Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė papasakojo apie tai, kaip kovoti su nemiga ir kodėl ji atsiranda.
Patarimai, kurie padės užmigti
Pasak A. Krušnienės, nemiga gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl pernelyg didelės įtampos, streso, asmeninių rūpesčių, juntamo fizinio skausmo.
„Stresas ir nerimas daro didelę įtaką miego kokybei. Rekomenduojama planuotis darbo dieną ir poilsį, skirti pakankamai laiko fizinio aktyvumo palaikymui ir laiku gryname ore, naudoti atsipalaidavimo technikas“, – teigia vaistininkė.
Įtaką taip pat gali daryti laiko juostos pakeitimas, įvairūs susirgimai, tokie kaip depresija, lėtinės ligos, tam tikrų vitaminų organizme trūkumas.
Miego kokybei trukdyti gali ir nepalankios sąlygos: triukšmas už lango, šviesa, neįprasta miego vieta, itin vėsi ar itin aukšta patalpų temperatūra, nepatogi lova.
Vaistininkė davė patarimų, ką reikėtų padaryti prieš miegą, kad būtų lengviau užmigti ir nereikėtų vartytis lovoje:
„Jei įmanoma, rekomenduojama eiti miegoti kasnakt tuo pačiu metu, prieš miegą nepersivalgyti, neužsiimti labai aktyvia fizine veikla, bent valandą iki miego vengti mėlyną šviesą skleidžiančių ekranų.
Ruošiantis miegoti, patartina šiek tiek išvėdinti, atvėsinti miegamąjį, leisti sau atsipalaiduoti – galbūt atlikti nurimti padedančius kvėpavimo pratimus, meditaciją.“
Venkite aštraus maisto
O ką žmogus galėtų padaryti dienos metu, kad vakare būtų lengviau užmigti? Pasak specialistės, dienos bėgyje svarbu daryti pertraukas, tiek kalbant apie fizinį, tiek apie protinį krūvį, o tai padeda mažinti besikaupiančią ir vėliau užmigti galinčią trukdyti įtampą. Reikėtų skirti laiko pabūti gryname ore, vengti persivalymų, alkoholio, rūkymo.
Paklausta apie tai, kaip mityba ir valgymo įpročiai veikia miegą bei kokių maisto produktų reikėtų vengti prieš miegą, vaistininkė atsako, jog 2–3 val. iki miego reikėtų nevalgyti sunkaus, aštraus ar riebaus maisto, nevartoti kofeino ar alkoholio.
Svarbu pabrėžti, jog kofeinas gali būti kaltas dėl nemigos, todėl rekomenduojama kavą gerti ne vėliau nei likus 6–8 val iki miego.
Padėti užmigti gali ir melatonino maisto papildai, tačiau juos reikėtų vartoti saikingai.
„Melatonino maisto papildai rekomenduojami vartoti likus maždaug 30 min. iki miego, tačiau svarbu tikslingai parinkti dozes ir pradėti nuo mažiausios – 0,5mg ar 1 mg.
Prieš vartojant visada patariama pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai ar per ilgai vartojant šiuos papildus, gali sumažėti natūrali melatonino sintezė organizme“, – pabrėžia A. Krušnienė.
Tačiau jei nemiga pradeda trukdyti įprastam gyvenimo ritmui, jaučiamės nepailsėję ir tai trunka daugiau nei tris savaites, būtina gydytojo konsultacija ir tolimesni ištyrimai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!