REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės bendruomenė išplatino kreipimąsi dėl, kaip teigia ligoninės medikai, visuomenėje skleidžiamos neteisingos informacijos apie situaciją įstaigoje. „Tuo metu, kai pandemijos protrūkis visame pasaulyje pagaliau atkreipė dėmesį ir iššaukė taip trūkstamą deramą pagarbą medicinos darbuotojams, mūsų ligoninėje jau antra savaitė tvyro įtampa ir nerimas, kuriuos sukelia negatyvus požiūris į mūsų darbą", – tvirtinama rašte. 

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės bendruomenė išplatino kreipimąsi dėl, kaip teigia ligoninės medikai, visuomenėje skleidžiamos neteisingos informacijos apie situaciją įstaigoje. „Tuo metu, kai pandemijos protrūkis visame pasaulyje pagaliau atkreipė dėmesį ir iššaukė taip trūkstamą deramą pagarbą medicinos darbuotojams, mūsų ligoninėje jau antra savaitė tvyro įtampa ir nerimas, kuriuos sukelia negatyvus požiūris į mūsų darbą", – tvirtinama rašte. 

REKLAMA

Anot kreipimąsi pasirašiusių įstaigos darbuotojų, juos itin skaudina iš išorės, įvairiausių tarnybų, žurnalistų bei visuomenės narių socialiniuose tinkluose platinama netiksli bei neteisinga informacija apie situaciją Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje.

„Atstovaudamas Urologijos skyrių galiu drąsiai teigti – tiek skyriaus vedėjas, tiek vyresnioji slaugos administratorė deda visas pastangas, reguliuodami darbuotojų srautus, asmens apsaugos priemonių užtikrinimą darbuotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Skyriaus darbuotojai – nuo valytojų iki gydytojų, rimtai žvelgdami į COVID-19 grėsmę, naudoja visas apsaugos priemones, seka epidemiologų rekomendacijas, siekdami apsaugoti pacientus ir vieni kitus bei šeimos narius, teikdami aukščiausio lygio urologines paslaugas. Ypač skaudina kolektyvo viduje atsirandančios paskalos ir šmeižtai, kuriais, mano nuomone, siekiama maskuoti savo sąmoningumo trūkumą, nekompetenciją, permetant atsakomybę aplinkiniams, administracijai ir pan.“ – tvirtina Urologijos skyrius skyriaus gydytojas, Lietuvos gydytojų sąjungos Vilniaus raj. filialo sekretorius Žydrius Karvelis.

REKLAMA

Kliūčių dirbti sklandžiai nėra

Akušerijos ir ginekologijos skyriaus gydytojos Viktorijos Navickienės teigimu, nors pirmosiomis pandemijos dienomis specialistai jautė įtampą dėl baimės ir nežinojimo, tačiau ilgainiui dirbti sklandžiai kliūčių nebeliko.

„Kasdien atėjus į darbą gauname paketus su asmeninėmis apsaugos priemonėmis, tokiomis, kokių reikalaujama pagal darbo specifiką. Galiu pasigirti, kad turime skyriaus viber grupę, kurioje išsyk dalinamės naujienomis, vyresnioji supažindina su naujausiais įsakymais ar informacija. Kadangi dirbu Gimdymo skyriuje, o, kaip žinia, nauja gyvybė atėjimui laiko nesirenka, darbo intensyvumas praktiškai nepasikeitęs.

REKLAMA
REKLAMA

Visos atvykusios nėščiosios ar gimdyvės tiriamos dėl COVID-19, kol gaunamas atsakymas, užtikrinamos vienvietės palatos. Svarstoma sugrąžinti vyrų ar kitų lydinčių asmenų dalyvavimą gimdyme, gavus leidimą. Beje, kelissyk per savaitę stebime video pranešimus, kuriuose direktorius pateikia naujausią informaciją ir, kaskart, dėkodamas mums už darbą, ragina nepasiduoti“, – dėstė Lietuvos gydytojų sąjungos Vilniaus raj. filialo pirmininkė.

Skurdus finansavimas

Urologijos skyriaus vedėjo Edmundo Štarolio teigimu, ne paslaptis, kad dešimtmečiais ligoninės materialinė pusė nebuvo ištaiginga.

„Trūko medicininės įrangos, inventoriaus, dalis patalpų iki šios dienos atrodo labai vidutiniškai. Neįmanoma per porą metų užvesti to, kas stagnavo tiek ilgai. Ne personalo tai kaltė. Ir ne visai pilnai – administracijos. Ir tik reikia stebėtis ir džiaugtis, kad šio protrūkio metu, situacija valdoma tinkamai, COVID-19 židinys neplinta į kitus skyrius ir korpusus – manau, tai parodo pavyzdinę darbuotojų discipliną ir sąmoningumą, laikantis epidemiologinių reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ne šiuo metu dirbantys medicinos darbuotojai projektavo ir statė šią ligoninę ir planavo numatomus pacientų judėjimo srautus. Ne medikai sukūrė koronavirusą. Gi dirbti ypatingo visuomenės spaudimo sąlygomis, tenka būtent mums. Įsitikinęs, kad židinys greit bus suvaldytas. Kviečiu būti supratingiems ir pakantiems. Ačiū, kad atjaučiate gydytojus, o ypač – slaugytojas, jų padėjėjas, betarpiškai dirbančias su mūsų pacientais“, – sakė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Gydymo Tarybos pirmininkas.

Skleidžiama neteisinga informacija

Įstaigos Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėja Danutė Žilinskienė neslėpė, kad labai skaudu girdėti, kaip per žiniasklaidą akcentuojama, kad ligoninėje nesilaikoma darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų.

REKLAMA

„Tai netiesa. Parengti darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsaugos priemonėmis nuostatai, kiekvienam darbuotojui užpildyta asmeninių apsaugos priemonių išdavimo kortelė, darbuotojai pilnai aprūpinti asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir  apmokyti, kaip saugiai jas naudoti. Padalinių vadovai apmokyti ir atestuoti saugos ir sveikatos klausimais, o darbuotojai instruktuoti“, – dėstė ji.

Specialistei antrindama Vaikų priėmimo – skubios pagalbos, intensyvios terapijos ir konsultacijų skyriaus vedėja, Lietuvos gydytojų sąjungos narė Goda Cibulskienė sakė nuoširdžiai išgyvenanti dėl susidariusios padėties:

„Manau, kad administracijos veiksmai šioje sudėtingoje situacijoje buvo adekvatūs. Buvo laikas, kai iš Vyriausiojo operacijų vadovo girdėjom, kad visko yra, visko užtenka, nors asmens apsaugos priemonės buvo išduodamos labai šykščiai. Dabar visko yra pakankamai, ir kiekvieno darbuotojo asmeninis rūpestis yra jas tinkamai naudoti, rūpinantis aplinkiniais.

REKLAMA

Kaip Vaikų priėmimo – skubios pagalbos, intensyviosios terapijos ir konsultacijų skyriaus vedėja jaučiu atsakomybę už savo personalą, visada kartu su skyriaus vyresniąja slaugos administratore rūpinamės, kad visi turėtų asmens apsaugos priemones ir jas tinkamai dėvėtų. Kaip Gydytojų sąjungos narė nuoširdžiai tikiu, kad vidines problemas mes galime išspręsti tariantis, su administracija, tačiau stebint tokio masto puolimą, turiu pareigą liudyti apie dideles ligoninės direktoriaus pastangas spręsti susidariusias problemas, valdyti situaciją, taikantis prie kasdien besikeičiančių teisės aktų, sprendimų, nurodymų, įsakymų.

Kaip Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytoja manau, kad tik vieningai, padėdami vieni kitiems mes galim išsaugoti didelio kolektyvo bendrystę. Šiuo sunkiu metu mes kiekvienas esam svarbūs, ką girdim iš ligoninės direktoriaus periodinių video pranešimų. Labai norėčiau, kad pasibaigus pandemijai ir karantinui, galėtume pasidžiaugti, kad esame patikima  ir stipri komanda.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mirtį platinantys padarai"

Įstaigos COVID-19 skyriaus vedėjos dr. Vaivos Karpavičienės teigimu, medicinos darbuotojus žiniasklaida yra pavertusi „mirtį platinančiais padarais".

„Mūsų šalinasi kolegos, pažįstami. Mes, medikai, ateiname į darbą – ten kur žmonės kreipiasi dėl negalavimo, karščiavimo ir panašių problemų, t.y. dirbame susirgimų židinyje. Mes medikai – patys suinteresuoti saugotis, apsaugos priemones turime ir saugomės. Grįžtame namo pas savo artimuosius, vaikus, tėvus ir nenorime jų užkrėsti. Mes neplatiname viruso, mes bėgame ir saugomės nuo jo. Jeigu nežinau, klausiu, aiškinuosi, domiuosi kaip saugotis, kokio lygio apsaugos... Ir nesusitinku su savo draugais, bičiuliais, kolegomis.  Aš žinau, kaip apsisaugoti nuo paciento, bet apsisaugoti nuo užsikrėtusio kolegos sudėtingiau. Todėl, kad ir kaip bebūtų gaila, kartu nebesėdime, nebevalgome ir negeriame kavos,“  – aiškino ji.

REKLAMA

Gąsdinamas visas kolektyvas

Pasirašiusieji raštą tvirtina, kad jau kelinta savaitė įstaigos darbuotojai yra gąsdinami pasitelkiant įvairias medijos priemones.

„Antra savaitė gąsdinamas visas ligoninės kolektyvas prokuratūra per radiją, televiziją. Darbuotojai šokiruoti nuo tokio, psichiką traumuojančio tikrintojų gąsdinimo, didėja jų sergamumas aukštu kraujospūžiu, aritmijomis, auga psichiatro konsultacijų poreikis. Prisimenami laikai,  kai buvo organizuotos „daktarų bylos“, ieškant atpirkimo ožių. Samdomi šimtai psichiatrų į pagalbą medikams. Pažiūrėkit į kitas pasaulio valstybes, ar taip elgiamasi su kovojančiais pirmose linijose?“ – klausė Kardiologijos skyriaus vedėjas dr. Mykolas Biliukas.

REKLAMA

Tai, kad Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje visi darbuotojai dirba laikydamiesi Sveikatos apsaugos ministro nurodymų ir algoritmų,naudodamiesi visas numatytas apsaugos priemones, kurių šiuo metu yra pakankamai, patvirtino ir Alternatyviosios medikų sąjungos pirmininkas gydytojas Dainius Budrys:

„Visi darbuotojai nuoširdžiai rūpinasi ligonių, kolegų ir savo sveikata. Ar Sveikatos Apsaugos ministerijos algoritmai yra pakankami, kad 100 procentų galėtumėme išvengti užsikrėtimo COVID-19 virusu, turbūt niekas negali atsakyti. Vien kaltinimai, kad vieni dirba gerai, o kiti blogai, problemų nesprendžia.“

Pasirašiusieji raštą pabrėžia, kad jiems yra keliami aukščiausi reikalavimai tiek profesine, tiek moraline prasme:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikimės, kad atsakingų institucijų, vykdančių kontrolę bei žiniasklaidos atstovams, kolegoms, pacientams ir jų artimiesiems, galioja tie patys žmogiškumo principai."  

Dėl pažeidimų kreipėsi į prokuratūrą

Portalas tv3.lt primena, kad dėl infekcijų kontrolės pažeidimų ligoninėje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) kreipėsi į prokuratūrą.

NVSC specialistė Ginreta Megelinskienė tvirtino, kad informaciją apie pažeidimus ir nurodymus, kaip juos taisyti, centras Vilniaus miesto klinikinei ligoninei teikė ir raštu, ir žodžiu.

Pasak NVSC atstovės, visuomenės sveikatos specialistai nustatė, kad ligoninės Priėmimo skyriuje neatskirti karščiuojančių ir nekarščiuojančių pacientų srautai, nesudarytos atskiros medicinos personalo komandos karščiuojantiems ir nekarščiuojantiems pacientams.

REKLAMA

Taip pat NVSC pastebėjo, kad darbuotojai netinkamai dėvi asmens apsaugos priemones, jų nekeičia nustatytu periodiškumu, o Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose yra „nelengvai dezinfekuojamų paviršių“, be to, kyla įtarimų dėl personalo darbo grafikų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį sakė, kad NVSC apsisprendimas kreiptis į prokuratūra yra „labiau išimtinis atvejis“.

„Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nepiktnaudžiauja ta galimybe, nes tai yra papildomas krūvis. Pirmiausia yra ieškoma sprendimų vietoje, nes tikslas yra ne kažką apkaltinti, o suvaldyti infekcijos plitimą“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų