REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Vaikų kosulys, ko gero, yra vienas labiausiai tėvelius išgąsdinančių garsų. Ar tai tik dėl slogos kylantis kosulys, o galbūt jis praneša apie sunkią ligą, pavyzdžiui, plaučių uždegimą? Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį?

Vaikų kosulys, ko gero, yra vienas labiausiai tėvelius išgąsdinančių garsų. Ar tai tik dėl slogos kylantis kosulys, o galbūt jis praneša apie sunkią ligą, pavyzdžiui, plaučių uždegimą? Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas dažniausiai sukelia kosulį?

Viena dažniausių vaikų kosulio priežasčių yra infekcija. Net apie 80 proc. viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sukelia virusai, o likusias – bakterijos ir kiti mikroorganizmai, pavyzdžiui, netipinės bakterijos. Įprasta ūminio kosulio trukmė vaikams – maždaug 2 savaitės, tačiau po ūminės infekcijos vaikas gali kosėti dar kelias savaites, o kartais ir mėnesį. Daugybė tėvų nerimauja dėl visą mėnesį trunkančio kosulio, tačiau daugeliu atvejų – tai visiškai normalu. Kaip ir minėta prieš tai, vaikų kvėpavimo takų gleivinė daug jautresnė, todėl į svetimas medžiagas ji reaguoja daug jautriau ir gleivinės atsikūrimo procesai gali trukti net mėnesį ir ilgiau. Vis dėlto reikėtų stebėti, kad kosulys bėgant laikui nestiprėtų, o vaiko būklė – neblogėtų.

REKLAMA

Vaikas kosėti gali net tik dėl kvėpavimo takų infekcijų, bet ir dėl į kvėpavimo takus patenkančių teršalų, tabako dūmų, alergenų. Jautrią vaikų kvėpavimo takų gleivinę ypatingai dirgina pernelyg sausas oras ar dėl netinkamo maisto, persivalgymo ir įvairių virškinamo trakto problemų iš skrandžio kylantis rūgštus turinys. Ne toks jau ir retas psichogeninis kosulys, kai vaikas kosulio metu išlieja susikaupusias emocijas, taip išreiškia savo nerimą bei susirūpinimą. Su gydytoju visuomet reikėtų pasitarti dėl ilgiau kaip mėnesį trunkančio kosulio – tai gali būti alerginių susirgimų ar atipinių bakterijų sukeliamų infekcijų ženklas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip gydomas vaikų kosulys?

Pakanka žinoti keletą pagrindinių taisyklių. Pirmiausia, ką reikėtų pakartoti – svarbu nepanikuoti, o ramiai apsvarstyti, ar kosulys nėra sunkus, o galbūt jis kelia didelį nerimą ir protingiausia būtų pasikonsultuoti su gydytoju. Pavojaus signalai apima tokias situacijas, kai kosėja kūdikis arba labai mažas vaikas, pastebima kvėpavimo sutrikimų, mėlsta oda, vaikas dūsta, girdimi karkalai ar švokštimas, labai stipriai kyla bazinė kūno temperatūra ir pan. Jei vaikas tik kosčioja, galbūt jis taip išreiškia savo emocijas? Galbūt per sausas oras? Galbūt kosulys atsiranda dėl gausiai tekančios slogos, vaikui gulint? Galbūt kosulys atsirado labai staigiai ir netikėtai – ar į vaiko kvėpavimo takus negalėjo patekti koks nors svetimkūnis, kurį tokiu intensyviu kosuliu mėginama iš jų pašalinti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausia vaikų kosulio priežastis – virusinė infekcija, kuri paprastai prasideda kelias paras trunkančiu sausu kosuliu. Sausą kosulį reikia stengtis „sudrėkinti“ – puikiausiai tiks intensyvesnis skysčių vartojimas, inhaliacijos. Daugumą kosulio atvejų galima gydyti namuose, tačiau būtina akylai stebėti vaikelio sveikatos būklę.

Kai kosulys tampa drėgnas, jei reikia, galima vartoti atsikosėjimą gerinančius vaistinius preparatus. Skystasis čiobrelių žolės ekstraktas rekomenduojamas vaikams nuo 4 metų amžiaus, galima išmėginti ir mažesniems vaikams skirtus atsikosėjimą gerinančius sirupus, tačiau dėl bet kokių vaistų vartojimo, nesvarbu, ar jie augalinės, ar cheminės prigimties, reikėtų pasitarti su vaistininku.

Viena žinomiausių vaistinių medžiagų, padedančių palengvinti atsikosėjimą, yra ambroksolio hidrochloridas. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų