• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką pirmiausia darote ryte – skubate prie kavos aparato, gurkšnojate šiltą vandenį ar išvis nieko negeriate? Nors rytinio gėrimo pasirinkimas atrodo smulkmena, pasirodo, tai gali turėti didelės įtakos jūsų savijautai, energijos lygiui ir net virškinimo sistemai.

Ką pirmiausia darote ryte – skubate prie kavos aparato, gurkšnojate šiltą vandenį ar išvis nieko negeriate? Nors rytinio gėrimo pasirinkimas atrodo smulkmena, pasirodo, tai gali turėti didelės įtakos jūsų savijautai, energijos lygiui ir net virškinimo sistemai.

REKLAMA

Internete apstu patarimų apie stebuklingus rytinius ritualus – vieni siūlo gerti šiltą vandenį su citrina, kiti žada detoksikuojantį poveikį ar greitesnę medžiagų apykaitą. Tačiau kaip atskirti, kas iš tiesų naudinga, o kas – tik mitas?

Ryte išgerkite stiklinę šilto vandens

Apie tai su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė, kuri ne tik paaiškina, ką iš tiesų verta gerti vos prabudus, bet ir padeda suprasti, kam tinka tam tikri gėrimai, o kam geriau jų vengti. Ir svarbiausia, kodėl kartais paprasčiausias vanduo gali būti geriausias sprendimas jūsų rytui.

REKLAMA
REKLAMA

„Ryte išgerta stiklinė šilto ar kambario temperatūros vandens tikrai nepakenks. Gerdami vandenį kompensuojame skysčių netekimą miego metu, galime paskatinti medžiagų apykaitą ir suaktyvinti virškinimą“, – teigia specialistė.

REKLAMA

Internete teigiama, kad šiltas vanduo „pažadina“ organizmą, gerina virškinimą, valo toksinus, sako ekspertė:

„Iš tikrųjų stiklinė vandens gali padėti suaktyvinti virškinimo sistemą, tačiau teiginiai apie organizmo valymą nuo toksinų yra migloti. Kūnas pats efektyviai šalina toksinus per kepenis ir inkstus ir šilto vandens stiklinė čia papildomos pagalbos nesuteikia.“

REKLAMA
REKLAMA

Kuo gardinti vandenį, kad gautume daugiausia naudos?

Idealiausia vandens temperatūra, pasak vaistininkės, turėtų būti apie 37-45 laipsnių šilumos, tai yra, kūno temperatūra arba šiek tiek šiltesnis, vanduo neturi deginti ar dirginti burnos.

 Vanduo, karštesnis nei 60 laipsnių šilumos, gali pažeisti burnos ir stemplės gleivinę, todėl tokios temperatūros reikėtų vengti. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paprastas vanduo – dažniausiai geriausias pasirinkimas. Citrina, medus ir druska gali būti naudingi, bet tai individualu. 

„Pavyzdžiui, vanduo su citrina gali skatinti seilių išsiskyrimą ir gali dirginti skrandį žmonėms, turintiems refliuksą. 

Tuo metu medus suteikia šiek tiek energijos, tačiau dėl cukraus kiekio netinka visiems, ypač sergantiems diabetu.

REKLAMA

O vanduo su žiupsneliu druskos gali būti vartojamas esant elektrolitų trūkumui ar po intensyvaus prakaitavimo, tačiau kasdieniam vartojimui tokia praktika nerekomenduojama, nes per didelis druskos kiekis gali padidinti kraujospūdį“, – tikina T. Gečienė.

 

Pasakė, kam vanduo su citrina – prastas pasirinkimas

Kai kuriais atvejais reikalingas atsargumas. Pavyzdžiui, žmonėms su refliuksu ar gastritu šiltas vanduo gali būti švelnesnis už šaltą, tačiau citrina ar medus gali dirginti skrandį ar daryti įtaką cukraus kiekiui kraujyje. Todėl dėl individualios situacijos geriausia pasitarti su gydytoju, pataria ji:

REKLAMA

Kai kurie vaistai ar maisto papildai geriausiai pasisavinami tuščiu skrandžiu, užsigeriant nedideliu kiekiu vandens. Tai ypač svarbu, vartojant geležį, kalcį ar tam tikrus antibiotikus.

Tuo metu per didelis kiekis vandens, citrusiniai gėrimai ar pienas gali sumažinti veikliųjų medžiagų įsisavinimą. Todėl visada verta perskaityti vartojimo instrukciją arba pasitarti su vaistininku.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skirtumas tarp paprasto kambario temperatūros vandens ir šilto vandens poveikio organizmui nėra didelis, tačiau anot vaistininkės, šiltas vanduo gali būti švelnesnis virškinimo sistemai, greičiau pasisavinamas, rečiau sukelia spazmus ar pilvo pūtimą. 

„Kambario temperatūros vanduo taip pat tinkamas, svarbu, kad jis nebūtų per šaltas, ypač jautriam skrandžiui rytais. Svarbiausia nepamiršti – esminė nauda kyla iš paties vandens gėrimo įpročio, o ne vien jo temperatūros“, – apibendrina T. Gečienė.

REKLAMA
Galima rasti prieštaravimų sveikatos reikalų rekomendacijose kasdienėse. Ir ypač nervina nuolatiniai patarimai pasitarti su gydytojais, kai eilės keli mėnesiai ir tiek gydytojai tiek pacientai turi rimtesnių reikalų. Įsivaizduokit vizitą pas gydytoją dėl patarimo kokį vandenį ryte gerti… Tikrai tokių nebūna.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų