Leonidas Brežnevas buvo žmogus, beveik ilgiausiai valdęs Sovietų Sąjungą, asmuo, apie kurį buvo sukurta daugiausiai anekdotų ir tas, kurio antakiai ir pomėgis bučiuoti politinius bičiulius įkvėpė ne vieną žmogų. Šis Sovietų Sąjungos lyderis 18 metų vairavo šalį tarp politinių rifų, ekonominių seklumų ir ekologinių katastrofų. Tiesa, būta ir šviesių akimirkų, valdant L. Brežnevui pasitaisė santykiai su Vakarais, sukurtas „brandus socializmas“ ir sovietiniai žmonės ėmė gyventi patogiau. 

Leonidas Brežnevas (nuotr. wikipedia.org)

Leonidas Brežnevas (nuotr. wikipedia.org)

Portalas tv3.lt siūlo pasidairyti po įdomius istorijos užkaborius ir kiekvieną sekmadienį sužinoti šį tą netikėto. L. Brežnevo eros metu stovėjimo eilėse tradicija, geresnio maisto stygius ir politinės represijos nedingo, bet gyvenimas buvo švelnesnis, o tuo pačiu ir nuobodesnis. Šio politinio mohikano valdymas reiškė ne tik stabilumą, bet ir stagnaciją, kurią buvo galima pajusti beveik fiziškai. 

2013 metais Rusijoje atliktoje apklausoje L. Brežnevas išrinktas populiariausiu sovietiniu lyderiu. Aukštesnė nei iki tol gyvenimo kokybė, švelnesnės represijos ir stabilus gyvenimas lėmė, kad 56 proc. rusų L. Brežnevo valdymą prisiminė su nostalgija, minėjo jį geru žodžiu.

REKLAMA

Iki šiol Rusijoje yra tik viena L. Brežnevo statula, bet įdomu tai, kad ji pastatyta tik 2004 metais. Taip sibiriečiai paminėjo faktą, kad Antrojo pasaulinio karo metais dalį laiko čia leido būsimas Sovietų Sąjungos lyderis. 

Paskutiniaisiais savo gyvenimo metais L. Brežnevas išgyveno du infarktus, kalbama, buvo priklausomas nuo migdomųjų ir turėjo kitų sveikatos problemų. Viešumoje prieš mirtį rodydavosi retai, bet jo pavaldiniai neleisdavo pamiršti apie lyderį: jis pasirodydavo televizijoje, perskaitydavo vieną kitą iš anksto parengtą trumpą kalbą. 

Pokyčių poreikis, žlunganti ekonomika ir prasidėjęs karas Afganistane vainikavo ilgos L. Brežnevo eros pabaigą, bet tikrasis proveržis, o kartu ir pavėluotas žlugimas, atėjo tik prasidėjus pertvarkymui. 

Anekdotai ir gyvenimas ėjo koja kojon

Istorikas, Vilniaus universiteto docentas Algirdas Jakubčionis portalui tv3.lt sakė, kad L. Brežnevo valdymo laikotarpis be kitų dalykų pasižymėjo anekdotais apie sovietinį lyderį.

„Tiek anekdotų, kiek sukurta apie L. Brežnevą dar nėra buvę“, – juokėsi istorikas, paaiškinęs, kad ne iš gero gyvenimo sovietiniai žmonės kūrė graudžiai juokingas istorijas apie savo lyderį. 

„L. Brežnevo laikus galima skirstyti į kelis laikotarpius. Ankstyvasis laikas, tai momentas, kai dar mėginta daryti ekonomines reformas, priversti pramonės įmones duoti pelną. Taip pat reikalauta įvykdyti gamybos „planą“ ne tada, kai prekė pagaminama, bet tada, kai ji parduodama. Buvo siekiama pagaminti kuo daugiau tokių prekių, kurių reikia žmonėms“, – pasakojo istorikas.

REKLAMA

Anot jo, buvo laikas, kai įmonėms, kurios turėjo šiek tiek pelno, leido statyti vasarnamius, sanatorijas ir namus darbininkams. Tiesa, aukso amžius truko labai trumpai. 

„Jau 8-ojo dešimtmečio pradžioje šis reiškinys žlugo, jokių pelnų įmonės neturėjo. L. Brežnevo laikais paplito ir „prirašymų“ praktika, kai gamybos planas būdavo įvykdomas ant popieriaus, realybėje buvo gaunami medaliai ir ordinai, o prekių niekas niekada nematydavo“, – pasakojo Vilniaus universiteto docentas. 

L. Brežnevo laikais būta ir grandiozinių projektų. Tarkime, 8-ojo dešimtmečio pradžioje nutarta, kad reikia pumpuoti dujas iš Sibiro. 

L. Brežnevas

L. Brežnevas

„Tai kainavo bedieviškus pinigus, o ir technologijų nebuvo, todėl mašinas pirko iš Japonijos, kuriai sumokėjo itin daug. Dar vienas grandiozinis planas, kuris nepavyko, buvo noras pasukti Sibiro upes į pietus. Taip norėta drėkinti Azijos medvilnės laukus. Nepagalvota, kad upės teka pagal žemės sukimąsį. Tiesa, Aralo jūra buvo nukankinta, drėkinant begalinius medvilnės laukus ji ėmė ir išnyko“, – apie gigantomaniškus L. Brežnevo eros planus pasakojo istorikas. 

Kariniams reikalams Sovietų Sąjunga tais laikais skyrė apie 26 proc. viso savo biudžeto. JAV prezidentas Džonas Kenedis sakė, kad geras būdas palaužti sovietus – pradėti ginklavimosi varžybas. Jis buvo teisus. Sovietų Sąjungos ekonomika L. Brežnevo laikais ėmė lūžinėti, o vėliau ir visiškai palūžo. 

Bedantę to laiko ekonomiką iliustruoja ir anekdotas apie grūdus. Kaip sakoma anekdote, L. Brežnevas gavo geriausio agronomo vardą, kuris sėjo Sovietų Sąjungoje, o derlių nuėmė JAV ir Kanadoje.

REKLAMA

Taigi, net grūdus Sovietų Sąjunga pirko už vandenyno, o tai reiškė, kad socializmas savęs tiesiog nesugebėjo išlaikyti. 1982 metais buvo įvesta maisto programa, kuri skambėjo taip: „Per ateinančius metus sovietinius piliečius visiškai aprūpinti duonos ir pyrago gaminiais“. Visa tai vyko praėjus 50 metų po spalio revoliucijos.

Tokios programos rodė ekonominio žlugimo pradžią. Tuo pat metu Sovietų Sąjungoje po ilgo laiko imta branginti maisto produktus ir „prabangos prekes“. Brango kava, degtinė, kailiniai ir krištolas. Degtinė pabrango 50 kapeikų, tai buvo daug, nes bandelė kainavo 3 kapeikas, o pienas – 13 kapeikų. 

Sovietų Sąjungą smaugiant ekonominėms problemoms, suklestėjo melavimas ir tuščiažodžiavimas.

„Buvo nuolat giriamasi, kaip viskas puiku, L. Brežnevas viešai imtas vadinti „mūsų brangusis“, iš to kilo ir dar vienas anekdotas, kai paskambina telefonu L. Brežnevui ir sako: „Brangusis Leonidai Iljičiau, o šis susikuklinęs atsako, kam taip formaliai, galite mane vadinti tiesiog Iljičiumi“. Taip pamažu L. Brežnevas ėmė save garbinti, lygintis su Leninu.

Tais laikais viskas imta sieti su Leninu, esą gyvenimas yra toks, kokį Leninas ir prognozavo. Atsirado kelionės Lenino takais, ir panašios pramogos. Šias naujoves, žinoma, lydėjo nauji anekdotai. Teigta, kad atsirado muilas „Po Lenino vietas“ ir kvepalai „Lenino kvapas“. Žinant, kad Leninas pusę amžiaus gulėjo mauzoliejuje, sovietiniams žmonėms šie juokai tikrai patiko“, – pasakoja istorikas. 

Nemari Putino ekonomika: ką svarbaus yra išmokęs Kremliaus lyderis?

Nemari Putino ekonomika: ką svarbaus yra išmokęs Kremliaus lyderis?

Paskutinieji L. Brežnevo valdymo ir gyvenimo metai nebuvo lengvi. Jis du kartus sakė norįs atsistatydinti, bet tokie pat seni kaip jis Politinio biuro nariai to neleido. Tuo metu šalį valdė senoliai, Politinio biuro amžiaus vidurkis buvo apie 76 metus, jauniausias jame buvo komjaunuolių atstovas – 58 metų biurokratas, kurį kiti vadino „jaunuoliu“. 

REKLAMA

Prieš pat L. Brežnevo mirtį sklandė anekdotas, kad šis prasiplatino krūtinę tam, kad ant jos tilptų visi medaliai, o Maskvos Olimpiados atidarymo kalbą sakė skaitydamas olimpinius žiedus. Tiesa, L. Brežnevui mirus, jo vietą užėmė ne ką jaunesni Politinio biuro nariai, kurie mirė vienas paskui kitą, todėl laikas tarp 1982 ir 1985 metų yra vadinamas „ištaigingų laidotuvių penkmečiu“. 

Pirko „Fiat“, draugavo su Vakarais ir vėžinosi tankais Prahoje

Vilniaus universiteto istorikas Ramojus Kraujelis pasakojo, kad L. Brežnevo valdymo laikas buvo ilgas ir labai margas. Jis valdė 18 metų, o tai – ištisa epocha. Per tą laiką pasikeitė 5 JAV prezidentai, Sovietų Sąjungos užsienio politika matė šilto ir šalto.

L. Brežnevas 1964 metais į valdžią neatėjo vienas, jis ją dalijosi su Aleksėjumi Kosyginu, kuris tuo metu ėjo ministro pirmininko pareigas. Pirmiausia jie siekė keisti tą politiką, kurią vykdė Nikita Chuščiovas. 

„Padidėjo finansavimas sovietinei armijai, ginklavimosi varžybos niekur nedingo, bet siekta palaikyti ir gerus santykius su JAV, kitomis Vakarų šalimis. Laikas nuo 1969 iki 1975 metų tarptautiniuose santykiuose yra įvardijamas, kaip įtampos mažinimo metas, dar vadinamas „detantu“. Tai buvo vienas švelniausių Šaltojo karo laikotarpių, kai įtampa mažėjo, atsirado daug kontaktų tarp JAV ir Sovietų Sąjungos. Tarkime, sovietų ir JAV lyderiai L. Brežnevo valdymo laiku buvo susitikę net septynis kartus. Šių susitikimų metu siekta kontroliuoti branduolinius ginklus, drausti branduolinius bandymus, riboti strateginę ginkluotę“, – pasakojo istorikas R. Kraujelis. 

REKLAMA

L. Brežnevas

L. Brežnevas

Taigi, sovietams sekėsi bendrauti su Vakarais, bet štai su sovietinio bloko valstybėmis – ne. Čia valdžia slydo iš rankų, todėl griebtasi ginklų, į gatvės išvažiavo tankai. 1968 metais kilo Prahos pavasaris, pasibaigęs sovietine karine intervencija. Po Prahos pavasario suformuota „Brežnevo doktrina“, kuri reiškė, kad sovietai įves tankus į kiekvieną Rytų bloko valstybę, kuri sumanys priešintis sovietinei politikai. Ši doktrina galiojo iki pat 1989 metų. 

„Tiesa, L. Brežnevui galvą skaudėjo ne tik dėl sovietinių respublikų, bet ir dėl komunistinių kaimynių. Santykiai su Kinija buvo įtempti, būta net susišaudymų pasienyje. Prieš pat L. Brežnevo mirtį politinę lyderio ir Sovietų Sąjungos ramybę sutrikdė Lenkija. Ten ėmė formuotis „Solidarumo“ judėjimas, kuris parodė sovietinio bloko silpnumą. Visgi lenkams nebuvo lemta ištrūkti iš sovietų nagų, po 18 mėnesių „lenkiškojo eksperimento“ buvo įvestas karinis valdymas“, – svarstė Vilniaus universiteto dėstytojas. 

Baiginėjantis L. Brežnevo valdymui, į pabaigą ėjo ir „romanas su JAV“, kuris galutinai nutrūko 1979 metais sovietams įsiveržus į Afganistaną. Prasidėjus Afganistano karui konfrontacija tarp Rytų ir Vakarų augo itin greitai. Paskutinieji L. Brežnevo metai nebuvo lengvi, nors ligų kamuojamas lyderis to gal ir nepajuto. 

Sunki senstančio lyderio valdžios ranka jautėsi ne tik užsienio, bet ir vidaus politikoje. 

„Ilgas L. Brežnevo valdymas iki šiol vadinamas stagnacijos laiku, nors ne visą laiką L. Brežnevui taip nesisekė. Stagnuoti, lėtėti ir pilkėti Sovietų Sąjunga pradėjo nuo ekonomikos. Ėmė buksuoti šalies ekonominis vystymasis, karinėje srityje Sovietų Sąjunga vis dar buvo galinga, bet aprūpinti žmones paprasčiausiai produktais jau negalėjo. Stigo visko: maisto produktų, technikos, drabužių“, – sakė R. Kraujelis. 

REKLAMA

Kalbama, kad draugystė su Vakarais ankstyvesniame L. Brežnevo valdymo laikotarpyje buvo gerai apskaičiuota, ji leido atsikvėpti sovietinei ekonomikai, nusipirkti gerų idėjų. Iš Vakarų atkeliavo ir kai kurios technologijos: „Fiat“ koncernas pastatė gamyklą Toljatyje, todėl „Žiguli“ automobiliai buvo itališkas produktas, taip pat pirko televizorių gaminimo technologijas. Visgi pamažu šios draugystės išsikvėpė, o sovietinė ekonomika ėmė merdėti. 

„Sovietų Sąjunga nesugebėjo pagaminti patrankų ir sviesto vienu metu, ėmė stigti elementarių produktų. Maskva ir kiti didieji miestai dar galėjo pasigirti produktų įvairove, o štai mažesniuose miesteliuose nusidriekė eilės“, – sakė istorikas. 

Brežnevo bučinys

Brežnevo bučinys

Laisvių L. Brežnevo laikotarpiu taip pat nebuvo daug, valdžios reples jautė visi. Tiesa, represijų nebuvo imtasi, bet ir nereikėjo – administraciniai suvaržymai ir begalinė biurokratija padarė savo darbą. 

„Visgi tie, kurie sovietų sistemai nebuvo lojalūs, L. Brežnevo laikotarpiu neatsidurdavo Sibire, jiems leista pasitraukti į Vakarus. Taip į Izraelį išvyko nemažai žydų tautybės sovietinių piliečių, o į Vakarus – intelektualų, disidentų“, – vardijo istorikas. 

Pasak, R. Kraujalio, mirus L. Brežnevui, tapo aišku, kad reikia skubių pokyčių, bet dar porą metų jų nebuvo. Ir tik Sovietų Sąjungos vadovu išsirinkus Michailą Gorbačiovą pajudėjo „perestroikos“ ledai. Jie ir sudaužė Sovietų Sąjungą. 

jonė
2019-11-17 17:53:47
Ačiū uz tokį klestėjimą tuo metu. Visur buvo blogai, bet Lietuvoje buvo siek tiek geriau nei kitur, nes lietuviai darbštūs žmonės, o ir mokėdavo "prasisukti"
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Paslaptis 2019-11-20 05:25:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Rašytojo Solženycino(Nobelio premija) duomenimis.po 1917 m.Kremliaus komisarai (80% žydai) sunaikino 60 milijonų rusų.Brežnevas ir kiti buvo žydai,pakeitę pavardes.    ATSAKYTI
Ramas 2019-11-19 10:39:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Breznevas isvaro pas nauja amerikos prezidena Reigana. Cia visokios ceremonijos, banketai furšetai.
Ir vakare abiem atsibosta visos ceremonijos. Varo i baltuju rumu garaza, seda i limuzina ir i bara. Breznevas nu afigiet pas tave dangoraziai. Gatvese mergu, zmones viski geria, zolite ruko.
Ryte pasikelia po tusofkes, cia vek zakuske gera viskis. Breznevas isvarant namo Reiganu laukiu svieciuose. Ok, Reiganas. Ir po savaites reiganas maskvoj, vel abu tepa slides vakare i tusofke. Varo i kremliaus garaza seda i zapuka ( ušastika) ir kilometras belieka iki baro. Zapas uzgesta, breznevas ir taip ir anaip nesiveda zapas nors tu ka. Reiganas anu atidaryk priekini kapota zvakias paziuresiu. Pakelia kapota o ten variklio nera. Reiganas Breznevuj, nu afigiet pas tave vagiai. Vaziuojant varikli nupysi.
   ATSAKYTI
Ghh 2019-11-19 02:34:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Leonidas, kiek pamenu megdavo laižiakus sumest .gal čia seno protokolo dalis ?   ATSAKYTI
Gedas. 2019-11-17 17:30:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-17
Prie rusų Lietuva buvo vadinama "mažoji Ameriką", tada gyvenimas Lietuvoje klestėjo!    ATSAKYTI
jonė 2019-11-17 17:53:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Ačiū uz tokį klestėjimą tuo metu. Visur buvo blogai, bet Lietuvoje buvo siek tiek geriau nei kitur, nes lietuviai darbštūs žmonės, o ir mokėdavo "prasisukti"   
J. 2019-11-18 03:10:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Mums tada atrodė, kad Rytų Vokietija klestėjo, o Lietuvoje buvo ubagynas. Rytų vokiečiams taip pat atrodė Vakarų Vokietija, kurios jie iki šiol negali prisivyti.
Ir tokį atsilikimą nuo pasaulio "Gedas" vadina klestėjimu?  

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
REKLAMA
Klasė (nuotr. 123rf.com)
Prezidentas vėl žeria kritiką švietimo, mokslo ir sporto ministrui. Esą finansavimas švietimui auga, tačiau mokinių pasiekimai negerėja. Jam antrina ir Valstybės kontrolės bei ...
Kalėdinis Vilnius (nuotr. stop kadras)
Vilnius puošiasi – kai kurių Senamiesčio verslų savininkai kalėdiniams papuošimams negailėdami kloja tūkstančius, kiti išsisuka ir su keletu šimtų eurų. Nuo prabangios didybės, ...
Aurelijus Veryga (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seime skinasi kelią sveikatos apsaugos ministro siūlymas uždrausti parduotuvėse viešai eksponuoti tabako bei su juo susijusius gaminius ir įrenginius. Ministras siūlo, kad jų ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena.lt/Pauliaus Peleckio)
Premjeras teigia, kad Vyriausybė parengė subalansuotą ir visuomenės lūkesčius pateisinantį kitų metų biudžetą.  „Nepaisant viražų Seime, kurie vyksta dėl įvairių ...
Premjeras Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad remia Seimo priimtą įstatymą dėl mažesnės rinkimų kartelės. Seimas antradienį nusprendė nuleisti kartelę parlamento rinkimams iki 3 ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Negailestinga kritika Lietuvos švietimo sistemai: ruošiam pašalpų ėmėjus
DABAR RODOMA
Skvernelis apie skirtas lėšas: asfaltas nesibaigia ties premjero namais
DABAR RODOMA
Pasižvalgykite: gražiausios Vilniaus vitrinos, prie kurių nesustoti – neįmanoma
DABAR RODOMA
Užfiksuota, kaip iš „Achemos“ kyla dūmai
DABAR RODOMA
Į teismą atvesdintas moksleives Kaune užpuolęs užsienietis
DABAR RODOMA
Pamatykite, kaip Ryga pasipuošė Kalėdoms
DABAR RODOMA
2020 metų Lietuvos biudžetas: kieno dalis jau nuraškyta aišku ir šiandien
DABAR RODOMA
Gitanas Nausėda apie keliavimą į regionus: yra pasikartojanti problema
DABAR RODOMA
Klaipėda vis labiau stebina: Kalėdų Senelis – atnėrė vandeniu
DABAR RODOMA
Keičiama Klaipėdoje rasto negyvo kūdikio mirties galima versija
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų