Kol sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga su koronavirusu kovojantiems medikams pažadėjo 15 proc. didesnius atlyginimus, kaimyninės Latvijos vyriausybė priėmė principinį sprendimą tokiems specialistams mokėti net iki 50 proc. dydžio priemokas. Tiesa, ir kai kurios Lietuvos gydymo įstaigos žada panašaus dydžio paskatinimą arčiausiai infekcijos protrūkio dirbantiems medikams.

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Latvijos vyriausybė ketvirtadienį numatė, kad tiesiogiai dalyvavusiems mažinant COVID-19 plitimą medikams priemokos už kovo mėnesį turėtų sudaryti iki 50 proc., o už balandį ir gegužę – iki 20 proc. mėnesio atlyginimo dydžio. 

Nors didžioji dalis mūsų šalies didžiųjų penkių ligoninių (Kauno klinikinės, VUL Santaros klinikų, Respublikinės Panevėžio, Klaipėdos universitetinės, Respublikinės Šiaulių), kuriose pirmiausia numatyta gydyti sergančiuosius koronavirusu, medikams ketina mokėti 15 proc. dydžio priedą prie atlyginimo, kai kurios įstaigos medikams ketina atsilyginti daug solidžiau.

„Mūsų įstaigoje medikai tikrai bus apmokama papildomai, nes ligoninė yra „dedikuota“ kovai su COVID-19 ir mūsų profsąjunga visa tai išsiderėjo. Yra net įkurtas atskiras padalinys, kuriame jau dabar dirba ne tik infektologai, kuriems šiaip priklauso, bet didesnį krūvį prisiėmė ir radiologijos technologai, kiti specialistai. Žinau, kad ir rezidentus ten siunčia, rotuoja į tą infekcinę ligoninę, kuriai tenka didžiausias krūvis“, – kalbėjo Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) pirmininko pavaduotoja Jurgita Sejonienė.

REKLAMA

Jos teigimu, šiems specialistams mokami priedai siekia net 30– 50 proc. 

Kauno klinikinė ligoninė

Kauno klinikinė ligoninė

Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas Remigijus Mažeika informavo, kad yra sukurtas skatinimo fondas ir tikrai bus skiriama papildomai lėšų medikų atlyginimams.

„Skatinimas buvo pritaikytas dar vasario mėnesį. Yra įvairūs darbuotojai, kurie dirba židinį, kurie ne, tad bus skirtingas apmokėjimas“, – bendrai situaciją komentavo įstaigos vadovas.

Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas pabrėžė, kad už visus papildomus darbus, budėjimus, tiek infekcinių ligų padalinyje, tiek kituose skyriuose su darbuotojais yra atsiskaitoma.

„Daug investavome ir tebeinvestuojame į visas geriausias ir būtinas darbuotojų antivirusines apsaugos priemones, taip pat gydymo įrangą. Tai daugiausiai darome iš savo vidinių lėšų, kurių, žinia, ligoninės niekada neturėjo gausiai, bet užklupus šiai krizei privalome jai duoti deramą atkirtį. Esame be galo dėkingi visuomenei už paramą ir palaikymą, daug verslo įmonių medikams tiekia maistą, siūlo įvairias paslaugas, kitą paramą“, – pridūrė jis.

Tikimybė užsikrėsti medikui – 10 kartų didesnė

J. Sejonienė pabrėžė, kad itin svarbi pergalė – papildomos socialinės garantijos medikams.

„Kas dar visos šalies mastu yra padaryta, ką medikai išsireikalavo, tai, kad COVID-19 būtų priskirta prie ypatingai pavojingų infekcijų. 

Taigi tie, kurie darbe negali išvengti kontakto su infekuotaisiais, yra taikomas atskiras socialinis draudimas. Tad jei užsikrėstų ir susirgtų medikas ar kažkokios kitos tarnybos darbuotojas darbo metu, tai nedarbingumas būtų apmokamas 100 proc. O jei liktų neįgalumas ar asmuo mirtų, numatomos didesnės išmokos šeimai“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

REKLAMA

Anot J. Sejonienės, medikams rizika užsikrėsti šia infekcija didžiausia.

„Sveikatos priežiūros įstaigose, kur pacientų koncentracija didžiausia, pirmiausia rizikuoja užsikrėsti darbuotojai. Ir ta rizika yra 10 kartų didesnė“, – kalbėjo LMS atstovė.

Jos teigimu, nors didžiausi pacientų srautai ir sunkių diagnozuotų pacientų skaičius bent kol kas bus didžiosiose įstaigose, realiai visos sveikatos priežiūros įstaigos atsiduria padidintoje rizikos zonoje.

„Bent iš pradžių, kol pakaks šių įstaigų resursų, didžiausias krūvis teks joms. Tačiau vėliau teks pasijungti ir kitoms įstaigoms, nes Vilniuje, prognozuojama, kad gali būti 250 sergančiųjų ir daugiau. O jų gydymas, jei prireikia ventiliacijos, užtrunka net iki dviejų savaičių.

Kadangi infekcijos indikacijos vis dar nėra plačios, yra netipinių klinikų, asimptomių pacientų, kyla daug problemų. Bent kiek diferencijuoti pacientus padės atsirandančios karščiavimo klinikos“, – kalbėjo ji.

Įtariant koronavirusą pacientus skirstys kitaip

Portalas tv3.lt primena, kad į karščiavimo klinikas turės kreiptis jaunesni nei 60 metų pacientai. Apie šią tvarką plačiau pasakojo A. Veryga penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Nuo šiol vyresni nei 60 metų amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai bus pristatomi GMP į didžiąsias šalies ligonines. Šie asmenys turėtų kreiptis 112. Kiti jaunesni pacientai bus nukreipti į karščiavimo klinikas“, – sakė jis.

Ministro aiškinimu, nuo šiol šie rizikos grupės pacientai, pajutę šaltkrėtį, galvos skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą, atsiradus kosuliui ar temperatūrai pakilus iki 37,8 laipsnių Celsijaus bus vežami į numatytas tokius pacientus priimti ligonines.

REKLAMA

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Mažesnėms savivaldybėms skundžiantis, kad ne visoms joms lengva įrengti karščiavimo klinikas, ministras ragino ieškoti visų įmanomų būdų tą padaryti. 

„Tos klinikos yra steigiamos ne šiaip sau, o kad būtų tinkamai pasirūpinta karščiuojančiais pacientais, kad užkratas neišplistų į kitas gydymo įstaigas. Jei savivaldybė negali įsteigti tokios klinikos, ji turėtų bendradarbiauti su kaimynine savivaldybe", – sakė A. Veryga.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

REKLAMA

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės): 

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus. 

2) Sveikatos priežiūros specialistai. 

3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą. 

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Oi oi
2020-03-27 17:31:17
Nu va laiku paprašė algas pakelti...žinot pradeda erzinti tų medikų verkšlenimai,tai jams tas blogai tai anas...mažiau vogti rikėjo iš darbų,gal būtų užteke visko ir kaukių ir dezinfekcino skysčiu...O pardavėjos ne rizikos rupėje,kas joms algas pakels.,o policijos pareigūnai ne rizikos grupėje,dirbkit už skatikus,jai susirksite jūsų problemos,svarbiausia pasiŕūpinsime grįžusiai,iš mūsų piniģų viežbutukus užsakysime.Kas iš vis prašė juos grįžti,bent karantino pabaigos reikėjo palaukti...Palaukite tie kurie grįžo buduliai,pragers visus pinigus,išvažiuoti nebegalės,eis vogti ìš mūsų...

Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Aurimas 2020-03-28 08:09:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aha o kur prekybos centro darbuotuojai gi šitiek žmonių ten praeina čia jau tipo nepavojinga    ATSAKYTI
Darius 2020-03-27 19:37:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O apsauginiams , kurie reguliuoja žmonių srautus ir PRIVALO stovėt prie durų kiaurą dieną , tai "motušė" sugebėjo ir pamažinti algas iki MMA...    ATSAKYTI
As 2020-03-27 19:17:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dėl algu medikams tikrai sutinku reikia pakelti o tas gaidys (321)parašė komentara kad gryžo iš užsienio ir ir dabar jį turi išlaikyti valstybė (tai yra mes) tegul sau pasičiulpe   ATSAKYTI
Pranas 2020-03-27 18:35:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medikam reikia kelti algas 2.5 kartu.   ATSAKYTI
321 2020-03-27 18:29:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tai gerai as esu gryzes is usenio ane nu dar turiu keles kapeikas kas toliau kas man duos uz pragyvenima turetu vadzia kazkiek tai duoti kad badu nenumirtu zmones cia visus tai liecia o jei neduos ka daryti eiti reikes plesti kito varijanto niera    ATSAKYTI
As 2020-03-28 10:48:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kokio velnio grįżai? Išdavei tėvynę ir kirmyk kur buvai emigravęs.  
Na 2020-04-03 16:52:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
padėti reikia, matot gi, kad savim pasirūpinti negali. Jį į pigų viešbutį, pvz.: Lukiškių, kol ne vėlu. Pamaitinti, pamigdyti, kitaip pats sako, kad bus pavojingas  
C2H5OH 2020-03-27 18:18:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne dvigubai keti,bet 10 kartų.Turi būti išlaikomos proporcijos.Čia ne šiaip koks š...,čia rizikuojama gyvybėmis.   ATSAKYTI
XXL 2020-04-03 17:01:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nereikia svaigti. Iš kieno kišenės pakelti 10 kartų ? - gal iš paties ?Juk prasideda finansinė duobė, laimei, vyriausybė turi šiokį tokį rezervą, kurį Šimonytė siūlė ištaškyti. Kelti reikia, bet protingai, na, 2 kartus. Bet, sanatorijoje, kuri dabar uždaryta, medikai iš viso nerizikuoja. O štai vaistininkai kas dieną priima daugybę visokių virusų nešiotojų - mačiau kokie jų nervai pertempti. Jiems irgi kažkiek reikėtų pridėti  
Elena 2020-03-27 18:13:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tikrai turėtų bent dvigubai padidinti. O ypač slaugytojoms, nes kiek žinau jų algos yra mažos. Policijai turėtų didinti nes irgi mažos algos.
Gal seimo narių skaičių reikia mažinti, nes ju tikrai daug ir tik iš tuščio į tuščią pila.    ATSAKYTI
Mastantis 2020-03-27 17:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medikai is paveikslelio primena vienuolias tik juodi drabuziai dar butu ir eina duoti paskutini patepima .   ATSAKYTI
ZIGMAS 2020-03-27 17:44:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
DVIGUBAI PAKELT TURI !!! O KOMPENSUOTI IS POLITIKU KOMANIRUOCIU MAISELIO,KURIU DABAR TIKRAI NEPRIREIKS ....    ATSAKYTI
Hm 2020-03-27 17:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kuriems pakelti reikia,tiems kurie patis grįžo iš užsienio,niekam nesakė ir užkretė kitus žmonės...  
Oi oi 2020-03-27 17:31:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nu va laiku paprašė algas pakelti...žinot pradeda erzinti tų medikų verkšlenimai,tai jams tas blogai tai anas...mažiau vogti rikėjo iš darbų,gal būtų užteke visko ir kaukių ir dezinfekcino skysčiu...O pardavėjos ne rizikos rupėje,kas joms algas pakels.,o policijos pareigūnai ne rizikos grupėje,dirbkit už skatikus,jai susirksite jūsų problemos,svarbiausia pasiŕūpinsime grįžusiai,iš mūsų piniģų viežbutukus užsakysime.Kas iš vis prašė juos grįžti,bent karantino pabaigos reikėjo palaukti...Palaukite tie kurie grįžo buduliai,pragers visus pinigus,išvažiuoti nebegalės,eis vogti ìš mūsų...

   ATSAKYTI
E. 2020-03-27 19:42:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai gal norėtumėte padirbėti tokiame skyriuje bent kokiu sanitaru? Alga didesnė būtų, kaukių ir dezinfekcinio skysčio parsineštumėt, kartu dar kokį karūnuotą virusiuką pasigautumėt nemokamai. Galimas variantas, kad ir į namus pora savaičių nereiktų grįžti, nes sėdėtumėt izoliacijoj. Nesudominau?  
.... 2020-03-28 09:00:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
karūnuoto virusiuko gali pasigauti,ir viešajame autobuse,parduotuvėje,ar kituose viešuose vietoje...o ligoninė ne ta vieta kur viskas švaru ir dezinfekuota...ar aš klystu...  
E. tau 2020-03-28 09:04:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
reiketu padirbti nakvynės namuose,ten netik karūnuoto virusiuko pasigautum bet ir blusu parsineštum...  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Lietuvos paštas Andrius Ufartas/Fotobankas
Esminis klausimas dėl centrinių paštų Kaune ir Klaipėdoje – kas finansuos siūlomas jų pritaikymo visuomenei idėjas, kam tie pastatai atiteks, teigia Lietuvos pašto ...
Vidmantas Janulevičius (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Lietuvos pramonininkų konfederacija išsirinko naują prezidentą. Juo tapo Vidmantas Janulevičius, pakeitęs šiame poste Robertą Dargį. Kokie iššūkiai stambiajam ir vidutiniam ...
Diana Nausėdienė (Irmantas Gelūnas/Fotobankas)
Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė ketvirtadienį  su Vokietijos prezidento sutuoktine Elke Budenbender aptarė COVID-19 pandemijos patirtis bei iššūkius. Ponios ...
Policija (nuotr. stop kadras)
Po atokvėpio, kai tris dienas fiksuota vos po vieną naują COVID-19 atvejį, specialistai tikėjosi sulaukti dienos, kai naujai užsikrėtusiųjų išvis nebus. Visgi sulaukė ...
Vilniuje žuvo į lifto šachtą įkritęs žmogus (nuotr. Bronius Jablonskas/TV3)
Ketvirtadienį sostinėje įvyko tragedija, kurios metu žuvo žmogus. Tikinama, kad jis įkrito į lifto šachtą. Bendrojo pagalbos centro budintys darbuotojai naujienų portalui ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų