Vis daugiau tėvų bėga nuo pareigos mokėti alimentus, todėl teismuose vienas po kito skelbiami teismo verdiktai nemokiems alimentininkams, o Vaikų išlaikymo fonde – prašymų dėl išmokų antplūdis.

Vengiama išlaikyti savo vaikus

Šiuo metu išlaikymą (tai yra, valstybės išmokas vaikams, kurie pagal teismo sprendimą arba pagal teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto iš vaiko tėvo ar tėvų, o antstoliams nepavyko skolos išieškoti) iš Vaikų išlaikymo fondo prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos gauna daugiau kaip 21 tūkstantis šalyje gyvenančių vaikų. Pasak fondo direktorės Jūratės Šalaševičienės, per mėnesį vidutiniškai čia išmokama 3,6 milijono litų.

Vien per šių metų pirmąjį ketvirtį į Vaikų išlaikymo fondo administraciją atkeliavo 1 990 prašymų išmokai gauti – 13 procentų daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

O per penkis šių metų mėnesius Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pradėjo 24 ikiteisminius tyrimus dėl vengimo išlaikyti vaiką.

Vien pirmadienį policija pradėjo net du ikiteisminius tyrimus pagal Vaikų išlaikymo fondo administracijos kreipimusis, nes 31-erių metų Kairių miestelio gyventojas E. J. septynmečiui ir dešimtmečiui sūnums skolingas daugiau kaip 12 tūkstančių litų alimentų, beveik aštuonis tūkstančius už šešiolikmečio sūnaus išlaikymą nesumokėjo ir 47-erių metų kuršėniškis A. B.

REKLAMA

Šiais metais Šiaulių teismai tėvams paskelbė ne vieną verdiktą už vengimą išlaikyti savo atžalas.

Teisme vyras purtėsi tėvystės

Neseniai vienoje baudžiamojoje byloje buvo nuteisti abu tėvai, bėgę nuo pareigos mokėti išlaikymą vaikų namuose gyvenančiam vienuolikmečiui sūnui. Jam iš abiejų tėvų buvo priteista po 125 litus alimentų kas mėnesį.

Motinos skola savo sūnui per penkerius metus pasiekė daugiau kaip 9 tūkstančius litų (ji išmokėjo tik 438 litus), o per šešerius metus tėvas savo vaikui liko skolingas daugiau kaip 10 tūkstančių litų.

Tėvas teisme net ėmė teigti nesąs biologinis tėvas savo sūnui, tad esą dėl to jaučiasi nusikaltimo nepadaręs.

Ne ką geriau teisme pasirodė ir berniuko motina, kuri pripažino vaiko nelankiusi ir jį atpažįstanti tik nuotraukose. „Išlaikymo sūnui nemokėjo, kadangi neturėjo gerų gyvenimo sąlygų“, - taip baudžiamojoje byloje įvardijamas kaltinamosios pasiteisinimas.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs Šiaulių miesto apylinkės teismas abu kaltinamuosius pripažino kaltais vengus išlaikyti sūnų ir skyrė jiems vienodas bausmes – po 30 parų arešto.

Vietoj alimentų – viešieji darbai

Dar vienam nepareigingam tėvui už daugiau kaip 14 tūkstančių litų skolą savo dviem vaikams buvo skirti keturi mėnesiai viešųjų darbų.

Teisiamas vyras teisinosi alimentų nemokėjęs dėl to, kad į darbovietę buvo priimtas tik bandomajam laikotarpiui, nors baudžiamojoje byloje įvardyta, jog per skolos laiką jis uždirbo daugiau kaip 30 tūkstančių litų.

Kitas šiaulietis maždaug pusketvirtų metų vengė išlaikyti – mokėti po 300 litų kas mėnesį – savo sūnų, kuriam šiais metais jau sukanka aštuoniolika metų, nors vaikinuko motina į teismą dėl alimentų kreipėsi dar gyvendama santuokoje su nepareigingu vyru.

Bylai atsidūrus Šiaulių miesto apylinkės teisme, skola atžalai siekė beveik 15 tūkstančių litų, o tėvas skolininkas teisme demonstravo savo išrankumą ieškant darbo: „Neteikė išlaikymo, nes neturėjo pajamų: savo noru išėjo iš darbo, nes tikėjosi susirasti kitą darbą. Darbo biržoje neužsiregistravo. Tą padarė tik 2009 metais. Iki tol darbo biržoje nesiregistravo, nes nesitikėjo, kad jam bus pasiūlytas tinkamas darbas. Darbo ieškojo pats, siųsdavo savo CV į įvairias įmones, bet pasiūlymų dėl darbo negavo. Dokumentų, patvirtinančių darbo paiešką, neturi“. Tėvas apskritai neigė savo aplaidumą – pasakojo sūnų rėmęs daržovėmis bei maisto produktais, o kitais daiktais savo atžalos teisinosi nerėmęs dėl to, jog pats buvo išlaikomas tėvų.

REKLAMA

„Sūnumi daugiau visiškai nesirūpino, nesveikindavo nei su šv. Kalėdomis, nei su gimimo diena. Yra sūnui atnešęs kamuolį ir vieną saldainių dėžutę“ - apie savo vaiko tėvą atsiliepė moteris.

Šiaulių miesto apylinkės teismas skolininką pripažino kaltu dėl vengimo išlaikyti vaiką ir jo laisvę apribojo 11 mėnesių. Per šį bausmės laikotarpį vyras įpareigotas nakvoti namuose, toliau dirbti arba būti registruotam darbo biržoje.

Skolininkų svetur – užsienio antstoliai

Teisinės priemonės šiuo metu leidžia skolas už neišmokėtus alimentus išieškoti ir iš užsienyje gyvenančių skolininkų. Tokiais atvejais reikia kreiptis į tos šalies antstolius.

„Išieškotojai turi galimybę kreiptis į teismą dėl Europos vykdomojo rašto išdavimo skolų išieškojimui iš užsienyje gyvenančių skolininkų, kurie teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko (vaikų) išlaikymo sutartimi neteikia lėšų vaikui išlaikyti. Jeigu skolininkas yra fizinis asmuo, vykdomąjį dokumentą antstolis vykdo pagal šio asmens gyvenamąją vietą, jo turto buvimo vietą arba jo darbo vietą. Kai skolininkas gyvena užsienyje ir nedirba bei neturi turto Lietuvoje, teismo sprendimas vykdomas pagal tos valstybės nacionalinę teisę, tos valstybės antstoliai skolą turėtų išieškoti pagal toje valstybėje galiojančias taisykles“, - teigia Vaikų išlaikymo fondo direktorė J. Šalaševičienė.


Rašyti komentarą...
.
...
2012-06-25 09:32:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia esantys vyrų komentarai ir atspindi jų tikrąjį moralinį veidą- išsigimėliai besikratantys savo vaikų. Merginos Lietuvoje tikrų vyrų vienetai.
Atsakyti
0

a
as
2012-06-25 10:39:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ui geruliai vyru komentarai...... Mielieji "tetukai" paskui po daug metu kai paliekat vienisi ir niekam nebereikalingi kriusliai- erzilai, kurie savo vaiku kratetes, nebieskokit musu nes ir mums jusu jau tada nebereikia :) Labai slykstu klausyt kai tevas dabar skambina ir verkia kad nori susitikt bendraut. O kazkada girdejom iseinant kai motinai isreze: pati pasidarei pati augink.. Dabar baigia kazkur visai nukriost vienas be namu be vaiku ir niekieno nemylimas... Visgi lazda turi du galus..... Tegu sperma taskosi laisvai :DDD
Atsakyti
0

k
komentaras
2012-06-25 08:33:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
purtosi tevystes vadinasi yra del ko purtytis...leidot feministems sulysti y seimas su "lygiom teisem" ir "smurtu seimoje" dabar dziaukites "alimentu antpludziu"
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (17)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų