Šiam sutrikimui būdingas ne vien didelis galvos skausmas, tai rimta neurologinė būklė, kuomet kamuoja ir kiti simptomai, tokie kaip: pykinimas, vėmimas, dilgčiojimas ar tirpimas rankose ar kojose, regos pokyčiai, jautrumas garsui, šviesai ar kvapui. Migrena gali būti sekinanti ir lėtinė liga, galinti paveikti kai kurių žmonių kasdienį gyvenimą. Yra daugybė skirtingų vaistų, vartojamų migrenai gydyti ir profilaktikai. Visgi kai kurie žmonės kaip alternatyvą pasveikti renkasi natūralius metodus arba jais bent jau papildo medikamentinį gydymą.
Dėl ko kyla migrena?
Nemaža dalis migrenos kilmės priežasčių dar nėra žinoma. Įtariama, jog dažniausiai ji atsiranda dėl sutrikusios smegenų veiklos ir hormoninių pokyčių – moterys gali patirti migrenos simptomus menstruacijų metu dėl kintančio hormonų lygio. Taipogi tam tikri emociniai veiksniai sukelia šią nemalonią ir sunkiai pakeliamą būklę, tokie kaip: stresas, depresija, nerimas, susijaudinimas ir šokas. Be to, kai kurie žmonės genetiškai gali būti jautresni tam tikriems aplinkos dirgikliams: triukšmui, ryškiai šviesai, mirgantiems kompiuterio ar televizoriaus ekranams, stipriems kvapams – ypač cigarečių dūmams, temperatūros pokyčiams.
Kartais migreną sukelia fizinės priežastys: nuovargis ir nepakankamas miegas, pečių ar kaklo įtampa, bloga laikysena ir fizinis pervargimas. Mažas cukraus kiekis kraujyje ir kraujo apykaitos sutrikimai taip pat gali sukelti šią neurologinę būklę. Netinkama mityba, kuomet vartojama itin daug alkoholio, kofeino, taip pat laikoma viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmogus patiria neretai nepakenčiamą galvos skausmą. Kai kurie konkretūs maisto produktai taip pat gali turėti neigiamą poveikį, įskaitant: šokoladą, sūrį, citrusinius vaisius ir maisto produktus, turinčius sudėtyje amino rūgšties – tiramino priedą (kurio poveikis organizmui panašus į arenalino – kyla spaudimas, sudirgsta nervų sistema). Nereguliarus valgymo laikas ir dehidratacija, taip pat gydytojų įvardijami kaip galimi veiksniai, iššaukiantys migreną.
Kai kurios migdomosios tabletės, hormonų pakaitinės terapijos (PHT) vaistai ir kombinuotosios kontraceptinės tabletės sukelia šią skausmingą neurologinę būklę.
Natūralūs gydymo būdai
Šie metodai gali palengvinti migrenos simptomus, visgi juos taikyti vertėtų tik pasitarus su savo gydytoju:
1. Pakvėpuokite levandų eteriniu aliejumi. Buvo atliktas tyrimas, kurio metu pastebėta, jog žmonės, 15 minučių kvėpavę levandų eteriniu aliejumi migrenos priepuolio metu, patyrė greitesnį palengvėjimą nei tie, kurie kvėpavo placebu, bet to nežinojo. Levandų aliejus gali būti įkvepiamas tiesiogiai arba praskiestas su vandeniu, garais.
2. Užsitepkite pipirmėčių aliejaus. Pipirmėčių aliejuje esantis mentolis gali pristabdyti ir sušvelninti prasidėjusį migrenos priepuolį. Jį reikia tepti ant kaktos arba smilkinių – ramus kvapas atpalaiduoja ir padeda ne tik nuo skausmo, bet ir nuo pykinimo bei jautrumo šviesai.
3. Išbandykite akupresūrą – taškinį masažą. Akupresūra yra tradicinė kinų medicinos metodika, kai pirštais ir rankomis spaudžiami tam tikri kūno taškai, kad būtų pašalintas skausmas ir kiti simptomai. Ji padeda nuo įvairių ligų, įskaitant ir lėtinius galvos skausmus, netgi gali palengvinti su migrena susijusį pykinimą.
4. Yra žinoma, kad imbieras palengvina pykinimą, kurį sukelia daugelis ligų, įskaitant migreną. Valgoma ar geriama imbiero produkcija sumažina šleikštulio bei pykinimo pojūtį.
5. Atsivėsinkite. Jei patiriate staigų priepuolį, ant kaktos uždėkite šaltą pakuotę. Ledo gabaliukai, suvynioti į rankšluostį, maišelis su šaldytais žirniais ar net šaltas dušas gali sumažinti skausmą. Laikykite kompresą ant galvos 15 minučių, tada padarykite 15 minučių pertrauką, ir procedūrą pakartokite.
6. Pritemdykite šviesą, kuomet ji nėra būtina. Ryški ar mirganti lemputė, net sklindanti šviesa iš kompiuterio ekrano, gali sukelti migreninį galvos skausmą. Jei šią nemalonią neurologinę būklę patiriate gan dažnai, galite dienos metu uždengti dalį langų užuolaidomis, kad sumažintumėte ryškią šviesą patalpoje. Nešiokite saulės akinius lauke. Taip pat savo darbo kompiuteryje nusistatykite apsaugą nuo akinimo, sumažinkite ryškumą.
7. Mokykitės atsipalaiduoti. Ar tai būtų joga, meditacija, ar progresyvusis raumenų atpalaidavimas, mokymasis, kaip nurimti, būtent tuo metu, kai patiriate migrenos priepuolį, gali padėti numalšinti skausmą ir netgi pagerinti gebėjimą ištverti pasikartojančius nemalonius simptomus ateityje.
Kaip išvengti?
1. Stebėkite, ką valgote. Tinkama mityba, kuomet nevartojama per daug maisto produktų, kurie gali sukelti migreną, padeda išvengti šios nemalonios būklės. Tereikia žinoti, kurie iš jų laikomi migrenos sukėlėjais:
- maistas, kuriame yra kalio ir natrio nitratų, gerokai prailginančių jų galiojimo laiką, pvz.: dešrainiai, šoninė ir dešra;
- šokoladas;
- sūris, kuriame yra natūraliai susidarančio junginio tiramino, pvz.: mėlynasis, feta, čederis, parmezanas;
- alkoholis, ypač raudonasis vynas;
- produktai, kuriuose yra mononatrio glutamato, skonio stipriklio;
- šalti produktai, pvz.: ledai ar lediniai gėrimai;
- perdirbti maisto produktai;
- marinuoti maisto produktai;
- pupelės;
- džiovinti vaisiai;
- rauginta pieno produkcija, tokia kaip: pasukos, grietinė ir jogurtas.
Nedidelis kofeino kiekis kai kuriems žmonėms gali palengvinti migrenos skausmą. Kofeino taip pat yra kai kuriuose vaistuose nuo migrenos. Tačiau per didelis jo kiekis gali suveikti atvirkščiai – sukelti migreną.
Beje, norėdami išsiaiškinti, kurie maisto produktai ir gėrimai sukelia migreną, laikykitės kasdienio maisto dienoraščio. Užrašykite viską, ką valgėte, ir atkreipkite dėmesį, kaip jaučiatės vėliau.
2. Įtraukite į savo racioną magnį. Dėl magnio trūkumo gali skaudėti galvą arba netgi pasireikšti migrena. Tyrimai parodė, kad magnio oksido papildai padeda išvengti migrenos, turinčios aurą. Be to, jų vartojimas kartais gali užkirsti kelią ir su mėnesinėmis susijusiai migrenai. Nemažai magnio yra šiuose maisto produktuose: migdoluose, sezamo ir saulėgrąžų sėklose, braziliškuose riešutuose – bertoletijose, anakardžiuose, riešutų svieste, avižiniuose dribsniuose, kiaušiniuose.
3. Lepinkitės masažu. Kartą per savaitę atliekamas masažas gali sumažinti migrenos dažnį ir pagerinti miego kokybę. Tyrimai rodo, kad tinkamai atliktas masažas ne tik atpalaiduoja, bet ir pagerina gebėjimus įveikti patiriamą stresą, tai taip pat sumažina širdies ritmą, kortizolio kiekį organizme – jaučiama mažiau nerimo, rečiau skauda galvą.
4. Skirkite pakankamai laiko poilsiui. Miego trūkumas ir per daug miego gali sukelti migreninius galvos skausmus. Kiekvieną naktį miegant maždaug 7–9 valandas galima sumažinti patiriamo streso lygį ir taip išvengti migrenos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!