Lietuvoje pensiją galima pradėti gauti anksčiau arba vėliau nei sulaukus nustatyto pensinio amžiaus. Vienu atveju ji gali gerokai sumažėti, kitu – padidėti. Ar ir kada apsimoka pensiją paankstinti ar nutolinti?

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Sodra (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Kiekvienais metais pensinis amžius yra ilginimas ir 2026 m. jis visiems bus 65 metai. Šiemet vyrų pensinis amžius yra 63 metai ir 10 mėnesių, moterų – 62 metai ir 8 mėnesiai.

Pamažu ilginamas ir būtinasis stažas. Jei šiemet jis yra 31 metai, 2027 m. jis pailgės iki 35 metų.

Vis dėlto pradėti gauti pensiją galima ir nesulaukus pensinio amžiaus. Ji gali būti skirta gyventojui, jeigu iki senatvės pensijos amžiaus jam yra likę ne daugiau kaip 5 metai ir jis turi būtinąjį stažą, galiosiantį tais metais, kada jis sukaks senatvės pensijos amžių.

Išankstinė pensija nemokama, jeigu gyventojas gauna kitas socialinio draudimo, valstybinių, šalpos pensijas, užsienio valstybės pensijas. Išankstinės pensijos skyrimui yra ir kitų sąlygų.

Išankstinės pensijos mokėjimas gali būti sustabdytas arba nutrauktas. Tačiau jeigu jau mokama, tai ji mažinama po 0,4 proc. už kiekvieną mėnesį, likusį iki senatvės pensijos amžiaus.

REKLAMA

Pvz., jei iki pensijos liko 1 metai, tai išankstinė pensija sumažinama 4,8 proc. (12 mėn. x 0,4 proc.). Sumažinta pensija mokama visą likusį gyvenimą.

Jei asmuo įgyja teisę gauti senatvės pensiją, bet kreipiasi su prašymu atidėti jos skyrimą, pensija jam skiriama arba pradedama mokėti pasibaigus atidėjimo laikotarpiui. Pasibaigus atidėjimo laikotarpiui, senatvės pensija padidinama 8 proc. už kiekvienus pilnus atidėjimo metus.

Atidėti senatvės pensijos skyrimą galima tik pilniems metams, bet ne ilgiau kaip 5 metams.

Kada sprendimas atsiperka

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vadovas Saulius Jarmalis informavo, kad ankstesnis ar pavėlintas pensijos mokėjimas susijęs su žmogaus gyvenimo trukme:

„Norėčiau pabrėžti, kad neskaičiuojame, ar žmogui „apsimoka“ rinktis paankstintą ar atidėtą pensiją. Pensijos mažėjimas dėl paankstinimo ar padidėjimas dėl atidėjimo yra paremtas vidutinės gyvenimo trukmės rodikliais.

Galima sakyti, tuo, kokį laikotarpį yra tikimybė žmogui mokėti pensiją nuo tada, kai jos paprašo ir visas jo įgytas teises į pensiją realizuoti per tą laikotarpį. Taip nei išankstinių, nei atidėtų pensijų gavėjai realiai neįgyja kažkokio pranašumo prieš gyventojus, kurie gauna įprastą pensiją.“

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Saulius Jarmalis (Justinas Auškelis/Fotodiena nuotr.

Anot „Sodros“ atstovo, nė vienas nežinome, kiek laiko gyvensime senatvėje, negalime atsakyti, ar žmogui vienu ar kitu atveju verta nukelti pensiją ar ją gauti anksčiau.

Jeigu vidutinė pensija dabar siekia 344 eurus, tai dėl jos atidėjimo metams žmogus negautų 4128 eurų. 344 eurų padidinimas būtų 27,52 euro. Taigi žmogus turėtų pragyventi 12,5 metų, kad dėl padidėjusios pensijos jam būtų išmokėta didesnė suma, negu ta, kurios jis neteko metams pensijos atsisakęs.

REKLAMA

S. Jarmalis atkreipė dėmesį, kad žmogus turi pateikti prašymą atidėti pensijos mokėjimą. Kitu atveju, jeigu jis, sukakęs senatvės pensijos amžių, nepateikia prašymo gauti pensiją, dėl to pensija jam nedidėja.

„Be to, pateikus prašymą mokėti pensiją, ji išmokama ir už praėjusį laikotarpį nuo sukakto senatvės pensijos amžiaus kai žmogus įgijo teisę gauti pensiją, bet ne ilgiau nei už pusę metų“, – nurodė pašnekovas.

Šiuo metu atidėtą pensiją gauna apie 1 tūkst. gyventojų.

Kiek gyvensime sulaukę pensijos

Pasak S. Jarmalio, nė vienas nežinome, kiek laiko gyvensime senatvėje negalime atsakyti, ar žmogui vienu ar kitu atveju „apsimoka“ pensiją gauti anksčiau ar ją atidėti.

Kaip minėta, pateiktus prašymą gauti išankstinę pensiją, ji sumažėja 0,4 proc. už kiekvieną mėnesį (4,8 proc. už metus), kai mokama išankstinė pensija.

Vidutinė senatvės pensija turint būtinąjį stažą (išankstinę pensiją galima gauti tik turint būtinąjį stažą) šiuo metu yra 364 eurai, tai 4,8 proc. sudaro 17,5 euro, o metus gaunant išankstinę pensiją tokiu atveju – 346,5 euro.

Taigi per vienerių metų išankstinės pensijos laikotarpį žmogui būtų išmokėta 4158 eurai. Ši suma prilygsta 237 mėnesiams arba beveik 20 metų kuriuos žmogus gauna 17,5 euro mažesnę pensiją.

Paprastai tariant, vieneri metai išankstinės pensijos apsimokės tuo atveju, jeigu gyvensite ne daugiau kaip 20 metų.

Šiuo metu išankstines pensijas gauna apie 6,2 tūkst. gyventojų.

REKLAMA

Tendencijos skirtingos

„Matome tendenciją, kad mažėja žmonių, kurie prašo išankstinės pensijos. Šie gyventojai dar nėra pensininkai, tačiau jiems vyresniame amžiuje kyla sunkumų susirasti darbą ir tokiu atveju išankstinė pensija tampa pajamų šaltiniu likus dar penkeriems ar mažiau metų iki senatvės pensijos amžiaus“, – komentavo S. Jarmalis.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad dėl ekonomikos augimo ir darbo jėgos trūkumo darbo rinka tampa atviresnė ir vyresniems žmonėms.

„Tai reiškia, kad jiems pastaraisiais metais yra lengviau susirasti ar lengviau išlaikyti darbo vietą ir tuomet mažėja poreikis prašyti išankstinės pensijos, juolab, ji nėra mokama, jeigu žmogus darbą turi. Jeigu ekonominės ir darbo rinkos tendencijos išsilaikys, galime stebėti dar labiau mažėjantį išankstinių pensijų gavėjų skaičių“, – svarstė pašnekovas.

Jo teigimu, atidėtos pensijos gavėjų dalis tarp visų pensininkų yra labai nedidelė. Dažniausiai jas renkasi didesnes pajamas iki pensijos turėję gyventojai. Tad šioje srityje didesnių pokyčių esą tikėtis neverta.

PP
2019-06-12 07:40:18
Viskas valstybės iš anksto numatyta ir paskaičiuota dėl pensijų. Žmogus dirba virš trisdešimt metų ,o negaudamas darbo ,priverstas prašyti išankstinės pensijos . Ponai valdžioj padidino pensijinį amžių iki 65metų,o ar tai vyko rinkėjų daugumos valios pildymas ,ko reikalauja LR Konstitucija? Vyro vidutinis gyvenimo amžius Lietuvoj apie 69m,taigi...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Dana 2019-06-26 14:31:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar suzinojau,neturint butinojo darbo stazo,vidutiniskai turi gauti 193€,as gaunu 175€,tas 18 € dar butu gerai,bet kas gali pasakyt,ar man turetu dadet,ar ne. As visada galvojau,kad tam yra sodra,kuri pensininkais pasirupina,ir viska perziuri,bet pasirodo,jei neprasysi,tai ir negausi.   ATSAKYTI
Vida 2019-06-12 15:37:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mano stazas 42 m ,niekad nedirbau uz minimuma ,bet pencija minimali 364e   ATSAKYTI
zzz 2019-06-12 16:24:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
pas mano tevus irgi tas pats, o pas kitus zmones tai dirbo tai ne ir gauna ant 50 eru maziau, vat ir klausimas ar verta save drozt darbe kad paskuj gaut tuos asaras senatveje  
Žvelk giliau 2019-06-12 15:11:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Vadinasi, pensinį amžių dar galima didinti iki 69 metų. 69 - tai vidurkis, vadinasi pusė žmonių gyvena mažiau nei 69, o kita pusė DAUGIAU. Pensinį amžių reikia didinti kol ilgiau gyvenančių bus ne daugiau 10 procentų. Piliečiai turi mokėti valstybei, kuri jais rūpinosi visą jų gyvenimą, o ne atvirkščiai...   ATSAKYTI
Tomas 2019-06-12 14:46:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mano tėvas turi stažo 42 metus 4 mėnesį gauna pensijos 341 eurą tai ce ubago pencije liepe kaupt žmonės Būkit budrūs valdzezmogei apgaus garantije dabar Seime melagei zulikai aragantiski tipai kam pasiguosti nėra kam toks tą Lietuva gėda !!!!!!!!!   ATSAKYTI
Roma kucaviciene 2019-06-12 11:09:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kodėl rašo 364 e , jeigu su 32,7 mėn stazu gaunam 205 e ir kodėl seimunai gaudines po 1500 e , už ką jiems    ATSAKYTI
DANGUOLE 2019-06-12 10:46:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Isankstine pensija iseini ir turi 40 metu stazo. Negauna pilna pensija   ATSAKYTI
Birute 2019-06-13 23:41:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kodel pilnas stazas didinamas iki 35 m. O ne pilnas paliekamas tas pats 15m.tai turetu buti ir ilginamas iki 20m. Cia kas veza tam ir krauna.
Kurie neturi pilno stazo jiems pencijos nuo 90 eur.pakilo dvigubai o tiems kurie turi pilna staza pakilo 20 eur. Neblogai mazinama socialine atskirtis ar netiesa?.Kam dirbti ir taip gausi ne ka maziau uz dirbusi.  
Žodžio laisvė 2019-06-12 09:53:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Valdininkai su žmonių pensijomis išdarinėja ką nori.Ir vis didina stažo metus,ar atideda
pensijos gavimą.Tai nežmoniškas žmonių išnaudojimas ir pensijų nusavinimas.Žmonių
išgyvenimo be duonos kąsnio priklauso nuo valdininkų ,dažnai nuo tų,kuriems dar ūsai
neišdygo ir toks veikėjas darbą gavo pagal draugelių rekomendacijas.Žmonės miršta
nesulaukę pensijos,o jie vis atideda pensijinį amžių.Kaip su žmogaus teisėmis?Ar Marijos žemėje jų nereikia?Žmonės ,reikalaukime referendumo dėl pensijinio amžiaus didinimo ir stažo ilginimo.Ir nepamirškime ,kad Tauta yra Suverenas ir jokie valdininkai
neturi teisės vis bloginti senų žmonių gyvenimus.Su kiekviena kadencija vis "tobuli-
namas"pensijų įstatymas,o valdininkai sau pasirūpina arba valstybinėmis pensijomis
arba ,kaip dabar Kirkilas su Šiauliene siūlo,Seimo nariams skirti rentas iki gyvos galvos.
   ATSAKYTI
as 2019-06-12 08:19:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pradirbau neturedamas jokiu atostogu,sodrai paklausiau kiek metu ,nepatikejau kai pasake,tai kur tie metai dingo,,as nebuciau isgyvenes kitaip,,vadinasi kaskas pasinaudojo ,,   ATSAKYTI
PP 2019-06-12 07:40:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Viskas valstybės iš anksto numatyta ir paskaičiuota dėl pensijų. Žmogus dirba virš trisdešimt metų ,o negaudamas darbo ,priverstas prašyti išankstinės pensijos . Ponai valdžioj padidino pensijinį amžių iki 65metų,o ar tai vyko rinkėjų daugumos valios pildymas ,ko reikalauja LR Konstitucija? Vyro vidutinis gyvenimo amžius Lietuvoj apie 69m,taigi...    ATSAKYTI
as 2019-06-12 06:59:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tiesiai sviesiai pasakau,,kas prasides su sodra,pensiju nematis,patikekik,jei jie sugeba ilisti i zmoniu saskaitas ir nusiziurkiauti pinigu ,tai cia tik supisssti kostiumuoti inteligentai,prasidekite su jais ir verksite,,   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Čepkelių nealkoholinis gėrimas (nuotr. stop kadras)
Nealkoholinės netrauktinės reklamos būti negali. Mat už tokią savo produkto reklamą „Vilniaus degtinei“ skirta beveik 6 tūkstančių eurų bauda. Atlikę tyrimą kontrolieriai ...
vaikas (Fotodiena.lt /R. Dačkus)
Pažadus dėl vaiko pinigų kitąmet valdžia jau mažina. Pritrūkę pinigų, valdantieji pripažįsta, kad išmoką už vaiką kitąmet didinti 20-čia eurų nepavyks, tad lieka prie ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Mūsų prezidentas Gitanas Nausėda Briuselyje uždainavo „Ant kalno mūrai“… Tiesa, ne solo partiją – Nausėda prieš svarbų Europos biudžeto ir klimato programos svarstymą ...
Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)
Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Europos Sąjungą (ES) pratęsti sankcijas Rusijai. Pasak jo, Maskva dar turi įgyvendinti įsipareigojimus, prisiimtus per ...
Temidė (nuotr. Dmitrijus Radlinskas/fotodiena.lt)
Aukščiausiajam Teismui paskelbus, kad kratos pas teisėjus gali būti daromos tik gavus Seimo ar prezidento leidimą, parlamentarai šiuo klausimu ketina prašyti Konstitucinio ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Skandalas Panevėžio policijoje: pavyzdinis kriminalistas augino kanapes
DABAR RODOMA
Strazdauskaitės artimųjų advokatas: dėmesys tėvams neduoda užmiršti tų kančių
DABAR RODOMA
Sužalotos mergytės iš Vilkaviškio 19-metė motina tepasakė vieną žodį
DABAR RODOMA
Kainų ekspertai: prekybininkai naudojasi paskutine proga daugiau užsidirbti
DABAR RODOMA
Už nealkoholinę Čepkelių netrauktinę – bauda
DABAR RODOMA
Pritrūko lėšų: valdžia mažina pažadus dėl vaiko pinigų
DABAR RODOMA
Lietuviai šventėms išsiruošė į pajūrį: tokio bumo kaip šiemet – dar nematę
DABAR RODOMA
Mockus „MG Baltic“ bylos apklausoje: negirdėjau nė vieno prašymo
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Skirmantas Malinauskas
DABAR RODOMA
Jaudinantis dukros ir tėvo susitikimas: ištars lemtingus žodžius
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų