Elektroninių cigarečių mėgėjų, kitaip vadinamų „veiperiais“, laukia neramūs laikai. Jei Seimas pritartų, nuo kitų metų liepos 1 d. būtų uždrausta rinkai tiekti elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles, jeigu nikotino turinčiame skystyje yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako skonį. Kitaip tariant, baigtųsi dabar itin populiarių vaisių ir kitais maloniais aromatais pagardintų elektroninių cigarečių era. Gydytojai taip pat turi, ką pasakyti apie vaisiais ir uogomis kvepiančias el. cigaretes.

Tokias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas įregistravę Seimo nariai konservatoriai Mykolas Majauskas ir Vytautas Kernagis tvirtina, kad tokiu būdu elektroninės cigaretės taptų mažiau paklausios būtent tarp nepilnamečių, kuriems įvairūs aromatizuoti rūkymo produktai yra itin patrauklūs.

Įstatymo projekte teigiama, kad Lietuvoje sparčiai populiarėja tradicinių tabako produktų, tokių, kaip cigaretės, pakaitalai, ypač elektroninės cigaretės.

REKLAMA

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, kaitinamojo ir kito rūkomojo tabako pirmąjį šių metų pusmetį parduota beveik penkis kartus (376 proc.) daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

Mykolas Majauskas

Mykolas Majauskas

Anot projekto iniciatorių, elektroninių tabako alternatyvų patrauklumas gali būti aiškinamas keliais aspektais.

Pirma, manoma, jog garinamo ar kaitinamo tabako priemonės yra mažiau kenksmingos sveikatai negu deginamų tabako produktų vartojimas.

Antra, elektroninės priemonės leidžia išvengti kai kurių neigiamų, su deginamu tabaku susijusių nepageidaujamų poveikių, tokių kaip nemalonus tabako kvapas rūkant ar baigus rūkyti.

Trečia, elektroninės cigaretės rūkančiuosius įgalina vartoti itin platų spektrą produktų su kvapiosiomis medžiagomis, kurios rūkymo procesą daro malonesniu ir potencialiai įvairesniu, nei cigaretės.

„Dėl šių priežasčių, elektroninės cigaretės yra populiari alternatyva norintiems ilgainiui mesti rūkyti ar ieškantiems galimai mažiau už tradicinius deginamo tabako produktus žalingo rūkymo būdo. Tačiau būtina turėti omenyje, jog tos pačios priežastys elektronines cigaretes daro itin patraukliu pasirinkimu ir nepilnamečiams“, – teigiama įstatymo pakeitimo aiškinamajame rašte.

Pabrėžiama, kad siekdamos kovoti su rūkymo plitimu, tokius ribojimus jau įvedė Suomija (2016 m.), Estija, Mičigano ir Niujorko valstijos JAV (2019 m.), taip pat diskutuojama dėl aromatizuotų nikotino skysčių uždraudimo JAV federaliniu lygiu.

„Kabliukas“ nepilnamečiams?

Mokinių sveikos gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) pateikiami duomenys išties kelia nerimą. Elektronines cigaretes 2018 m. rūkė 38,5 proc. penktų, septintų ir devintų klasių mokinių. 2014 m. – 24 proc. tyrimo metu, per pastarąsias 30 dienų elektronines cigaretes nurodė rūkę 17,9 proc. tyrimo dalyvių (5 proc. penktokų, 18 proc. septintokų, 31 proc. devintokų).

REKLAMA

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas dr. gydytojas toksikologas Robertas Badaras patvirtino, kad įvairūs rūkalų aromatai paskatina jaunuolius pradėti rūkyti.

Robertas Badaras

Robertas Badaras

„Įrodyta, kad įvairūs malonūs skoniai yra priežastis, kodėl jaunimas yra labiau linkęs į šituos produktus, o ne tradicines cigaretes. Neatsitiktinai nuo kitų metų Europa uždraudžia mėtinio skonio cigaretes, nes jų metabolizmas veikia per tuos pačius „vartelius“ kaip ir nikotinas ir, jeigu imti atskirą dozę, galimos labai nemalonios komplikacijos. Iš esmės įvairių skonių skysčio užpildus turinčios elektroninės cigaretės veikia kaip „kabliukas“, kad jaunas žmogus pradėtų rūkyti, o toliau įsijungia jau kiti priklausomybę sukeliantys mechanizmai“, – kalbėjo gydytojas.

Jis pridūrė, kad dar prieš kelis metus paskelbti duomenys, kad elektroninių cigarečių užpildas kartais yra naudojamas ir psichoaktyvioms medžiagoms vartoti.

R. Badaras atkreipė dėmesį, kad elektroninės cigaretės dar yra gana naujas produktas rinkoje ir jų komplikacijos nebuvo žinomos.

„Tačiau šį mėnesį Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centras gavo labai rimtus duomenis, kad dėl to yra fiksuota 380 plaučių pakenkimų ir net 6 mirtys. Tai – labai rimtas signalas medikų bendruomenei”, – įspėjo toksikologas.

Stokojama dėmesio priklausomybės gydymui

Šeimos gydytoja, psichoterapeutė ir pagalbos metantiesiems rūkyti specialistė Viktorija Andrejevaitė atkreipė dėmesį, kad elektroninės cigaretės yra pripažintos kaip turinčios mažesnę žalą nei įprasti rūkalai, jei mesti rūkyti nesiseka taikant klasikinius būdus.

REKLAMA

„O maisto papildai, kurie yra dedami į e.cigaretes, yra tie patys, kuriuos naudojame ir maisto pramonėje, produktuose, kuriuos įsigyjame parduotuvėse. Tad kvapiosios medžiagos sukelia daug mažesnę riziką, nei kitos medžiagos, esančios cigaretėse, – smalkės ir dervos“, – sakė medikė.

Jos manymu, tai nėra ta vieta, kur reikėtų ieškoti draudimų.

„Taip, viso pasaulio gydytojai ir mokslininkai svarsto dėl dilemos: suaugusiems, kurie nesugeba mesti rūkyti, būtų prasminga pamąstyti apie cigarečių garinimą, bet vaikams ir paaugliams tai yra pavojingas dalykas, nes taip jie gali lengvai priprasti prie nikotino, kuris keičia tam tikras smegenų molekules, ir tapti priklausomi nuo rūkymo“, – aiškino V. Andrejevaitė.

Rūkymas

Rūkymas

Tačiau ji pridūrė, kad esama mokslinės medžiagos, kuri rodo, kad tie paaugliai ir vaikai, kurie eksperimentuoja su el. cigaretėmis, nebūtinai pereina prie įprasto rūkymo.

„Tai šiek tiek guodžia, tačiau nemažina tos problemos, kad rūkalai vartojami ieškant saviraiškos būdų, mažinant nerimą ir sprendžiant kitas šio tarpsnio problemas“, – sakė psichoterapeutė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad daug didesnė problema, kad šalyje apskritai stokojama gydymo nuo priklausomybės rūkymui strategijos.

„Šeimos gydytojai, psichologai neturi žinių, kaip dirbti saugiai nutraukiant vaistus, nėra tinklo, kur nukreipti pacientus, yra tik vienas pagalbos metantiems rūkyti kabinetas. Pastangos turėtų būti, kad kompensuotų vaistus, kurie reikalingi gydantis priklausomybę nuo tabako, taip pat nors 6 grupines ar individualios veiklos terapijas“, – akcentavo V. Andrejevaitė.

Portalas tv3.lt jau rašė, kad paauglių „veipinimas“ tampa didele problema, tačiau ją suvaldyti trūksta teisinių svertų.

Drups
2019-09-17 18:57:00
Idiotai jūs. Kai aš augau vaikai tokių metų jau paprastas cigaretes rūkydavo. Dabar bent jau elektronines skonines rūko. Jų negali įsigyti jeigu tau ne 18. Moksleiviai vistiek perka nelegaliai. Uždrausit, vistiek ras kur gaut. Ir tada neis į biudžetą mokesčiai nuo pardavimų. Jeigu uždrausit, išvis pereis prie žolės, nes jos tikrai paprasčiau gauti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nežinomas 2019-09-17 23:34:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Debilai. Kas norės rūkys ar veipins, kad ir nuo gymimo. Kas nenorės vysą gyvenimą nebandys. Žmogus galį pats pasirinkti ko jis norį. O valdžią mes išrinkom, kad tarnautų, o nenurodynėtu kaip gyvent.   ATSAKYTI
Gimes LTSR 2019-09-17 21:41:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ko gero.... Bent žemės ūkį pakelsim...    ATSAKYTI
Gimes LTSR 2019-09-17 21:39:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Parduotuvė parduoda - verslas..... 18 - metais nusipirkęs per parduoda 13 - meciui - užsidirba, irgi verslas... Žodžiu.... Visiems gerai.... Lyginame į vakarus, Ameriką.... Vietoj besivystančio socializmo turime supuvusi kapitalizmą :-) ....    ATSAKYTI
Parūkiau 2019-09-17 21:32:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtina legalizuot kanapes, o rūkymus visokius, ir akoholius - uždraust.   ATSAKYTI
Gintaras 2019-09-17 20:05:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jų šitokiu debilu dar nebuvo prieš ką nors drausti reikėtų jiems patiems pažiūrėti į veidrodį ir kaip sako primest prie nosies ir pamastyt ką ir kaip jaunystėje rukę ar bandė rūkyt arai dabar jau visi šventuoliai....    ATSAKYTI
Nepilnametis 2019-09-17 19:54:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveiki, man yra 13 metų ir aš garinu. Skysčius gaunu tiesiog iš pardavėjų. Jiems svarbu užsidirbti. Draugas iš užsienio siunčiasi. Dar kiti gauna iš draugų, vyresnių. Tai čia ne skysčius stabdyti, o pardavėjus gaudyti reik.    ATSAKYTI
Jautrus neteisybei 2019-09-17 19:38:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nei kas cia mirs, kad nebegales rukyt nei ka! Jaunimas turi galvot apie sporta , o ne apie paveipinimus kazkokius. Ta ten kur per žinias rode vadova tu skysčiu ar kazkas ten toks. Bando vartyt kad cia gerai tie skysciai. Nors jis supranta kad jo veslas susįjes su mirtim ir ligom , kurias sukelia nikotinas ir visi tie garai. Jam negaila vaiku paugliu, jam svarbu verslas. Pučia dūmus i kamera. Tipo kietas. Suprasciau pastumtu stanga ar padžiabintu techniškai tvarkingai, ka ten jie nesupranta kad juokingai atrodo traukdami ir pūsdami tuos “vaisiu skonius”. O cia dumus pučia ir pasakoja pasakas. Uz tuos draudimus    ATSAKYTI
Nesvarbu 2019-09-17 21:30:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bet tu supranti ta kad vaikai prades cigaretes paprastas rukyt o kita dalykas čia kur visos komos ir mirtys buvo tai nuo thc medžiagu kuriose buvo skyciuose ir plius iš gatves buvo pirkta  
Zita 2019-09-17 19:28:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka dar uzdraus? Kazkaip reikia p.seimunams pasireikst protingo,kadencija gi i pabaiga   ATSAKYTI
Haroldas 2019-09-17 19:12:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam draust jei vaikai rūke tai ir toliau rūkys. Patys pasidarys to ,, Aromatinio skyščio" pilna receptų!!   ATSAKYTI
Petras 2019-09-17 19:06:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Legalius patvirtininačius aromatus jei uždraus tai nežinau tikrai jau seimas (neprotingas) nenoriu keiktis, tirk metu žmonės firbo iš to uždidirbinėjo duona o dabar nori atimti kad daugiau to nebūtu verslas nukentės, jei jo būtu verslas tikrai nenorėtu tokiu istatymo o dbr seimas tikrai per daug nesamoniu daro...   ATSAKYTI
Paulina 2019-09-17 19:05:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tuomet uždrauskit ir paprastas cigaretes rukyti.Manau nesazininga.Taip zinoma kraupu ziureti nepilnamecius vartojant tokius dalykus.Suagusiems reikia kenteti tai kad vaikai vartoja? As veipinu man 19metu,daug maloniau nei smirdancios rankos ir burna nuo cigareciu,bet kodel turiu kenteti del kitu zmoniu kurie viesai stotelese tai daro ar kur pilna zmoniu ko as nedarau nes suprantu kad kazkam gali nepatikti. Nuo žmogaus išprusimo priklauso.O tie kurie nevartoja aplomai panasiu dalyku jie nesupranta. Tereikia gerai visus apšviesti,o nepilnameciam pamoku metu pravesti pamoka apie tai kad aplinkiniam tai neaktualu ir kai busi atsakingas uz save tada galesi rukyti ar veipinti.   ATSAKYTI
Briedis 2019-09-17 19:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas cia protingai uzdraus legalius veipins skyscius pirktus is beleko sirgs mirs ir stai tu jau perki tabaka nes vape visiskai uzdraustas   
Haroldas 2019-09-17 19:02:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Galiu pasakyti tiek kad vistiek vaikai garins ir rūkys čia tas pats kaip iš alhoholio atimti buteli tai dbr elektronines aromatizuojančius aromatus jei uždraustu tai jie vistiek surastu kaip apeiti yra juodos parduotuvės kur gali parsiusti. Nesuprantu kam reikia uždrausti nukentės parduotuvės nuo tu durnu lietuvos įstatymu, o nebus jokios naudos.   ATSAKYTI
Dainius 2019-09-17 19:05:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Labai paprasta uzdraus legalius patikrintus aromatus visi pirks is nepatikimu pardaveju prades mirt sirgt tokiu budu bus galima visiskai uzdraust vape ir sekmingai sugryzt prie tabako  
Dainius 2019-09-17 19:01:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Bet kiek turi but durnas, kad nematyt amerikoj mirstanciu zmoniu del nelegaliai gaminamu skysciu tai dar sugalvojo uzdraust legalius aromatus kad visi pradetu pirkt nesamones ir mirt tada sakys va ziurekit kaip kenkia apsurdas   ATSAKYTI
Drups 2019-09-17 19:02:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
vava, būtent. Jie kaip visada atbulai - pradeda ne nuo priežasties o nuo pasekmės  
DAIVA 2019-09-17 19:00:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Uždrausti uždrausti ir dar kartą uždrausti.    ATSAKYTI
Jūratė 2019-09-17 18:58:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Uždrausti    ATSAKYTI
Ugnė 2019-09-17 18:57:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei ir uždraus e.cigaretes tai vistiek atsiras žmonių kurie jas platins nelegaliai
   ATSAKYTI
Magaiveris 2019-09-17 19:41:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Susimokes bauda viena kart antra kart ir pasibaigs. Cia jau skaitysis kontrabanda, baudoa tikrai nebus mažos  
Paulina 2019-09-17 18:57:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mano manymu kievienas žmogus turi teise daryti tai ka nori.   ATSAKYTI
Drups 2019-09-17 18:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idiotai jūs. Kai aš augau vaikai tokių metų jau paprastas cigaretes rūkydavo. Dabar bent jau elektronines skonines rūko. Jų negali įsigyti jeigu tau ne 18. Moksleiviai vistiek perka nelegaliai. Uždrausit, vistiek ras kur gaut. Ir tada neis į biudžetą mokesčiai nuo pardavimų. Jeigu uždrausit, išvis pereis prie žolės, nes jos tikrai paprasčiau gauti.   ATSAKYTI
Stefanija 2019-09-17 18:55:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Uzdrausti   ATSAKYTI
Gediminas 2019-09-17 18:55:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aš prieš tokius dalykus gali ir uzdraust.!   ATSAKYTI

Top Video

Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
REKLAMA
Remigijus Šimašius (Fotobankas)
Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą, konstatavo Generalinė prokuratūra. Ketvirtadienį ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Prezidentas Gitanas Nausėda žaidimu vadina parlamente vykstančius procesus dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio. „Man atrodo, žaidimus geriau komentuoja Robertas ...
Antanas Matulas
Seimo daugumai ignoruojant teisines normas ir balsavimu priimant Seimo statuto neatitinkančius sprendimus, reikėtų pradėti rinkti parašus dėl parlamento paleidimo, teigia ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. stop kadras)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis sako neabejojantis, kad kitą antradienį Viktoras Pranckietis bus atstatydintas. Taip pat ...
gaisras Alytuje (nuotr. Raimundo Maslausko)
Aplinkosaugininkai atliks neplaninį Alytuje užsidegusios padangų apdirbimo įmonės „Ekologistika“ patikrinimą, ketvirtadienį pranešė Aplinkos apsaugos departamentas. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų