Kai kalbama apie sveikatą, daugelis žino, į kokius simptomus reikia atkreipti dėmesį. Tačiau kartais šie įspėjamieji ženklai gali pasirodyti neįtikėtinose vietose.
Ekspertės teigimu, viena iš tokių vietų yra vienas iš „didžiausių rodiklių“, išduodančių mūsų sveikatos būklę, tačiau dažnai tai ignoruojama, rašo express.co.uk.
Gali suteikti žinių apie sveikatą
Kinų medicinos specialistė Jiaming Ju paaiškino, kad iš savo liežuvio galime sužinoti labai daug.
„The Mirror“ ji sakė: „Analizuodami jį galime nustatyti, kaip mus veikia viskas, pradedant mityba ir baigiant orais. Liežuvis yra tarsi veidrodis, atspindintis ne tik mūsų burnos sveikatą, bet ir parodantis mūsų bendrą sveikatos būklę.
Jo spalva, tekstūra, drėgmės lygis ir kiti dalykai gali atskleisti daugybę informacijos apie organizmo veiklą ir tapti įvairių sveikatos sutrikimų diagnostikos priemone.
Jei asmuo sveikas, liežuvis turėtų būti rausvos spalvos, šiek tiek šiurkščiu paviršiumi – šiurkštumą lemia mažyčiai iškilimai, vadinami gaureliais.“
Neįprastos dėmės, gumbeliai ar taškeliai gali būti burnos vėžio požymiai, todėl odontologas patikrinimo metu į juos atkreips dėmesį. Tačiau yra ir kitų nerimą keliančių požymių, kuriuos įvardijo „Kun Health“ įkūrėja J. Ju.
Pabalęs liežuvis
„Tai kraujo trūkumo požymis, kurį lydi šie simptomai: lėtinis nuovargis, ilgos menstruacijos su kraujavimu blyškios spalvos krauju, galvos svaigimas ir galvos skausmas.
To priežastys? Mityba, anemija ir traumos. Norėdami tai išspręsti, optimizuokite virškinimo sistemos sveikatą ir valgykite geležies turtingą maistą“, – sakė Jiaming.
Kreminės baltos spalvos dėmės ar pažeidimai taip pat turėtų kelti nerimą.
„Bupa“ klinikinė direktorė Sarah Ramage sakė: „Tai gali reikšti grybelinę infekciją, pavyzdžiui, burnos pienligę. Paprastai tai nekenksminga ir lengvai gydoma infekcija vaistinėje įsigytu burnos geliu.“
Svarbu to neignoruoti, nes negydoma burnos pienligė gali išplisti į kitas burnos dalis arba gerklės užpakalinę dalį.
Šerpetotas liežuvis
„Šerpetotas liežuvis yra Qi – kinų medicinos termino, reiškiančio gyvybines jėgas, – trūkumo požymis“, – sakė J. Ju.
Dažniausiai pasireiškiantys simptomai: mieguistumo ar nuovargio jausmas, ypač suvalgius didelį kiekį maisto, raumenų skausmas kelias dienas po treniruočių ir nereguliarios menstruacijos.
„Priežastis? Prasta virškinimo sistemos būklė ir pervargimas. Lėtai kramtykite maistą, valgykite toliau nuo darbo stalo ir (arba) darbo vietos, tris kartus per savaitę užsiimkite lengvomis fizinėmis treniruotėmis“, – paaiškino ekspertė.
Sausas, itin paraudęs liežuvis
Jiaming sakė: „Sausas, itin paraudęs liežuvis be jokios dangos, dažnai suskeldėjęs ir mažesnis nei burna yra jin trūkumo požymis, kuris pasireiškia šiais simptomais karščio bangos po pietų, prastas miegas, kelių ir (arba) apatinės nugaros dalies skausmai, padidėjęs apetitas ir troškulys, kuris nesumažėja.“
Ji sakė, kad šiuos požymius daugiausia lemia gyvenimo būdas, pavyzdžiui, vėlyvas ėjimas miegoti, įtempta dienotvarkė, taip pat amžius ir genetika.
Jiaming rekomendavo vengti aštraus maisto ir šildančių prieskonių, pavyzdžiui, muskato riešuto ar cinamono. Raudonas ar blizgantis liežuvis taip pat gali reikšti folio rūgšties ir vitamino B12 trūkumą.
O raudonos žaizdelės, pavyzdžiui, opos, gali būti streso požymis.
Gydytoja Siobhan Deshauer – vidaus ligų ir reumatologijos specialistė – perspėjo: „Normalus sveikas liežuvis yra rausvas, su mažais iškilimais paviršiuje, tačiau jei jūsų liežuvis atrodo raudonas ir lygus, mes tai vadiname glositu ir jis gali pasireikšti dėl nepakankamos mitybos.“
Blyškus, drėgnas ir patinęs liežuvis
„Tai jang trūkumo požymis, kurį lydi šie simptomai: greitai pajaučiamas šaltis pasikeitus orams, sezoninis afektinis sutrikimas šaltesniais mėnesiais, energijos ir motyvacijos stoka“, – teigė Jiaming.
Kad palengvintumėte simptomus, ji pataria kasdien sparčiu žingsniu pasivaikščioti lauke, gauti saulės spindulių ir laikyti kojas šiltai, kad pagerėtų kraujotaka.
Jei nerimaujate dėl pasireiškiančio liežuvio skausmą ar pastebėjote neįprastus požymius, visada rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!