Lietuva savo darbuotojams moka vieną didžiausių minimalių atlyginimų Rytų Europoje, tačiau nei ekonomistai, nei smulkieji verslininkai neskuba tuo džiaugtis. Ekspertai ir verslininkai įspėja, kad bet koks minimalaus uždarbio didinimas sunkina galimybę smulkiesiems verslininkams klestėti ir verčia juos bankrutuoti. Taip pat smulkiųjų verslininkų ir ekonomistų nedžiugina kalbos apie galimybę Europos Sąjungoje vienodinti ar kitaip keisti minimalų atlyginimą. 

Pinigai (Fotobankas)

Pinigai (Fotobankas)

Didžiausias minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) Europos Sąjungoje (ES) yra Liuksemburge – 2142 eurai, mažiausias Bulgarijoje – 312 eurų, skelbia Eurostato 2020 metų sausio duomenys. Visi atlyginimai pateikiami neatskaičius mokesčių.

Neskubėkime džiaugtis

Pagal naujausius duomenis, Lietuva gali didžiuotis vienu didžiausiu MMA visoje Rytų Europoje. Rytinėje Europos dalyje MMA svyruoja nuo 312 eurų (Bulgarija) iki 611 eurų (Lenkija), Lietuvoje nuo 2020 m. MMA yra 607 eurai. Tuo metu kaimyninėje Latvijoje – 430 eurų, o Estijoje – 584. 

REKLAMA

Minimalūs atlyginimai Europoje (Eurostat info.)

Minimalūs atlyginimai Europoje (Eurostat info.)

Vis dėlto Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyriausioji ekspertė Indrė Genytė-Pikčienė teigia, kad Lietuva neturėtų siekti pirmauti pagal MMA, nes daliai vietinių verslų tai galėtų reikšti pabaigą, o valstybei – papildomas nedarbo išmokų sąnaudas.

„Čia reikėtų atsiremti į tą nuvalkiotą sąvoką apie dvi Lietuvas. Jeigu tas grindis minimali alga stumteli didžiuosiuose miestuose ir iš tikrųjų poveikis nuvilnija per visus atlyginimų laiptus, tai regionuose, kur daugiau smulkiojo verslo, minimali alga yra labai svarbus veiksnys, kuris gali tapti kritiniu. Jeigu tas verslas yra veikiantis siauru pelningumu, darbinantis tik keletą žmonių, darbo kaštai yra kertinė sąnaudų dalis jų balanso eilutėse“, – tv3.lt sakė I. Genytė-Pikčienė.

Tiesa, Vakarų Europoje minimalus uždarbis gerokai didesnis nei Lietuvoje. Vakaruose jis svyruoja nuo 741 euro (Portugalija) iki 2142 eurų (Liuksemburgas).

Taip pat dideliu MMA gali pasigirti Airija (1656 eurai), Nyderlandai (1636 eurai), Belgija (1594 eurai), Vokietija (1584 eurai) ir Prancūzija (1539 eurai).

Palyginimui, 2020 sausį minimalus atlyginimas JAV siekė 1119 eurų.

Smulkiajam verslui sunku išsilaikyti

Ekonomistų baimei, kad didinama minimali alga gali numarinti smulkųjį ir vidutinį verslą, antrina ir patys verslininkai. Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė mano, kad Europos Sąjunga pirmiausiai turėtų rūpintis, kaip sukurti palankią terpę veikti smulkiesiems verslininkams.

REKLAMA

„Europos Sąjunga tiesiog galėtų galvoti, kaip įveiklinti smulkųjį ir vidutinį verslą, kaip sudaryti jam sąlygas, kad jisai pats norėtų mokėti didesnius atlyginimus. Kuo didesnė plėtra vyktų, tuo didesni atlyginimai galėtų būti. Dabar prisigalvoja surinkti, atimti, perskirstyti ir kažkam atiduoti“, – tv3.lt kalbėjo D. Matukienė.

Dalia Matukienė

Dalia Matukienė

Ji kritiškai vertina Europos Komisijos norą ieškoti bendrų vardiklių dėl MMA ir pastebi, kad skirtingose Europos Sąjungos šalyse skiriasi ir vartotojų skaičius, todėl, ypač regionuose, smulkiajam verslui sunku pelningai veikti.

„Mes negalime sulyginti visų šalių, suniveliuoti jų, kur vartotojų ir vartojimo yra penkis ar šešis, ar net 20 kartų daugiau negu Lietuvos regione. Kaip mes galime suvienodinti? Gal tada Europos Sąjunga galėtų mums vartotojus importuoti, kad mes galėtume pasikelti savo apyvartas? Kitu atveju užsidarai ir bankrutuoji. Mokėti galima tiek, kiek galima mokėti, esant Lietuvoje tiek vartotojų, kiek jų yra“, – sakė D. Matukienė.

Smulkiųjų ir vidutinių verslininkų atstovė taip pat atkreipia dėmesį, kad regionuose, kur dažniausiai ir vystomas smulkusis verslas, verslininkams sunku didinti MMA ir nebankrutuoti.

„Tai, kad nepasikeitė bedarbių skaičius ir jis kai kuriuose atokesniuose regionuose tik didėjo, reiškia, kad smulkusis ir vidutinis verslas – o kitokio regione ir nėra – tiesiog atleidžia savo darbuotojus. Aš manau, kad tai būtų per daug didelė finansinė našta. Visada reikia skaičiuoti, kad liktų smulkiajam ir vidutiniam verslui. 

REKLAMA

O regionuose yra ne tik smulkusis ir vidutinis verslas, tai beveik socialinis verslas. Nes, jeigu tai yra nuo vieno iki keturių darbuotojų, dažniausiai tai yra visa šeima ir jie tiesiog išsilaiko ir neprašo iš valstybės socialinių pašalpų“, – kalbėjo D. Matukienė.

Taisyklės minimumui

Sausio viduryje Europos Komisija paskelbė oficialias konsultacijas dėl sąžiningos minimalios algos darbuotojams visoje ES. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė norą, kad kiekvienas darbuotojas Bendrijoje gautų sąžiningą minimalią algą, kuri dirbant leistų padoriai gyventi. Konsultacijose dalyvauja profesinių sąjungų ir darbdavių atstovai.

Komisija pažymi, kad minimalios algos užtikrinimas saugo darbuotojus nuo mažų algų ir silpnų derybinių galių, o žvelgiant iš ekonominės perspektyvos, tinkama minimali alga prisideda prie bendro algų augimo.

Tiesa, pažymima, kad nebus vieno minimalios algos dydžio, kuris tiktų visais atvejais. 2018 m. beveik visose ES šalyse minimumas atskaičius mokesčius nesudarė 60 proc. vidutinės algos atskaičius mokesčius. 

Tuo metu I. Genytė-Pikčienė baiminasi, kad ES bandymas kaip nors reglamentuoti minimalias algas gali baigtis scenarijumi – kas tinka viskam, netinka niekam, nes Bendrijos narės yra per daug skirtingos.

Indrė Genytė-Pikčienė

Indrė Genytė-Pikčienė

„Tos šalys yra labai skirtingos, jų ekonominis potencialas yra labai skirtingas. Atitinkamai, jeigu pasiūlyta taisyklė tiks Vakarų valstybėms, galbūt besivejančioms šalims kaip Lietuva, Rumunija ar Bulgarija tai gali būti pakankamai rimtas iššūkis ir netikti“, – sakė ekonomistė.

REKLAMA

Svarstydama, kokiu būdu Bendrijoje pavyktų įvesti vieningą modelį minimalia atlyginimui, I. Genytė-Pikčienė atmetė kai kurių profsąjungų siūlymus, kad MMA sudarytų 50–60 proc. vidutinio darbo užmokesčio valstybėje.

„Jeigu būtų šie procentai, tai būtų liūdnas variantas, nes tai būtų aukštas barjeras. Su mediana jau būtų kitaip. Skurdo riba irgi gal būtų saugesnis būdas atsispirti. Bet vis tik aš manau, kad, ar tikrai reikia europinio lygio instrumento šiuo klausimu. Čia turėtų būti keliamas klausimas, koks yra tikslas. Kodėl reikia suvienodinti tuos instrumentus politikos?“ – klausė pašnekovė.

Minimumą gaunančių darbuotojų skaičius sudaro nuo 5 proc. (Belgijoje ir Maltoje) iki 20 proc. (Portugalijoje ir Rumunijoje) visų darbuotojų. „Sodros“ duomenimis, praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje buvo beveik 150 tūkst. darbuotojų, kurie per mėnesį uždirbo iki 555 eurų.

Minimalų atlyginimą turi 21 iš 27 ES valstybių. Didžiausias minimalus atlygis ES yra beveik 7 kartus didesnis nei mažiausias. Minimalaus atlyginimo neturi Danija, Italija, Kipras, Austrija, Suomija ir Švedija. 

Mažeikietis
2020-02-19 05:32:46
Būtina didinti minimalų atlyginimą, jeigu kas nenori ar negali- tegu bankrutuoja. Koks čia verslas kitą išnaudoti iki begalybės? Dažnas toks aimanuojantis verslinykas perka sau namus, prabangius automobilius, kelis kartus ilsisi šiltuose kraštuose, keliauja kur nors po Pietų Ameriką, savo darbuotojus išgręžia iki paskutinio ir manipuliuoja atlyginimais. Ir tai ne tik transporto kompanijos. Lietuvoje tiesiog BŪTINA didinti minimalų atlyginimą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rrrrrrt 2020-02-20 21:14:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pirmoi eilei reikia visus iki viena is seimo ismiasti verslinikus ar susijiejuseis su verlslu ir tada Lietuvoja atlyginimai gal normalus taps ato jie priima tokius istatymus tik darbdavio naudai o apie smulku versla reikia patylieti atims nulups viska kas imanoma o apie paskola cia tamsta kalbieja tai gal patc ir teiki ta paskola ir paskui paskutinius trusikus maunat blia   ATSAKYTI
Jaja 2020-02-20 07:15:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ble juk litvinai orientuojasi ir pavyzdžius ima iš tų šalių iki kurių Lietuvai labai toli. Tai ko če verkšlena dėl tų kelių kapeikų.    ATSAKYTI
Remyga 2020-02-20 21:02:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam litvinai Lietuvei
  
Tai 2020-02-19 19:28:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei negali mokėti normalaus atlyginimo tai verslinyke bankrutuok.   ATSAKYTI
Arnas 2020-02-19 18:22:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegul patys ir dirba tie smulkus verslininkeliai   ATSAKYTI
Stasė 2020-02-19 16:31:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nereikalingi tokie verslininkai jei negali mokėti normalių algų, valstybė už juos moka kompensacijas šildymui.   ATSAKYTI
Rrrrrrt 2020-02-20 21:17:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keistas tamstos poziuris pripratot prie pasalpu ir kam dirbt jai valstybi moka nujo ......
  
SOLEVITA 2020-02-19 12:58:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Smulkus verslas - tai šeimos verslas. Tačiau, kai šeimos nariai nenori jame dalyvauti, tenka samdyti. Čia ir išsiskiria vertybės. Kodėl ne šeimos nariui galima mokėti tokį minimumą, jei verslininko šeimos nariai neprisideda prie verslininko šeimos klestėjimo? Turėjau smulkų verslą. Dirbome visa šeima. Į usienį atostogauti neturėjom galimybės važinėti, pilių nestatėm. Buvom vidutiniokai. Rinka buvo skirta vietos gyventojams. Su užsieniu sudaryti rinkos pagal savo profilį, neturėjom galimybės. Tačiau savoms reikmėms užteko, kad gyventume ne skurde. Kai visi smulkieji orientuosis ta kriptim, tikrai nebankrutuos, jei neišlaidaus kaip dideles rinkas turintys. O jei mano, kad jų pajamos per mažos, kad galėtų lygiuotis į didžiuosius verslininkus, persikvalifikuoti niekas nedraudžia. Investuokit į paklausios profesijos įsigijimą ir susiraskit darbą su jums patogiu uždarbiu. Nereiks verkšlenti, kad bankrutuosit.O taip tai, aukos sindromu sergantis, niekada nebus orientuotas į savo ir kitų klestėjimo kūrimą. Tai ar norėsit pas tokį dirbti? jei taip, nereikia verkti, kad išsunkia samdinį. Jei ne, tai kai nebebus mažais poreikiais pasitenkinančių, kels ir algas, jei norės verslą išlaikyti, bet savo šeimos parazituoti linkusių narių sąskaita. Ir tai būtų teisinga pozicija visiems.    ATSAKYTI
:O 2020-02-19 11:29:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Paskaičius komentarus pasidaro aišku, kodėl tik minimus uždirbate. Jeigu Jums, perskaičius tekstą, trūksta suvokimo apie kokį verslą eina kalba, tai tikrai galiu garantuoti, kad dirbate pačioje žemiausioje grandyje. Dar kartą perskaitykite, gal daeis, kad kalba eina apie smulkųjį verslą. Apie kokius milijonus ir pilis kalbate?
Be to nesuprantu kodėl Jūs pykstate, kad uždirbate minimumą? Čia Jūsų pasirinkimas. Bet kada galite pasiimti paskolą, įsirengti darbo vietą ir tapti smulkiu verslininku. Žinoma, būnant smulkiu verslininku neturesite teisės nei sirgti, nei atostogauti, nes reikės kiekvieną dieną dirbti, kad išsilaikytumėte savo verslą.    ATSAKYTI
Dalija 2020-02-20 11:27:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nutik nepradėk verkti,paskolos,verslas patys pabandykit,,,ponas ar ponia jai nesugebate verslu užsiimti,ir jo išlaikyti tai ir nepradėkite jo,o žmonių smaugti,kad jums būtų gera gyventi nebūtina.  
sa 2020-02-19 11:01:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia "ekonomistai" is Laisvosios rinkos instituto taip patarineja. Ten dirba "ekspertai", kurie atstovauja didziajam kapitalui.   ATSAKYTI
Agota 2020-02-19 10:51:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Verslui visada bus mazai. Kodel jie moka tris kartus mazesnius mokescius, negu as? Didziajam kapitalui sudarytos visos salygos tarpti musu saskaita. Prisistate namu, piliu, bankuose milionai ir jiems maza. Ir prezidento priimti nauji istatymai, daro juos nelieciamaisiais. Apie smulku versla as nesneku.   ATSAKYTI
Pofig 2020-02-19 10:39:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O mes i šiaure dumsim..   ATSAKYTI
Liepa 2020-02-19 10:22:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip cia jau musu ponu verslininku pasamdyti ekonomistai kalba ,kas gerai kitose salyse tai Lietuvai yra nepriimtina kodel tose salyse kur didelis minimalus nebonkrutuoja smulkusis verslas? Musu politikams ir ekonomistams reiketu pasimokyti is ekonomiskai stipriu saliu ,bet visada ziurima i uodega kas velkasi is paskos ir dziaugiasi ,kad kitur dar blogiau .Tai kodel jus nenorite vesti savo sali i geresni gyvenima ,tai nuo jusu viskas priklauso visos salies gerove ir tik jus ekonomistai ir politikai esate atsakingi uz tai .    ATSAKYTI
Tik 2020-02-19 10:17:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gasdint visi ir te sugeba . Tai kaip kitose valstybėse verslas klesti mokėdami tikrai didesnes minimalias algas , o Lietuvos verslas iškart bankrutuotų ?
Nedidinkit mma , bet padarykit kainas pagal mūsų algas , o tai daba uždirbam centus , o mokam už viską kaip milijonieriai .    ATSAKYTI
Rolandas 2020-02-19 10:01:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kosia didziotis beprosiai greit visi isbieks okas toliau laukia azuliantai turieset problemu neverket as tai masiau viskio
   ATSAKYTI
R 2020-02-19 08:50:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tokie verslininkai kurie bankrutuoja jie yra vagys kurie vagia iš pensininkų ir t. T.    ATSAKYTI
Ne 2020-02-19 10:03:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
verslininkai vagys, o tie kurie kuria neadekvačius mokesčius ir jais patys naudojasi valdydami šalį  
į rankas 2020-02-19 08:00:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
minimalų išdėliokite pagal dydį. Nebūsim tarp mažiausių ?   ATSAKYTI
Elijus 2020-02-19 07:40:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kad siai dienai darbuotuoju kone visur truksta,tai apie kokius bedarbius jus dar snekat   ATSAKYTI
Juk 2020-02-19 10:19:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gasdint ir verkt ponam verksislinykam sekas geriausiai   
Orka 2020-02-19 06:53:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kodėl mes lyginami su rytų Europa, jei geografiškai esame priskirti šiaurės Europai? Su šiaure ir reikia lyginti, rašeivos...    ATSAKYTI
Valera 2020-02-19 06:42:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klausia kodel emigrantai nenori gryzti    ATSAKYTI
Marijampolė 2020-02-19 05:41:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Ateinančiuose seimo rinkimuose balsuokime už tikruosius socialdemokratus su Palucku. Gal įves tikrus progresinius mokesčius ir sumažins išnaudojimą, pažabos godžius verslininkus.    ATSAKYTI
Trojus 2020-02-19 05:38:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Toks ,,bankrutuojantis" verslinikas dažnai savo tetos ar dėdės vardu nusiperka ne tik namą, ar automobilį, bet net jachtą... Jeigu įeinate į registrus pažiūrėkite kiek senių virš 70 metų turi jachtas ir ,,tik iš pensijos" nusipirktus absoliučiai naujus ,,Toyota land cruiser"... Todėl privalu didinti minimalius atlyginimus.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Profesorius Kasiulevičius įvardijo Lietuvos ir pasaulio galimus scenarijus dėl koronaviruso
DABAR RODOMA
Nepaprasta prieglaudoje gyvenančio keturkojo istorija: visus pasitinka su šypsena
DABAR RODOMA
Sunku patikėti: išsitraukė kamerą pamačius, kaip moteris pilasi kurą
DABAR RODOMA
Farai. „Farų“ operatorius tapo neblaivaus taksisto įniršio taikiniu: tokio protrūkio nesitikėjo
DABAR RODOMA
Moterys parduotuvėje susimušė dėl tualetinio popieriaus: pamatykite vaizdo įrašą
DABAR RODOMA
Užfiksuotas smurto protrūkis vienoje Lietuvos mokykloje
DABAR RODOMA
Farai. Pamatę, kas po avarijos liko iš BMW, pareigūnai liko priblokšti: išgirdo fantastinę istoriją
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Vaikų teisės su tarnybomis laužėsi į butą: mama ir dukra laukė susigūžusios
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Alkoholikės mama kreipėsi į politikus: maldauja dukrą gydyti priverstinai
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Maldeikienė parodė jautriausią savo pusę: prakalbo apie tėčio mirtį
REKLAMA
Patikra (nuotr. stop kadras)
16-oji visuotinio karantino diena. Sostinėje patvirtintas aštuntas mirties nuo koronavirusinės infekcijos, o oficialiai sergančiųjų Lietuvoje daugiau nei pusė tūkstančio. ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena.lt)
Prezidentas Nausėda išklausė medikų atstovų skundus. o jie šai tokie – ligoninės vis dar nesulaukia apsaugos priemonių, laboratorijos perpildytos, gydytojai testuojami ne visur ...
Algirdas Paleckis (Tomas Lukšys/Fotobankas)
Daugiau nei 50 signatarų kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą, prašydami sušvelninti kardomąją priemonę šnipinėjimu kaltinamam buvusiam politikui Algirdui Paleckiui. „Pasirašė ...
Pasienis (nuotr. stop kadras)
Prie Lietuvos sienų su kitomis valstybėmis jau turėjo pradėti veikti mobilūs patikros punktai, kad būtų tikrininami asmenys, įvažiuojantys į Lietuvą. Tačiau procesas užstrigo. ...
Koronavirusas (nuotr. scanpix)
Lengvus koronavirusinės infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai, kuriems leista gydytis ambulatoriškai, privalo laikytis visų izoliavimosi taisyklių iki tol, kol ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų