REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įpusėjęs kovas tik ir kviečia sodo entuziastus bėgti į lauką. Nors kol kas kišti rankas į žemę dar per vėsu, tačiau sode laukia gausybė įvairių darbų. Apie tai, ką šiuo metu būtina padaryti medeliams bei krūmams sutiko pasidalinti „Malinausko medelyno“ vadovas dr. Kęstutis Malinauskas. 

Įpusėjęs kovas tik ir kviečia sodo entuziastus bėgti į lauką. Nors kol kas kišti rankas į žemę dar per vėsu, tačiau sode laukia gausybė įvairių darbų. Apie tai, ką šiuo metu būtina padaryti medeliams bei krūmams sutiko pasidalinti „Malinausko medelyno“ vadovas dr. Kęstutis Malinauskas. 

REKLAMA

Vienas pirmųjų darbų, kuriuos reikėtų atlikti nedelsiant – nubalinti medžių kamienus. Nors, anot dr. Kęstučio Malinausko, būtų bandoma šokti į paskutinį traukinio vagoną, tačiau vis dar galima suspėti.

„Tai – paskutinė galimybė pasirūpinti medžių kamienais. Šis darbas aktualus tuomet, kai naktimis gerokai dar šąlą, o dienomis būna pliusinė oro temperatūra. Nors pastaruoju metu tokių orų sąlygų mažėja, tačiau, vis tik, kurie spės dar pasirūpinti balinimu, darbas bus atliktas naudingai“, – sako jis.

Pagrindinis medžių kamienų balinimo tikslas – apsaugoti kamienus nuo žalingo saulės poveikio, kad šylant orams šie nesutrūkinėtų po šaltų naktį.

REKLAMA
REKLAMA

„Parduotuvėse dar galima rasti paruoštų medžiagų augalų balinimui, tačiau jeigu neturite galimybės jų įsigyti, tiks ir vandens pagrindo balti dažai“, – priduria specialistas.

REKLAMA

Tiems, kurie vis dar bandys suspėti balinti medžius arba šį darbą jau spėjo atlikti, dr. K. Malinauskas rekomenduoja pasirūpinti sena medžių žieve.

„Su šepečiu galima atsargiai nuvalyti medžio žievę, kuri yra sena, atsišerpetojusi ar pusiau atšokusi. Tačiau būkite atsargūs ir nepažeiskite šviežios žievės.

Išvalydami seną žievę galime sunaikinti dalį miegančių kenkėjų, kurių daugiausiai būna būtent po žieve. Vėliau viską, ką nuvalėte, surinkite ir išmeskite. Idealiausia – sudeginti, kadangi kompostui sena žievė nėra tinkama“, – pataria pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Medžių, krūmų genėjimas

Kitas darbas, kuriuo galima užsiimti – genėjimas. Šiuo metu yra ypatingai palankus laikas norint apgenėti krūmus, kadangi šie, kitaip nei vaismedžiai ar kaulavaisiai, pradeda greičiau vegetuoti.

Šiuo metu genėti rekomenduojama: visų spalvų serbentus, agrastus, šilauoges, valgomą sausmedį, geltonžiedes sedulas, medlievas ar net aukštesnius krūmus – lazdynus, svarainius.

„Nieko tokio nenutiks, jei krūmus apgenėsite ir vėliau, tačiau, kadangi jau yra kovo vidurys, šį darbą atlikti vertėtų. Lygiai taip pat drąsiai galima pradėti genėti ir obelis, kriaušes.

Kaulavaisių genėjimą atidėkite vėlesniam laikui. Nors vyšnias, trešnes, nektarinus ir kitus kaulavaisius, iš principo, galima genėti ir dabar, tačiau rekomenduoju šiek tiek palūkėti, palikti balandžio viduriui“, – rekomenduoja dr. K. Malinauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Genėti medelius bei augalus šiuo metu patariama dar ir dėl to, kad taip galime paskatinti ankstyvą šakų augimą, ypatingai tų augalų, kurie augo silpnai.

„Visgi, jei kalbėsime apie senus augalus, kurie mūsų sode auga daug metų, yra dideli, tokiu atveju racionalu genėjimo darbus pavėlinti. Vadovaujantis ta pačia logika, kuo vėliau nugenėsime, tuo mažiau galėsime tikėtis naujų šakų ir atvirkščiai.

Medžių genėjimo rūpestis iškyla tada, kai po kiekvieno genėjimo priauga vis naujų vilkūglių. Kad jų būtų kuo mažiau, verta genėjimą nutolinti. Žinoma, daugumai žmonių šis darbas atrodo itin skaudus, kai augalai pradeda žydėti, leisti pirmuosius pumpurus, o tenka pjaustyti šakas“, – nusijuokia.

REKLAMA

Be to, specialistas išskiria ir dar vieną aspektą, kurį verta žinoti norint genėti medžius. Pasak jo, norint, kad augalas išleistų kuo mažiau vilkūglių, augalus ir medžius rekomenduojama genėti tais metais, kai tikimasi gausaus derliaus:

„Tad, jeigu šiemet tikitės derliaus, o kitąmet – ne, visuomet geriau augalus genėti tais metais, kai šie augins derlių, nes taip jie daugiau savo energijos skirs vaisių auginimui, o ne vilkūgliams.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų