Sveikatos ministerijai skelbiant, kad pakanka reagentų, tuo spėjo pasinaudoti ir kai kurie politikai. Nors negavo siuntimo iš karštosios linijos, paprašęs kolegų pagalbos, darbo vietoje testą pasidarė premjero patarėjas Giedrius Surplys. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad kolegai nepadėjo, nors ragina valstybės vadovus prevenciškai koronaviruso testą atlikti kas savaitę.

Vyriausybė Andrius Ufartas/Fotobankas

Vyriausybė Andrius Ufartas/Fotobankas

„Aš jau viską pasakiau. Sveikatos ministras pasakė ir premjeras. Užteks dėmesio mano kukliam asmeniui“, – naujienų portalui tv3.lt teigė G. Surplys, nenorėdamas detalizuoti kas ir kada jam atliko koronaviruso testą.

Pasak premjero patarėjo, tyrimas buvo atliktas Vyriausybėje, tačiau kada tai buvo, G. Surplys neatsimena. Jis tikino, kad tyrimas atliktas tada, kai pakako reagentų, nebuvo spūsčių patikros punktuose.

„Aš simptomų neturėjau, bet jaučiau pareigą prieš kolegas, kadangi mano šeimos nariai sirgo peršalimo ligomis ir skambinome ne kartą 1808, deja, mūsų nė vieno tirtis nepriėmė, tai tiesiog aš pagal galimybę paklausiau, gal galima išsitirti darbe ir tas buvo padaryta“, – anksčiau šią savaitę žurnalistams kalbėjo G. Surplys.

REKLAMA

Nors nėra aukščiausias valstybės vadovas ir jam nėra taikomos A. Verygos rekomendacijos, G. Surplys buvo tiriamas dėl koronaviruso, kai jo šeimos nariams pasireiškė peršalimo simptomai.

„Aš buvau tiriamas [dėl koronaviruso]“, – spaudos konferencijos metu sakė G. Surplys.

Jis taip pat patikslino: „Aš paklausiau kolegų, gal būtų galimybė, kadangi dirbame tikrai kiekvieną dieną ir su tais žmonėmis, kurie užsiima ir tyrimais tame tarpe ir su sveikatos apsaugos sistemos visais atsakingais asmenimis, tai tiesiog pasiteiravau dėl tokios galimybės.“

Penktadienį sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigė, kad Vyriausybės rūmuose tyrimai buvo vykdomi vieną kartą.

„Kiek žinau, tai vieną kartą tas testavimas ir buvo vykdomas, tuo metu [medikų] komanda ir buvo atvykusi į Vyriausybę. Daugiau apie kažkokius pakartotinius tyrimus, bent jau aš, nežinau“, – kalbėjo A. Veryga.

Kiek anksčiau A. Veryga viešai komentavo, kad G. Surplys į jį dėl galimybės tirtis dėl koronaviruso nesikreipė.

Rekomenduoja tirtis valstybės vadovams, ministrams

Praėjusį trečiadienį, balandžio 8 d., sveikatos apsaugos ministras A. Veryga pasirašė sprendimą, kuriuo rekomenduoja prezidentui, Seimo pirmininkui ir jo pavaduotojams, Ministrui Pirmininkui ir ministrams tirtis dėl COVID-19 ligos kas septynias dienas prevenciniais tikslais.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbė, kad sumažėjus tyrimų srautui iš keltų, lėktuvų, mobilių patikros punktų, buvo nuspręsta išplėsti besimptominių grupių prevencinius tyrimus dėl koronaviruso.

REKLAMA

„Taip atsirado ir rekomendacija tirti aukščiausių valstybės institucijų darbuotojus, nes labai svarbu užtikrinti nepertraukiamą jų darbą ir sprendimų priėmimą šiuo sudėtingu metu. Jie bus tiriami esant poreikiui, pasireiškus simptomams. <...> Tokia praktika taikoma ir kai kuriose užsienio šalyse“, – komentavo sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė.

Privilegija naudojasi ne visi

Po sprendimo priėmimo prezidento Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis tvirtino, kad šalies vadovas tirtis dėl koronaviruso neketina, o tirtis dėl COVID-19 ryžtųsi tuo atveju, jei G. Nausėdai pasireikštų viruso požymiai ar susirgimas būtų nustatytas nors vienam asmeniui prezidento aplinkoje.

Gitanas Nausėda

Gitanas Nausėda

Dar kovo pabaigoje testą dėl koronaviruso atliko premjeras Saulius Skvernelis. Nors šalyje tuo metu itin trūko reagentų, vienas iš šalies vadovų tikrintas, nes lankėsi rizikingose vietose, pavyzdžiui, Ukmergėje, ir bendravo su žmonėmis, kurie tuo metu saviizoliavosi, nes bendravo su koronavirusu užsikrėtusiais žmonėmis. Premjero testas – neigiamas. Tyrimą dėl koronaviruso atlikę yra ir ministrų kabineto nariai.

Tuo metu Seimo vadovybė neskuba vadovautis A. Verygos rekomendacija.

„Ne, kol kas nesityriau“, – naujienų portalui tv3.lt sakė Seimo pirmininko pavaduotojas, socialdarbietis Gediminas Kirkilas.

Jo tvirtinimu, artėjantį pirmadienį vyks Seimo valdybos posėdis, tada, pasak G. Kirkilo, ir bus nuspręsta, ar parlamento vadovybei reikia prevenciškai tikrintis.

Gediminas Kirkilas

Gediminas Kirkilas

G. Surplys tvirtino nežinantis, ar tyrimus dėl koronaviruso pasidarė ir kiti premjero patarėjai.

S. Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys spaudos konferencijos metu teigė, kad nuo koronaviruso nesityrė.

REKLAMA

Verygos pagalbos neprašė

A. Veryga spaudos konferencijos metu tikino, kad G. Surplys į jį pagalbos dėl koronaviruso testo nesikreipė.

„Dėl kolegos Giedriaus Surplio, manau, kad jis pats tą situaciją pakomentavo ir paaiškino. Tikrai kažkokių atskirų specialių tvarkų tam nėra. <...> Bendrai tyrimų spektras ir galimybės, jos yra labai išplėstos ir labai daug kas gali būti tiriami. Gali būti tiriama, jeigu yra rizika arba grėsmė, net ir visa institucija, jeigu kiltų tokių klausimų. Tai teoriškai gali būti tiriami, viskas priklausytų nuo situacijos, nuo tam tikrų rizikų“, – kalbėjo A. Veryga.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Pasak ministro, jis nežino, kiek politikų Lietuvoje yra išsityrę dėl koronaviruso, nes, anot A. Verygos, ministerija tokios informacijos nerenka, o siūlymas valstybės valdovams išsitirti – tik rekomendacija.

„Jos įgyvendinimas priklauso nuo to, kiek šiems asmenims tenka turėti realių kontaktų. Daliai nepavyksta išvengti tiesioginių susitikimų. Nors Vyriausybės posėdžiai ir pasitarimai yra perkelti į internetinę erdvę, vyksta kai kurie realūs, gyvi susitikimai. Atsižvelgiant į tai ir būtų tie tyrimai atliekami. Bet tai yra rekomendacija, kaip konkrečiu atveju elgtis, tirtis ar nesitirti, priima kiekviena institucija atskirai“, – kalbėjo A. Veryga.

Vertina skirtingai

Premjeras S. Skvernelis tvirtino, kad dėl koronaviruso privaloma tikrinti kiekvieną asmenį, kurio liga gali sukelti pavojų Vyriausybės darbui. Pasak S. Skverneliaus, negalima leisti tokios „prabangos“, kad dėl vieno užsikrėtusio asmens galėtų nutrūkti visos Vyriausybės darbas.

REKLAMA

„Jūs puikiai suprantate, kad Vyriausybei tapus neveiksnia, arba atsidūrus saviizoliacijoje, arba susirgus Vyriausybės daugumai, valstybės gyvenimas būtų paralyžiuotas“, – spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo premjeras.

Saulius Skvernelis

Saulius Skvernelis

S. Skvernelio tvirtinimu, yra vertinamos visos rizikos ir jose galintys atsidurti asmenys – nuo apsauginio iki Vyriausybės vadovo.

Tačiau ne visiems valdantiesiems toks G. Surplio tyrimasis „be eilės“ patinka. Naujienų portalo tv3.lt kalbintas G. Kirkilas kritiškai įvertino premjero patarėjo elgesį, kai šis, negavęs siuntimo iš karštosios linijos 1808, paprašė kolegė, kad gautų koronaviruso testą.

„Visi turi elgtis vienodai. Visiems reikalavimai turi būti vienodi“, – įsitikinęs G. Kirkilas.

Vilniuje laukė savo eilės

Į G. Surplio istoriją sureagavo ir Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus patarėjas Karolis Žukauskas. Jis feisbuke paskelbė, kad nuo koronaviruso tyrėsi ir savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, ir mero atstovė spaudai Ieva Dirmaitė. Abu savivaldybės darbuotojai kreipėsi karštąja linija 1808 ir laukė galimybės atlikti testą.

„Nors mes patys juk turime tris mobilius tyrimų punktus Vilniuje, kurių darbo aptarimas tapo kaip maldelė kiekvieną rytą 9 val. posėdyje, ir kuriuose dabar laisvų vietų yra nemažai – atrodo, paskambink kolegei, susitark dėl laiko, nuvažiuok, išsitirk“, – rašė K. Žukauskas.

Ir P. Poderskio, ir I. Dirmaitės testų rezultatai buvo neigiami. K. Žukauskas paminėjo, kad ir R. Šimašiaus žmona buvo pajutusi koronaviruso simptomus ir svarstė, ar skambinti į 1808.

REKLAMA

Remigijus Šimašius

Remigijus Šimašius

„Laimei, kažkas nerimto buvo, pasveiko ir testo neprireikė. Bet kažkodėl minčių apie VIP'inę testų liniją net nebuvo kilę – vėlgi, taisyklės galioja visiems“, – rašė K. Žukauskas.

Mero patarėjas kritiškai įvertino G. Surplio koronaviruso istoriją.

„Testas padarytas pagal senus gerus bebriškus metodus – be eilės, tik VIP'ams skirta slapta linija. Negavo siuntimo per 1808? Bet jo negavo ir daugybė kitų piliečių su rimtais simptomais, tik tiek, kad jie neturėjo kažkokio alternatyvaus būdo pasidaryti testą, skirtą tik VIP'ams. O paskui stebimasi, kodėl gimsta mitai apie tai, kad buvimas valdžioje reiškia buvimą prie lovio“, – rašė K. Žukauskas.

Politikai – koronaviruso rizikos grupėje?

Užsienio šalyse skelbta jau ne apie vieną atvejį, kai koronavirusu užsikrėtė politikai ar valstybių vadovai. Bene garsiausias – britų premjeras Borisas Johnsonas, kuriam prireikė net intensyvios terapijos. Medikams pavyko išgelbėti BoJo pravardžiuojamą politiką, jo būklė pagerėjo ir jis gydomas namuose.

Borisas Johnsonas

Borisas Johnsonas

Teigiamą rezultatą koronaviruso testas parodė ir vyriausiajam „Brexit“ derybininkui Micheliui Barnierui, ir JAV senatoriui Randui Paului, ir Monako princui Albertui II.

Koronavirusas buvo nustatytas ir Brazilijos prezidento Jairo Bolsonaro atstovui spaudai Fabio Wajngartenui. Jo susirgimas gal ir būtų nepastebėtas pasaulio žiniasklaidos, tačiau kelias dienas prieš išgirstant testo rezultatus, F. Wajngartenas gyvai bendravo su Jungtinių Valstijų prezidentu Donaldu Trumpu ir viceprezidentu Mike’u Pence’u.

REKLAMA

Abiejų JAV vadovų testai buvo neigiami. Kad neserga koronavirusu tvirtina ir Brazilijos prezdentas J. Bolsonaro, tačiau viešai savo tyrimo rezultatų ir medicininių duomenų paviešinti nesutinka.

Jairas Bolsonaro

Jairas Bolsonaro

Profesorius Francois Balloux amerikiečių žurnalui „Time“ teigė, kad daugybė politikų užsikrėtė koronavirusu dėl keletos priežasčių. Pasak jo, politikai turi daug daugiau gyvų kontaktų nei paprastas žmogus. Taip pat, anot F. Balloux, daugelis politikų jau yra vyresnio amžiaus, tad ir tikimybė jiems užsikrėsti koronavirusu – didesnė.

„VIP tyrimai“ ar tyrimai „be eilės“ yra ne tik Lietuvoje. Kaip rašo „Time“, kol daugelis žmonių, pajutę simptomus, privalo skambinti į karštąsias linijas, politikai testuojami iškart. F. Balloux pripažįsta, kad daugeliu atveju, jei simptomų neturintis ir niekur nekeliavęs politikas yra testuojamas, tai tokius pat kriterijus atitinkantis paprastas pilietis – ne.

Profesorius kritiškai įvertino ir kai kurių politikų, tarp jų ir D. Trumpo, nenorą saviizoliuotis, nors turėjo kontaktą su sergančiuoju.

„Ironiška, kad reikalavimus kuriantys žmonės patys jų nesilaiko“, – teigė F. Balloux.

kur
2020-04-17 15:42:23
tik koks nelabai skaidrus veiksmas ivyksta, taip valdzios atstovams atmintis ir dingsta.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
baltas 2020-04-17 19:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada tyrė neatsimena,bet atsimena, kad tyrė.Viruso tikrai nėra, nes dar kaiką atsimena.   ATSAKYTI
Mesingas 2020-04-17 17:58:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul dabar Siurplys išsitiesia nuo Alzheimerio, labai aiškūs požymiai ir blato nereiks.   ATSAKYTI
xxL 2020-04-17 17:42:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Todel kad valdzioje sedi karbauskio chebra.    ATSAKYTI
Ripkė 2020-04-17 17:16:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jie nemato tai neatsimena tiesiog invalidų kampelis    ATSAKYTI
Nuomonė 2020-04-17 17:15:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Amerikos gydytojas Rašidas Butaras APKALTINO BILĄ GEICĄ DĖL MELAGINGOS PANDEMIJOS PASKLEIDIMO. KELMAI, AR GIRDIT!!!!- TEKS ATSAKYTI , TEKS ,PONAI!!!!!!   ATSAKYTI
Toli 2020-04-17 17:21:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
1 klasę pabaik prieš rašydamas  
Atitrūkimas 2020-04-17 16:47:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valstiečių partija atitrūko nuo tautos valstiečių.   ATSAKYTI
Bronius 2020-04-17 16:32:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tarybinių laikų lengvatos taip niekur ir nedingo. Viskas kaip sename multfilme: "...drakonas mirė.....,....šlovė drakonui...". Vertėtų kai kam pažiūrėti.   ATSAKYTI
Redas 2020-04-17 16:30:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dolbajobams testų yra o piliečiams ne. Darykit žmonės išvadas.   ATSAKYTI
Rimas 2020-04-17 16:07:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Patis isrenkat ivaldzia pidarastus o po to verket   ATSAKYTI
Dundukai 2020-04-17 15:50:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Užkniso jau šitie debilai tikri šudmaišiai, mano jei jau papuolė į valdžią tai jau visagaliai, lygos ir kitis žmogiškos problemos niekur nuo jų nepabėgs, bet kam iš savęs kažką statyti jei esi bezdalius iš kaimo tai ir būsi bezdalius, toks jausmas kad tenai vien debilai susirinkę    ATSAKYTI
Dundukui 2020-04-17 15:54:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
jei valdžios žmonės, vadovaujantys krizės suvaldymui, iškris, kas pasirūpins tokiais bezdaliais kaip tu ? Taip yra JAV, Izraelyje, UK ir ne kaimiečiui aiškinti, kaip Pasaulį tvarkyti  
kur 2020-04-17 15:42:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
tik koks nelabai skaidrus veiksmas ivyksta, taip valdzios atstovams atmintis ir dingsta.
   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)
Daug nerimo ir kritikos gydytojų bendruomenėje sukėlęs sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimas dėl rekomendacijos keliose įstaigose dirbantiems medikams ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Baltijos šalyse iki sekmadienio iš viso patvirtinta 4493 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, rodo BNS iš oficialių institucijų surinkti duomenys. Lietuva: patvirtinti ...
Aly­taus ko­le­gi­jos di­rek­to­rė D. Remeikienė at­leis­ta iš pa­rei­gų, bet lai­ki­nai jai va­do­vauja (tv3.lt fotomontažas)
Po teismų maratono ir beveik metus trukusio nedarbingumo gegužės pirmomis dienomis į darbą grįžusi Alytaus kolegijos direktorė Danutė Remeikienė buvo atleista iš pareigų, nes ...
Sovietinė medicina (nuotr. Wikipedia)
Prievarta gydomi alkoholikai, psichiatrinėse kenčiantys demokratijos mylėtojai ar venerinių ligų ligoninėje užstrigę hipiai sovietmečiu niekam nekėlė nuostabos. Gydyti per ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Praėjus daugiau nei mėnesiui nuo politinės kampanijos pradžios, partijų ir atskirų kandidatų rinkimų sąskaitos yra tuščios arba papildytos tik nuosavomis lėšomis. Remiantis ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų