Cichanouskaja siūlo kurti Koordinavimo tarybą valdžios perdavimui Baltarusijoje

Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja penktadienį pasiūlė įkurti Koordinavimo tarybą valdžios perdavimui užtikrinti.

Sviatlana Cichanouskaja (nuotr. SCANPIX)

„Atsižvelgdama į tai, kas vyksta šalyje, ir į būtinybę imtis skubių priemonių teisėtumo atkūrimui Baltarusijoje, aš, Sviatlana Cichanouskaja, inicijuoju Koordinavimo tarybos sukūrimą, kad būtų užtikrintas valdžios perdavimas“, – penktadienį paskelbtame pranešime teigė ji.

S. Cichanouskaja paragino tarptautinę bendruomenę, Europos šalis padėti jos štabui organizuoti dialogą su Baltarusijos valdžia.

Ji pažymėjo, kad į Koordinavimo tarybą gali patekti pilietinės visuomenės atstovai, gerbiami ir žinomi baltarusiai, savo srities profesionalai.

„Aš įpareigoju savo patikėtinę Olhą Kovalkovą ir advokatą Maksimą Znaką priimti prašymus  iš organizacijų ir piliečių susivienijimų iškelti tarybos narius“, – pridūrė S. Cichanouskaja.

„Prašau susivienyti į Koordinavimo tarybą. Mums labai reikia jūsų pagalbos ir patirties. Mums reikia jūsų ryšių, kontaktų, ekspertų patarimų ir palaikymo. Į šią koordinavimo tarybą turėtų būti įtraukti visi, kuriuos domina dialogas ir taikus valdžios perdavimas: darbo kolektyvai, partijos, profesinės sąjungos ir kitos pilietinės visuomenės organizacijos“, – sakė ji.

Be to, ji paragino valdžios institucijas pademonstruoti pasirengimą dialogui su žmonėmis.

„Tai reiškia, kad reikia paleisti visus sulaikytus asmenis. Tai reiškia, kad reikia pašalinti OMONą ir karius iš miestų gatvių. Tai reiškia, kad reikia iškelti baudžiamąją bylą prieš tuos, kurie davė neteisėtus įsakymus mušti ir šaudyti į žmones“, – tęsė S. Cichanouskaja.

REKLAMA

Ji taip pat pareiškė užuojautą nukentėjusiesiems per protestus ir paragino saugumo pareigūnus nevykdyti neteisėtų įsakymų.

„Kalbėkitės su savo viršininkais, sustabdykite kraujo praliejimą. Prisiekėte tarnauti Baltarusijos Respublikai ir savo tautai. Mes, žmonės, būsime dėkingi visiems, kurie stos į tautos pusę“, – pabrėžė S. Cichanouskaja.

Baltarusijos prezidento rinkimai vyko rugpjūčio 9 dieną.

Aliaksandrui Lukašenkai lojali Centrinė rinkimų komisija (CRK) penktadienį paskelbė, esą dabartinis Baltarusijos vadovas per praėjusios savaitės balsavimą gavo 80,1 proc. balsų, o jo varžovė opozicijos kandidatė S. Cichanouskaja – 10,12 procento. 

Komisijos tvirtinimu, A. Dmitrijevas gavo 1,21 proc., Hana Kanapatskaja – 1,68 proc., o Siarhejus Čeračenas – 1,14 proc. balsų. Prieš visus kandidatus esą balsavo 4,59 proc. rinkėjų.

Rinkėjų aktyvumas siekė 84,28 proc., teigia CRK.

Posėdis faktiškai vyko slapta: apie jį nebuvo skelbiama, į jį nebuvo pakviesta žiniasklaidos atstovų, nevyko posėdžio vaizdo transliacija.

S. Cichanouskaja anksčiau penktadienį paragino savaitgalį visoje šalyje rengti taikius protestus ir paremti jos tvirtinimus, kad per praeitą savaitę įvykusius ginčijamus rinkimus jį įveikė autoritarinį lyderį A. Lukašenką.

Ji teigė per rinkimus gavusi 60–70 proc. balsų.

„Mūsų, pokyčių šalininkų – dauguma. Tam esama patvirtinimų dokumentais – [balsų skaičiavimo] protokolų kopijos. Ten, kur komisijos skaičiavo sąžiningai, mano palaikymas buvo 60–70 procentų“, – kalbėjo S. Cichanouskaja, pridūrusi, kad vienoje Minsko rinkimų apylinkėje ją palaikė 90 proc. balsavusių.

REKLAMA

Paskelbti preliminarūs oficialūs rinkimų rezultatai sukėlė masinius protestus, kurie tęsiasi iki šiol. Buvo sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių. Be kita ko, ketvirtadienį Baltarusijos pramonės įmonėse prasidėjo taikūs protestai.

Šalies valdžios ir saugumo agentūrų veiksmai sulaukė aštrios kritikos iš Europos Sąjungos ir JAV pareigūnų, kurie neatmeta galimybės įvesti Baltarusijai sankcijų.


Rašyti komentarą...
L
LLL
2020-08-14 17:13:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tikrai. Ką ji nori karo ir betvarkės šalyje? Ko nekova ten būdama, o pabėgo. Tik moka vadovauti ir kelti panika
Atsakyti
-6

K
Klumpakojis
2020-08-14 17:47:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vaziuok namo!!!!
Atsakyti
-4

e
ech lukašenka,lukašenka
2020-08-14 17:26:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
ką darai su mūsų delfiu,kodėl neveikia komentarai?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų