Jeigu pensinio amžiaus sulaukę gyventojai dėl kokių nors priežasčių laiku nepateikia prašymo skirti pensiją ar jos mokėjimą nukelti, dalį pinigų praranda negrįžtamai. Ministerija laikosi nuostatos, kad pensija yra žmogaus teisė ir jis jos turi paprašyti laiku.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Pagal dabar galiojančią tvarką, asmuo įgyja teisę gauti senatvės pensiją, kai jis atitinka visas šias sąlygas:

1) sukanka šio įstatymo nustatytą senatvės pensijos amžių, kuris iki 2026 m., kai pasieks 65 metus;

2) turi minimalųjį 15 metų stažą.

Kreiptis dėl pensijos paskyrimo galima prieš 3 mėnesius iki teisės gauti pensiją atsiradimo arba bet kuriuo metu po teisės gauti pensiją atsiradimo.

Jeigu žmogui neskiriama išankstinė pensija ir jis neprašo nukelti jos skyrimo, tai paprastai pensija skiriama ir mokama nuo teisės ją gauti atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 6 mėnesius iki kreipimosi dėl pensijos paskyrimo dienos.

Paprastai kalbant, jei teisė į pensiją jums atsirado praėjusių metų lapkričio 1 d., tačiau prašymo „Sodrai“ dar nepateikėte, tai jūs jau praradote 2 mėnesių dydžio pensiją. Ji bus sumokėta už sausį – birželį, o už lapkritį – gruodį mokama nebus.

REKLAMA

2019 03 31 dienos „Sodros“ duomenimis, Lietuvoje buvo 1887 asmenys, sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir turintys minimalų stažą senatvės pensijai gauti, bet negaunantys socialinio draudimo senatvės pensijos.

„Šis skaičius nuolat kinta, vieni iš jų kreipiasi ir paskiriama, atsiranda naujų, kurie sukanka amžių ir nesikreipia“, – tv3.lt informavo „Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Jo teigimu, per mėnesį vidutiniškai naujai paskiriama apie 1400 senatvės pensijų.

Šiuo metu vidutinė senatvės pensija yra 344 eurai. Jeigu minėti 1,88 tūkst. asmenų negauna vieno mėnesio vidutinės pensijos, iš viso jie praranda beveik 650 tūkst. eurų.

Jeigu panašus skaičius gyventojų negauna bent vieno mėnesio pensijos visus metus, bendri jų praradimai viršija 7,7 mln. eurų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) informavo neturinti duomenų, kiek tiksliai žmonės praranda pinigų dėl to, kad laiku nepateikia prašymų.

SADM neatsakė, kodėl nenustatoma tvarka, kad žmogus galėtų gauti pinigus už visą laikotarpį nuo to momento, kai teisė į pensiją jam atsirado.

Atsiųstame komentare tėra nurodyta, kad dėl socialinio draudimo senatvės pensijos žmonės gali kreiptis likus 3 mėnesiams iki senatvės pensijos amžiaus sukakties arba bet kuriuo metu vėliau, tačiau šiuo atveju nustatyta, kad pensija bus išmokėta nuo teisės atsiradimo dienos, bet ne daugiau kaip už 6 mėnesius.

„Atkreipiame dėmesį, kad apribojimai dėl laiko, už kurį gali būti išmokėtos socialinio draudimo išmokos, nustatytos ir trumpalaikėms išmokoms. Pavyzdžiui, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos gali būti išmokamos ne daugiau kaip už 12 mėnesių, o išmokos iš ilgalaikio darbo išmokų fondo – ne daugiau kaip už 6 mėnesius“, – komentavo SADM.

REKLAMA

Ministerija taip pat informavo, kad tais atvejais, kai asmuo yra pateikęs „Sodrai“ savo kontaktinius duomenis, apie artėjantį pensinį amžių ir teisę gauti pensiją jis informuojamas elektronine žinute.

„Jei žmogus dėl vienokių ar kitokių priežasčių nenori gauti pensijos nuo senatvės pensijos amžiaus sukakties, jis turi teisę atidėti pensijos gavimo pradžią ir dėl to gautų didesnę pensiją. Pensijos gavimas yra žmogaus teisė ir dėl šios teisės realizavimo jis turėtų išreikšti savo pageidavimą“, – nurodė SADM.

S. Jarmalis patikslino, kad gyventojai, kuriems liko trys mėnesiai iki pensinio amžiaus, apie tai informuojami per asmeninę „Sodros“ paskyrą, adresu gyventojai.sodra.lt bei elektroniniais laiškais ar kitais kontaktais, jeigu gyventojas yra juos nurodęs „Sodrai“.

Ministerijos teikimu, laikas, už kurį atgaline data išmokama pensija, iki 6 mėnesių buvo sutrumpintas su socialiniu modeliu.

Tuo metu įvertinus taikytą praktiką išmokėti pensiją už 12 mėnesių, buvo atkreiptas dėmesys, kad tokią nuostatą įgyvendinti sudėtinga, be to yra galimybė žmonėms kreiptis dėl atidėto senatvės pensijos skyrimo už pilnus metus, kai pensija yra didinama, o taip pat „Sodros“ administravimo įstaigos vykdo klientų informavimą, jei jie yra nurodę savo kontaktinius duomenis.

Senatvės pensiją Lietuvoje gauna daugiau kaip 605 tūkst. asmenų.

Eugenija
2019-06-25 08:48:04
Iš kiekvieno dirbančio mokesčiai išskaičiuojami privalomai (čia nėra teisės nemokėti), o suėjus pensijiniam amžiui atsiranda "teisė" neimti pensijos.Atgaline data mokama tik už 6 mėn.Jei nepareikši noro gauti pensiją, tai jos ir negausi.Būtų juokinga,jei nebūtų pikta. Gal tas žmogus komoje, po ligos ar sunkios traumos ir pareikšti "noro gauti pensiją" negali, o pinigai slaugai, vaistams būtini kaip niekada. Kreivų veidrodžių karalystė ir dvigubų standartų valstybė.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
sakalelis585 2019-06-29 00:34:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
....Kodel visoje civilizuotoje Europoje suejus pensijiniam Laikui ir pinigams gauti-siunciami laiskai,e-mail'ai,ieskomi zmones,kad tik ta pensija pasiimtu.Na pas mus kaip toje pasakecioje-Odnazhdyj Lebed rakom Schiuku.....Is EU gaunami pinigai,bet "specialus"apribojimai suteikia tuos pinigus nusavinti....kitaip-PAVOGTI......ir as tuo nesistebiu...cia Lietuva,o mes lietuviai tokiais jau gimeme.....   ATSAKYTI
Ramunas 2019-06-27 03:57:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam ta sodra išviso reikalinga mes jaunimas visvien nesulauksim tos pencijos    ATSAKYTI
PlojuAtsistojęs 2019-06-26 08:38:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valstybėje prikurta visokiausių schemų kaip tik kur sutaupyti pinigo per žmonių nežinojimą. O tai veikia, nes žmonės ne viską žino. Kai -mogus skolingas šiai valstybei, tai ji neateina ir neprašo, o tiesiog pasiima. O kai gyventojui reikia, tada prasideda prašymų rašinėlių egzaminai. Reikia pasiimti GPM permoką? - rašyk deklaracijas. Reikia nedarbingumo išmokos? - reikia vienkartinio prašymo. Reikia pensijos - prašyk. Visko prašyk... O kiek žmonių nedeklaruoja GPM ir nepasiima permokų, kiek žmonių nepasiima biuletenio pinigų, nes nežino kad dar prašyti reikia. Kiek va milijonų valstybė sutaupo jei neišmoka kažkam mėnesį pensijos... Gėda   ATSAKYTI
Giedre 2019-06-25 23:39:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Apie mokesčius. Mes dirbantys išlaikom veltedžius. Tie kurie puse gyvenimo dirba mokėdami tik privaloma PSD gauna daug didesnės išmokas. Jiems tai keičiasi skaičiuoklės,tai trūksta stažo nes dirbo ne pilnu etatu. Tokiems priklauso!!! O tie kurie mokėjo pilnus mokesčius - jokių perskaičiavimų nes tuo metu kai ėjai į pensiją buvo kitokia skaičiuoklė. Pokyčių nesitikėk. Bet juk kiekviena karta išlaiko kitą. Ateis laikas kai dabartinei valdžiai nebus kam uždirba orios pensijos ko jums ir linkiu...    ATSAKYTI
Lina 2019-06-25 23:17:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai MŪSŲ PINIGAI!!! MES išlaikom šią instituciją,o jie LEGALIAI MUS APVAGIA!!!!!!!!
NEBAUDŽIAMAS SAVIVALIAVIMAS KLĘSTI   ATSAKYTI
Ramunas 2019-06-27 03:59:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu jums  
Vardaa 2019-06-25 19:15:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tie chamai visai išnaglėjo, mokesčius jie neprašo kad mokėtumėm jie juos atskaičiuoja nesiklausus dėl to kad gautumėm pensijas. Sakk kad mūsų pareiga yra mokėti. Tai jiems yra taip pat privaloma pareiga mokėti tas pansijas žmogus jų prašo ar ne. Bet deja čia Lietuva kur kiekvienas žiūri kaip apvogti apgauti jei negali paimti tai sunaikinti. Kada žmonės prabus ir vys tuos parazitus lauk?    ATSAKYTI
Stasys 2019-06-25 23:41:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Lietuva valstybė aferistė. Ji viską sau leidžia.  
Qq 2019-06-25 19:14:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mažaraščiai valdžiažmogiai ir čia demonstruoja savo viršenybę. Neabejoju, kad toks prašymas prasilenkia su Konstitucija. Bet pamaldusis ministras deda skersą ir jam negėda.   ATSAKYTI
Vardas 2019-06-25 19:19:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kodėl mažaraščiai, pabandytu kas taip padaryti Prancuzijoj ar Ispanijoj.juos ir tvarto su šakėm išneštu. Na o Lietuvoj yra toks pasakymas, kad durnių ir bažnyčioj muša.  
Taip 2019-06-25 16:57:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jei atidėsi pensiją metams gausi 8 % daugiau, o kiek prarasi per metus?    ATSAKYTI
Janas 2019-06-25 15:34:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jaunam ir ką tik pradedančiam dirbti tikslinga atsisakyti prievolės mokėti VSD įmokų - 28,9% ir gauti tuos pinigus kiekvieną mėnesį kartu su atlyginimu. Dėl atsargumo ir rizikos mokėti tik PSD įmoką - 9%. Jeigu pensiją yra mano teisę, tai mano teisė irgi turėtu būti atisakyti pensijos ir prievolės mokėti Sodrai 28,9% VSD įmokų. Nauda biudžetui, Sodrai, darbdaviai ir piliečiui. Naikinkite prievolę!   ATSAKYTI
as 2019-06-25 13:29:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
daba valdziazmogiai sugalvojo taip ,visi gi sensta ir nebus kas uzdirba pensiju,tai tie kurie nedagyvens iki pensijos bus is kart kremuoti ir prates darba smelio laikrodzuose va taip jabiku maku    ATSAKYTI
Kostas 2019-06-25 09:58:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
O pabandyk sodrai nesumoket ! Tai neklause nuskaito nuo saskaitos,o jei ne tai antstoliai trygubai sutvarko. SIAURES KOREJOJ GAL GERIAU. TEN NORS ZOLE LEGALI.   ATSAKYTI
aha 2019-06-25 09:39:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kad tik isdurti zmogu, kam milijonai, kad spyga   ATSAKYTI
Joris 2019-06-25 09:06:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Užknisa "valstybė" su savo gudravimais,apgaule,gasdinimais,sodra.Ką aplenkėme tai šiaurės korėją.Daugiau niekuo didžiuotis nebeturime.Kisa,vakarai mums "padės". Absurdų kraštas.   ATSAKYTI
Janė 2019-06-25 08:54:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Tai dar vienas būdas neišmokėti pinigus,pasityčiojimas iš tautos su tokiais kebliais įstatymais.Kodėl mūsų valdžia taip elgiasi, tiesiog žmogaus teisių menkinimas.
Jei žmogus turi ,sakykim, 40 metų stažą,suėjo pensinis amžius ir dar reikia eiti prašyti ponų išmaldos, tai kokioje šalyje mes gyvenam,ne kiekvienas žinos šitą dalyką ir taip praras tuos varganus pinigėlius.   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-06-25 12:33:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Fašistinė diktatūra  
Ingrida 2019-06-25 08:51:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Nu cirkai da savo uždirbtų pinigų reikia prašyti tai kam ta valdžia kam ta Sodra kaip išmaldos turi prašyti kaip įmokas at skaičiuoja tai gerai būna kas kytresni bus nenusileis duos į žmogaus teisių teismo ir plius už moralinę žalą čia tik ir gali tikėtis tokiu įstatymų arba tempia kuo ilgiau metus žmogui dyrbt kad greičiau numirtų ir jiems nereiktų išmokė tėvų netekusiu uzsidirbusiu pensijas turėtų po teisybiai vaiką iš mokėt o ne sau pasilikt oferistu sukčių valstybė būtinai reikia Europoj issidirbt ir mokėt mokesčius kitoje valstybėje issidirbt pencija nes čia nieko gero   ATSAKYTI
Grazina 2019-06-26 11:31:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tekstas is beveik 100 zodziu, o, nei tasko,nei kablelio, vienas ilgas sakinys. Geda, kad rasyti lietuviskai nebemokam.  
Eugenija 2019-06-25 08:48:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Iš kiekvieno dirbančio mokesčiai išskaičiuojami privalomai (čia nėra teisės nemokėti), o suėjus pensijiniam amžiui atsiranda "teisė" neimti pensijos.Atgaline data mokama tik už 6 mėn.Jei nepareikši noro gauti pensiją, tai jos ir negausi.Būtų juokinga,jei nebūtų pikta. Gal tas žmogus komoje, po ligos ar sunkios traumos ir pareikšti "noro gauti pensiją" negali, o pinigai slaugai, vaistams būtini kaip niekada. Kreivų veidrodžių karalystė ir dvigubų standartų valstybė.   ATSAKYTI
VV 2019-06-25 09:02:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Ko nepadarė komunizmas, labai arti lanzbergizmui  

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Asociatyvi (nuotr. TV3)
Visai neseniai, spalio 15-ąją, Popiežius Pranciškus pasauliui pristatė naujovę – išmanųjį Rožinį (eRosary). Kaip pranešama portale www.vaticannews.va, tai – nesudėtingas ...
Algirdas Toliatas (nuotr. Justinas Auškelis) (nuotr. Fotodiena.lt)
Apie adventą, ramybę, laimę kunigas Algirdas Toliatas kalbėjo gausiai į Kauno apskrities viešąją biblioteką susirinkusiai publikai, kuriai pristatė dvi savo naujausias knygas: ...
Kalėdinės dovanos Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas
Lietuviai linkę nepatikusias kalėdines dovanas arba perdovanoti, arba paslėpti kažkur namuose. Grąžinti nepatikusio daikto dažniausiai negalima, nes tautiečiai nėra linkę ...
„Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas“ (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vilniuje sekmadienį vyksta tradicinis „Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas“, kuriame Vilniaus gatvėmis bėgikai bėga 300 metrų, 3, 6 ir 12 kilometrų trasas, pasipuošę kalėdiniais ...
Seimas (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Valdantieji įteikė kalėdinę dovanėlę ištikimiems, bet nelabai rinkėjų mėgstamiems savo koalicijos partneriams. Antruoju bandymu valdžiai pavyko Seimo rinkimų kartelę sumažinti ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Žiaurus nusikaltimas JAV
DABAR RODOMA
Gyvūnai prie kalėdų eglutės
DABAR RODOMA
Nelaimė Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Pabradėje žemę drebino ir orą virpino tankai: JAV kariuomenė pademonstravo galybę
DABAR RODOMA
Tradicijos: iki švenčių 12 dienų apspręs, kaip atrodys visi 12 kitų metų mėnesių
DABAR RODOMA
Kelmės kebabinės savininkas apie išpuolį: paskambino darbuotoja su isterišku baimės balsu
DABAR RODOMA
Budbergytė: tai ne taršos mokestis, o bauda
DABAR RODOMA
Nesustabdomas „Brexit“: ką po išstojimo planuoja daryti emigravę lietuviai
DABAR RODOMA
Nufilmavo merginos smurtą prieš berniuką Radviliškio gimnazijoje
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų