• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po praėjusį savaitgalį Nidoje vykusio festivalio „Ant bangos“ socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pasklidus šokiruojančiai žiniai apie galimą išžaginimo atvejį, visuomenėje kilo didžiulis sujudimas. Įtariama, kad mergina galėjo būti apsvaiginta – į jos gėrimą nepažįstamas vyras galėjo įpilti psichoaktyvių medžiagų. Skelbiama, kad mergina kreipėsi į pareigūnus ir policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Po praėjusį savaitgalį Nidoje vykusio festivalio „Ant bangos“ socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje pasklidus šokiruojančiai žiniai apie galimą išžaginimo atvejį, visuomenėje kilo didžiulis sujudimas. Įtariama, kad mergina galėjo būti apsvaiginta – į jos gėrimą nepažįstamas vyras galėjo įpilti psichoaktyvių medžiagų. Skelbiama, kad mergina kreipėsi į pareigūnus ir policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

REKLAMA

Apie tai, ar tokie atvejai po festivalių Lietuvoje darosi vis dažnesni ir ką kiekvienas gali padaryti, kad apsisaugotų, naujienų portalui tv3.lt pasakojo organizacijos „Ribologija“ bendraįkūrėja Reda Jureliavičiūte.

REKLAMA
REKLAMA

Vis daugiau istorijų iškyla į viešumą

R. Jureliavičiūtė sako pastebinti, kad vis daugiau seksualinio smurto istorijų iškyla į viešumą, tačiau ar tokių atvejų iš tiesų daugėja – tiksliai pasakyti sunku, nes trūksta statistikos.

REKLAMA

„Tai tema, kuri iš esmės nėra matoma, nėra apie ją daug kalbama, ji išlenda tada, kada išlenda kokia nors konkreti istorija, bet dauguma istorijų neišlenda į viešumą. <...> Tačiau viešumo sulaukia pamažu vis daugiau“, – sako ji.

Anot jos, visuomet norisi priminti žmonėms apie pagrindines apsaugos priemones – būti sąmoningiems, įjungti „vidinius saugiklius“, pasitikrinti situacijas su draugais, neužmegzti kontakto su įtartinais asmenimis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pašnekovė pabrėžia – atsakomybę tokiose situacijose neša ne auka, o nusikaltimus darantys žmonės ir tie, kurie viską mato, bet nieko nedaro.

„Šioje vietoje kviesčiau galvoti, ką reikėtų daryti, kad tokių nusikaltimų būtų mažiau, ir ką mes, kaip visuomenė, galime padaryti.

Visų pirma, pastebėjus įtartiną situaciją – jei matote, kad kažkas pila į gėrimą ar tempia asmenį – reikia nedelsti ir kreiptis į institucijas ar atsakingus asmenis: ar tai būtų baras, ar festivalio organizatoriai, kurie turi užtikrinti saugumą“, – pažymi R. Jureliavičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, viena didžiausių problemų – tai, kad nuo tokių nusikaltimų apsisaugoti yra labai sudėtinga.

„Gali būti bare, gali būti festivalyje, gali būti suleidžiama į raumenį, pripilama į gėrimą“, – vardija ji.

Specialistė atkreipia dėmesį ir į tai, kad tokie nusikaltimai vyksta ne tik viešose vietose, bet ir privačiuose vakarėliuose.

REKLAMA

„Tai gali nutikti ir privačiuose vakarėliuose. Angliškai tai vadinama „date rape drugs“ – tai prievartavimo narkotikai, naudojami pasimatymų metu, kai ypač sunku atpažinti pavojų, nes pasitiki žmogumi, ypač jei su juo susitinki ne pirmą kartą“, – pastebi specialistė.

Galiausiai ji pabrėžia ir vieną iš esminių problemų – baudžiamumo trūkumą: „Nebaudžiamumas skatina tų pačių nusikaltimų kartojimą.“

REKLAMA

Prievartavimo narkotikai: keičiasi formos, bet išlieka pavojus

Pasak R. Jureliavičiūtės, vadinamieji prievartavimo narkotikai gali būti labai įvairūs – tiek pagal poveikį, tiek pagal formas, kuriomis jie yra naudojami. Medžiagos nuolat kinta, o kartu ir būdai, kaip jos paveikia aukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gali būti pilama į konkretų gėrimą. Nors Lietuvoje tai gana retas atvejis, tačiau Europoje jau pasitaiko, kad narkotikai yra suleidžiami į raumenį. Tai dažniau nutinka per festivalius ar kitus masinius renginius, kur yra daug žmonių ir sunku pastebėti, kas tai padarė“, – sako ji.

Anot pašnekovės, po suleidimo galima pastebėti žymes ar mėlynes ant kūno, o kai medžiagos pilamos į gėrimus – dažnai tai įvyksta nepastebimai.

REKLAMA

„Kartais net vaišinama alkoholiniais gėrimais, kuriuose jau yra minėtų medžiagų“, – atkreipia dėmesį R. Jureliavičiūtė.

Pasak jos, viena dažniausių apsvaiginimo priemonių yra alkoholis: „Didelis jo kiekis ir pasinaudojimas žmogaus negalėjimu pasakyti „ne“, negalėjimu priešintis – tai ir yra tikslas: pasinaudoti žmogaus pažeidžiamumu.“

REKLAMA

R. Jureliavičiūtė pabrėžia, kad narkotinės medžiagos dar labiau sustiprina žmogaus pažeidžiamumą. Jos veikia taip, kad žmogus nebeatsimena, kas nutiko, negali priešintis. Vėliau istorija tampa nerišli, o pats žmogus ima abejoti, ar tikrai kažkas su juo įvyko.

Kokia pagalba teikiama nukentėjusiems žmonėms?

Pašnekovė pasakoja, kad žmonėms, nukentėjusiems nuo seksualinio smurto, pagalbą teikia Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras „Prabilk“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši organizacija padeda ne tik nukentėjusiesiems, bet ir specialistams, kurie susiduria su tokiomis situacijomis ir nežino, kaip tinkamai reaguoti.

„Centras konsultuoja apie tą patį algoritmą: kaip elgtis, kur kreiptis, ko tikėtis kreipiantis į policiją“, – sako ji.

Ji taip pat atkreipia dėmesį į privačias iniciatyvas, kurios kyla iš naktinio pasilinksminimo vietų. Nors jos priklauso nuo konkrečios vietos, tokios iniciatyvos, anot jos, yra sveikintinos.

REKLAMA

„Kuo galiu pasidžiaugti ir kas yra sveikintina – iš barų kylančios iniciatyvos. Jie reaguoja, kai užsakomas konkretus gėrimas, stebi situaciją, pastebi, jei kažkas elgiasi įkyriai, nepaleidžia žmogaus ar galbūt bando pripilti kažko į gėrimą.

Yra pastangų iš barų pusės apsaugoti lankytojus, įjungti „saugiklius“ ir kurti saugesnę aplinką“, – sako R. Jureliavičiūtė.

REKLAMA

Policija pataria

Kaip anksčiau rašė naujienų portalas tv3.lt, Lietuvos policija primena, kad liudytojų / nukentėjusiųjų bendradarbiavimas yra labai svarbus. Pasitaiko atvejų, kuomet asmuo po įvykio neatsiliepia pareigūnams, vengia bendrauti, nepateikia prašomos informacijos, ar prašo pranešimo nenagrinėti. Tai gali būti suprantama ir paaiškinama, jog šoko būsenoje galimas nukentėjęs ne visuomet susipranta.

REKLAMA
REKLAMA

Policija vadovaujasi veiksmų aprašu, kuriame numatyti veiksmai labiau orientuoti į pažeidėjų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymą.

Iš esmės, nustačius, kad asmuo buvo tyčia apsvaigintas galimai narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, asmuo siunčiamas į medicinos įstaigą siekiant atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus apsvaigimui nustatyti. Tolimesni tyrimo veiksmai priklauso nuo įvykio aplinkybių.

Policija taip pat turi greituosius testus apsvaigimui nustatyti iš seilių mėginio, tačiau bet kokiu atveju, tokie testai negali identifikuoti visų medžiagų ir būtinas medicininis ištyrimas.

Policijos darbui didelės įtakos turi asmens parodymai, kadangi nesant tikslių duomenų ar trūkstant faktinių aplinkybių, sudėtinga rinkti kitus tyrimui reikšmingus duomenis (nustatyti galimus liudytojus, nusikalstamos veikos padarymo laiką, vietą, ieškoti vaizdo stebėjimo įrašų ir t. t.).

Bet kokiu atveju asmens parodymai nėra vieninteliai duomenys, kurie yra renkami tyrimo metu, tačiau nuoseklus pasakojimas leidžia operatyviau ir tiksliau surinkti tyrimui reikšmingus duomenis ir nustatyti galimą įtariamąjį.

„Tikslinga pabrėžti, kad klubuose ir baruose gyventojai turi būti atsargūs, prižiūrėti savo gėrimus, negerti gėrimų, kuriuos nupirko nepažįstami asmenys. Pasijautus blogai – perspėti savo draugus, klubo personalą, apsaugą, o nukentėjus – kreiptis į medikus ir policiją“, – pataria policija.

REKLAMA

Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų platinimą svaiginant kitą asmenį be jo žinios priklausomai nuo paveikto asmens amžiaus, gali grėsti baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 264 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 5 metų), 260 str. (gali grėsti laisvės atėmimas iki 8 metų) arba 261 str. (nepilnamečio atveju gali grėsti laisvės atėmimas iki 12 metų).

Merginą galimai išžagino du vyrai

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad istoriją apie galimą merginos išprievartavimą paviešino organizacijos ir profiliai, skelbiantys apie panašias istorijas. Jų žiniomis, liepos 19 d. per festivalį „Ant bangos“ Nidoje buvo išžaginta 20-metė mergina.

Įtariama, kad mergina buvo išžaginta ją apsvaiginus, kai nepažįstamas vyras į jos gėrimą įpylė psichoaktyviųjų medžiagų.

Aiškėja, kad kurį laiką pasilinksminus „Kupole“, festivalyje sutiktas vyras pasikvietė 20-metę nueiti prie jūros. Tuomet galimai ir įvyko nusikaltimas.

„Ten mergina netrukus prarado sąmonę, o vėliau paaiškėjo, kad ją išžagino du skirtingi vyrai (tai patvirtino DNR tyrimas).

Ji atsipeikėjo visiškai nuoga, apleista, pažeminta – ir tik atsitiktinai pro šalį ėję nepažįstami žmonės ją pastebėjo ir padėjo“, – skelbia naktinio gyvenimo istorijas viešinantis profilis „Afterparty Police“.

REKLAMA

Abiejuose minėtuose puslapiuose teigiama, kad policija pradėjo tyrimą.

„Informacija kol kas nepatvirtinta, bet vyksta įvairūs tyrimai ir netrukus turėtų paaiškėti daugiau. Jeigu turite bet kokios informacijos, praneškite čia arba tiesiog susisiekite su Klaipėdos policijos pareigūnais“, – prašo „Afterparty Police“.

Festivalis „Ant bangos“ vyko liepos 18–20 d. Nidos „Kupole“. 

Į pasirodžiusią informaciją sureagavo organizatoriai

Pasirodžius informacijai apie šį atvejį, vakar socialiniuose tinkluose savo poziciją pateikė ir festivalio organizatoriai.

„Pateikėme komentarus žiniasklaidai, tačiau jaučiame pareigą pasisakyti ir čia.

Pirmiausia, norime atsiprašyti festivalio metu nukentėjusios merginos bei jos artimųjų. Mums labai gaila, kad jai teko tai patirti. Taip pat norime kuo greičiau išsiaiškinti, kaip ir kas įvyko, todėl visi, kas turi bet kokios vertingos informacijos apie penktadienio naktį Nidoje, prašome pranešti tiesiai policijai.

Patys taip pat kreipėmės į pareigūnus, pasidalinome ir vaizdo kamerų įrašais. Deja, informacijos apie įvykį jie kol kas negali pateikti, nes vyksta tyrimas. Nepaisant to, darysime viską, kad padėtume išsiaiškinti tiesą, pasitelkdami festivalio dalyvių, policijos ir bet kokią kitą pagalbą.

REKLAMA

Renginyje dirbo apsaugos darbuotojai, stebėję visą festivalio teritoriją, budėjo medikai ir „Be Safe Lab“ savanorių komanda, mokanti atpažinti incidentus ir padėti nukentėjusiems. Deja, festivalio metu nei į juos, nei į tarnybas niekas nesikreipė.

Ačiū visiems, kurie reaguoja, praneša ir netyli – jūs prisidedate prie saugesnio naktinio gyvenimo kūrimo. Dar kartą prašome visų pranešti policijai, jei žinote ką nors svarbaus apie šį incidentą“, – rašoma komentare, išplatintame organizatorių socialiniuose tinkluose.

Primename, kad nukentėjusioji mergina įtaria, kad jai į gėrimą vienas iš nusikaltėlių įpylė oksiko – prievartavimo narkotiko. Prokuratūra patvirtina, kad pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl išžaginimo, tačiau visas, kitoms merginoms galinčias padėti išvengti panašaus likimo detales slepia tiek prokuratūra, tiek policija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų