REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
117
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

BNS pateikia svarbiausių pastarosios paros naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

117

BNS pateikia svarbiausių pastarosios paros naujienų apie koronaviruso situaciją Lietuvoje apžvalgą:

REKLAMA

Viruso plitimas. Per parą patvirtinti 28 nauji ligos atvejai, bendras skaičius išaugo iki 1326. Ligoninėse gydomi 147 pacientai, 17 iš jų – reanimacijoje su dirbtine plaučių ventiliacija. Lietuvoje mirė 37 žmonės. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vertinimu, situacija išlieka stabili. Ministras pranešė, kad Vyriausybė šią savaitę turėtų dar dviem savaitėms pratęsti karantiną, kartu sušvelninant jo sąlygas – bus leidžiama teikti daugiau paslaugų. Iš Baltijos šalių prasčiausia padėtis Estijoje, kur mirė 40 žmonių, geriausia – Latvijoje, čia mirė penki žmonės. 

Židiniai Klaipėdoje ir Nemenčinėje. Sveikatos apsaugos ministerijos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovai skandalinga pavadino situaciją Klaipėdos hospise, kur koronavirusas patvirtintas 33 pacientams ir vienuolikai darbuotojų – nustatyta, kad įstaiga ignoravo kontrolės reikalavimus, higienos pasą turėjo tik vienai hospiso lovai, o realiai ten buvo 38 vietos. Hospiso vadovė pranešė, kad iki šiol pavyko rasti devynis iš penkiolikos reikalingų dirbti slaugytojų. Nemenčinėje pagrindinis židinys išlieka siuvimo įmonėje „Vilnika“, kur užsikrėtimas patvirtintas 84 darbuotojams, miestelyje tyrimai jau atlikti daugiau kaip tūkstančiui žmonių. Judėjimo apribojimą Nemenčinėje ketinama pratęsti dar bent savaitei.

REKLAMA
REKLAMA

Smūgis ekonomikai. Finansų ministerija paskelbė prognozę, kad šiemet Lietuvos ekonomika gali smukti 7,3 proc., bet kitąmet ūkis paaugs 6,6 proc. Scenarijus remiasi prielaida, kad viruso plitimas bus suvaldytas pirmąjį šių metų pusmetį. Nuosmukį lemia dėl karantino sulėtėjusi ekonominė veikla, pablogėję vartotojų ir verslo lūkesčiai, kurie lėtina vartojimą ir investicijas. Paskelbta statistika, kad valstybė kovą negavo 95 mln. eurų planuotų pajamų. 

REKLAMA

Prekybininkų pažeidimai. Sveikatos specialistai savaitgalį patikrino 791 prekybos ir paslaugų teikimo vietą, kur sušvelninus apribojimus leista atnaujinti veiklą. Pažeidimai nustatyti 70-yje iš jų. A. Verygos vertinimu, tai rodo, kad savaitgalis praėjo pakankamai ramiai, todėl papildomų ribojimų imtis turbūt nereikės. Policija dėl karantino pažeidimų savaitgalį nubaudė 169 žmones, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – 32 asmenis.

Kainų reguliavimas. Prezidentas Gitanas Nausėda bando telkti paramą jo sprendimui vetuoti įstatymą, kuris leistų kainų reguliavimą koronaviruso krizės metu. Aptarti šį klausimą jis pakvietė skirtingų Seimo frakcijų lyderius ir pranešė sulaukęs Tarptautinio valiutos fondo atstovų paramos savo pozicijai. Ramūno Karbauskio G. Nausėda kol kas neįtikino – „valstiečių“ lyderis sako, kad bandys atmesti veto.  

REKLAMA
REKLAMA

Ventiliavimo aparatai Turkijoje. Lietuvos Vyriausybė aukščiausiu lygiu paprašė Turkijos leisti į Lietuvą eksportuoti užsakytus 20 plaučių ventiliavimo aparatų, kurie numatyti Kretingos, Jonavos, Elektrėnų medikams – šį klausimą su Turkijos užsienio reikalų ministru aptarė Lietuvos ministras Linas Linkevičius. Turkijos valdžios atsakymo vis dar laukiama.

Subruzdimas „Girtekoje“. Profesinės sąjungos teigia, kad dalis didžiausios Lietuvoje pervežimų įmonės „Girteka“ vairuotojų dėl sumažintų dienpinigių surengė įspėjamąjį streiką. Įmonė tikina, kad duomenys iš vilkikų jokio streiko nepatvirtina.

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA 

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju. Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

REKLAMA

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

REKLAMA

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų