Jei jaučiatės išsekę, sumažėja apetitas, skauda raumenis ar tiesiog silpna, gali būti, kad jums trūksta vitamino D.
Šis gyvybiškai svarbus vitaminas yra būtinas organizmui. Kai jo trūksta, jaučiame daugybę nemalonių simptomų – nuovargį, silpnumą raumenyse, kaulų skausmą ir nuotaikos pokyčius, tačiau ne visiems pasireiškia tokie aiškūs vitamino D trūkumo požymiai, todėl itin svarbu reguliariai tikrintis, rašo mirror.co.uk.
Vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant kalcio kiekį mūsų organizme, taip pat tvirtina kaulus ir palaiko jų sveikatą. Jis taip pat svarbus kraujo krešėjimui, imuninės sistemos stiprinimui ir raumenų augimui.
Vitamino D trūkumas yra labai paplitusi problema, dėl kurios kenčia apie 1 mlrd. žmonių visame pasaulyje. Jis paveikia kaulus bei raumenis ir dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms ir tamsesnės odos žmonėms.
Vitamino D šaltiniai:
- saulės spinduliai (tamsesnę odą turintys ir vyresnio amžiaus žmonės saulės spindulių gali negauti pakankamai);
- maistas;
- maisto papildai.
Vitamino D trūkumas reiškia, kad jūsų organizme yra mažiau vitamino D, nei reikia geros sveikatos palaikymui ir normaliam kaulų vystymuisi. Paprastai šis trūkumas diagnozuojamas atlikus kraujo tyrimą, kuriuo galima nustatyti vitamino D kiekį.
Jo trūkumas gali pasireikšti bet kam, įskaitant kūdikius, vaikus ir suaugusiuosius. Tačiau jis dažnesnis vyresnio amžiaus ir tamsesnio gymio žmonėms bei tiems, kurie dėvi drabužius, stipriai dengiančius odą.
Vitamino D trūkumo simptomai
Vitamino D trūkumą išduoda ir šie simptomai:
- nuovargis;
- kaulų skausmas;
- raumenų silpnumas, skausmas arba mėšlungis;
- nuotaikos pokyčiai, pavyzdžiui, depresija;
- nekokybiškas miegas;
- apetito stoka;
- plaukų slinkimas;
- blyški oda.
Vitamino D kiekį gali parodyti įprastas kraujo tyrimas. Vitamino D trūkumo gydymo ir profilaktikos tikslas yra tas pats – palaikyti sveiką vitamino D kiekį organizme. Galima valgyti daugiau maisto produktų, turinčių vitamino D, ir gauti daugiau saulės šviesos, tačiau gydytojas tikriausiai pasiūlys vartoti vitamino D papildus.
Vitaminas D būna dviejų rūšių: D2 ir D3. D2 (ergokalciferolis) gaunamas iš augalų, o D3 (cholekalciferolis) – iš gyvūnų. Vitaminui D2 reikia recepto, tačiau D3 galite įsigyti be jo. Jūsų organizmas lengviau pasisavina D3 nei D2.
Pasak Nacionalinės sveikatos tarnybos, rudenį ir žiemą vitamino D papildus patariama vartoti kasdien. Nuo kovo pabaigos / balandžio pradžios iki rugsėjo pabaigos visą reikalingą vitamino D kiekį dauguma žmonių turėtų gauti vien iš saulės spindulių.
Rudenį ir žiemą suaugusiems ir vaikams nuo 1 metų amžiaus patariama kasdien vartoti 10 mikrogramų vitamino D papildą. Tai taikoma ir nėščioms bei krūtimi maitinančioms moterims ir žmonėms, kuriems gresia vitamino D trūkumas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!