Panašu, kad pasaulis tampa vis mažesnis, o Europa – ankšta vieta jauniems ir ambicingiems žmonėms, šiai minčiai pritaria ne vienas studentas, kuris išbandė studijas už Atlanto. Kas taip traukia Lietuvos jaunimą į tolimąją Ameriką? Ar prasidėjo naujoji „intelektinio aukso“ karštinė?
Daugybė užsienio aukštųjų mokyklų per agentūrų tinklą medžioja šviežius studentus, vienos jų kelią įspūdingus reikalavimus, o kitos linkusios išskėstomis rankomis priimti, net nepasidomėjusios jūsų turimomis užsienio kalbų žiniomis. Kaip pasirinkti teisingai?
Atsakymo į šį klausimą Balsas.lt ieškojo jau trečia dieną sostinės „LITEXPO“ parodų centre šurmuliuojančioje parodoje „Studijos 2013“, kurioje prisistato Lietuvos ir užsienio aukštosios mokyklos ir kolegijos, profesinio orientavimo centrai, kalbų mokyklos, o besidomintys studijų ir karjeros galimybės kviečiami ne tik dalyvauti seminaruose ir diskusijose, bet ir turi galimybę gyvai „pasimatuoti“ profesiją. Vienas iš parodos renginių buvo skirtas studijų tolimojo Amerikoje galimybių apžvalgai, kurį organizavo Všį studijų užsienyje informacijos centras.
Ar toli studentams iš Lietuvos Amerika?
Žaneta Savickienė, Studijų užsienyje informacijos centro direktorė, kalbėdama apie savo darbo specifiką ir studijų Amerikoje galimybes, sakė: „Dirbame akademiniais konsultantais ir neturime jokių kontraktų su JAV universitetais. Esame programos „Education USA“, kurią kuruoja JAV vyriausybė, atstovai Lietuvoje, tad stengiamės su kiekvienu būsimu studentu bendrauti asmeniškai ir padėti jam pasirinkti.“
Kalbėdama apie JAV studijų sistemą Ž. Savickienė pabrėžė, kad studijų trukmė universitetuose yra ketveri metai, bet pati studijų sistema kiek kitokia nei Lietuvoje, nes dveji metai skiriami pasirinktai specialybei, o kiti dveji – pasirenkamųjų dalykų studijoms.
„Lietuvoje yra išlyginamosios studijos, kurios padeda pakeisti specialybę, JAV yra šiek tiek kitaip- vasarą ar kitu laisvu laiku mokant už konkretų kursą gaunami reikalingi akademiniai kreditai ir toliau tęsiamos studijos, tad pačios studijų galimybės yra gerokai lankstesnės“, - kalbėjo specialistė.
Mokamas mokslas ir stipendijų sistema
„Studijos JAV yra mokamos visiems ne paslaptis, kad dauguma aukščiausių vietų užima JAV aukštosios mokyklos“, - kalbėjo specialistė ir pridūrė, kad JAV yra apie trys tūkstančiai universitetų, tad studijų programų skaičius sunkiai įsivaizduojamas.
Specialistės teigimu, stipendijos studijoms JAV daugiau galimybių turi antrosios studijų pakopos studentai ir jaunesnieji mokslo darbuotojai.
„Šiaurės Ameriką iš kitų šalių išskiria stipendijos sportininkams, kas mūsų akimis atrodo gana keista dalykas. Iš tiesų sporto varžybos pritraukia lėšas į universitetus, o kartais tarp universitetų vykstančios varžybos sutraukia teik pat dėmesio kaip ir tarptautinio lygio profesionalų varžybos“, - apie kultūrinius skirtumus kalbėjo pranešėja.
Ž. Savickienės teigimu, visi JAV universitetai turi vieningą stojimo paraišką, kuri galioja stojant į universitetus, bet specialistė patarė nesirinkti tik pačių prestižiškiausių universitetų, nes aukso puodą laimi ne kiekvienas: „Kiek iš jūsų tėvelių važinėja ferari? Taigi, mes puikiai žinome, kad yra ir kitų gerų universitetų. Juolabiau, jei turite labai gerai pasiskaičiuoti savo studijų biudžetą“.
Specialistė įspėjo, kad visi stojimų dokumentai turi būti parašyti sklandžia kalba ir šimtą kartų suredaguoti, rekomendacijos ir charakteristikos atitikti jų žanrui keliamus reikalavimus.