REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įveikti nerimą, depresiją ar užklumpantį stresą gali padėti dar neatrasti, nebandyti būdai. Štai Indijoje gimusi juoko jogos nauda vis dažniau yra aptarinėjama bei populiarėja ir Lietuvoje. Kas tai per užsiėmimas, ką gali juokas, tv3.lt naujienų portalui atskleidė „Juoko jogos“ trenerė bei asmeninių pokyčių konsultantė, profesionali koučingo specialistė Kristina Laučienė.

Įveikti nerimą, depresiją ar užklumpantį stresą gali padėti dar neatrasti, nebandyti būdai. Štai Indijoje gimusi juoko jogos nauda vis dažniau yra aptarinėjama bei populiarėja ir Lietuvoje. Kas tai per užsiėmimas, ką gali juokas, tv3.lt naujienų portalui atskleidė „Juoko jogos“ trenerė bei asmeninių pokyčių konsultantė, profesionali koučingo specialistė Kristina Laučienė.

REKLAMA

Šią veiklą – juoko jogą – vadiname tokiu terminu todėl, kad užsiėmimo metodika jungia juoko pratimus su jogos kvėpavimo pratimais. Prieš šešerius metus juoko joga Lietuvoje pradėjusi užsiiminėti Kristina, net neįtarė, kad tai bus taip reikalinga tokiai mažai šaliai kaip Lietuva.

Beieškodama savęs, Kristina Laučienė pasakoja, kad juoko jogos prasmę atrado tik tada, kai pati po valandą trukusios sesijos gulėjo ant grindinio ir negalėjo nurimti nuo juoko.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš labai norėjau tokios pilnatvės ir ieškodama savęs, atsiradau stovykloje, kur buvo juoko jogos trenerė. Pirmas mano įspūdis buvo panašus kaip ir dabar pas mane ateinančių dalyvių. Skeptiškai galvojau, kaip aš čia dabar juoksiuosi be priežasties.

REKLAMA

Tačiau buvo toks atsipalaidavimas, atrodo, kad ant tavęs visas kosmosas nusileidžia, kad esu su visu pasauliu už rankų susikibusi, visa pilna ir galvoji, kad dar nesi savirealizacijos viršūnėje, bet man jau nieko netrūksta“,  – pasakoja apie pirmąjį susidūrimą su juoko joga Kristina.

Pajutusi šios terapijos naudą, moteris sugalvojo ir pati užsiimti šia veikla. 2015 metais po juoko jogos instruktorės kursų baigimo grįžusi į Lietuvą, Kristina nesitikėjo sulaukti tokio pripažinimo:

„Žmonės pradėjo kviesti mane į užsiėmimus. Pasirodo, kad to labai reikėjo Lietuvai. Per šituos septynerius metus, galiu pasigirti, kad virš 21-22 tūkstančių žmonių, dalyvių, sudalyvavo mano vedamose juoko jogos sesijose, tikrai labai daug užsiėmimų pravedžiau. Nesitikėjau, bet taip gavosi, kad poreikis atitiko mano pasiruošimą, mano galimybes ir aš galėjau į juos atliepti žmonėms.“

REKLAMA
REKLAMA

Šiomis dienomis, Kristina save įvardija kaip pokyčių mentorę, kuri tiek atskirus asmenis, tiek komandas ir jų lyderius konsultuoja saviugdos klausimais.

„Aš padedu žmonėms asmeniškai arba komandoms siekti pokyčių. Pasitelkiu įvairiausias priemones: koučingo metodą, juoko jogą, neuroedukaciją bei kitus metodus, kurie veda prie vieno ir to paties – noriu pasiekti tam tikrą pokytį“, – tvirtina K. Laučienė.

Nelaukite rytojaus – juokitės dabar

Pirmasis juoko jogą atrado indų gydytojas Madan Kataria, supratęs, kad žmogaus kūnas negali atskirti suvaidinto ir nuoširdaus juoko. Tą užsimena ir K. Laučienė, aiškindama, jog pagrindinė juoko jogos terapijų esmė yra tiesiog juoktis neieškant priežasties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai suaugę žmonės, įprantame juoktis su tam tikra priežastimi. Pavyzdžiui, išgirstame humorą, žiūrime komediją, kažkur tiesiog randame tų komiškų momentų ir juokiamės. Kartais mes netgi norime susitikti su draugais arba laukiame švenčių, nes žinome, kad bus garantuota gera nuotaika, kad mes juoksimės, ta bendrystė, tas geras jausmas po to mus lydės kurį laiką. Juoko joga sako: nelauk švenčių, nelauk rytojaus, naujų metų, nelauk kažkokios progos, juokis dabar“, – sako juoko jogos instruktorė Kristina.  

Juoko joga apima kvėpavimo pratimų rutiną, kuri yra atliekama kartu pridedant ir tam tikrus tempimo pratimus, meditaciją. Tačiau užsiėmime svarbiausią vaidmenį atlieka ne kas kitas kaip kvėpavimas, tuomet eina pačio žmogaus indėlis ir šiek tiek garsų. Pasak Kristinos, juoko jogoje viskas prasideda nuo įkvėpimo:

REKLAMA

„Per diafragmą pradedami inicijuoti tam tikri ritminiai susitraukimai. Tuomet atliekami tarsi vaidybiniai elementai, kad kažkas esi, galbūt kažkoks operos solistas arba bandai atvaizduoti kažkokį gyvūną, jo eiseną ir įsivaizduoti, o kaip jisai juoktųsi.

Tai yra šiek improvizacijos elementų, bet pats pagrindinis dalykas, dėl ko įvyksta pokytis, tai kai suprantama iš ko juokiamasi, kai atrandama, kad galima juoktis ir be priežasties. Tai yra tiesiog pratimas, kurį galima padaryti bet kada: ryte, vakare, gerai jaučiuosi, blogai jaučiuosi, aš galiu bet kada tą padaryti.“

Neišsemiama juoko nauda

Kristina Laučienė pasakoja, kad jos praktikoje teko susidurti ir su tokiais atvejais, kuomet juokas išgydė nė vieną klientą nuo psichologinių ligų ar netgi padėjo gydantis nuo vėžio. Anot jos, juoko nauda yra paprasčiausiai begalinė:

REKLAMA

„Aš apskritai sakau, kad juokas yra kaip aliejus girgždančioms mintims, sausam protui, susausėjusiai širdžiai. Tai lyg patepimas, gydymas, nes pats juokas inspiruoja labai daug gyvybinės energijos, kuria žmogus yra pabudinamas, jis atsigauna tarsi iš tam tikro sąstingio, miego.“

Tam, kad juokas būtų naudingas sveikatai, rekomenduojama yra nepertraukiamai juoktis nuo 10 iki 15 minučių. Po jų, žmogaus nuotaika pasikeičia bemaž iškart, o kuomet jis psichologiškai jaučiasi palengvėjęs bei geriau, jo organizmas gauna signalus ir taip pat pamažu taisosi kaip ir pati nuotaika.

„Juoko joga pasaulyje naudojama kaip depresijos profilaktika ar net gydymas, tai tik parodo, kiek daug gerų, pozityvių procesų tuo metu vyksta žmogaus organizme. Yra normalizuojama kraujotakos sistema, cukraus kiekis kraujyje, stresas bei skausmas yra malšinamas taip pat.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įsivaizduokite, jeigu mes vaizduodami fizinį skausmą pradedame jį jausti, tai ir emociškai mes taip pat pradedame jausti tą patį. Juokas su šitais dalykais ima ir susitvarko per minutę, dvi“, – vardina juoko naudos privalumus K. Laučienė.

Prireiks ne vienos, bet ir poros sesijų

Pasak juoko jogos trenerės pirmą kartą į užsiėmimą atėjusių klientų veiduose būna matyti nejaukūs, nesmagūs pojūčiai. „Kaip aš čia jausiuosi, ką apie mane galvoja arba galvos, o jeigu kažkas dar nufilmuotų ir įdėtų į „Youtube“, iš vis čia apsijuoksiu“, – pasakoja dažniausiai girdimas reakcijas Kristina.

Labiausiai žmones dirgina mintis, ką apie juos pagalvos kiti. Pirmą kartą juoko jogoje apsilankę dalyviai dažnai bando ieškoti patogios išeities iš nemalonios situacijos. Tačiau lūžiai įvyksta tuomet, kuomet jie supranta, kad apie nieką nereikia daugiau galvoti: nei ką pamanys žmonės, nei iš ko čia turėsiu juoktis.

REKLAMA

„Reikia tiesiog dirbti su savo kvėpavimu, su diafragma, sutelkti dėmesį į save, palaikyti akių kontaktą grupėje. Žmonės dažniausiai atsipalaiduoja, kuomet pajaučia, kas yra tas natūralus juokas iš giliai, išeinantis tiesiog iš pilvo. Kaip jis atpalaiduoja, kaip gali žmogus pats atsipalaidavęs būti, aš ir pati negalėjau patikėti, kol pati neišbandžiau šios praktikos. Tokio gilaus atsipalaidavimo man jokia kita praktika nedavė kaip po šios juoko jogos sesijos“, – teigia Kristina.

Moteris taip pat pasakoja, jog pastebi, kad mažų mažiausiai reikia trijų ar keturių sesijų, kad žmogus suprastų patį procesą, kaip pratimas veikia jį, kaip jis gauna emocinius ir fiziologinius pojūčius bei svarbiausia – patenkina savus poreikius ir gauna naudą.

REKLAMA

„Kai žmogus pradeda gauti naudą, kai jis sako, kad po sesijos miegojo ramiai, nejautė dvi dienas skausmo, susitvarkė žarnyno veikla, kad pastebėjo pagerėjusią nuotaiką, kai jis pradeda jausti ir matyti tą akivaizdžią naudą, kurią mato tada ir kiti aplinkiniai, jis supranta: o, geras, jau veikia“, – dalinasi savo įžvalgomis K. Laučienė.

Pasak septynerius metus juoko joga užsiimančios trenerės, maždaug pirmieji trys ar keturi susitikimai būna žvalgybiniai, per kuriuos žmogus supranta kaip visgi jam sekasi:

„Pirmas kartas visada būna pliūpsnis, viskas labai juokinga, dalyvauja netikėtumo momentas. Atėjus antrą kartą, jau žmogus viską žino, tad jam reikia padirbėti su savimi, kaip čia teisingai reikia būti mokinio pozicijoje, o jau trečią ar ketvirtą kartą yra atrandamas tas kontaktas ne tik su savimi, bet ir su kitais žmonėmis grupėje. Tuomet gaunasi, kad susidėlioja savotiška klasė, kuriai yra faina kartu pasijuokti. Ir mes neieškom tos priežasties, ne vienas iš kito juokiamės gi, mes tiesiog ryšyje patys su savimi atrandame tą juoką ir tą juoko galią.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Puikūs rezultatai ir glaudus įmonių darbuotojų ryšys

Neretai šią puikiai nupasakotą ir išgirtą Kristinos veiklą renkasi ir įvairiausios įmonės, kurios nori stiprinti vidinį darbuotojų emocinį ryšį.

„Juoko joga yra puiki praktika patikrinanti žmogaus ribotumą, jo ribas, nusiteikimą bendradarbiauti. Su įmonių komandomis mes taip pat pritaikome ir juoko jogą, tame tarpe ir tam tikrą savižvalgą, refleksiją, ką aš atradau tuo metu, koks mano santykis į kolegas, kuriuos pamačiau vienoje šviesoje, o dabar matau kitoje.

Daugelis kolektyvų man kartais rašo ir po metų, ir po dviejų, ir kartais net po trejų ar penkių. Ir dabar čia netikėtai sulaukiau skambučio, kuomet didelė Lietuvos įmonė skambina ir sako, kad mane dar prisimena. Jie praktiškai kas metus ar kelis mane vis kviečiasi ir tikina, kad kolektyvas prisimena su geriausia mintimi, geriausiomis intencijomis ir vėl nori, nes jaučia, kad jiems tai padeda susijungti, kad padeda būti geranoriškiems vieni kitiems, kad juoko joga padeda bendradarbiauti ir megzti tuos glaudesnius ryšius“, – džiaugiasi įmonių pasiektais rezultatais, dalyvaujant jų komandos formavimų užsiėmimuose su juoko jogos sesijomis Kristina. 

REKLAMA

Būna pasitaiko ir atvejų, kuomet atėjęs į sesiją žmogus iš anksto perspėja, kad jam nepavyks padaryti vieno ar kito pratimo, mat, pavyzdžiui, jam skauda nugarą. Tokiais atvejais Kristina rekomenduoja tiesiog būti geranoriškiems sau ir daryti tiek, kiek tuo metu žmogus sugeba. Žinoma, rezultatai po to kalba patys už save.

„Yra tokie pratimai, kur mes įkvepiam, atsidūstam, nusilenkiam ir žmogus, pavyzdžiui, sako, kad jis tikrai nesilenks, nes labai skauda nugarą. Na ir po viso užsiėmimo, vėliau jis džiaugiasi savo pasiekimais ir net gali nusilenkti iki žemės, ko sakė nepadarys. Vadinasi skausmą malšinančios medžiagos taip pat yra išskiriamos juoko metu, na, ir ta bendrystė tarp žmonių labai atsiranda.

REKLAMA

Aš per šiuos metus labai įsitikinau, kad na, žmonėms trūksta tos bendrystės, nes užsidarėm šiek tiek, tai kai pradėjau „online“ vesti užsiėmimus, žmonės pradėjo sakyti, kad tai atstoja tą bendrystę, kurią mes turime gyvai. Tai juokas yra ta jungtis, kuri mus sujungia emociškai ir mes žinome, kad esami ne vieni“, – teigia asmeninių pokyčių konsultantė, profesionali koučingo specialistė Kristina Laučienė.

„Juoko jogos“ trenerė Kristina Laučienė su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais sutiko taip pat pasidalinti ir keletą puikių juoko jogos pratimų, kuriuos galima lengviausiai išbandyti ir pajusti juoko galią patiems namuose. Juos galite pamatyti žiūrėdami išsamesnį interviu įrašą straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų