Likus mėnesiui iki darbų perdavimo naujajam šalies vadovui, prezidentė Dalia Grybauskaitė Seimui antradienį skaitė savo paskutinį, dešimtąjį, metinį pranešimą. Pranešime prezidentė apžvelgė Lietuvos pokyčius per dešimtmetį.

Dalia Grybauskaitė Fotodiena/Arnas Strumila

Dalia Grybauskaitė Fotodiena/Arnas Strumila

„Lietuva kaip veidrodis atspindi mus pačius. Jame aš matau labai daug pasiaukojimo ir žmonių, kuriems rūpi. Mūsų valstybės brandą rodo tarptautinis Lietuvos pripažinimas. Lietuvos vardas šiandien tariamas su pagarba ir pasitikėjimu. Mūsų balsas turi svorį Europos Sąjungoje ir NATO, lietuviškos idėjos prisideda prie taikesnio ir modernesnio pasaulio kūrimo. Kad į išsilaisvinusią savarankišką valstybę taip žiūrėtų pasaulis, kaip žiūri dabar į mus, – reikšmingas pasiekimas“, – kalbėjo D. Grybauskaitė. 

Lietuvai svarbiausia – stuburas

Šalies vadovės teigimu, tarptautinė tvarka keičiasi, todėl Lietuva turi išlaikyti vertybinį stuburą, nes tai „visada atsipirks labiau nei mėginimas kam nors įtikti“.

„Pasaulis jau žino – Lietuvos nepastumdysi“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Prezidentė skyrė kritikos nebrandiems politiniams sprendimams ir pareiškimams dėl bendradarbiavimo su priešiškomis valstybėmis, nes tai „gali tapti šliaužiančiomis grėsmėmis, kurios pavers mus įkaitais“. D. Grybauskaitė Lietuvą ragino toliau besąlygiškai palaikyti Ukrainą ir jos žmones bei smerkti agresorių.

REKLAMA

Kalbėdama apie energetiką, prezidentė džiaugėsi Lietuvos nuopelnais per dešimtmetį – susitarimu dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europos tinklais, SGD terminalu.

Kritika populizmui ir draudimams

Šalies vadovės rūpesčio sulaukė užsienio investicijos, mat naujausi tyrimai rodo, kad per pastaruosius dvejus metus „smarkiai krito investuotojų pasitikėjimas mūsų šalies ekonomika“.

„Neigiamai jų nuotaikai didžiausią įtaką turėjo kontraversiški valdžios sprendimai ir pareiškimai. Draudimai ir apokaliptiniai scenarijai, kurpiami dalies valdančiųjų, kelia nerimą ne tik užsienio investuotojams. Tai pasmerkia šalį nesibaigiančiam eksperimentavimui vaučeriais, pensijų pakopomis, švietimo modeliais, ligoninių mutacijomis ir veidrodinėmis ministerijomis“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Ji valdančiuosius ragino žmonėms suteikti daugiau aiškumo, stabilumo, neištempti reformų per ketvirtį amžiaus ir nerizikuoti šalies ateitimi.

D. Grybauskaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad 64 proc. žmonių vis dar yra nepatenkinti, kaip veikia demokratija, nepasitiki partijomis, Seimu ir Vyriausybe.

„Politinis kurtumas, nepagarba žmonių teisėms, demokratijos principų ir teisės viršenybės nepaisymas, iš galios pozicijų primetami sprendimai, noras kontroliuoti žiniasklaidą, teisėsaugą ir visas nepriklausomas institucijas, Konstitucijos nepaisymas, karinga arogancija veda į destrukciją“, – sakė šalies vadovė.

Ji akcentavo, kad konstruktyvus darbas tampa neįmanomas, kai politika susmulkėja iki primityvaus kritikų persekiojimo, kai politinę kultūrą pakeičia raumenų demonstravimas, kai žmonės ignoruojami, o oponentai šantažuojami. Taip, anot prezidentės, aukščiausiu lygiu demonstruojama nepagarba žmogui, jo teisėms ir laisvėms neprideda pasitikėjimo nei valstybe, nei demokratija.

REKLAMA

„Rietenos ir politinis chamizmas negali tapti lietuviško parlamentarizmo tradicija, kurioje nelieka vietos rimtai diskusijai ir gilesnei problemos analizei. Seimo narių skaičius Parlamento darbo kokybės nepakeis. Tik keisdamiesi ir tobulėdami patys, galime kur kas daugiau pasiekti Lietuvoje, Europoje ir pasaulyje“, – sakė prezidentė.

Vis tik pastebi, kad išbandymą savivaldos rinkimais atlaikiusios tradicinės partijos teikia vilties, kad partinė sistema stabilizuojasi – apsivalė, įsileido naujų žmonių ir stosis ant kojų.

„Išsirinkome naują Prezidentą ir europarlamentarus, dar kartą pasitikrindami savo vertybinį stuburą ir laisvės indeksą. Išmokome galvoti savo galva, mūsų pasirinkimus vis mažiau lemia oligarchinės įtakos ar pigūs populistiniai pažadai. Nors kai kurių politikų svajonė – tylintis ir su viskuo sutinkantis, „dyrpt“ netrukdantis prezidentas, žmonės nori jų interesus, konstitucines ir žmogiškąsias vertybes ginančio vadovo. Tikiuosi, kad naujasis Prezidentas pateisins Lietuvos žmonių lūkesčius“, – vylėsi D. Grybauskaitė.

Pasikėsinimas į Konstituciją 

Savo kalboje D. Grybauskaitė išskyrė, jos teigimu, labiau nei kovą su korupcija populiarėjančią kovą su Konstitucija.

„Išgyvenome beprecedentį pasikėsinimą į Konstitucijos I skirsnį, kuris saugo pamatines konstitucines valstybei ir tautai vertybes – kalbą, suverenitetą, teritorijos vientisumą. Užmojų perrašyti Konstituciją ar paminti joje įtvirtintas vertybes taip, kad atitiktų vienos konkrečios grupelės pageidavimus, buvo daug – nuo neribotų statybų miškuose, nomenklatūrinių privilegijų, žodžio laisvės varžymo iki mėginimų keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką ar nuleisti referendumams galiojančią kartelę“, – vardino D. Grybauskaitė.

REKLAMA

Ji taip pat aptarė ir atsinaujinantį potraukį kontroliuoti žiniasklaidą.

„Per pastaruosius trejus metus – 10 pasiūlymų, apribojančių žurnalistų darbą. Nuo kritikos bandyta apsisaugoti antikonstituciniais pasikėsinimais politizuoti net ir LRT – nepriklausomą visuomeninį transliuotoją. Žodžio laisvė yra LAISVĖ. Todėl tai – nacionalinio saugumo klausimas“, – teigė šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, kritikai nepakanti valdžia apynasrį mielai užmautų ne tik žiniasklaidai, bet ir tvirtas nuostatas turintiems kūrėjams, kurių tiesus ir įtaigus kalbėjimas uždega tautos dvasią, skatina kritiškai mąstyti, didina tarpusavio pasitikėjimą.

„Brangūs Lietuvos žmonės, būtent Jūsų pasitikėjimas stiprino mane visus dešimt metų. Tikėdama Lietuva ir Jumis ieškojau valstybei būtinų sprendimų. Dėkoju visiems, kurie tapote bendražygiais ir bendraminčiais. Dėkoju ir tiems, kurie išsakėte kritines pastabas. Visi padėjote ir mokėte kiekvieną dieną. Man buvo didelis iššūkis ir garbė tarnauti Lietuvos valstybei ir jos žmonėms. Visiems dėkoju“, – tokiais žodžiais savo metinį pranešimą baigė D. Grybauskaitė.

Svarbiausi darbai per dešimtmetį

Prezidentūrai skaičiuojant D. Grybauskaitės per dešimtmetį nuveiktus darbus, išskiriama, kad šalies vadovė inicijavo 136 įstatymus (iš kurių 121 priimtas), paskyrė 239 naujus teisėjus, o 246 atleido (22 už vardo pažeminimą), įteikė 2370 valstybės apdovanojimus, 2583 Lietuvos pilietybes asmenims ir malonę 127 nuteistiesiems.

Vieni svarbiausių D. Grybauskaitės darbų – įvesta baudžiamoji atsakomybė už rinkėjų papirkinėjimą, draudimas juridiniams asmenims remti partijas, užtikrinta žurnalistų informacijos šaltinių apsauga, nustatytos svarbių institucijų vadovų kadencijos ir rotacija, grąžintas draudimas politinėms partijoms kontroliuoti žiniasklaidos priemones.

REKLAMA

Prezidentaujant D. Grybauskaitei, Lietuva tapo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos nare, pirmininkavo Europos Sąjungos Tarybai 2013 m., ESBO ir Demokratijų Bendrijai, išlaikė griežtą poziciją Rusijos agresijos atžvilgiu, stiprino ryšius su Vokietija ir Prancūzija. Prezidentė per dešimt metų 251 kartą leidosi į vizitus į užsienį

Taip pat Lietuvoje sustiprintos ginkluotosios pajėgos, modernizuota kariuomenė, užtikrintas JAV įsipareigojimas Lietuvos gynybai bei mūsų įsipareigojimai NATO dėl valstybės gynybos finansavimo.

Energetikos sektoriuje atsikratyta priklausomybė nuo vienintelio dujų tiekėjo „Gazprom“, atsirado konkurencija dujų rinkoje, neleista politizuoti elektros ir šilumos kainų, o sinchronizacija su Vakarais tapo ir ES prioritetu.

Per dešimt metų valdžioje D. Grybauskaitė inicijavo tris nacionalines kampanijas „Už saugią Lietuvą“, „Knygų Kalėdas“ ir „Vasario 16-ąją švęskime išradingai“.

Vienu reikšmingiausiu akcentu savo vadovavime D. Grybauskaitė išskiria pradėtą vaikų globos sistemos pertvarką, kuri leido nuo 2014 metų globos įstaigose gyvenančių vaikų skaičių sumažinti 33 proc. Taip pat daug dėmesio skirta vaikų dienos centrų kūrimui ir plėtrai, pradėtos patyčių prevencijos programos mokyklose, įteisinta profesionalių budinčių globėjų veikla.

Vadovaujant D. Grybauskaitei, įteisintos pataisos, leidžiančios Lietuvos pilietybę skirti itin valstybei nusipelniusiems asmenims, pradėta profesinio mokymo sistemos pertvarka, o kultūra įtvirtinta strategine valstybės raidos sritimi.

D. Grybauskaitė savo antrąją kadenciją pabaigs šių metų liepos 12 dieną, kai bus inauguruotas Gitanas Nausėda.  

2019-06-11 10:07:31
O viduje šalies kaip? Kas iš to, kad į mus žiūri pasaulis, jei pačioje šalyje blogai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jo 2019-06-12 15:16:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tas. Lietuvos Mėlynasis Apaštalas apreiškė kad visi klydo o ji viena viską padarė trumpai sakant apsiko tą pone labai didelė darbininkė panaši karbauski tas irgi dauk pridarė daug draudė baudė melavo daug lietuviški vargo pisuoklei gaila !?!?!?!?   ATSAKYTI
Nieko gero nepadare 2019-06-11 19:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jau seniai reikejo , kad sali atstovautu pora.Nieko gero Grybauskaite nepadare.Sedejo uzsidariusi.   ATSAKYTI
realybė 2019-06-11 18:26:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip gali žiūrėti pasaulis į valstybę, kurioje beveik nebėra gyventojų? ....Ir dar...pasaulis mato, kur Lietuvos piliečiai ir kam lenkia nugaras ....Čia jau nei pridėsi nei atimsi....Galima labai norėti būti reikšmingu...bet kaip sakoma „....būtum , jei nebūtų reikšmingesnių daug labiau „....   ATSAKYTI
Jonas 2019-06-11 15:45:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvos valstybės k e n k e j !!!   ATSAKYTI
Emigrantas 2019-06-11 13:53:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šaunuolė, Dalyte, daug padaryta. Kaip ir kiekvieno - o kas padaryta - mes nekeičiame, kova tik seime, o tautoje - tauta važiuoja lauk arba miega. Kurie dirba pinigus - tiems gerai, kas ne - tas tyli ir tik egzistuoja. Salutat.   ATSAKYTI
Iš Lietuvos 2019-06-11 18:28:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
100 proc. tiesa...O dar ir kiti yra , kurie ieško gerų atlyginimų EU parlamente ...  
Vaclovas 2019-06-11 12:10:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
O kaip bankų užgrobimas, skolinimasis už dideles palūkanas, labai brangaus SGD terminalo afera, kišeniniai prokurorai ir teisėjai bei kt.?    ATSAKYTI
aron 2019-06-11 13:14:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jei nenutuoki politikoj geriau Naisiuose ravek pievas....  
as 2019-06-11 12:00:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
ot tai geras parasymas nepastumdisi,tai kad ji jau ta Lietuva prasume briuseliu kas is jos liko tucia iskrussta teritoroja,su bekiausiu prezidentu,nors paskoliti savo klitori jam vis butu su vienu kiausu   ATSAKYTI
Jonas 2019-06-11 11:56:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Taip lietuvai reike jau dabar kaip siaures korejos prezidento nes baisu ziureti i retenu isdaigas tik pjaunas tarpusavy del postu o zmoniu likimas pokui kaip korejos prezidentas nepatikai jam netaip kalbi ant kilpos butu tvarka o dabar kabeti galiu kiek noriu o darbai lygi 0...liui   ATSAKYTI
Rita 2019-06-11 11:47:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
labai gerai atstovavo Lietuvai, puiki Prezidente...p. Nausedai tek labai, labai pasistengti, kad ja pralenkti...   ATSAKYTI
ema 2019-06-11 13:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jo jo pasistengti. kad paliktų tuščia Lietuva.......  
Aligis 2019-06-11 11:39:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Likiu prezidentei,geros sveikatos,stiprybės.Didžiuojuos jumis.Linkėčiau ir kitems ,Lietuvos prezidentams būti tvirtiems.   ATSAKYTI
Alyte 2019-06-11 10:55:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Nieko nepadare Lietuvai gero ji.Nekenciu   ATSAKYTI
Šmikis 2019-06-11 10:50:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
„Politinis kurtumas, nepagarba žmonių teisėms, demokratijos principų ir teisės viršenybės nepaisymas, iš galios pozicijų primetami sprendimai, noras kontroliuoti žiniasklaidą, teisėsaugą ir visas nepriklausomas institucijas, Konstitucijos nepaisymas, karinga arogancija veda į destrukciją“, – sakė šalies vadovė.
Šiuo sakiniu apibūdino visą dešimtmečio savo veiklą. Nėr ką pridurt...   ATSAKYTI
sukčiuvienė 2019-06-11 11:32:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
taip tai tiesa.Lietuvaičiai teigia:"vagie-kepurė dega".  
df 2019-06-11 11:47:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Labai teisingas pastebejimas. apibudino butent SAVO veikla. Dar galejo prideti patyciu skatinimas. Butu tad tobulai apibudinus savo kadencija  
blunkgb 2019-06-11 10:43:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
LIETUVA SAVO NUOMONĖS NETURI NEPASTUMDYSI NEREIKIA AUKŠTAI ŠOKT KAI ŽEMAI KRISI TIK ES TIK ES TIEK PASTURGALIUS LAIŽĖ O ŠŠŠŠŠŠŠ GAVO    ATSAKYTI
Valdas 2019-06-11 11:02:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kompleksuotu kaimieciu patarles,nesok aukstai,nes krisi:Dsu tokiom patarlem psk sedi nieko doro nepasieke..laukdami kol eilini karta kas nors appis;)  
jooo 2019-06-11 10:37:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Deja ne paskutine kalba, o paskutinis metinis pranešimas. O ji manau kalbėjo ir dar ilgai kalbės....    ATSAKYTI
Bronsonas 2019-06-11 10:36:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Pasaulis seną tiesą žino-ant kvailių niekas nepyksta...   ATSAKYTI
Marija 2019-06-11 10:08:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Ką šita išsigimelė apsimelavusi gali pasakyti kip melavo tip ir toliau meluoja   ATSAKYTI
ojoj 2019-06-11 10:36:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
padetalizuokit, apie ką ji meluoja?  
2019-06-11 10:07:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
O viduje šalies kaip? Kas iš to, kad į mus žiūri pasaulis, jei pačioje šalyje blogai.   ATSAKYTI
Pasidomėk 2019-06-11 10:35:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Už šalies vidų daugiau atsako premjeras ir Seimas. Prezidento galios yra bendrauti tarptautiniu lygmeniu.  

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
Miesto kameros (nuotr. stop kadras)
Didieji šalies miestai – Vilnius ir Kaunas ginkluojasi šimtais naujų vaizdo stebėjimo kamerų. Ar jos galės nuskaityti automobilių numerius, filmuoti naktį ir fiksuoti gyventojų ...
Rusijos ginkluotėje naujiena – milijonus pražudyti galinti „Bulava“ (nuotr. SCANPIX)
Kaliningradas, kurį lietuviai iki šiol vadina Karaliaučiumi, jau daugybę metų kelia grėsmę Lietuvos saugumui. Ir jausmas, kad gyvename greta parako statinės – tik didėja. Šiame ...
Aukščiausias dangoraižis pasaulyje sužibo Lietuvos trispalvės spalvomis (nuotr. facebook.com)
Lietuvos trispalvės spalvomis sekmadienį nušvito aukščiausias dangoraižis pasaulyje – Dubajuje esantis „Burj Khalifa“. „Lietuvos diplomatai ieško įspūdingų gamtos ar žmogaus ...
greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Medikai reikalauja stiprinti jų pajėgas greitosios medicinos pagalbos įstaigose. Vykstant į iškvietimus pas ligonius, pasak sveikatos specialistų, dviejų paramedikų brigadoje ...
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų