių politinių oponentų sekimą ir atitinkamo kompromato kaupimą. Dar neaišku, ar tai buvo suderinta su tos spec. tarnybos vadovybe, ar buvo veikiama „partizaniškai“, bet oponentų (anaiptol ne vien tik A.Baukutės) telefonai jau buvo „pakabinti“. Toliau, kaip sakoma – technikos reikalas. Ko tik žmonės neprišneka.

Kalbama, kad pririnkus pakankamą (kaip atrodė „narkušininkams“) kompromato kiekį ir sulaukus tinkamo politinio momento, buvo nutarta „veikti“. Visokios (ir visokie) barkauskaitės, budrikaitės ir stasiukynai staiga suprato, kad iki šiol jie (anot jų pačių) dalyvavo nusikalstamoje veikloje, ir pradėjo darniai „belsti“. Iš pradžių VISOMS Lietuvos žiniasklaidos priemonėms buvo išplatinta „kontoroje“ nubraižyta schema, o vėliau – ir buvusių A.Baukutės padėjėjų surašyti „rankraščiai“.

Kaip parašyta V.Barkauskaitės pareiškime, ji kreipėsi ne kur kitur, o į „Iki teisminio tyrimo įstaigą“ (taip tekste, tik niekaip negaliu suvokti – prie ko čia „Iki“ parduotuvių tinklas?). Šaltinių žiniomis, apsispręsti trijulei labiausiai padėjo „profilaktiniai pokalbiai“, kuriuos su jais atliko pareigūno „Z“ vadovaujami vyrukai. Kad buvo būtent taip, rodo ir komisijos pirmininko „Y“ nenoras prisipažinti, kad jis lakstė su „kompromatais“ pas Seimo pirmininką ir bandė įkalbėti A.Baukutę pereiti į „narkušininkų“ frakciją. Kitaip kalbant – ją šantažavo.

Paprastai smulkmeniški skandalai sukeliami vien tik tam, kad būtų pridengti kur kas rimtesni nusikaltimai. Šiuo atveju, „iškirtus“ A.Baukutę, siekiama pakenkti ne tik (ir ne tiek) jai, kiek visai „Ąžuolo“ frakcijai ir galimai sugriauti valdančiąją koaliciją. O tai galbūt leistų išgyventi ir spec. tarnybos, kurioje pluša „narkušininko“ „Y“ draugas „Z“, susikompromitavusiai vadovybei.

P. S. Fiktyvūs Seimo narių padėjėjai – tikrai netoleruotinas reiškinys, bet vis dėl to pripažinkime, kad jis atsirado anaiptol ne šios kadencijos Seime, ir tikrai ne „Ąžuolo“ frakcijoje. Ar reikia konkrečių pavardžių?    ATSAKYTI
2009-08-17 22:03:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visą košę užvirė socdemai,Navickas ir Kirkilas.SMAGUMĖLIS.UŽGROBĖ DVI ELEKTRINES.   ATSAKYTI
2009-08-17 22:01:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kur Kirkilas?   ATSAKYTI
tvarka bus 2009-08-17 20:54:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kur konservatoriai su Kubiliumi ten tik grobstymas ir vietu pasidalinimas   ATSAKYTI
pilietis 2009-08-17 20:53:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar gali būti, kad konservatoriai į rinkimus ėję su "Leo LT" sunaikinimo šūkiu, dabar atsisakytų savo pozicijos? Kaip ir visada nevykdys savo rinkiminių pažadų.   ATSAKYTI
pastaba redakcijai 2009-08-17 19:25:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jusu ziniai, A.Koryznos brolis tikrai ne Jonas ir tikrai ne tas, apie kuri raso. Kurpiamos samokslo teorijos, net nesivarginant pasitikrinti paprasciausiu faktu...    ATSAKYTI
2009-08-17 19:12:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nupezusio lubio propaganda :-))   ATSAKYTI
x 2009-08-17 16:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Yra geras posakis- Bubilius Kybys. gerai sukeistos raideles:-DDD   ATSAKYTI
Vytautas Gediminui 2009-08-17 16:54:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gediminai, as tau pries seimo rinkimus sakiau, kad konservatoriai tik prisidengia vertybemis, ir simuliuoja kova su socdemais tam, kad palaikytu pastovu savo elektorata, o tu tada netikejai ir keikiai mane. dziaugiuosi mielas drauge, kad galu gale praregejai.   ATSAKYTI
sara 2009-08-17 16:33:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir taip aisku buvo.   ATSAKYTI
Gediminas 2009-08-17 16:17:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0


LEO LT reikia naikinti. Mano nuomone , nereikalinga Lietuvai nauja AE, pasidarius jungtis, o kaimynai planuoja statyti papildomas AE, Lietuva galėtų nebebūti atominės energetikos valstybe ir tai yra žymiai saugiau ir ekonomiškiau gyventi, o investuoti reiktų į saugius alternatyvius energetikos šaltinius. O kad yra didelis suinteresuotumas statyti naują AE, tai čia suprantama, nes dideli pinigai nusimato.    ATSAKYTI
Gediminas 2009-08-17 16:07:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Konservatoriai yra tokie pat kaip visi, o jų propaguojami moralinės politikos, religiniai ir patriotizmo simboliai galimai tėra priedanga paveikti visuomenės nuomonę, tačiau nebuvo iš ko rinktis per rinkimus,kiti pasirinkimai, kaip pvz. paksininkai dar žymiai blogesni.   ATSAKYTI
klimas 2009-08-17 16:01:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasirodo tiesa rašoma Socialdemokratų Sąjungos internetiniame tinklapyje lsds.lt
Grybauskaitė nevetavusi su Leo susijusių įstatymų pataisų uždegė žalią šviesą tolesnėms vyriausybės aferoms.Šiandien skelbiamas vyriausybės Leo likvidavimas absoliučiai nieko nereiškia, nes nežinia kiek ir ką iš valstybės pasiims privatininkai.Sandoris privalėjo būti paskelbtas niekiniu.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Policija (nuotr. Fotodiena.lt)
Antradienio naktį netoli Marijampolės esančiame Surgučių kaime vyras kirviu išdaužė automobilio langus.  Pasak Marijampolės apskrities policijos, 1980-aisiais gimusi ...
(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Antradienį Jurbarko rajone esančiame Skirsnemunės kaime buvo įsilaužta į pieno surinkimo punkto patalpas.  Pasak Marijampolės apskrities policijos, nenustatyti asmenys ...
Policija (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Pirmadienį Palangoje neblaivus vyras namuose moteriai grasino ginklu. Kaip antradienį pranešė Policijos departamentas, apie 18 val. gautas pranešimas, kad Palangoje, Žiogupio ...
Byla (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Verslo atstovai trečiadienį teismui pateikė skundą dėl karantino metu įvestų draudimų teikti paslaugas, pranešė advokatas. Skundą pateikusi „Aukštaitijos implantologijos ...
Neringa (nuotr. TV3)
Policijos departamentas praneša, kad liepos 7 d. apie 19 val. 12 min. Neringoje, Alksnynėje, nukrito parašiutu skridęs vyras (g. 1991 m.). Nukentėjusysis dėl įvairių kūno ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų