Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija atmeta kaltinimus teršiant Kuršių marias nuotekomis su gyvsidabriu bei tvirtina, jog saugant uosto akvatorijose iškastą dumblą laikomasi visų aplinkosauginių reikalavimų.

Į Lietuvą pirmą kartą atplaukė Japonijos karo laivai (nuotr. kam.lt / Ieva Budzeikaitė)

Į Lietuvą pirmą kartą atplaukė Japonijos karo laivai (nuotr. kam.lt / Ieva Budzeikaitė)

Uosto direkcija reaguoja į ketvirtadienį LRT Tyrimų skyriaus paskelbtą medžiagą, jog uostas iš pavojingo dumblo aikštelės į Kuršių marias septynerius metus leido nuotekas su gyvsidabriu neturėdamas reikiamo leidimo.

„Atsakingai pareiškiame, kad Uosto direkcija sandėliuojant užterštą gruntą saugojimo aikštelėje, Kuršių marių neteršia. Į Kuršių marias gali patekti tik tų pačių Kuršių marių vanduo, jokie kiti cheminiai junginiai, kurių nėra Kuršių marių vandenyje, į jas nėra išleidžiami. Aikštelėje saugomas visas gruntas, kurio tvarkyti kitais būdais negalima, tokio aikštelėje saugomo grunto kiekis neviršija joje leistino saugoti kiekio“, – pranešime nurodo įmonė.

„Dar kartą pabrėžiame, kad Uosto direkcija užterštą gruntą, iškastą uosto akvatorijoje, tvarko nenusižengdama taikomų teisės aktų reikalavimams, darbai vykdomi turint visus reikalingus leidimus ir nepažeidžiant aplinkosauginių reikalavimų“, – tvirtinama pranešime.

REKLAMA

LRT skelbia, kad 2016-2017 metų įvairiuose įmonės dokumentuose pateikiami aikštelėje šalia Smeltės pusiasalio saugomo užteršto dumblo kiekiai nesutampa, nurodoma ir 400 tūkst., ir 175 tūkst., 95 tūkst., 11,7 tūkst. kubinių metrų.

Savo ruožtu direkcija pabrėžia, jog aikštelėje saugoma 259 tūkst. kubinių metrų dumblo ir šis kiekis „yra nenuginčijamas ir tikslus“, kadangi buvo apskaičiuotas pagal atliktus Uosto direkcijos batimetrinius (gylių) matavimus prieš užteršto grunto kasimo darbus ir juos jau atlikus. 

Direkcija pabrėžia, kad aikštelė įrengta pagal Europoje naudojamą praktiką, laikantis visų teisės aktų ir suderinus projektą su institucijomis, o į aplinką patenka tik nuo grunto atskirtas vanduo, bet ne pats nusausintas dumblas – jis laikomas geosintetiniuose konteineriuse ir gali būti saugomas mažiausiai 50 metų.

„Užterštas gruntas iš akvatorijos dugno kasamas kartu su vandeniu. Šis vanduo paimamas tiesiai iš marių – jeigu marių vandenyje yra gyvsidabrio, šios medžiagos galima rasti ir aikštelėje išsifiltravusiame vandenyje. Be to, užteršto grunto aikštelėje nevykdomi jokie technologiniai procesai, kurių metu susidarytų didesnė gyvsidabrio koncentracija“, – teigiama įmonės pranešime.

„Todėl teiginys, esą „į unikalų vandens telkinį leidusi nuotekas su gyvsidabriu“ yra klaidinantis visuomenę. Išleidžiamas vanduo yra tas pats Kuršių marių vanduo, kuriame gyvsidabrio koncentracija netgi mažesnė nei Kuršių mariose“, – nurodo uosto direkcija.

LRT nurodo, kad aplinkosaugininkai tik pernai paėmė vandens mėginius, nors dumblo saugojimo aikštelė veikia nuo 2013-ųjų, ir rado vandenyje gyvsidabrio – įmonė iki šių metų pradžios neturėjo taršos leidimo šiai pavojingai medžiagai šalinti, todėl Aplinkos apsaugos departamentas žada uostui taikyti sankcijas. Tyrime taip pat teigiama, kad nuo 2018 metų Aplinkos apsaugos agentūra patvirtino leidimus Uosto direkcijai jūroje laidoti apie 10,7 mln. kubinių metrų užteršto grunto, o vietose, kur jis išpilamas, aplinkosaugininkai fiksuoja padidėjusią taršą sunkiaisiais metalais, pavyzdžiui, tributilalavu.

REKLAMA

Bendrovė savo pranešime pažymi, kad jūroje laidotas tik laboratorijose patikrintas neužterštas gruntas.

„Susandėliuoto užteršto grunto iš aikštelės išvežti neplanuojama. Vieta, kurioje dabar yra susandėliuotas gruntas, ateityje bus naudojama uosto poreikiams, kaip pagrindas būsimai uosto teritorijai formuoti – tai yra numatyta atrankos išvadoje dėl poveikio aplinkai vertinimo“, – teigia direkcija.

Uosto vadovas: randama tik gyvsidabrio pėdsakų

Uosto laikinasis vadovas Vidmantas Paukštė patvirtino, kad aplinkosaugininkai rengiasi surašyti administracinio pažeidimo protokolą dėl to, kad įmonė nuo 2013-ųjų vandenį su gyvsidabrio likučiais šalino neturėdama taršos leidimo. Uosto direkcija laikosi pozicijos, kad tokio leidimo nereikėjo.

„Aplinkosaugininkai traktuoja, kad mums anksčiau reikėjo taršos leidimo. Mes manome, kad mes visus leidimus visada turėjome. Turime tokią diskusija. Neina kalba, kad mes negalime vykdyti tokios veiklos, kalbama apie tai, kad mums dar reikėjo vieno papildomo leidimo. Taip, mes dabar ir tą papildomą leidimą turime (...) Mūsų manymu, tokio leidimo nereikėjo“, – žurnalistams ketvirtadienį Klaipėdoje kalbėjo jis.

Uosto vadovas tvirtino, kad į marias išleidžiamo nuo dumblo atskirto vandens mėginiuose randami tik gyvsidabrio pėdsakai, t.y. 0,011 mikrogramo litre, kai leistina koncentracija yra kone du šimtus kartų didesnė, t.y. siekia 2 mikrogramus.

„Sakyčiau, tai daugiau foninės reikšmės. Gamtoje nėra distiliuoto vandens, yra tam tikrų elementų“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė jis.

REKLAMA

V. Paukštė sako nenorintis spekuliuoti, iš kur Malkų įlankoje dumble atsirado gyvsidabrio. Jis taip pat patikino, kad dumblas su tributilalavu lieka aikštelėje ir negali būti laidojamas jūroje. Šio elemento, anot jo, randama ir Danės žiotyse, ir Baltijos jūroje ties Palanga, svarstoma, kad tai gali būti susiję su nuotekomis iš valymo įrenginių.

Uosto dumblo valymo darbams nuo 2011-ųjų direkcija buvo sudariusi su rangovais dvi sutartis, tačiau abi jos buvo nutrauktos, o projektas užsitęsė. Pirmoji darbus atliko Latvijos bendrovė „BGS“, 2011 sudariusi 6,385 mln. eurų sutartį ir dirbusi iki 2015-ųjų. 2016-aisiais sudaryta nauja 11,367 mln. eurų sutartis su Suomijos bendrovėmis „Sito Rakennuttajat“, „Vesirakennus Ojanen“, „Suomen Vesityo“ ir Estijos „Baltic Techservice“.

Pasak V. Paukštės, viena sutartis nutraukta, nes rangovas dėl operatoriaus pakeistų sąlygų ir užsakymų gausos nebegalėjo atlikti valymo darbų, o antroji nutraukta dėl „sunkiai suprantamų priežasčių, kai rangovas nusprendė nebetęsti darbų“. Anot jo, iš viso pagal abi sutartis rangovams sumokėta apie 6 mln. eurų.

LRT teigimu, Latvijos įmonė darbų baigti negalėjo dėl to, kad iš akvatorijos nebuvo patraukti vadinamieji dokai – įrenginiai laivams statyti ar remontuoti. Tuo metu Suomijos įmonės darbai pradžioje vėlavo dėl konkurentų sprendimo skųsti konkursą, vėliau trukdė nepalankios oro sąlygos. 

Uosto aikštelėje saugomą dumblą su tributilalavu, visiškai jį nusausinus ketinama panaudoti formuojant naujas, apie 80 ha ploto uosto teritorijas.

V. Paukštė taip pat pripažino, kad po pirmojo rangovo darbų dviejuose maišuose su dumblu „buvo pažeidimų“, tačiau jie vėliau esą buvo sutvarkyti.

Skaitytoja
2020-02-20 08:50:58
"Į Kuršių marias septynerius metus, netūrėdamas reikiamo leidimo, leido nuotekas su gyvsidabriu" .Siaubas. Įmonė gaus baudą ir viskas. Už tai reikia bausti laisvės atėmimu ir ilgam. Tai žmonių nuodijimas. O juk liepia visiems valgyti kuo daugiau žuvies. Baisu klausyti kas dedasi lietuvoje, todėl, kad lieka nenubausti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Tomas 2020-02-20 16:22:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu žiauru, ir ten, ir ten, ir ten, nepateisinama. Man tik vienas klausimas, ką tie darmaėdai 30 metų dirbo( Ale žalieji, kas virš jų ir t.t....)? mėnesiukas kažkoks judesys yra, o kas iki to?   ATSAKYTI
Pagalba:) 2020-02-20 13:16:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Salam aleikum, dzontaz empire ir tai gali istaisyti, nes jo sukurtas skystis sunaikina visus tersalus, ir lieka tik gyvas unduo ir gyvunija, tai leiskit jam si veiksma atlikti ir busit svarus kaip Singapurieciai, kur jis jau visa tai panaudojo ir ka, zmones laimingi, oro uostai klesti, gamta nuostabi, viskas gerai :) :) :) o dabar, jei iseina ministras, tai kam to reikia??? Sprendimai uzsitese, vygdymas nusikelia ir kas is to???? Dzintaz empire, stai kas gali padeti :) :) :)   ATSAKYTI
Pasipiktinęs 2020-02-20 12:39:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl nė vienas, atsakingas
už tokius darbus, nepasodinamas? Baudos nepadeda. Juk sumoka įmonė, ne kaltas asmuo...   ATSAKYTI
Ainis 2020-02-20 09:55:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Įdomu, kokio dydžio ieškinį gautų LT žiniasklaidos trejetukininkai, jeigu panašaus pobūdžio straipsnelis atsirastų kokiame nors Japonijos žinių portale. Ne pro šalį ir nuotraukos autorei būtų pasidomėt kur pateko jos darytas nekaltas vaizdelis.    ATSAKYTI
labai baisu 2020-02-20 09:52:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kada atsakys tie kas pridirbo bjaurasties, kaip mes galim būti sveiki jei patys save nuodijam, bausti visus iki gyvos galvos kiek galima tempti   ATSAKYTI
Pilietis 2020-02-20 09:32:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikiuosi, kad straipsnyje apie gyvsidabrio leidimą į kurišių marias asociatyvioje nuotraukoje, pirmame plane esantys NATO laivai tėra atsitiktinumas, o ne tendencija TV3 puslapyje..   ATSAKYTI
Skaitytoja 2020-02-20 08:50:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
"Į Kuršių marias septynerius metus, netūrėdamas reikiamo leidimo, leido nuotekas su gyvsidabriu" .Siaubas. Įmonė gaus baudą ir viskas. Už tai reikia bausti laisvės atėmimu ir ilgam. Tai žmonių nuodijimas. O juk liepia visiems valgyti kuo daugiau žuvies. Baisu klausyti kas dedasi lietuvoje, todėl, kad lieka nenubausti.
   ATSAKYTI
Zmogus 2020-02-20 10:11:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerb.ponia,jei gali ir kas juos nubausti ,tai tik auksciausias.Nes musu isrinktieji yra tiek prisidirbe ,tiek prikenke zmonems ir valstybei, kad nera tokios bausmes uz kurie jie galetu atpirkti savo juodus darbus.tik viena bausme - saudyti juos......  

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Europos Komisijos mokslininkai sukūrė naują kontrolinę medžiagą, kurią laboratorijos gali naudoti tikrindamos, ar jų koronaviruso testai veikia tinkamai, ir siekdamos išvengti ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)
Karantino sąlygomis būtina užtikrinti patikimas energijos ir ryšių paslaugas gyventojams, teigia prezidentas.  Gitanas Nausėda šį klausimą aptarė trečiadienį vaizdo ...
Saulius Skvernelis (Fotobankas)
Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį Vyriausybėje suteikė daugiau informacijos apie padėtį šalyje dėl koronaviruso. Kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją: ...
Automobiliai, Fotodiena/Justinas Auškelis
Vyriausybė trečiadienį pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui, kad vairuotojai dygliuotas padangas į vasarines galėtų pasikeisti po karantino, o iki to laiko policija ...
Koronavirusas plinta Lietuvoje (Fotobankas)
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad apsaugos priemonių pirkimams  jau išnaudojo visus turėtus rezervus, todėl baiminasi, kad dėl lėšų trūkumo ateityje gali ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų