Nuolatinis karantino tęsimas ir testavimo dėl koronaviruso kvotų įvedimas medicininiu atžvilgiu yra visiška nesąmonė, tvirtina Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. Saulius Čaplinskas. Jo teigimu, yra visai pamiršta, kokiu tikslu karantinas buvo įvestas, o epidemiologinių duomenų, kurie pagrįstų jo tęsimo būtinumą, vis dar neturime.

S. Čaplinskas (nuotr. stop kadras)

S. Čaplinskas (nuotr. stop kadras)

„Klausimas, kiek dar galime gyventi karantino sąlygomis. Mes pamiršome, kad karantinas buvo įvestas tam, kad visi pasiruoštume, jog ateis toks laikas, kai turėsime suvaldyti viruso plitimą. Suprantama, kad ta rizika bus, jei nesisaugosime, neidentifikuosime tų, kurie turi virusą.

Tačiau mes negalime visą laiką gyventi karantine, kol nebus išrasta vakcina. Nebus ji greitai išrasta, o jei ir bus, neaišku, kiek ji bus veiksminga, nes dar lieka daug neatsakytų klausimų dėl imuniteto susidarymo“, – portalui dėstė profesorius.

Kritikavo kvotas

Jo teigimu, yra visiškai klaidinga laikytis tokios filosofijos, kad karantinas yra privalomas, o ne užsiimti žmonių testavimų ir atsakomybės mokymu. 

REKLAMA

„Juo labiau dabar girdime, kad bus įvestos testavimo kvotos ir apribojimai. Tai yra labai pavojinga ir tikrai nepadės suvaldyti situacijos.

Saulius Čaplinskas

Saulius Čaplinskas

Kaip tik turėtume eiti prie tikslinių priemonių – atlikti kuo daugiau testavimų identifikuojant kuo daugiau žmonių, kurie simptominiai ir ypač besimptomiai viruso nešiotojai“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Jo manymu, per šį karantino laiką žmonės įrodė, kad yra sąmoningi ir supranta rizikas.

„Jie laikėsi saviizoliacijos, nešiojo kaukes vien dėl to, kad tai privaloma, net ir ten, kur jas dėvėti absurdiška. Tai ir toliau turėtų būti ugdomas sąmoningumas ir ieškoma viruso ten, kur jis yra. Ir tada jau ten taikyti karantino, izoliavimo, gydymo priemones“, – akcentavo pašnekovas.

Epidemiologinių duomenų neturime

ULAC vadovo teigimu, Lietuvoje iki šiol stokojama tikrų epidemiologinių duomenų.

„Dabar gi tas karantinas dėl teisinių priemonių man kaip medikui skamba juokingai. Tai iš medicininės pusės yra visiškas nonsensas. Jei norime remtis epidemiologiniai rodikliais, tai padėkime juos ir nurodykime, kokių kriterijų siekiame. 

Iki šiol ausys kaista klausant, kaip Nacionalinis visuomenės sveikatos centras plikus skaičius pateikia kaip epidemiologinius rodiklius. Tai –  viso labo paprasta statistika, o ne epidemiologija, atspindinti realią dinamiką. Iki šiol negirdžiu jokios analizės, jokio vertinimo, aiškių prognozių ir rekomendacijų, o dabar tik buriama iš kavos tirščių. Telieka apgailestauti, kad ministras turi labai silpnus ir nekompetetingus patarėjus“, – savo nuomonę išsakė S. Čaplinskas.

REKLAMA

Svarsto kitas teisines priemones

Portalas tv3.lt primena, kad antradienį premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad karantinas vasarą galėtų būtų nebepratęsiamas.

Vis dėlto sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nebuvo linkęs skubėti atšaukti karantiną.

Paklaustas, kiek realu, kad karantinas po gegužės 31 d. nebus pratęstas, o liks galioti tik ekstremalioji padėtis, ministras konkretumo stokojo, tačiau pabrėžė, kad tam tikri ribojimai turėtų išlikti ilgam siekiant, kad virusas šalyje neišplistų.

„Šiuo metu teisininkai kaip tik atlieka vertinimą ir bando sudėlioti visas aplinkybes, kurios nebegalėtų būti taikomos apsisprendus nebetęsti karantino. Aš suprantu visuomenės pyktį, nes pats tas žodis „karantinas“ jau daugumai kelia tam tikrą nepasitenkinimą nepaisant to, kad pats karantinas švelninamas ir daugybės sąlygų atsisakoma“, – antradienį spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.

Jis pabrėžė, kad kartu su teisininkais žiūrima, jei vis tik būtų toks siūlymas atsisakyti paties karantino kaip režimo, ar užtektų infekcijų kontrolei ekstremaliosios situacijos, kurią būtų galima palikti galioti ir palikti operacijų vadovo sprendimus.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

„Nuo šio vertinimo ir priklausys, bus ar ne pratęsiamas karantinas. Nes liga niekur neišnyko, Europoje situacija išlieka sudėtinga. Tad privalome saugoti savo piliečius nuo įvežtinių atvejų.

Supraskime, kad jei staiga nustoja galioti bet koks iki tol buvęs režimas, bet jokios atrankos pasipila skrydžiai, tai tam tikri žmonės, žinodami, kad čia situacija yra gana nebloga, galėtų atskristi čia“, – įspėjo ministras.

REKLAMA

Jis pabrėžė, kad jei tokiu atveju nebus taikoma jokių reikalavimų nei karantinavimui, nei tikrinimui, izoliavimui, bus sulaukta labai rimtų problemų. 

Todėl ir didžiausia problema ir klausimas išlieka, ar atšaukus karantiną būtų galima taikyti privalomą asmenų izoliaciją. 

„Mano asmenine nuomone, visuomenei paaiškinant, dėl ko tas karantinas kaip režimas yra svarbus, jį gal pasilikti ilgesniam laikui toliau atsisakant ribojimų, kur yra saugu, bet pasiliekant galimybę labai operatyviai sureaguoti į situaciją“, – kalbėjo jis.

Šiuo metu karantinas šalyje pratęstas iki gegužės 31 d.

Virginija
2020-05-20 11:43:58
Baisu yra tai, kad gydytojai nebepriima sergančių kitomis ligomis. Jie matyt davė kitą priesaiką. Nei vyresni, nei jauni nėra kvaili. Puikiai supranta, kaip reikia save saugoti. Baisi diskriminacija. Pusė seimo yra pencininkai. Gal juos izuoliuokite. Jie taip pat nepageidaujami. Kodėl nepraneša te, kiek visumoje miršta ne gydomų žmonių. O dėl to viruso. Kas pasakys, ar prasirgo žmogus, turėjęs visus simptomus, sirgęs du mėnesius. Išsikapstė. Liko po tos ligos įvairių organų t. t širdies sutrikimai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Raimundas 2020-05-29 07:38:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tyrimo ribojimas dėl to kad privatūs galėtų užsidirbti    ATSAKYTI
T 2020-05-28 08:24:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasisakysiu nes ruosuos i seimo rinkimus nutare ceplinskas   ATSAKYTI
Sukčius 2020-05-21 23:52:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Čaplinskas - Neeilinis Sukčius. Kaip reikia taip politikuoja. Geroką verslą padaręs iš AIDS, dabar politinė verslą darosi iš Covid. Reiks - visus parduos, tame tarpe ir Palucką.   ATSAKYTI
IZOLDA 2020-05-21 21:00:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
kazkoks absurdas, galima pagalvoti, kad Baltijos salys yra sterilios ir jose nera koronoviruso,todel ir nereikia karantinuotis....tik is kitur atvaziavus 2 savaitem aplankyti artimuju, turi prasedeti namie.....visai su galva nedraugauja....
   ATSAKYTI
Juokas ir dar sykį juoka 2020-05-21 20:28:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet koki jie tapo nevyriski, uz save negali pastovet, pila ant ju purva, o jie pinigais linciuoja,o cia tai valdzia!!!!    ATSAKYTI
Genovaite 2020-05-21 11:28:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Najus kai kurie zmones ir buka galviai, taip ir einate ant pavadzio, nejau nesuprantate , kad zmones mirsta ne nuo korono , o nuo nesuteikiamos pagalbos ir gydymo kurio negauna zmones nuo gydytoju , korona pretekstas , kad negydyti serganciuju, mirsta nuo infarktu ir kitu ligu kuriu yra iv, korono s ligoniu sudaro tik 1% pasaulyje, o visi mirsta seni , ir jauni nuo nesuteikiamos pagalbos sussirgus, dabar vaikus mokyti tures tevai nuo rugseji nuotoliniu budu, nes musonai ir valdzios pavaldiniams ju isakyta , kad si karta negautu deremo mokslo butu buki vergai, kad del viso sito nekiltu revoliucija ar karas, kada suprasite, yras ziuriu protingai mastanciu zmoniu, bet dauguma bukagalviai aviu banda
   ATSAKYTI
R 2020-05-21 11:27:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas atsitiko ceplinskui,ne jau savigarba parupo,nusibodo buti kiaules akiu savininku toki sud....a pilt i zmoniu galvas ir zmones sssss gabalais laikyt .arba kasko permazai duota ,kad nebetesi to melo.gedyciaus toki seimos nary,teti turedama ir visus kitus .kai pilna informacijos garbingu ,saves gerbianciu profesoriu ,mokslininku,kariniu padaliniu atstovu isaskyta tiesa .geda ,geda ,o prezidenta vyt lauk jis niekas 0   ATSAKYTI
Iksfailas 2020-05-21 11:11:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Protu nesuvokiami dalykai vyksta:po atostogų grįžusiems į darbą(dirbantiems su žmonėmis) būtina pasitikrinti,bet jei iki šiol tikrino darbovietėse tai dabar dėl tų kvotų nebetikrins.Pasiūlymas :skambinti į karštąją liniją ir meluoti (neva tai turi temperatūros),kad patikrintų ir galėtum grįžti į darbą...   ATSAKYTI
Poli 2020-05-21 00:17:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ceplinskui prabilo sazine ziuresim toliau   ATSAKYTI
nuVOO 2020-05-20 20:12:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Šitas jau renka balsus į politiką. Smagu kai žinai kur ir kada iškišt galiuką.   ATSAKYTI
Emigrantas 2020-05-20 19:53:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pagaliau gal ledai pajudes nors kazkas pradejo mastyti. Tikiuosi Ceplikas viska iskeks i viesuma.   ATSAKYTI
Dg 2020-05-20 19:16:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sprendimas padarytas ko Jus pergyvenate- Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad kovojant su psichologinėmis pandemijos pasekmėmis, planuojama plėsti psichologinių konsultacijų prieinamumą ir papildomai įdarbinti daugiau kaip 200 psichologų.

https://www.tv3.lt/m/naujiena/lietuva/1043715/koronaviruso-krize-svarbiausios-pirmadienio-naujienos#.XsLRCzJOCOg.messenger
   ATSAKYTI
Algis 2020-05-20 17:50:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kur dingo vyriausia epidemiologė?   ATSAKYTI
Ram 2020-05-20 14:26:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tegul dirba savo pagrindinį darbą sveikatos ministru,tvarką daro ligoninėse,o karantinas turi tęstis ir tęstis kaip užstrigus plokštelė,rinkimams tai nepadės.   ATSAKYTI
adr 2020-05-20 14:01:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
ir vis Veryga kaltas ar ministras vienas priima sprendimus del to viruso ir karantino?tai eik Caplinski ir pasakyk jei taip manai ir negaila tau zmoniu,o ne per spauda suda malk matomai nesi kompententingas zmogus nes prisidirbes iki ausu todel ir nieks neklauso    ATSAKYTI
Neringa 2020-05-21 08:51:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Visi gudrūs kritikuot,o turėtų visi epidemiologai susiburti vieningai ir padėti ,o ne vaidinti per spaudą protingą.

  
??? 2020-05-20 13:09:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ko tai per savaite Caplinskas pakeite nuomone. Idomu, kodel?   ATSAKYTI
Kas tas 2020-05-20 12:58:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
caplinskas,budamas triperklubo direktorium,visa laika sneka,lyg butu auksciau uz prezidenta.Labai gera kritikuoti,kai nereikia uz nieka atsakyti.Labai panasu,kad turi kvietima i nelabai mylimu partiju sarasa rinkimuose.   ATSAKYTI
:( 2020-05-20 12:43:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Galvą į smėli ir nereiks jokio karantino. Gaila man tu profesorių, keičia jie nuomones priklausomai nuo politinių ekonominių vėjų kaip kojines.   ATSAKYTI
jop 2020-05-20 12:43:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Po pandemijos ,rase,visos salys prades skaiciuoti mirusius nuo coronos ir nuo kt ligu,kadangi patys pripazista,kad visur buvo rasoma corona,net jei zmogus mire nuo gripo.Kadangi gripo statistika nebuvo vedama,o ir testu buvo mazai,tiesiog daugybe zmoniu mire netestuoti,bet priskirti coronai,nes sutapo su gripo sezonu.Italija,Ispanija jau atsibudo ir suprato,kad coronos mirtis reikia rusiuoti-nuo gripo,nuo coronos,nuo kt ligu.Ir psirodys,kad nuo coronos mirciu maziausia.PSO jau trimituoja,kad visas gripo mirtis priskirt coronai.PSO-aferistu sutve.Rekomenduoja test karantina,gasdina,kad ta corona kaip koks kirminas sugrauzia visa zmogu-nepalieka sveiko organo.PSO tikslas tu gasdinimu,kad pasaulis bertu jiems pinigelius,pervestu uz visokius tyrimus,dar ir Afrika pasertu tais pinigeliais.Neneigiu,kad coronos nera,bet ir netvirtinu,kad ji yra.   ATSAKYTI
Pritariu 2020-05-20 13:14:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Taip. Uztai Trampas ir nutrauke PSO finanansavima. Nes ten prilinde Zydmasoniu, kurie dar ir finansuoja PSO. Pavyzdziui "virusologas" B.Geitsas ir jo draugelis D.Sorosas. Vien tik sitos pavardes pasako, kas vadovauja sitam paradui.  
Koks skirtumas 2020-05-20 12:40:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kaskas dideles babkes darosi....kur tie skolinti milijardai?...   ATSAKYTI

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
Gitanas Nausėda  (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lobistinės veiklos įstatymas turi būti keičiamas, nes, remiantis dabartiniu reglamentavimu, sunku pasakyti, kas laikytina legalia, o kas – nebelegalia veikla, sako prezidentas ...
Aidas Budrys (nuotr. LBA)
Lietuvos bankų asociacijos (LBA) valdyba, reaguodama į asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui pareikštus įtarimus, jo apribotas galimybes atlikti LBA veiklai užtikrinti ...
Vydas Petkevičius (nuotr. stop kadras)
Anapilin iškeliavo legendinis šalies aktorius – Gediminas Girdvainis. Daugelis jo kolegų šiandien sunkiai valdo emocijas ir su TV3 žiniomis dalijasi prisiminimais apie išėjusį ...
Dukras auginantys Neringa ir Romas gyvena tik iš tėvystės išmokų, bet stygiumi nesiskundžia (nuotr. stop kadras)
Artėjant rinkimams Seimas trykšta dosnumu. Vaikams jau ruošiamos išmokos po 120 ir 200 eurų. Priešpensinio amžiaus dirbantiesiems, atsidūrusiems prastovose algas žada ...
Vitas Vasiliauskas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Seimui patvirtinus dvejus metus trukusio buvusios ekonominės krizės tyrimo išvadas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas palankiai vertina faktą, kad tyrimas baigėsi, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų