Nors specialistai kasmet įspėja atsakingai rinkti meškinius česnakus, į įspėjimus reaguoja ne visi. Biržų regioninis parkas socialiniuose tinkluose pasidalino nuotraukomis, kaip atrodo suniokotos augimvietės Biržų girioje.
Įspėja skinančius meškinį česnaką
Specialistai pastebi, kad prasta situacija stebima ne tik Biržuose, tačiau ir kone visose vietose, kur auga šie augalai. Ir nors augalas nebesaugomas ir populiaciją pavyko atkurti, ji yra arti išnykimo grėsmės.
„Meškinis česnakas nuo 1962 m. buvo įrašytas į Lietuvos saugomų rūšių sąrašus, o 2007 m. – priskirtas saugomoms rūšims, kurių gausumas atkurtas.
2018 m. vertinant Lietuvos saugomas rūšis pagal Tarptautinės gamtos išsaugojimo sąjungos (IUCN) kriterijus, meškinis česnakas buvo priskirtas arti grėsmės esančioms rūšims, todėl Lietuvos raudonosios knygos komisijos siūlymu nuo 2019 m. nebesaugomas, bet tai nereiškia, kad jį galima kasti, „šienauti“, pardavinėti.
Dėdami sprogstančią vitaminų „bombą“ į burną neužmirškite, kad gamta dosniai apdovanoja mus savo gėrybėmis už tai turim ją saugoti – meškinių česnakų populiacija nors ir atkurta, vis dėlto yra „arti grėsmės“ išnykti – elgdamiesi taip, kaip matome nuotraukose, galime sunaikinti bet kokią populiaciją, – net pačią gausiausią“, – rašoma socialiniuose tinkluose.
Meškinis česnakas – „vitaminų bomba“
Kaip pastebi Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvariovės apsaugos skyriaus vyr. specialistė, botanikė Renata Ulinskienė, meškinis česnakas (Allium ursinum) yra neįprastas augalas. Išvaizda panašus į pakalnutę, skoniu primena jauną česnaką. Jis priklauso Allium – česnakų genčiai.
Aplinkinėse šalyse vadinamas laukiniu svogūnu, čeremša, levurdu, chanzeli, o Amerikos indėnai jį vadino „čikaga“. Beje, šio augalo vardu buvo pavadinta upė, ant kurios krantų užaugo miestas.
Augalas žinomas nuo seniausių laikų. Maždaug prieš 5 tūkst. metų, neolito epochos kultūriniuose sluoksniuose archeologai randa patvirtinimą, kad meškinis česnakas jau buvo žinomas ir naudojamas.
Meškinis česnakas auga visur Europoje ir Turkijoje. Jo rūšies lotyniškas pavadinimas „ursinum“ reiškia lokys. Taip šis augalas buvo pavadintas dėl to, kad meškiniai česnakai yra vienas ankstyviausių vitaminingų augalų – jį galima rinkti jau balandžio-gegužės mėnesiais, o pabudę išalkę lokiai ieško šio augalo sąžalynų.
Paėdus augalo lapų jiems dingsta žiemos mieguistumas, grįžta jėgos, o per savaitę ar dvi ėdant meškinį česnaką, jų organizmas išsivalo nuo susikaupusių druskų. Meškinius česnakus taip pat labai mėgsta šernai.
Mes meškinių česnakų lapus galime valgyti iki augalo žydėjimo pradžios – balandžio ir gegužės mėnesiais. Tai yra vitaminų ir mineralų „bomba“, tam, kad gautume vitamino C dienos normą, tereikia suvalgyti apie 50 gramų šio augalo.
Meškiniai česnakai turi teigiamą poveikį kepenims, tulžiai, skrandžiui ir žarnynui, taip pat turi ir cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių savybių.
Česnakai yra galingas antioksidantas. Įrodyta, kad naikina net 23 rūšių bakterijas, tarp jų salmoneles bei stafilokokus, grybelius, parazitus ir virusus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!