Todėl želdynų dizainerė Indrė Aleliūnaitė-Kulbokė su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalijo patarimais, kaip planuoti sodą, jog jame vyrautų harmonija bei kokių augalų į savo sodą geriau nesirinkti.
„Net minimaliomis pastangomis galima turėti gražų sodą“
Želdynų dizainerė siūlo skirti daugiau laiko apgalvojimui ir visų šeimos poreikių susirašymui, erdvių suskirstymui, išsimatavimui bei darbų susirašymui pagal eiliškumą. Taip pat nusiteikti, jog planuojant finansus, kai kuriuos darbus žmonės galės atlikti ne iš karto, o galbūt net po keleto metų.
Apgalvokite, kas šiuo metu jums yra svarbiausia. Toks detalus planas reikalingas dar prieš įsigyjant sodą ar sklypą. Taip bus lengviau minimaliomis sąlygomis išlaikyti sodą tokį, koks jis jums būtų gražiausias.
Visų poreikiai yra skirtingi – vieniems daugiau laimės suteiks minimalus gėlynas, o kitiems išpuoselėtas šiltnamis. Pasirinkite prioritetus, kas jums svarbiau. Jei ravėjimas jums atsipalaidavimo užsiėmimas – tuomet puiku, tačiau jei jums tai vienintelis darbas sode, kuris jūsų netenkina – galbūt verta pagalvoti, kaip šio darbo išvengti.
„Net ir minimaliomis pastangomis galima turėti gražų sodą, tik reikia neaprėpti per daug ir pagalvoti, kiek sugebėsite prižiūrėti ir kas jums gražiausia“, – šypteli želdynų dizainerė.
Kaip planuoti sodo išdėstymą?
Planuojant sodą svarbu apgalvoti kiek jame bus šviesos, koks bus dirvožemis, vandens prieinamumas: ar bus padaryta laistymo sistema ar laistysite patys, o galbūt nelaistysite – kiek palis lietaus, tiek užteks.
Taip pat svarbu pagalvoti, kiek bus vejos, ar ji bus gamtiška ir kartais nupjaunama ar laistoma tik retkarčiais. Jei aplink nėra medžių ar sklypas yra ant kalno, reikia numatyti, jog ten bus vėjuota. Reikia atsižvelgti į visas gamtos sąlygas.
Paklausta apie tai, kaip planuoti sodo išdėstymą, kad būtų optimaliai išnaudota erdvė, specialistė atsako, jog sodo išdėstymas turi būti planuojamas atsižvelgiant į veiklas, kurios jus domina.
„Trapaus gėlyno nereikėtų sodinti prie aikštelės, kurioje vaikai spardys kamuolį, o įvažiavimo zonai reikėtų rinktis labiau visžalius ir mažiau priežiūros reikalaujančius augalus, kad nuolatos matoma vieta visada atrodytų reprezentatyviai.
Jei planuojate įsirengti skinamų gėlių lysvę, reikia numatyti, kad išskinti augalai vėliau neatrodys dailiai, o ką tik susodinti augalai taip pat dar neturės vaizdo. Tokiems augalams reikėtų parinkti atokesnę vietą“, – pataria želdynų dizainerė ir priduria, jog visas sklypo erdves galima susirašyti ir turėti savo sklypo plane tam, kad pajaustumėte bendrą vaizdą.
Rinkitės gėles, kurios jus džiugins
Tuomet, kai jau turite savo sodo planą, laikas pasirinkti augalus, kurie žaliuos ir džiugins akį sode. I. Aleliūnaitė-Kulbokė pataria rinktis augalus su kuo skirtingesnėmis lapų faktūromis – sodas atrodys įdomesnis.
Rinkdamiesi augalus atkreipkite dėmesį ne tik į žiedus, bet ir į lapų formą, atspalvį, faktūrą ir kurdami pirmą savo sodo gėlyną reikia rinktis ne tas gėles, kurios yra madingos, tačiau tas, kurios tinka jūsų sodui.
„Reikėtų rinktis tas gėles, kurios jums gražiausios ir labiausiai džiugins. Tai, kas atrodo madinga žurnaluose ar gražu kituose želdynuose, nebūtinai tiks konkretaus sodo stilistikai ir nebūtinai džiugins to žmogaus širdį.
Kuriant pirmą sodą reikėtų pagalvoti, ko labiausiai norite jūs ir pagal tai planuoti visą kitą. Galvoti, kaip sodą padaryti harmoningu. Jei tikrai labai norite rožių, galbūt rožės ir bus pagrindinis akcentas, o visą kitą derinsite prie jų.
Galbūt kažkam iš vaikystės norisi savo sode turėti auskarėlių krūmą – tuomet jis bus pagrindinis akcentas, o visi kiti augalai bus tik jį papildantys. Harmonija yra sukuriama iš visumos.
Taip pat reikia atsižvelgti į augalui tinkamas sąlygas ir prisiminti, kad tarp labai ryškių ir išraiškingų augalų, reikalingi užpildantys foną augalai. Taip, kaip muzikoje yra pauzės – taip ir gėlynuose harmoningas vaizdas sukuriamas iš išraiškingų augalų ir subtilesnių, užpildančių augalų“, – palyginimą pateikė specialistė.
Sodo priežiūra
Kai sodas jau yra suplanuotas, o augalai savo vietose – reikia nepamiršti ir jo priežiūros. Pasak želdynų dizainerės, gamtai reikia augti leisti, kaip ji nori geriausiai, o sodininkas gali būti jos stebėtojas ir pagalbininkas, bet ne kardinalių pertvarkų organizatorius.
Jei jūsų sodo tikslas yra suteikti atsipalaidavimo pavėsį ir pasigrožėti viena, kita žydinčia gėle, tai erdves taip organizuoti ir reikėtų. O galbūt mažame sklype užteks vieno didelio medžio ir vieno nedidelio gėlyno, jog abiem žmogus galėtų skirti pakankamai dėmesio, nepervargtų ir tas sodas būtų gražus, sveikas ir prižiūrėtas.
„Aš esu už tai, kad naudotume kuo mažiau chemijos ir kuo labiau leisti gamtai tvarkytis pačiai, nebent kitaip neišeina. Tačiau kuo daugiau gamta tvarkosi pati – tuo sodas atrodo sveikesnis“, – priduria pašnekovė.
Gėlių pasirinkimas
Pasak I. Aleliūnaitės-Kulbokės, sodas yra procesas ir vienaip ar kitaip augalus prižiūrėti teks. Mėgėjiškai eksperimentuojant, reikia atsižvelgti į tinkamas augalų augimo sąlygos ir po truputį atsirinkti, kas geriausiai auga jūsų sode ir kam reikia mažiausios priežiūros.
Galbūt nutarsite, kad sodinsite augalus tankiai, kad būtų mažiau ravėjimo, bet kas keletą metų išdalinti kerus ir praplėsti gėlyną ar kažkam dalį tų išplitusių augalų padovanoti. Galbūt kažkas kaip tik mėgaujasi ravėjimu, bet nenori kasti ir dalinti augalų, tuomet paliekame didesnius tarpus.
„Nors sakoma, kad rožės yra daug priežiūros reikalaujančios gėlės, tačiau tinkamai atrinktos jų rūšys gali didelės priežiūros nereikalauti.
Augalus perkant medelynuose, specialistai gali padėti pasirinkti augalus pagal tokias sąlygas, kokios yra jūsų sode. Jei augalų nereikia nukirpti arba dalinti ar smarkiai laistyti, tada ta priežiūra bus paprastesnė“, tikina – I. Aleliūnaitė-Kulbokė.
Tačiau neretai užpuola ir įvairios ligos. Pasak specialistės, dažnai serga silpni augalai arba tie, kurie yra linkę pritraukti vabzdžius, apkibti amarais. Jei augalas stiprus ir auga jam tinkamoje vietoje – dažniausiai ligų išvengti pavyksta.
O jei atsitiko taip, jog augalą užpuolė liga – reikia nenusiminti ir sodinti kitą. Pas vienus, pavyzdžiui, miltligė vieną gėlę puola, o pas kitus visai nepuola, nes pas vienus drėgmės sklype yra daugiau, pas kitus – mažiau.
Jei vis tik norisi tą augalą turėti savo sode, reikia pabandyti ir pažiūrėti, kaip jis augs.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!