Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo ir kitų nusikalstamų veikų teisėsauga antradienį ryte sulaikė šešis asmenis: tarp jų – Lietuvos verslo konfederacijos prezidentą Valdą Sutkų ir Lietuvos Bankų asociacijos prezidentą Mantą Zalatorių bei dar keturis privačius asmenis. Šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose įtariamųjų namuose, darbo vietose bei kitur vyksta apie 70 kratų ir poėmių.

(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Spaudos konferencija prokuratūroje

Generalinė prokuratūra pranešė, kad jie sulaikyti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) ir Generalinei prokuratūrai atliekant ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo, įtariant neteisėtu poveikiu teisėkūros procesams. Kartu sulaikyti keturi privatūs asmenys, tačiau teisėsauga jų pavardžių neatskleidžia. Teigia, kad tai verslo pasaulio asmenys.

Pasak E. Pašilio, verslo konfederacijos prezidentas, pasinaudodamas savo padėtimi, pažintimis ir santykiais, atstovaudamas jos narių ir kitų subjektų interesus galimai už neteisėtą piniginį atlygį darė poveikį priimant svarbius teisės aktus ir sprendimus.

REKLAMA

„Žalą galėjo padaryti visai valstybei, valstybės biudžetui ir pasidėti mokestinė prievolė visiems Lietuvos piliečiams. [...] Akivaizdu, kad bet kokia neskaidri, abejonių kelianti veikla teisėkūros procesams, konkretūs teisės aktai negali tarnauti atskiroms grupėms, o ne visai visuomenei“, – spaudos konferencijoje sakė generalinis prokuroras E. Pašilis.

Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus teigė, kad šie asmenys bandė paveikti 2019 metų pabaigoje svarstytą 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketą, įstatymus dėl bankų turto ir pelno mokesčių bei kitus. Pasiteiravus, ar pasiekė savo tikslą: „Dažniausiai taip, tai buvo rezultatyvus“, – atsakė Ž. Bartkus.

STT vadovo teigimu, tyrime nėra duomenų apie neteisėtai priimtus teisės aktus, nes asocijuotos verslo struktūros gali užsiimti lobizmu nesiregistravusios. Tačiau, kalbant apie jų nagrinėjamus atvejus, buvo peržengta galimo teisėto lobizmo linija.

„Jie tai galėjo daryti, tačiau šito tyrimo metu matome, kad linija tarp teisėto lobizmo ir prekybos poveikiu yra labai siaura ir, šiuo atveju, galimas teisėtas lobizmas virto prekyba poveikiu“, – teigė Ž. Bartkus.

Tiriama, kad už piniginį atlygį V. Sutkus galėjo daryti poveikį ne tik Seimo nariams, bet ir priimant sprendimus kitose institucijose, tačiau duomenų apie tai, kad Seimo nariai būtų dalyvavę neteisėtoje veikloje, neturima.

M. Zalatorius įtariamas dalyvavęs keliuose nusikalstamos schemos epizoduose: „Galėdamas veikti asociacijos vardu kaip lobistas, tą jis ir darė, gindamas interesus bankų, tačiau kreipdamasis į Verslo konfederacijos prezidentą, buvo įtrauktas į galimai nusikalstamą schemą.“

REKLAMA

STT vadovas teigė, kad pareigūnai šiuo metu aiškinasi apie 400 tūkst. eurų pinigų kilmę. „Šiandien per ankstyva būtų konstatuoti, kad visa šita suma buvo gauta iš neteisėtos veiklos, tačiau jų kilmė yra tiriama. [...] Tai nėra kyšis, kaip vienas atsiskaitymas už kažkokią paslaugą, tai yra pinigų suma, kuria disponavimas yra apribotas, ir tų pinigų kilmė yra tiriama“, – sakė Ž. Bartkus ir pažymėjo, kad kalbama apie pinigus, kurie vienaip ar kitaip priklauso V. Sutkui.

Poveikis galėjo būti daromas dėl bankų mokesčių

Teisėsaugos duomenimis, tarp įstatymų projektų, dėl kurių galėjo būti darytas neteisėtas poveikis – 2019 metų pabaigoje svarstytas 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketas, įstatymai dėl bankų turto ir pelno mokesčių bei kiti.

„Kai kalbame apie M. Zalatorių, įvardijame praėjusių metų pabaigoje Seime svarstytą su bankų apmokestinimu susijusį įstatymo projektą“, – sakė STT vadovas.

Seimas praėjusių metų pabaigoje, kartu su 2020 metų biudžetu, nuo šių metų pradžios penkiais procentiniais punktais iki 20 proc. padidino bankų ir kredito unijų pelno apmokestinimą. 20 proc. mokesčio tarifas taikomas tik didesniam nei 2 mln. eurų pelnui ir galioja tik trejus metus – apskaičiuojant 2020-2022 metų pelno mokestį.

Svarstymo metu apie tai, kad didesnis mokestis bus taikomas tik trejus metus, diskutuota nebuvo. Kodėl taikomas būtent trejų metų laikotarpis nebuvo atskleista ir projekto aiškinamajame rašte. Vienas iš įstatymo iniciatorių, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Valius Ąžuolas vėliau aiškino, kad trejų metų terminą rekomendavo Finansų ministerija. M. Zalatorius tuomet teigė, kad LBA su Seimo nariais apie didesnį pelno mokesčio tarifo taikymą tik trejiems metams nesitarė.

REKLAMA

Seimui taip pat  buvo teiktas siūlymas apmokestinti didesnį kaip 300 mln. eurų bankų turtą, tačiau Seimo pasamdytiems ekspertams sukritikavus siūlymą, šio projekto svarstymas buvo atidėtas. Pasiūlymą apmokestinti bankų turtą kritiškai vertino ir Europos Centrinis Bankas bei Lietuvos bankas.

Pasiūlymą dėl bankų turto apmokestinimo pateikusi Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga tuomet tvirtino jo neatsisakanti ir ketinanti siekti, kad jis būtų priimtas. LBA kritikavo tiek siūlymą dėl bankų turto apmokestinimo, tiek dėl didesnio pelno mokesčio tarifo, taip pat nesėkmingai prašė prezidento Gitano Nausėdos vetuoti Seimo sprendimą dėl didesnio bankų pelno apmokestinimo.

LBA atstovė: lyg perkūnas iš giedro dangaus

LBA atstovė spaudai Valerija Kiguolienė BNS sakė, kad M. Zalatorius sulaikytas namuose, nes asociacijos darbuotojai šiuo metu dirba nuotoliniu būdu. Ji teigė daugiau jokios informacijos neturinti, išskyrus tai, kas pranešta viešai.

„Mums tai buvo visiškai netikėtas įvykis, lyg perkūnas iš giedro dangaus. Dabartinėje situacijoje norime patikinti, kad skaidrumas yra vienas esminių mūsų asociacijos veiklos standartų, mes bendradarbiausime su institucijomis ir pateiksime visus jiems reikalingus duomenis ir informaciją“, – BNS sakė V. Kiguolienė. 

Jos žiniomis, asociacijos patalpose nebuvo atlikta kratų.

LVK komunikacijos specialistas Tomas Zmitrevičius BNS teigė situacijos kol kas komentuoti negalintis.

„Viskas yra labai netikėta, todėl šiuo metu iš konfederacijos pusės mes komentuoti nelabai galime ir norime. Tą galėtume padaryti vėliau, kai pasirodys kažkokia tikslesnė informacija“, – BNS sakė T. Zmitrevičius.

REKLAMA

47-erių M. Zalatorius LBA vadovauja nuo 2017-ųjų gegužės, jis tuomet pakeitė nuo 2008-ųjų asociacijai vadovavusį Stasį Kropą. Nuo 2018 metų jis taip pat eina Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento pareigas.

Iki darbo LBA M. Zalatorius buvo laimėjęs eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ vadovo konkursą, tačiau šių pareigų atsisakė, nes, kaip pats teigė, konkurso metu gavo pasiūlymą dirbti LBA.

Filologijos, ekonomikos ir verslo administravimo mokslus baigęs M.Zalatorius, be Švedijos prekybos tarybos, yra dirbęs bendrovės Visagino atominė elektrinė (2012-2013 metais), „Unicef Lietuvos“, „Lietuvos energijos“, „KB Components“, „Scandic Hotels“ valdybose, dirbo su didžiausiomis Šiaurės Europos kompanijomis, padėdamas joms ateiti į Baltijos rinką, patarė, privatizuojant tuometinį „Lietuvos telekomą“, parduodant komercines televizijas bei viešbučius.

2015 metais M. Zalatorius gavo ordiną už nuopelnus Švedijos Karalystei.

V. Sutkus Lietuvos verslo konfederacijos prezidentu dirba nuo 2010 metų. Anksčiau jis yra dirbęs Lietuvos pramonininkų konfederacijoje, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmuose bei bendrovėse „Achemos grupė“ ir „Fima“.

V. Sutkus praeityje taip pat yra dirbęs „MG Baltic“ korporatyvinių reikalų direktoriumi, o jam privatizuojant alkoholinių gėrimų gamintoją „Stumbras“, dirbo tuometinio prezidento Rolando Pakso visuomeniniu patarėju ekonomikos klausimais.

Pernai prezidento rinkimų kampanijos metu V. Sutkus tarpininkavo tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Vytauto Žuko ir kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos susitikimui, šios aplinkybės tuomet sulaukė kritikos dėl galimo kariuomenės politizavimo. G. Nausėdai tapus prezidentu, J. V. Žukas paskirtas jo patarėju nacionalinio saugumo klausimais.

REKLAMA

J. V. Žukas tąkart teigė, kad V. Sutkus pasiūlė jam susitikti su G. Nausėda kaip senas pažįstamas, o ne verslininkų atstovas. 

Ikiteisminį tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba, kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas.

Lietuvė
2020-06-02 10:43:52
Kaip visada sulaikomi ir išteisinti.Tipo dirba
Atsakyti
(11 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Spaudos konferencija prokuratūroje
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Zita 2020-06-02 22:16:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagaliau pradėjo tarnybos dirbti.Šaunuoliai.   ATSAKYTI
zmogus 2020-06-02 18:30:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieko jiems NEBUS ,o tik dar gaus STT atsiprašyti jog suėmė nekaltus, sudarė jiems nepatogumu...., nes pas mus tokie iš visur išlenda būdami NEKALTI, todėl ir šypsosi kai juos suima. Tai tik NETIKES PARODIJOS TETRAS.,tiesa slypi pini.guose   ATSAKYTI
ARNAS 2020-06-02 17:04:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lobistai suskystintų dujų terminalo - laisvėje, o ten nuplaukė ir dar plaukia ir dar plauks milijardai. Tai sutkai, zalatoriai tėra lobistų šestiorkos, nes tik milijonai. Mažiau parodijos, reikia suiminėti tikruosius iždo vagis.    ATSAKYTI
Nelė 2020-06-02 16:23:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O, gal pagaliau Lietuvoje yra teisėtvarka. O gal taps aišku, kaip Sutkus T.Kosčiuškos g. patalpas gavo, iškeldinus iš ten valstybinę instituciją. Žinoma, tai buvo ir A. Butkevičiiaus didelė parama... Jau tada buvo aišku, kad geeeras ungurys...   ATSAKYTI
vidutisss3 2020-06-02 13:22:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
jau tampa ziniasklaidos parasymas apie lietuvos vagis -zulikus kaip ir pasididziavimas ar rekla jiems--visi juk puikiai zinom atsakyma--palaikys-nekaltas--namo   ATSAKYTI
Rimas 2020-06-02 13:16:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paprasciausios rasborkes su kaskom napasidalino    ATSAKYTI
Martyna 2020-06-02 13:11:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks siaubas. Lietuvoje jau pradėjo suiminėti "nusigyvenusius" verslininkus. Vargšeliai buvo bene "labiausiai" nuskriausti. Užuojauta    ATSAKYTI
yyyyy 2020-06-02 12:57:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
....ot vagių priviso.....vagia kas netingi ir prieina....Sverneli duok komandą....   ATSAKYTI
besmegenis 2020-06-02 12:43:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveikinu STT, bet jie yra nekalti - tokie vogė ir vogs iš valstybės, o jų tai daugiau.   ATSAKYTI
Avyga 2020-06-02 12:30:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Stt darbuotojai dirba juoda darba. Tik beda ta kad jie visi bus isteisinti. Lietuva teisina tik korumpuotus. Prasikalsk biednas zmogelis tupesi ir tave suvarys kad sesi i kaliuze. Liudna su Lietuvos teisesauga. Tai pati patyrus ant savo kailio. Sedet neteko. Bet isitikinau kokie Lietuvos teisejai ir ka palaiko. Skaudu ir geda   ATSAKYTI
Ške 2020-06-02 11:59:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Varnas varnui akies.ekapoja,E.Masiulio pasėkmės,liberalų ir konservų darbo vaisius 30metų prie lovio.   ATSAKYTI
Vilma 2020-06-02 11:56:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur dingo Masiulis?   ATSAKYTI
ciu...pia 2020-06-02 12:12:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pasislepes   ATSAKYTI
Danutė ė 2020-06-02 11:53:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turiu įrodymų, kad Šved banko darbuotoja įsiule kažkokia sąskaitą su4ooo.ooienetų kažkokių. Į domu kas pasisavino pinigus, sąskaita užpildyta 2010 metais. Radau betvarkydamasena rankinuką. Karantino metu.    ATSAKYTI
piotr 2020-06-02 11:50:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
matosi- ieškotojai,aferistai (lobistinies struktūras) tik sau   ATSAKYTI
Gnt 2020-06-02 11:49:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
jeigu itariat kysininkavimu, reiskia kazkam "dave", o tai kur tarp sulaikytuju tie, kurie "paeme" ?   ATSAKYTI
Regina 2020-06-02 11:48:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na ir kas kad sulailyti tokie slidus jie svarus isplauks jau tokia ta musu teisesauga kuria as visai nepasitikiu.   ATSAKYTI
:) 2020-06-02 11:33:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
po 3 dienu atsiprasys ir paleis su kompensacija uz nepatogumus. Tokios 'teisesaugos' pramogos.   ATSAKYTI
2020-06-02 11:33:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pas mus kaip geroj žvejyboj pagauna, nufotkina, pasidžiaugia ir paleidžia.   ATSAKYTI
Tiesa yra tokia 2020-06-02 11:14:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tuom viskas pasakyta: "2015 metais M. Zalatorius gavo ordiną už nuopelnus Švedijos Karalystei"   ATSAKYTI
Stasys 2020-06-02 11:03:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Suimama tam, kad paaiškėtų, kad jie nekalti. Tegyvuoja Gerb. E. Masiulis ir kiti sąžiningi bei turtingi Lietuvos žmonės!   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Archeologai: Karklės pakrantė galėjo būti gintaro prekybos keliu, pasiekti net Egiptą (nuotr. stop kadras)
Archeologai pasakoja, kad netoli dabartinės Karklės pakrantės prieš porą tūkstančių metų galėjo driektis prekybos gintaru kelias, kuriuo šis Baltijos auksas ...
Vasaros lietus (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Atostogaujantiems Lietuvoje ar tą daryti planuojantiems turbūt labiausiai rūpi orai. Šiandien minima septynių brolių miegančių diena, pagal kurią senovės lietuviai ...
Profesorė Aurelija Žvirblienė (nuotr. stop kadras)
Kasdien skelbiant vis naujas šalis, iš kurių grįžus bus privalomas 14 dienų karantinas, garsiau prabylama ir apie naują koronaviruso bangą. Dar daugiau – nauji susirgimai ...
Žmonės (nuotr. Fotodiena)
BNS pateikia svarbiausių penktadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą: Viruso plitimas. Per parą nustatyti keturi nauji koronaviruso atvejai – po du Vilniaus ir ...
Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Naisiuose susirinkę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai nusprendė, kas juos ves į spalį vyksiančius rinkimus. Galutinis rinkiminis sąrašas paaiškės ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų