naujienų portalas tv3.lt
2020.02.28 10:40

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Lietuvoje paskelbta apie pirmąjį koronaviruso atvejį. 39-erių moteris šiuo metu gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, koronavirusu ji užsikrėtė Italijoje, iš kurios grįžo vasario 24 dieną.

Dėl susiklosčiusios situacijos Seimo Sveikatos reikalų komitetas sušaukė neeilinį posėdį, kuriame aptarė viruso keliamas grėsmes bei valstybės pasiruošimą jas atremti. Posėdžio metu paaiškėjo, kad laukti paskutiniai 6 tyrimų rezultatai yra neigiami, vėliau šia informacija pasidalijo ir Sveikatos apsaugos ministerija savo puslapyje.

Iš viso buvo atlikta 70 tyrimų, iš kurių vienas pasitvirtino. Dar buvo atlikti 6 naujai tyrimai asmenims, bendravusiems su užsikrėtusiaja, tačiau kiek po 11 valandos paaiškėjo, kad visi jie neigiami.

Komiteto posėdyje dalyvavo ir Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

A. Veryga sako, kad priemonės, kurios buvo taikytos, davė rezultatą.

„Ir registravimas, ir stebėjimas, ir vertinimas, nes jų pagalba ir buvo identifikuotas tas žmogus. Dabar yra sekantis etapas, kada yra ieškomi kontaktiniai asmenys, jie taip pat bus tiriami, ką reikės, bus izoliuojami“, – kalbėjo ministras. 

REKLAMA

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis supažindino komiteto narius su bendra koronaviruso situacija pasaulyje ir Lietuvoje. 

Viceministras teigia, kad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai šiuo metu bendrauja su 2787 asmenimis (Sveikatos apsaugos ministerija vėliau nurodė, kad bendraujama su 3303), kurie keliavo koronaviruso paveiktose šalyse: „Šie skaičiai didėja. Galiu pasakyti, kad pajėgumai yra per maži, SAM Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdyje pasitelkta ir kariuomenės pajėgos.“

A. Šešelgis teigia, kad šalies savivaldybėms jau buvo suformuluotos privalomos nuorodos, pagal kurias jos įtraukiamos į vykstančius procesus ir yra įpareigotos teikti būtiną pagalbą gyventojams: „Tolimesni veiksmai priklausys nuo situacijos  kaip ji keisis, ar liks tokia pati, bet prevencinės priemonės bus tik aktyvinamos.“

A. Šešelgis pastebi, kad kiekvienais metais Lietuva sulaukia gripo sezono: „ir tos priemonės, kurios taikomos gripo sezono metu, yra taikomos ir koronaviruso atveju. Todėl žmonės turėtų nepanikuoti, nepulti pirkti kaukių, nes jos ne visai tinka sveikiems žmonėms, jos labiau tinka sergantiems, kurie nori apsaugoti savo aplinką. Ir nereikėtų ne tik panikuoti, bet ir bijoti, jei žmonės laikosi NVSC teikiamų higienos laikymosi rekomendacijų.“

Sveikatos reikalų komiteto narė Laimutė Matkevičienė iškėlė klausimą, ar visoms ligoninėms buvo suteiktos rekomendacijos: „Rekomendacijas davėte 5 didžiosioms įstaigoms, bet ką daryti Marijampolės, Lazdynų ligoninėms? Žinau, kad Santarose yra sustabdytos planinės operacijos, todėl noriu paklausti, ar negalima būtų ir kitose ligoninėse atidėti planinių operacijų? Nes tai yra pavojus ir gydytojams.“

REKLAMA

Viceministras A. Šešelgis pastebėjo, kad didžiosios šalies gydymo įstaigos pačios apsisprendžia, įvertindamos riziką: „Mes rekomendacijas išsiuntėme visiems, bet dėl planinių operacijų atidėjimo kol kas tokių rekomendacijų nėra. Gydymo įstaigų administracija pati sprendžia. Jei būtų siūlymas, vertintume rizikas.“

Seimo narys Algimantas Kirkutis teiravosi, kaip greitai šis virusas plinta.

„Mes stebime, kad plitimas yra skirtingas. Kiek žinau, Kinijoje mažėja sergamumas“, – pastebėjo A. Kirkutis. 

Viceministras pastebėjo, kad Kinija du kartus keitė skaičiavimo metodiką. 

„Todėl dabar pasakyti, kad Kinijoje mažiau ar daugiau plinta, yra sunku. Bet pasižiūrėkime Italiją. Čia nuo kelių atvejų, šiandien per savaitę turime 655 užsikrėtusiuosius, mirčių yra 17. Todėl plitimas priklauso nuo prevencinių priemonių. Bet pažvelgus į žemėlapį, matome, kad Europoje vis daugiau atsiranda šalių, kuriuose nustatytas koronavirusas. Ir niekas negarantuotas, kad vienas atvejis neišplis taip, kaip išsiplėtė Italijoje.“

Komiteto narė Aušrinė Armonaitė pastebėjo, kad Pasaulio sveikatos organizacija ragina ruoštis pandemijai. Čia pat iškėlė klausimą, ar gydymo įstaigoms nepritrūks priemonių: medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio, bei kitus resursus.

Viceministras A. Šešelgis teigia, kad apsaugos priemonių yra: „jų yra tiek, kiek jos reikalingos užtikrinti tam tikras funkcijas žmonių, kurie vykdo ir dirba asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Tam atitinkamai yra ir rezervai sudaryti, sveikatos priežiūros įstaigos savo laiku apsirūpindavo rezervu į priekį. Dabar, kada atsirado didesnis poreikis apsaugos priemonių, tai mes turime Ekstremalių situacijų sveikatai centrą, kuris irgi turi valstybės rezervus pačiai sistemai, esant krizinei situacijai.

REKLAMA

Prieš pat prasidedant situacijai, kai Lietuvoje nebuvo patvirtintas koronaviruso atvejis, mes iš rezervo skyrėme tam tikrą dalį priemonių sveikatos priežiūros įstaigoms, o patys dar sugebėjome per labai trumpą laiką atnaujinti rezervą. Todėl tų priemonių yra, bet šiandien matome, kad tas intensyvumas ir pacientų srautai jau reikalauja papildomų resursų.

Kadangi Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali situacija, dabar yra staigiai renkama informacija apie poreikį: kiek, kokių priemonių ir kokioms įstaigoms reikėtų, ir jau Vyriausybė imsis tų priemonių atnaujinimo ar aprūpinimol. O rezervai dar nebuvo naudojami. Tik šiandien per pasitarimą kalbėjome, kad, jei kurioms nors įstaigoms ko nors trūktų, kad būtų imama iš rezervo“, – kalbėjo A. Šešelgis. 

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad koronavirusu užsikrėtusi moteris iš Italijos grįžo lėktuvu per Kauną. Šiuo metu pacientė yra izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra. Tvirtinama, kad koronavirusu 39 metų moteris užsikrėtė keliaudama su bendradarbiais.

„Visos diagnostikos procedūros buvo reglamentuotos pagal rekomendacijas. Šiandien pateko į ligoninę pacientė, kuri 24 d. parskrido iš Veronos. Ji ne visai gerai pasijuto dar 25 d. Ji buvo labai getrai informuota, kaip elgtis grįžus iš epideminių vietų. Ji susitvarkė nedarbingumo pažymėjimą, taigą išvengė buvimo viešose vietose, kontaktų.

Moteris į ligoninę buvo atvežta išsikvietusi greitąją medicinos pagalbą, ji buvo pristatyta į ligoninę, pagal visas rekomendacijas paimtas tepinėlis ir nusiųsta tyrimams. Apie 1–1,30 val. gautas teigiamas atsakymas", – informavo Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

REKLAMA

Jis pridūrė, kad kitu greitosios pagalbos automobiliu buvo atvežti kiti šeimos nariai, jie taip pat buvo izoliuoti, kol kas jų būklė gera, piliečiai nėra karščiuojantys.

„Ką tik ryte atvežtas paskutinis pilietis, kuris yra pacientės vyras, kuris turėjo artimą kontaktą, jo tyrimas taip pat išsiųstas į laboratoriją. Šiuo ligoninėje yra patvirtintas vienas koronaviruso atvejis, dar 4 stebimi", – sakė R. Mažeika.

Jo teigimu, moteris jaučiasi gerai, pirmieji simptomai buvo karščiavimas, kataro reiškiniai – kosulys, sunkumas krūtinėje: „Labai gerai, kad moteris buvo atlikusi saviizoliaciją, išvengė kontakto su aplinkiniais. Moteris kreipėsi pasidaryti tyrimą, personalas buvo pasiruošęs su reikiamomis apsaugos priemonėmis."

Ligoninės vadovo teigimu, gydymo įstaiga yra pasiruošusi priimti tokius pacientus: „Šis atvejis tik tą patvirtina. Trumpalaikiu periodu turime infekcinių ligų skyrių, galėtume organizuoti ir kitur pagalbą. Veiksmų planas yra numatytas."  

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas pridūrė, kadangi tai yra pirmas atvejis, yra suderinta, kad papildomos priemonės – respiratoriai, kitos apsauginės priemonės bus suteikti medicinos darbuotojams: „Jos jau važiuoja šiuo metu, dalis bus artimiausiu metu atvežta. Respiratoriai yra, tačiau kadangi numatome, kad gali būti papildomas poreikis, tai bus dabar suteikiama, kad būtų suteiktas poreikis."

Jis pabrėžė, kad visas ištyrimo procesas vyko labai greitai: „Tad nėra ko nerimauti ir visiems plūsti darytis, medikai puikiai gali padėti tą atskirti."   

REKLAMA

„Kadangi personalas buvo informuotas, daug ruošėsi, tai viskas vyko pagal numatytas taisykles. Nuo šios dienos ligoninėje yra paskelbtas karantinas, pacientų lankymas ribojamas, kadangi šiuo metu tradiciškai yra gripo sezonas, taigi ir reikėtų tą riboti", – informavo jis.

Iki šiol 5 mėginiai iš Šiaulių siųsti tyrimams, visi jie buvo neigiami.

Šiaulių mero Artūro Visocko teigimu, tai yra ne tik Šiaulių, bet ir Lietuvos problema.

„Manau, kad ši problema bus įveikta. Pagrindinis klausimas, apie kurį pastarosiomis dienomis kalbamės su ligoninės direktoriumi, kaip užtikrinti, kad žmonės elgtųsi adekvačiai", – sakė meras.

S. Malinauskas priminė, kad paprastos medicininės kaukės sveikam žmogui nepadės apsisaugoti nuo viruso, ramino ir besiskundžiančius, kad neįmanoma rasti dezinfekcinio skysčio. 

„Efektas rankas bent 20 sekundžių plaunant su muilu ir šiltu vandeniu bus pasiektas tas pats. Šiandien ekstremalių komisijų centre vertinsime, kokie yra gamybiniai pajėgumai, kitas dalykas, matome kitą tendenciją, kad perkant didesnius kiekius, kalbant apie viešąjį sektorių, mums pavyksta rasti tiekėjų. Šioje vietoje galime kalbėti su vaistinių tinklais, valstybė galėtų įsitraukti.

Dėl kaukių ir respiratorių turime savo pajėgumus, turime veikiančią jas gaminančią įmonę. Šiuo metu kaukės išvažiuoja į Kiniją, bet ekstremalios situacijos sąlygomis tas poreikis būtų patenkinta", – kalbėjo premjero patarėjas.

„Šiuo metu dedamos visos pastangos, kad kuo greičiau būtų nustatyti visi su užsikrėtusiuoju bendravę asmenys. Tai leis pritaikyti numatytas prevencines priemones ir išvengti tolimesnio infekcijos plitimo. Savo ruožtu, prašau žmonių nepanikuoti, sekti oficialią informaciją ir laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių“, – pabrėžia sveikatos apsaugos viceministras, SAM Ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorius Algirdas Šešelgis.

REKLAMA

Penktadienio rytą Vilniuje renkasi Valstybės ekstremalių situacijų komisija. Apie patvirtintą koronaviruso atvejį plačiau informuoti žadama 9 valandą Šiaulių ligoninėje vyksiančioje spaudos konferencijoje.

Lietuvoje pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas nepraėjus nė parai nuo pirmo ligos atvejo Estijoje.

Pirminę naujieną 3:00 val. surengtoje skubioje spaudos konferencijoje pranešė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Komisijos naktinį pranešimą tv3.lt portalas tiesiogiai transliavo internete, jį galite žiūrėti teksto viršuje.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje trečiadienį buvo paskelbta ekstremali padėtis. Tuo metu buvo priimtas sprendimas, nors šalyje nebuvo užfiksuotas nė vienas koronaviruso atvejis.

Didžiausiu koronaviruso židiniu Europoje laikomas Šiaurės Italijos regionas.

Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių Kinijoje, Šiaurės Italijoje – Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose, taip pat Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Pasaulyje iš viso kol kas registruota kiek daugiau nei 82 tūkst. kiniško koronaviruso atvejų ir 2,8 tūkst. mirčių.

Atmintinė. Kaip saugotis koronaviruso ir ką daryti užsikrėtus.

Toliau plintant koronavirusui ir nerimui dėl galimybės juo užsikrėsti, specialistai primena, kada išties reikėtų sunerimti ir trumpai pateikia pagrindinius patarimus, kaip saugotis užkrato.

REKLAMA

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. 

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagrindinės rekomendacijos:

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį  su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

Taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje; nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

Taip pat – stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

REKLAMA

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį koronaviruso atvejį valdžia ruošiasi, kaip atremti jo keliamas grėsmes. TV3 Žinių žurnalistai dalijasi reportažu iš neseniai duris atvėrusio Santaros klinikų Infekcinių ligų korpuso.

Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Nėra komentarų. Būk pirmas - komentuok!

Top Video

Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
Farai. Tokio veikėjo „Farai“ jau seniai nefiksavo: epizodas virto tikra tragikomedija
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta mirtis nuo koronaviruso (COVID-19). Žmogus buvo gydomas Kauno klinikinėje ...
Ramunės gyvenimo Australijoje akimirkos (nuotr. asm. archyvo)
Australijoje daugiau kaip pusmetį studijavusiai 20-metei Ramunei Vilkoitytei buvo likę kiek daugiau kaip du mėnesiai iki išsvajotų atostogų po šią egzotišką šalį. Bet visus ...
Mobilus patikros punktai Vilniuje (fotodiena.lt nuotr.)
Nors koronavirusas ne tik šimtus tautiečių guldo į ligos patalą, bet ir toliau šienauja gyvybes, sveikatos apsaugos ministras užsimojo sumažinti tyrimų apimtis. Vilniuje ir ...
Remigijus Šimašius su žmona (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šeštadienio vakarą tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje papasakojo, kad penktadienį žmonai Agnei pakilo temperatūra, bet vėliau ...
Vilkaviškiečiui kurti stebuklus netrukdo ir 30 metų negalios sukaustyta apatinė kūno dalis (nuotr. stop kadras)
Vienam vilkaviškiečiui ištvermės, jėgų ir kantrybės galėtų pavydėti daugelis. Vyras jau 30 metų nepasikelia iš lovos – apatinė kūno dalis sukaustyta negalios. Tačiau ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų