Šiemet fiksuotas išaugęs sergamumas tymais – ne vienintelė jau, atrodo, turėjusios būti užmirštos ligos pakilimo grėsmė, įspėja medikai. Čia pat Lietuvos pašonės, kaimyninėje Latvijoje, nuolatos fiksuojami itin sunkios ligos – difterijos protrūkiai. Specialistų teigimu, tai – reali grėsmė ir mūsų šaliai, ypač kai skiepijimo apimtys yra taip sumažėjusios.

Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Asociatyvi nuotrauka (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Gydytojo infektologo prof. habil. dr. Alvydo Laiškonio teigimu, nuolatiniai difterijos protrūkiai Latvijoje stebimi jau kurį laiką. 

„Ir niekas negali pasakyti, kodėl taip yra. Kadangi tokie infekcijų protrūkiai „banguoja“ priklausomai nuo pasiskiepijimo apimčių, mes irgi turime pagrindo dėl to nuogąstauti. Negalime pasigirti aukštais skiepijimo rodikliais, tuo jau puikiai galima buvo įsitikinti įvykus tymų protrūkiui. Taigi realiai esame infekcijos protrūkio papėdėje“, – kalbėjo gydytojas. 

Jis pabrėžė, kad difterijos protrūkis galėtų būti daug baisesnis nei tymų. „Galimos komplikacijos sergant difterija yra daug sunkesnės. Infekcija gali baigtis pavojingu širdies raumens, inkstų uždegimu, būti daug liekamųjų reiškinių“, – pasakojo A. Laiškonis.

REKLAMA

Nors paskutinis ligos protrūkis Lietuvoje fiksuotas viso labo prieš 13 metų, o 7–8 metus apskritai nebuvo registruota nė vieno susirgimo, profesoriaus teigimu, ramūs jaustis negalime.

„Skiepas nuo difterijos yra įtrauktas į privalomųjų skiepų kalendorių, vėliau kas 10 metų būtina revakcinacija. Tačiau jei anuomet labai gerai skiepijome, o dabar gi situacija keičiasi“, – sakė profesorius.

Užkratą parvežti į Lietuvą labai paprasta

Tikimybės, kad difterija gali sugrįžti, neatmetė ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė.

„Yra ligos, kurias skiepais galima visiškai suvaldyti, tačiau yra tokios, kurias galima tik valdyti. Pavyzdžiui, difterija, stabligė yra valdomos ligos, bet jų nesuvaldysi iki tokio lygio, kad visiškai nebūtų sukėlėjo mūsų aplinkoje. Difterijos skiepas apsaugo nuo toksinų, kurie turi bakteriją, tačiau nuo pačios lazdelės, infekcijos sukėlėjos, neapsaugo“, – kalbėjo specialistė.

Antrindama profesoriui ji pabrėžė, kad norint to išvengti labai svarbus yra aukštas paskiepijimo lygis visuomenėje. 

„Visgi realybėje nėra taip, kaip norėtųsi. Tą patvirtino ir šių metų tymų protrūkis, kai skiepijimo apimtims nukritus žemiau nei 95 proc., buvo sudarytos sąlygos virusui pasiekti tuos asmenis, kurie neturi imuniteto. Visi tuomet puolė skiepytis nuo tymų tik baimės vedami. Tad jei tokiu mąstymu bus vadovaujamasi ir toliau, nieko nuostabaus, jei prasidėtų ir tokios ligos kaip difterija protrūkis“, – kalbėjo A. Razmuvienė.

REKLAMA

Daiva Razmuvienė

Daiva Razmuvienė

Ji prisiminė, kad 1995–1996 įvykus ligos protrūkiui iš pradžių infekcija net buvo sunkiai atpažįstama.

„Tačiau buvo skirta vakcina ir rudenį, kitų metų pavasarį buvo paskiepyta 1,5 milijonų Lietuvos gyventojų nuo difterijos ir stabligės“, – sakė ULAC specialistė.

A.  Razmuvienė pabrėžė, kad žinant mūsų šalies gyventojų pomėgį keliauti, užsikrėsti difterija ir ją parsivežti į Lietuvą yra labai paprasta.

„Ypač dėl to, kad šiuo metu skiepijimo apimtys yra nukritusios. Taigi, be abejonės, kaupiasi šiai ligai imli žmonių grupė. 

O infekcijos užkratą gali atvežti tiek nešiotojas iš Latvijos, tiek patys keliaudami galime atvežti. Beje, su šia problema susiduriamam ne tik Latvijoje, sergančių difterija yra ir Skandinavijoje, Pietų Europoje“, – aiškino ji.

Kokie simptomai išduoda?

Difterija – tai ūmi viena sunkiausių užkrečiamųjų infekcinių ligų, plintanti oro lašiniu būdu, pasižyminti dideliu mirtingumu.

Ligą sukeliančios bakterijos dažniausiai pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę (nosies, gerklės, ryklės, tonzilių ir viršutinę trachėjos dalį) rečiau pasireiškia akių, lytinių organų, odos ir žaizdų difterija.

Užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus – kosint, čiaudint, kalbant (oro lašiniu būdu) ar su odos opų išskyromis. 

Ligos simptomai paprastai pasireiškia per 2–5 dienas nuo užsikrėtimo (gali svyruoti nuo 1 iki 10 dienų). Kai kuriems difterija užsikrėtusiems asmenims jokie simptomai nepasireiškia, tokie žmonės vadinami ligos nešiotojais, nes jie gali difterija užkrėsti aplinkinius.

REKLAMA

Difterija prasideda ūmiai, iš pradžių simptomai panašūs į kitų bakterinių nosiaryklės ligų: pakyla temperatūra, skauda gerklę, ypač ryjant, būna silpna, sumažėja apetitas, pykina gali būti jaučiamas nemalonus kvapas iš burnos. 

Sergantiesiems asmenims gali būti sunku kvėpuoti, jiems patinsta kaklo limfmazgiai, vargina sausas kosulys. Kaklo patinimas paprastai yra sunki ligos forma. Difteriją nuo kitų ligų skiriantis požymis yra tirštos, pilkos gleivinės apnašos (plėvės) ant ryklės, tonzilių, gomurio. 

Ligos komplikacijas sukelia mikroorganizmo gaminamas toksinas, kuris su krauju patenka į visus organus. Toksino poveikiui ypač jautrios širdies raumens, inkstų, nervinio audinio ląstelės, todėl ligos eiga būna sunki ir neretai pasibaigianti mirtimi.

ULAC specialistai primena, kad efektyviausia difterijos profilaktika – vakcinacija.

Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami: 2, 4, 6 ir 18 mėnesių kūdikiai, 6 – 7 bei 15 – 16 metų vaikai. Vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiems rekomenduojamos kas 10 metų.

Skiepytis nuo difterijos valstybės lėšomis galima visiems, vyresniems nei 25 m. amžiaus, asmenims. 

na jo
2019-10-31 09:16:59
turbut lietuviai bandomieji triusiai kiekviena savaite kas nors puola reikia skiepitis ,kazi kiek tokiu durniu atsiranda ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Oooooo 2019-11-04 16:31:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kokia cia kalba, salia pat Lietuvos, gal zydu   ATSAKYTI
Xx 2019-11-03 12:57:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Privalomu skiepu neraaaa!! Jie tik rekomenduojami.
Uzsakytas straipsnis... Fake news   ATSAKYTI
Anzelmutė 2019-11-02 01:21:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bijokit ir kuo greičiau bėkit skiepintis! O kai dauguma susiskiepins paskleis virusėlį ir rodys ver žinias „MIRTINA LIGĄ ĮVEŽĖ IŠ LATVIJOS, SUSIRGO ŽMOGUS! GYDYMO NĖRA-SKIEPAI, PLAUKIT RANKAS IR VĖDINKIT PATALPAS, o sergant nuo bakterijos geblbsti tik antibijotikai”. Aš nesiskiepinsiu. Nenoriu. Dukrą paskiepinau ir visi šeimoj draugiškai persirgom kokliušo, kurio gydytoja nenorėjo pripažint, kol nepadarė tyrimu :))   ATSAKYTI
Paranormal.lt 2019-11-01 16:05:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pas mus gydytojai dabar yra pranašai. Jie žino viską jau į prie kas bus. Pasiskiepiji po to sako nepataikeme, ne tokia vakcina ture jo buti, gripas ne toks. O tada klausymas, kam skiepytis, jei jie nežino koks bus dar gripas... O gal žino... tada klausymas, kam tai naudinga. Nepastebėjote, senais lakais, buvo viena vakcina ir viskas, o dabar kiekvienais metais turi buti kitokia, kokios nesamonės...   ATSAKYTI
Bastilka 2019-10-31 23:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nori susirasti sau merginą vieną naktį? Sveiki atvykę į --- Bredhot.Com
   ATSAKYTI
Mama 2019-10-31 20:54:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Na kas rašo... Visi mirsim, bet ką jūs norit pasakyt, kad sirgs va vaikas kurio nors iš nusistačiusiu prieš skiepus neduok Dieve mirs ir ką pochui bus. Eikit n.... Ne tėvai tokie, o žvėrys. Ne tam skiepus sukūrė, kad grįžtų tokios ligos per glušus tėvus. Aš manau ne tėvai turi spręst, nes jie piktybiškai nesaugo savo vaikų nuo baisių ligų... Mačiau priimamajam kokliusu sergantį vaikiuka 2 metų atvežė motina leisgyvi dustantį baresi gydytoja, o ji žliumbia padekit... Galvot reikia prieš tai bepročiai jūs.    ATSAKYTI
Pelė 2019-11-01 13:57:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Teisingai, neskiepytų vaikų nepriimti nei į mokyklą, nei į darželį ir būtų klausimas išspręstas.   
Azelmutė 2019-11-02 01:10:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Paskiepinau davo dukrą 2 men nuo difterijos, stabligės ir kokliušo, nuo kurio atsirado dukrai konujunktivitas kartu su ausu uždegimu ir visi draugiškai viens po kito persirgom kokliušu :)) šik non tuos savo brudus  
Vaida 2019-10-31 15:38:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mažiau bangų kelkite, kai tik skiepų sezonas, tai ir pradeda...trydalioti.
Pareis farmacijai krachas...   ATSAKYTI
farm 2019-10-31 11:16:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nemalkit š., jei bus lemta, susirgsim ir neskiepyti ir skiepyti, tik neaišku kuris organizmas -skiepytas, begale skiepų, ar visai neskiepytas, geriau sugebes kovoti su liga.Visiškai aišku dabar, kodėl skalambija dabar skiepytis ir gąsdina, nes daugelis jau suprato kokią ''naudą'' gali atnešti skiepai, todėl juk mažėja ženkliai farmacijai biznis, o ir gydytojai galimai yra verčiami eskaluoti skiepytis, nes....patys suprantat:))Beje, niekas negali atmesti ir to, kad specialiai pamėtomos bacilos užkratui, ko žmonės šiandien tik nepadaro dėl pinigų, gaila, kad nevisi tą supranta, augina nesveiką mėsą, daržoves, vaisius, modifikuoja, tręšia be proto, kad gauti daugiau pinigų, neišimtis ir farmacija, jie gi nedirbs, jei niekas nesirgs:))   ATSAKYTI
... 2019-10-31 11:29:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
dirbu 20 metu ligoninej nesiskiepinau ne karto gydytojai ir tie nesiskiepijo o ligoniu ivairiu turejom ir nieko ,manau nuo imuniteto priklauso   
Jonas 2019-10-31 10:23:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Baily, žinoma mirsim visi. Bet ar būtina stengtis anksčiau...    ATSAKYTI
... 2019-10-31 11:34:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
o skiepo koplikacijom pasidomejot?galima ir nuo skiepo susirkt  
Jonas 2019-10-31 10:21:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Kvailiai nesiskiepija, nes neišmanėliai. Sukels epidemijas anksčiau ar vėliau. Juk ne veltui sakoma, žmonija pati susinaikins   ATSAKYTI
Vaida 2019-10-31 15:32:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai skiepykis, gal tapsi proto bokštu...asiliuk  
Jo 2019-10-31 10:18:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Kas per žmonės, kurie tyčia nesiskiepija. Užkrės mus visus. Į gardą tokius puspročius suvaryti, kol išmirs. Nors kitų neužkrėstų.    ATSAKYTI
Pasiskiepyk pats. 2019-11-01 23:23:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai neskiepytas gal ligas kišenėje nešiojasi ir jas barsto? Tuo pačiu metu pats būdamas sveikas...  
Jurga 2019-10-31 10:16:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vos nenumarinau savo vaiko. Mama dirbo medicinoje. Kadangi vaikas po skiepų porą dienų nekaip jausdavosi (taip turi būti, kol...), sugebėjau išvengti tymų skiepo. Tai susirgo vyresnis, merdėjo. Kitas jaunuolis susirgo 18 metų ir negalėjo nustatyti jam ligos. Mirė. Karste gulint išbėrė tymai. Besmegeniai neskiepija savo vaikų   ATSAKYTI
Išeitis 2019-10-31 10:13:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
nors minimalus imunitetas: paskui difterijas, meningokokus ir kt. neprilakstysi iš paskos   ATSAKYTI
2019-10-31 10:08:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Durniai. Ko čia juodinat Lietuvą. Nenori nesiskiepyk, jei triušis esi. Nesekit pasakų, kad kitas šalis aplenkia tos baisios infekcijos. Lietuva maža, todėl žinome apie kiekvieną"pirstelėjimą". Kitose šalyse turi ieškoti informacijos pats, jei rūpi šeimos sveikata ir nesi asilas   ATSAKYTI
DAIVA 2019-10-31 09:59:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Dar nesibaigia?! Nuo visko žmogus neapsisaugosi. Nežinai rytoj gali eiti gatve ir gali būti partrenktas arba mirti neaišku nuo ko. Suprantu reikia saugotis. Prižiūrėti save ir artimuosius. Bet paskutiniu metu tai atrodo kaip prekybos centras. Kasdien po nauja akciją.    ATSAKYTI
Bailys 2019-10-31 09:26:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Visi mirsim! Visi!!! Kas šiandien, kas rytoj, kas po dešimt metų. Bet visi! Nes mirtis - neišvengiama gyvybės palydovė.   ATSAKYTI
Eglė 2019-10-31 09:23:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Atidarė sienas kad laisvai visi važinėt galėtų dabar visas ligas parveža   ATSAKYTI
... 2019-10-31 09:56:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
uz sienu nera tokiu pavoju kaip cia ir nieks nesiulo skiepu ,ten nera nei tokiu baisiu gripu ir kiauliu masiskai nesjerdzia tik kazkaip lietuvoj viskas blofa ,gal formacininkai sudaro sutartis su firmom ir bando ant lietuviu vakcinas?vaikai vokietijoj gyvena nera girdeha jokiu pavoju ir nieks nesiulo skiepu  
Geras darbo pasiūlymas 2019-10-31 09:22:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Aš pasitraukiau iš darbo ir dabar. Aš uždirbu 139 USD / val. Iš namų dirbdamas šiuos paprastus namų darbus. Aš uždirbu 25 tūkstančius dolerių per mėnesį dirbdamas internetu 3 valandų parą. rekomendavau išbandyti. nieko neprarasite, tiesiog išbandykite šią svetainę ir uždirbkite kasdien ... Norėdami gauti daugiau informacijos

...................>>>>>>>>>> w­­w­­w.C­­a­­s­­h­­F­­l­­o­­w­­7­­7.C­­o­­m   ATSAKYTI
Vaida 2019-10-31 15:36:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Asile, susikišk savo uždarbius į gerą vietą...  
na jo 2019-10-31 09:16:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
turbut lietuviai bandomieji triusiai kiekviena savaite kas nors puola reikia skiepitis ,kazi kiek tokiu durniu atsiranda ?   ATSAKYTI
to na jo 2019-10-31 09:50:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Idomu kokia giesmele giedosit kai uzsikresit tuo nuo ko pabijojot skiepytis.  
Vaida 2019-10-31 15:39:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Neatsiranda, tai ir trydalioja per visus kanalus...  

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
poliklinika (nuotr. TV3)
Priešpaskutinę spalio dieną tyliai pakeitus motinystės išmokų tvarką, kai kurios mamos, kurioms gresia negauti motinystės išmokų, pasijuto persekiojamos. Naujienų ...
Gedimino kalne vykdomi stabilizavimo žiemai ir 2018 m. pavasariui darbai (nuotr. nacionalinio muziejaus)
Prieš daugiau nei 150 metų bajorai, dvasininkai ir jaunimas stojo prieš šimtatūkstantinę Rusijos imperijos kariuomenę. Ir nors daugelio jų svajonės dužo atsidūrus tremtyje ar ...
Sukilėlių muziejus (nuotr. stop kadras)
Lietuva ruošiasi išskirtinei, kai kurių istorikų šimtmečio įvykiu tituluojamai ceremonijai. Iškilmingų sukilėlių perlaidojimo apeigų išvakarėse į mūsų šalį jau atvyko ir ...
Laukiantis traukinys (nuotr. stop kadras)
Aiškėja daugiau skandalo „Lietuvos geležinkeliuose“ detalių. Dėl ant bėgių nuvirtusio didžiulio krano šį rytą buvo sutrikęs geležinkelio eismas iš Lietuvos į Rusiją. ...
Puola vilkai (nuotr. stop kadras)
Siaubas Kėdainių rajone. Į mokyklinį autobusą Krakių apylinkėse ankstyvą rytą skubančius vaikus išgąsdino šalimais lakstantys vilkai. Vilkų gaują ir dieną gretimame kaime matė ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų