Naujai patvirtintas premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad siekiant didesnio valstybės biudžeto, bus siūloma apmokestinti taršius automobilius ir išplėsti nekilnojamojo turto (NT) mokestį. Tačiau ar būsimiems mokesčiams pritars Seimas?

(nuotr. Broniaus Jablonsko)

(nuotr. Broniaus Jablonsko)

Liepos pabaigoje prezidentas Gitanas Nausėda Seimui pateikė svarstyti S. Skvernelio kandidatūrą į ministrus pirmininkus. Atsakydamas į parlamentarų klausimus, laikinasis Vyriausybės vadovas pripažino, kad siekiant prezidento žadėtos gerovės valstybės, bus svarstomi nauji mokesčiai.

„Iš esmės mes turėsime priiminėti sprendimus, kas yra susiję su mokesčiais, kurie tiesiogiai neįtakoja mūsų fiskalinės drausmės ir išlaidavimo. Tai yra tie patys nekilnojamojo turto mokesčiai, ekologiniai mokesčiai, susiję su transporto sritimi, ir mes esame pasirengę įvedinėti, pristatyti.

Kol kas tai yra galbūt daugiau skatinančios priemonės, kad pirmiausia būtų siekiama tų tikslų, kas susiję su aplinkos tarša, tačiau tos priemonės taip pat leis generuoti į valstybės biudžetą ar rinkliavų forma, ar tiesioginių įplaukų į didesnes pajamas forma, kaip mes įvardinsime, ar tai bus mokestis, ar tai bus rinkliava, tai jau yra detalės, bet tuos žingsnius neišvengiamai turėsime daryti, nes iš nieko niekur niekada nebūna“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo S. Skvernelis.

REKLAMA

Kad ir ką Vyriausybė nuspręstų dėl automobilių ir NT apmokestinimo, įstatymai įsigaliotų tik tuo atveju, jeigu juos priimtų Seimas. Taigi, jų ateitis priklausys nuo parlamentinių frakcijų balsavimo.

Santūrūs opozicijos vertinimai

Seimo opozicijos lyderė, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen neigiamai vertino Vyriausybės planus apmokestinti taršius automobilius ir išplėsti NT mokestį.

Viktorija Čmilytė-Nielsen (nuotr. Fotodiena.lt)

Viktorija Čmilytė-Nielsen (nuotr. Fotodiena.lt)

„Kiek frakcijoje mes esame kalbėję, tai labai skeptiškai vertiname tokius planus. Viena vertus, dėl to, kad jie nėra ir aiškiai suformuluoti. Kiek matėme, tą idėją premjeras išsakė Seime iš tribūnos tą dieną, kai turėjo būti tvirtinamas, kai dėl jo turėjo būti balsuojama.

Bet iš tikrųjų tada aiškiai nebuvo pasakyta, ar eina kalba apie visų automobilių apmokestinimą, ar ypatingai taršių, ar dyzelių, atvežamų iš užsienio. Žodžiu, pirmiausia trūksta aiškumo“, – komentavo politikė.

Antra vertus, anot jos, frakcija iš principo nepritartų tokiems naujiems mokesčiams, kurie sunkia našta gultų ant skurdžiausiai gyvenančių žmonių pečių. Esą ir dėl NT mokesčio išplėtimo maža aiškumo.

„Mes, kaip frakcija, kaip partija labiau pasisakytume už tai, kad būtų naikinamos visos mokestinės landos ir išimtys, kurių Lietuvoje yra dešimtys, šimtai ar tūkstančiai ir kuriomis kasmet naudojamasi labai daug. Manome, tuo keliu turėtų būti einama. Būtent „gyvulių ūkio“ naikinimo, o ne naujų mokesčių įvedimo keliu“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vadovas Gabrielius Landsbergis taip pat pasigedo konkretumo dėl būsimų mokesčių.

REKLAMA

Politikas Gabrielius Landsbergis (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Politikas Gabrielius Landsbergis (Paulius Peleckis/Fotobankas)

„Šiuo metu nėra jokių oficialiai vyriausybės pateiktų ar Seime užregistruotų projektų, todėl sunku būtų vertinti atskiras pareigūnų kalbas ar pasisakymus, nematant aiškaus pagrindimo ir skaičiavimų.

Diskusija apie tokius mokesčius iš Vyriausybės pusės turėtų prasidėti pirmiausiai pateikiant aiškius argumentus ir skaičiavimus, kokių tikslų vyriausybė tokiais mokesčiais siektų ir koks planuojamas pasiekti efektas. Dabar nėra apie ką kalbėti ir ką vertinti, kai net Vyriausybės viduje nėra aiškaus supratimo ir sutarimo“, – komentavo konservatorių vadovas.

NT apmokestinti reikėjo seniai

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Julius Sabatauskas pripažino, kad jo atstovaujama frakcija kol kas nesvarstė naujų mokesčių, nes čia esą „tik šnekos“, frakcija išsakys savo nuomonę, kai tik projektai bus registruoti ir pateikti. Tačiau, jo nuomone, kai kurie Vyriausybės minimi mokesčiai seniausiai turėjo būti įvesti.

„Šiaip tai NT apmokestinimo klausimas, tiesą sakant, labai smarkiai vėluoja. Atsimenate, buvo tas NT bumas dar prieš krizę. Prieš kokius 15 metų. Tuo metu reikėjo įvesti tą mokestį. Ką jis reguliuoja? Jis ne tik duoda pajamų į biudžetą, bet iš esmės tam tikra prasme reguliuoja rinką“, – kalbėjo politikas.

Julius Sabatauskas

Julius Sabatauskas

Anot jo, nemažai žmonių turi NT daug įsigiję ir jį naudoja komerciniais tikslais nuomodami ar prekiaudami. Dėl to kartais stebimasi, kodėl Vilniuje kuklus butas būna brangesnis nei apartamentai Ispanijos kurorte.

REKLAMA

„Kainos yra žvėriškos, iš tiesų sunkiai įkandamos, ypač jei kalbėtume apie jaunas šeimas. Kokias bevystytum valstybines programas dėl paramos šeimai būsto įsigijimui, vis tiek kai kaina užkelta, ta parama praktiškai nuskęsta toje kainoje ir žmones vis tiek moka didelis pinigus netgi su valstybės parama“, – sakė J. Sabatuskas ir pridūrė, kad NT mokestis galėtų padėti reguliuoti socialinę atskirtį.

Parlamentaras teigė suprantantis, kad taršių automobilių mokestis egzistuoja pasaulio ir Europos šalių, tad ir Lietuvoje veikiausia yra neišvengiamas:

„Bet iš kitos pusės, jo įvedimas būtų didelė socialinė problema. Taršiausius automobilius turi skurdžiausiai gyvenantys žmonės, jų automobiliai 15–20 metų senumo ir, aišku, jie patys seniausi. Jie neišgali įpirkti naują automobilių, kuris atitinka „Euro 5“ arba „Euro 6“ standartus dėl išmetamųjų dujų. Tai praktiškai lazda su dviem galais.

Aš skatinčiau vyriausybę, kad ji labiau imtųsi ne tik tokių, bet ir skatinamųjų priemonių, apie ką prabilo į pareigas paskirtas naujasis aplinkos ministras.“

Vis dėlto Seimo narys svarstė, kad dabar minimos galimos skatinimo priemonės tėra lašas jūroje. Dėl jų gyventojai vargiai persės iš senų taršių dyzelinių automobilių į naujesnius ir mažiau taršius. Tačiau skatinamosios priemonės turėtų būti.

Ramina, kad šiemet nebus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis teigė, kad jo atstovaujama frakcija nėra svarsčiusi automobilių ir NT apmokestinimo.

Jonas Jarutis (nuotr. Fotodiena.lt)

Jonas Jarutis (nuotr. Fotodiena.lt)

„Yra tik premjero žinia, kad galbūt bus teikiamas. Kai turėsime daugiau žinių, apie ką, koks tas mokestis, už ką, kaip, tada ir svarstysime. <...> Biudžeto pajamas, žinoma, reikėtų didinti, bet nebūtinai tai turi būti tos sritys, yra daugiau. Tačiau nenorėčiau diskutuoti, nes šitoje vietoje frakcijoje nesame aptarę. Yra kalbama ir apie automobilių, ir NT, prekybos tinklų ir bankų, visokių yra galimų šaltinių.“

REKLAMA

Parlamentaras teigė nesakantis, kad frakcija nesutinka su tuo, kad reikia mažinti taršą, tačiau kalbant apie automobilių mokestį, reikia žinoti daugiau detalių, koks jis gali būti, kokia europinė praktika.

„Yra taršos, yra ekologinis mokestis, kažkurį kažkada vis tiek turėsime neišvengiamai pasirinkti“, – sakė LVŽS atstovas ir pridūrė, kad kovoti su tarša reikėtų ne tik mokesčiais, bet ir skatinamosiomis priemonėmis.

LVŽS vadovas Ramūnas Karbauskis viešai yra kalbėjęs, kad dabartiniai automobilių savininkai gali būti ramūs: „Galiu patikinti visus Lietuvos žmones, kad jokio bandymo apmokestinti transportą, kurie jau dabar yra nupirkti ir žmonių naudojami, nėra planuojama. Šnekama apie ateitį, naujai įsigyjamus automobilius, apie tai, kaip skatinti automobilių įsigijimą, kurie mažiau terštų.“

R. Karbauskis tvirtino, kad mokesčiu siekiama nepabloginti situacijos socialiai jautriausioms visuomenės grupėms, tačiau įstatymo projekto kol kas nėra.

„Galbūt bus kažkokia iniciatyva, kad perkant mažiau taršų automobilį bus mažesni mokesčiai. Bet tai nebus drastiška, tai tėra žengimas į tam tikrą tvarką, kad žmonės turėtų interesą pirkti mažiau taršius automobilius“, – yra kalbėjęs R. Karbauskis.

Jis svarstė, kad jeigu įstatymas dėl taršių automobilių ir būtų priimtas, jis greičiausiai įsigaliotų tik nuo kitų metų vasaros.

Patarėjas abejoja, ar šis Seimas spės

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas portalui tv3.lt prieš kurį laiką sakė, kad dėl naujus mokesčių įstatymų projektus rengs Finansų ir Aplinkos ministerijų specialistai.

REKLAMA

„Kiekvienais metais būna įvairiausių siūlymų ir ministrų kabinetas sprendžia, kas bus teikiama Seimui. Pavyzdžiui, pernai tai buvo kiek sumažinta NT mokesčio kartelė ir siūlymas dėl antrojo būsto apmokestinimo, kuris Seime mirė. Kas bus teikiama šiemet, dar neaišku, dėl to ir nėra paskelbti jokie įstatymų projektai.

Esu tikras, kad ir premjeras neturi jokių galutinių siūlymų, nes ir ministerijos komentuoja juos skirtingai. Ką jau kalbėti apie politinius sprendimus“, – paaiškino patarėjas.

Jo teigimu, labai tikėtina, kad artėjant kitų metų rinkimams jokie radikalesni siūlymai dėl mokesčių pakeitimų Seime nesulauktų pritarimo. Taigi, dabartinės diskusijos apie tai ir yra tik diskusijos. Tiek Aplinkos ministerijos vadovybės, tiek premjero svarstymai gali būti tik bendro pobūdžio.

„Gal, ir tik gal, vienkartinis mokestis perkant taršius automobilius atsiras. Tai buvo pernai svarstoma. O kokius siūlymus rudenį teiks ministerijos, reikėtų klausti jų pačių.

Galų gale nauji mokestiniai įstatymai gali įsigalioti tik praėjus pusmečiui nuo jų priėmimo. Pavasario sesija jau baigiasi, o jeigu įstatymai būtų priimti rudenį, tai labai tikėtina, kad ir taip įsigaliotų tik 2021 m., o tai reiškia naują Seimą ir naujus sprendimus“, – komentavo S. Malinauskas.

Petras
2019-08-16 06:32:19
Pirmiausiai mokesčiai turi būti didinami pralobusiems prichvatizatoriams ,kurie turi daug NT. Nubuožinimo įstatymas( neteisėtai įsigyto ) Lietuvoj priimtas seniai ,bet nuo jo išsisukama. To pasekoj jauni žmonės ,daugumoj šeimos suvaryti į užsienio bankų kišenę ir priversti emigruoti. Biedniokams žadama apmokestint taršius automobilius, nes naujesnių jie neįperka? Prichvatizatorius ir jo švogeris valdžioj vėl bando mulkinti rinkėjų daugumą?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
As 2019-08-17 23:11:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Elektromobilis daugiau terstu baterejos degimo atveju.Uz dyka duotu neiciau vaziuojanti tiksinti bomba avarijos atveju.Nier pilnai iki galo isstudijuota.   ATSAKYTI
As 2019-08-17 23:09:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Elektromobilio niekad nepirkciau jau geriau dyzelis ar benzas.Batereja sprogtu ir pats kartu.Butu amen.Niekas neisgelbetu.Kur baterejas deti kaip mirtu.Jei sviltu dydesne tarsa.Nepatikimas automobilis.Vieni minusai.   ATSAKYTI
Kleopatra 5 2019-08-17 12:46:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aukso zodziai   ATSAKYTI
Nesvarbu 2019-08-17 07:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Klausimas automobiliai orą teršia sutinku. Bet kaip apmokestins viską kaip ta orą išvalys? Iškarto duosiu ir atsakymą oro niekas neisvalys o pasididins seimunai prakeikti sau algas    ATSAKYTI
ELS 2019-08-17 00:50:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apmokestinkite gymima (nes jei moteris gimdo ji jau pagimdo teršėje). Apmokestinkite bevaikius (nes jie nepagimdė teršėjo). Apmokestinkite pilieti( nes jis per mažai terše).
Tai gal uždėkite mokesčius visiems piliečiams ir jie visi emigruos iš Lietuvos ir nebus kam išlaikyti Kabauskio ir jo ministrų.
Nesuprantu kam žmonės už tokius balsuoje, o paskui keikia kokius išsirinkote tokius ir turite.
Aš niekada už juos nebalsavau ir nebalsuosių.
Pencininkai irgi tūrėtų pagalvot. Ką jie jums pasiūlė ir ką davė? O gi nieko.
Kova su alkoholiu irgi nelaimėta ir nelaimės. Nes yra kaimyninės valstybės kur alkoholis trčdaliu pigesnis.
O Karnauskis ir Verygsa mums nepavyzdys. Kas gėrė tasir gers.   ATSAKYTI
Marytė iš Pabradės 2019-08-16 23:54:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pasiūlymas sėdintiesiems aukštai: Jei norite apmokestinti automobilius ir NT ,apmokestinkite šeimos antrą ,trečią ir tt.automobilius,nes tai jau prabanga,taip pat ir NT.Vienas namas,vienas butas ,kitus apmokestinkite.Štai jums ir pinigai.   ATSAKYTI
Taip 2019-08-17 11:19:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
.  
Linka 2019-08-16 23:20:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kie nori tiek surink biudžetą vistiek iš taško nenaudingai ir kiek iš vagia    ATSAKYTI
Pilietis 2019-08-16 10:04:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Susimažinkit savo atlyginimus, pirkitės patys automobilius, kurą tuomet mažiau losite. Jau gana apeinat visus įmanomus ir neįmanotus įstatymus dėl nekilnojamo turto. Nežinot jau patys, kaip dar galima išsunkti tą paskutinį centą iš žmogaus.   ATSAKYTI
Lt 2019-08-16 08:25:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kazkada ES Lietuvos finansine padeti apibudino taip:" biudzeta surenkat gera, bet islaidos dideles"...kazin uzuot rinke ir galvoje naujus mokescius, nenorit susimazinti savo islaidu..bent per puse sumazinti seimo..ar vietoj 4 patareju koki 1 palikt...jei zmogus eitu i darba ir jam 4 patarejus reiktu priimt, kazin ar normalus darbdavys toki samdytu..greiciausiai pagalvotu, kad kandidatas visiskas asilas, jei tiek pagalbos reik...manau reiktu pradeti taupyti, o ne dar labiau smaugti zmones   ATSAKYTI
Taip 2019-08-16 09:52:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Teisingai , reikia mažinti valdymo išlaidas visur : Seime ,prezidentūroj ,savivaldybėse. Dabar visur privisę padėjų, patarėjų, paspyrėjų  
Petras 2019-08-16 06:32:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Pirmiausiai mokesčiai turi būti didinami pralobusiems prichvatizatoriams ,kurie turi daug NT. Nubuožinimo įstatymas( neteisėtai įsigyto ) Lietuvoj priimtas seniai ,bet nuo jo išsisukama. To pasekoj jauni žmonės ,daugumoj šeimos suvaryti į užsienio bankų kišenę ir priversti emigruoti. Biedniokams žadama apmokestint taršius automobilius, nes naujesnių jie neįperka? Prichvatizatorius ir jo švogeris valdžioj vėl bando mulkinti rinkėjų daugumą?   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad NATO parengtam atnaujintam Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planui jokių politinių kliūčių nebėra, o tolesnės ...
automobilis (nuotr. stop kadras)
Jau mėnesį valdžios mokamos tūkstančio eurų kompensacijos už mažiau taršų automobilį lietuvių nevilioja. Su šia išmoka Aplinkos ministerija vylėsi bent kiek apvalyti šalies ...
Dėstytojų protestas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Penktadienį tebesitęsiant Vilniaus universiteto (VU) tyliam dviejų dienų protestui, Vytauto didžiojo universiteto (VDU) atstovai kviečia ir kitas aukštąsias mokyklas ...
Eismo pakeitimai  (nuotr. Organizatorių)
Sostinės Ukmergės gatvės A juosta važiuoti galės viešasis transportas, elektromobiliai, taip pat nuo šios savaitės sugrąžinamas taksi judėjimas. Tyrimas ir rezultatų analizė ...
Sveikatos apsaugos ministerija (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos padėjėja Asta Beinoravičiūtė viename populiariame socialiniame tinkle dalinasi savo aktų nuotraukomis. Sveikatos apsaugos ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
DABAR RODOMA
Dalinamos 1 tūkst. kompensacijos už automobilį: suskaičiuota, kiek žmonių kreipėsi
DABAR RODOMA
Avarija sostinėje: po smūgio automobilis atsidūrė ant šaligatvio
DABAR RODOMA
„La maistas“ komanda ir visa TV3 televizija siunčia palaikymą Cololo šeimai
DABAR RODOMA
Anykščiai meta iššūkį visoms žaliaskarėms: bus metalinė ir ant vandens
DABAR RODOMA
Surengė perėjų reidą: rezultatai itin liūdni
DABAR RODOMA
Ornitologai įvertino Kauno priemones išvyti varnoms: padės tik trumpam
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ pirmieji užkulisiai: komandos nerimas ir žiūrovų vertinimas
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų