Koronavirusas ant pinigų ir telefonų išlieka iki keturių savaičių

Australų mokslininkai išsiaiškino, kad Covid-19 gali išlikti ant tokių paviršių, kaip banknotai ar išmaniųjų telefonų ekranai, daug ilgiau, nei buvo manyta anksčiau, – net iki 28 dienų. Tačiau kai kurie specialistai išsakė abejones dėl to, kad virusai, liekantys paviršiuose, neša realią užkrėtimo grėsmę, o pagrindiniai perdavimo šaltiniai lieka tie patys: čiaudėjimas, kosėjimas arba pokalbis.

Australų mokslininkai eksperimentą su virusu ant įvairių paviršių atliko laboratorijos sąlygomis, visiškoje tamsoje. Ankstesnių tyrimų metu buvo nustatyta, kad ultravioletiniai spinduliai žudo virusus. 

Anksčiau taip pat buvo nustatyta, kad SARS-CoV-2 gali likti ant popierinių pinigų ar stiklinių paviršių iki dviejų ar trijų dienų, o ant plastiko – iki šešių. 

Tačiau CSIRO mokslininkai nustatė, kad koronavirusas yra daug gyvybingesnis, ir kambario temperatūroje gali ant lygių paviršių, tokių kaip popieriniai banknotai, stikliniai telefonų ekranai, iki keturių savaičių. Įprastas gripo virusas tokiomis pačiomis sąlygomis išgyvena iki 17 dienų. 

„Išsiaiškinus, kaip ilgai virusas iš tiesų išlieka gyvybingas ant paviršių, mes galime tiksliau prognozuoti ir sulaikyti jo plitimą, bei geriau apsaugoti visuomenę“, – BBC cituojami tyrimą atlikę mokslininkai iš Australijos. 

Mokslo bendruomenės kritika

Buvęs Kardifo universiteto profesorius Ronas Ecclesas pažėrė šiam moksliniam darbui kritikos, pareiškęs, kad teiginys dėl 28 dienas ant paviršių išliekančių gyvybingų virusų „sukelia žmonėms nepagrįstų baimių“. 

REKLAMA

Jo teigimu, ant įvairių paviršių skysčiuose (seilių ar sekreto lašeliuose) virusai gali išlikti valandas, tačiau tikrai ne dienas. 

Kalifornijos medicinos universiteto profesorė Monica Gandi praėjusią savaitę netgi pareiškė, kad koronavirusas neperduodamas paviršiais. „Pandemijos pradžioje daugelis baiminosi antrinio perdavimo, tačiau dabar mes žinome, kad išplitimo priežastis yra ne ta, kad jūs liečiatės paviršių ar savo akių, o ta, kad esate arti virusų nešiotojo, kuriam jie skrieja iš nosies ir burnos, nors patys jie apie tai, dažniausiai, net nenutuokia“, – aiškino profesorė žurnalui „Nautilus“. 

Australų mokslininkai nustatė, kad kambario temperatūroje, esant nuolatinei drėgmei ir tamsoje, ko faktiškai nebūna realybėje, virusas ant lygių kietų paviršių gali išsilaikyti itin ilgai, net iki 28 dienų. Kuomet temperatūra būdavo pakeliama iki 40 laipsnių, virusai neišgyvendavo ir paros. Tuo pačiu, virusai daug ilgiau ištverdavo ant kietų paviršių, o ant audinių jų ir kvapo nelikdavo jau po 14 dienų. 

Kaip ten bebūtų, visi ekspertai vienbalsiai tvirtina, kad išlieka ta pati būtinybė plauti rankas. Tačiau tuo pačiu galima dažniau pavalyti ir dažnai liečiamą telefono ekraną. 

Antroji koronaviruso banga Europoje vis stiprėja – praėjusią savaitę iškart keturiose Rytų Europos šalyse, įskaitant Ukrainą ar Lenkiją, užregistruotas rekordinis dienos susirgimų skaičius. Italijoje vėl pareikalauta visur dėvėti kaukes, o Paryžiaus ligoninės gali netrukus pritrūkti vietų intensyvios terapijos palatose.


Rašyti komentarą...
B
Bilas
2020-10-26 08:23:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nustokit skleisti šūdą!
Atsakyti
-2

?
????????????
2020-10-26 08:50:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zinom, zinom, prisimenam, jau buvo....
Reikia pereit, prie kripto valiutos....
P.S. Pasidomekit, apie coronos virusa, pas specialistus, o ne pas ciaplinska ar PSO.....
Bent, jau paziurekit A.Balcienes laida per ekspertus . lt, o tai rasot visiskas dausas...
Kam????????????????
Atsakyti
0

V
Vale
2020-10-26 09:28:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ka jau ir pinigus nores atimti.Valdžiažmogei be gero sukilimo nieko gero nebus,bus bauginami žmonies nuvarys i skurda
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų