• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koronaviruso situacija visame pasaulyje tampa tramplinu į dar vieną ekonominę krizę. Švedijoje gyvenantis ir verslą kuriantis Darius sako, kad jeigu ne Lietuvoje sau duobę kasantys verslininkai ir tiekėjai, tikriausiai jis jaustų labai nedideles viruso pasekmes, tačiau dabar žala bus kur kas didesnė.

669

Koronaviruso situacija visame pasaulyje tampa tramplinu į dar vieną ekonominę krizę. Švedijoje gyvenantis ir verslą kuriantis Darius sako, kad jeigu ne Lietuvoje sau duobę kasantys verslininkai ir tiekėjai, tikriausiai jis jaustų labai nedideles viruso pasekmes, tačiau dabar žala bus kur kas didesnė.

REKLAMA

Pasak Švedijoje gyvenančio lietuvio Dariaus, į pandemiją Švedijos vyriausybė reaguoja ramiai: priverstinės saviizoliacijos ar karantino čia nėra, pasitikima žmonių sąmoningumu.

„Čia akcentuojama saviizoliacija, tad vaikų mokyklose ir taip jau mažai liko. Realiai net neįvedus to karantino, žmonės izoliuojasi, kas tik gali dirba iš namų. Oficialiai kalbama, kad visos apsaugos priemonės yra nukreipiamos į rizikos grupėse esančius žmones, kiek tai veikia aš nežinau.

Pas mus yra ganėtinai išsivystęs modelis, kai pas senyvus žmones atvyksta kiti, kurie sutvarko kambarius ar nuperka maisto. Problema tame, kad visi pagalbininkai dažniausiai važinėja ne taksi ar nuosavu automobiliu, bet visuomeniniu transportu. Ar čia yra tas efektyvumas, klausimas. Nors akivaizdžiai matosi, kad traukiniai yra praktiškai tušti ir važiuoja tik vienas kitas keleivis“, – pasakoja Darius.

REKLAMA
REKLAMA

Vyras sako, kad pats virusas jo asmeninį gyvenimą koregavo mažai: ir anksčiau prekes stengėsi užsisakinėti į namus, vieną verslo filialą turi ir Lietuvoje, tad dirbti per atstumą irgi atrodo visai įprasta. Tačiau jis iki šiol galėjo susitikti su savo tėvais ar vaikais, kurie gyvena atskirai, dabar tenka apsiriboti tik skambučiais telefonu.

REKLAMA

Panikos nėra

Švedijoje saviizoliacija grįžusiems iš užsienio ir visiems kitiems reikalinga tik tuo atveju, jeigu jaučiami bent menkiausi simptomai, o jeigu jaučiatės gerai – galite gyventi įprastą gyvenimą. Tačiau tie, kurie turi tokią galimybę, mieliau renkasi darbą iš namų.

„Anksčiau buvo taip, kad jeigu pasijauti blogai, tai gali būti vieną dieną namuose, bet už ją tau nemokės. Dabar ta diena yra apmokama. Jeigu anksčiau iki 10 dienų galėjai neiti pas gydytoją ir būti namie, tai dabar tas terminas yra pratęstas iki dviejų savaičių.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar yra paleistos ir specialios programėlės, kuriose gali atsakyti į klausimus, suvesti jaučiamus simptomus ir gauti atsakymus. Švedijoje nėra tokio masinio testavimo. Tokios isterijos ir panikos, kaip Lietuvoje, tikrai nėra“, – sako Švedijoje gyvenantis vyras.

Pasak jo, Lietuvoje visa situacija susirūpinta dar visu mėnesiu anksčiau nei Švedijoje, tačiau gimtinė vis tiek nevaldo situacijos geriau nei skandinavai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Su savo rėkimu Lietuva tik uždengia savo klaidas, nes iš tikrųjų nieko ir nebuvo pasiruošę, nors tai daryti galėjo jau nuo metų pradžios. Dabar galima kaltinti, kad niekas nieko negalėjo žinoti, taip, tokia problema tikriausiai yra daugumoje šalių.

Tiesiog noriu pasakyti, kad imant Švedijos modelį, kai matau, kaip jis vystomas, kad rezultatas bus tas pats. Tik kokia kaina? Kokia kaina viskas bus suvaldyta. Nesakau, kad tie karantinai Lietuvoje yra blogai, nes, logiškai mąstant, reikia stabdyti visą šitą reikalą, tik Lietuvoje ekonominės pasekmės tikriausiai bus liūdnos. Čia ne 2009 metų krizė, čia bus žymiai blogiau“, – samprotauja jis.

REKLAMA

Kasa duobę patys sau

Darius sako, kad kol kas koronavirusas neturėjo labai didelės įtakos jo verslui, tačiau jeigu dirbtų tik Švedijos ribose, verslas būtų paliečiamas viruso dar mažiau, o gal net ir visai nenukentėtų.

„Mūsų rinka yra Švedija, o tiekimas vyksta iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos, čia prasideda sunkumai. Prieš tai iš Lietuvos gaudavome metalo grupės produktus, tačiau dabar tiekimą perkeliame į Latviją, nes, nežinau Lietuvoje verslininkų mąstymas yra garažinis.  

REKLAMA

Panašu, kad jie patys tik kasa sau duobę. Kai kurie lietuvių tiekėjai yra parazitinės įmonės, kurios vieną dieną nežiūrėdamos į sutartis nutraukia tiekimą ir pasako: „norite pirkti, mokėkite iš anksto ir dirbsime“.

Jeigu projektas vertas 1 ar 2 tūkst. eurų, tai gali nupirkti. Kai kalbama apie 5 projektus vykdomus vienu metu, kurių kainos po 10 tūkst. eurų, mes esame nepajėgūs tiek sumokėti iškart. Įstatymiškai mes duodame ir savo klientams 30 dienų sumokėti. Jokios koronos čia negalioja. Todėl mes privalome atsitraukti nuo Lietuvos rinkos ir nemanau, kad tai padarysime tik mes vieni“, – patirtimi dalijasi jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bus ir tų, kurie praturtės

Darius mano, kad Švedija elgiasi teisingai nesiimdama drastiškų priemonių ir neuždarydama parduotuvių ar ne pirmo būtinumo įmonių ir verslų.

„Man irgi gali papriekaištauti, nes aš labiau žiūriu iš verslo pusės, o čia žmonės miršta. Aš tai suprantu. Aš ne Dievas, aš negaliu daryti įtakos dėl mirčių. Noriu tik pasakyti, kad ir medicina, ir visas valdžios aparatas funkcionuoja tik dėl ekonomikos variklio. Kol kas žmonija, kito modelio nenaudoja. Kai užgesinsi šitą variklį, užges ir visa kita“, – mąsto jis.

REKLAMA

Kaip dar vieną itin palankų Švedijos valdžios sprendimą, Darius pabrėžia darbdavio mokesčių sumažinimą. Tai labai palengvins naštą verslui, nes vietoj mokėto kiek daugiau nei 31 proc., dabar turės mokėti tik 10,4 proc.

„Mums tai galioja jau nuo praėjusio mėnesio ir galios tris mėnesius. Dabar laukiu tik kol bus priimtas paketas dėl paskolų verslui su mažomis palūkanomis. Jeigu mes nebūtume surišti tiekimu su Lietuva, Latvija ir Lenkija, to paketo mums net nereikėtų ir mes verstumėmės patys. Kada atsiranda tokie dalykai, kai tau reikia iš karto sumokėti už medžiagas, gali atsirasti toks poreikis“, – sako verslininkams.

REKLAMA

Tiems, kurie sako, kad verslas daug uždirba ir galėtų pasidalinti lėšomis, Darius atsako, kad ne visi yra prie to pinigų lobio.

„Žinoma, tikrai yra tų, kurie gerai gyveno ir prie 2009 metų krizės, ir prie šitos gyvens taip pat gerai. Yra masė įmonių, kurios ne taip gerai gyvena ir nesukaupia tiek pinigų. Vyksta kažkokie niekai, atrodo, kad tiesiog kažkas pinigus dalinasi globaliai. Aišku, bus kas praturtės iš to“, – pokalbį užbaigia jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Situacija Lietuvoje

SAM primena, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. 

Dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – jau veikia mobilūs punktai, kuriuos pacientams imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso. 

REKLAMA

Savarankiškai į mobilius punktus atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Primename, kad pasitikrinti, ar nebuvote tose pačiose vietose, kaip ir koronavirusu užsikrėtę asmenys, galite COVID-19 atvejų epidemiologinio tyrimo rezultatų lentelėje.

Taip pat Lietuvos savivaldybėse duris netrukus turėtų atverti, o kai kuriose jau atvėrė vadinamosios karščiavimo klinikos, kuriose viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams bus atliekami išsamesni tyrimai, įtariant koronavirusinę infekciją. Į šias klinikas bus registruojami šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai, kurie turės atvykti jiems paskirtu konkrečiu laiku.

REKLAMA

SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

Svarbiausia informacija apie koronavirusą

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal kovo 28 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.

ARBA

Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.

Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):

1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

2) Sveikatos priežiūros specialistai.

3) Kiti asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.

Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.

REKLAMA

Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.

SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.

Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).

Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų